Hamás je výtvorem Mossadu

Díky Mossadu, izraelskému "institutu pro zpravodajské a speciální úkoly", bylo Hamásu dovoleno posílit svoji přítomnost v okupovaných územích. Mezitím byli Arafatovo hnutí Fatah pro národní osvobození stejně jako Palestinská levice podrobeni té nejbrutálnější formě represe a zastrašování.

Nezapomínejme že to byl Izrael, který defakto vytvořil Hamás. Podle Zeeva Sternella, historika na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě, "si Izrael myslel, že to byl chytrý manévr k postrčení islamistů proti Palestinské osvobozenecké organizaci (PLO)."

Ahmed Yassin, duchovní vůdce islamistického hnutí v Palestině se vrátil v sedmdesátých letech z Káhiry a založil Islámské charitní sdružení. Premiérka Golda Meir v tom viděla příležitost k protiváze vzestupu arafatova hnutí Fatah. Podle izraelského týdenníku Koteret Rashit (říjen 1987), "Islámské sdružení stejně jako univerzita byly podporovány a povzbuzovány izraelskými vojenskými orgány," aby se staraly o (civilní) správu Západního břehu a Gazy. "Oni (islámské sdružení a univerzita) byli oprávněni příjmat peněžní platny ze zahraničí."

Islamisté zřídili dětské domovy a zdravotnická zařízení, stejně jako i síť škol, workshopů, které zase vytvořili pracovní místa pro ženy i systém finanční podpory pro chudé. A v roce 1978 vytvořili v Gaze "Islámskou univerzitu". "Vojenská moc byla přesvědčená, že tyto aktivity oslabí jak PLO tak levicové organizace v Gaze." Na konci roku 1992 bylo v Gaze šest set mešit. Díky izraelské zpravodajské službě Mossad (izraelský institut pro zpravodajské a speciální úkoly), bylo dovoleno islamistům aby posílili jejich přítomnost v okupovaných teritoriích. Mezitím byli členové Fatahu (Hnutí za národní osvobození Palestiny) a Palestinské levice vystaveni velice brutální formě represe.

V roce 1984 byl Ahmed Yassin zatčen a odsouzen na dvanáct let ve vězení, poté co byl objeven úkryt skrytých zbraní. Ale o rok později byl propuštěn a pokračoval ve své činnosti. A když začla Intifada (povstání) v říjnu 1987, která byla pro islamisty překvapením, Sheik Yassin reagoval tím, že vytvořil Hamás (Islámské hnutí odporu): "Bůh je náš začátek, prorok je náš vzor a Korán naše ústava", hlásá článek 7 listiny této organizace.

Ahmed Yassin byl ve vězení, když byla v září 1993 podepsána Mírová dohoda z Osla (prohlášení o zásadách prozatimní samosprávy). Hamás tuto dohodu zamítl. Ale v té době odsuzovalo útoky na izraelské civilisty 70% palestinců. Yassin dělal všechno co mohl, aby podkopal dohodu z Osla. Dokonce ještě před smrtí premiéra Rabina měl podporu izraelské vlády. Později se zdráhal realizovat tuto mírovou dohodu.

Hamás poté zahájil pečlivě načasovanou kampaň útoků proti civilistům, den před setkáním mezi palestinskými a izraelskými vyjednávači ohledně formálního uznání izraele Národní palestinskou radou. Tyto události z velké části sloužili při formování pravicového křídla izraelské vlády po volbách v květnu 1996.

Zcela nečekaně nařídil premiér Netanjahu, aby byl Sheik Ahmed Yassin ("z humanitárních důvodů") propuštěn z vězení, kde si odpykával doživotní trest. Mezitím Netanyahu spolu s prezidentem Billem Clintonem tlačili na Arafata, aby dohlížel na Hamás. Ve skutečnosti Netanyahu věděl, že se může znovu spolehnout na to, že islamisté budou sabotovat dohodu z Osla. A ještě hůře: poté co vyhnal Yassina do Jordánu, mu premiér Netanyahu dovolil se vrátit do Gazy, kde byl v říjnu 1997 triumfálně vítán jako hrdina.

Tváří v tvář těchto událostí byl Arafat bezmocný. Navíc protože podporoval Saddáma Husseina během války v zálivu roku 1991 (zatímco Hamás se opatrně zdržel podpory jakékoliv strany), státy perského zálivu se rozhodly ukončit jejich financování palestinské samosprávy. Mezitím, od února do dubna 1998, byl Sheik Ahmad Yassin schopný od těchto zemí získat několik stovek milionů dolarů. Rozpočet Hamásu byl větší než ten palestinské samosprávy. Tyto nové zdroje financování umožnily islamistům efektivně rozvíjet jejich rozličné charitativní aktivity. Odhaduje se, že každý třetí palestinec je příjemce finanční pomoci od Hamásu. A v tomto ohledu Izrael neučinil nic k omezení přílivu peněz do okupovaných území.

Hamás vybudoval svou sílu prostřednictvím svých různých sabotáží mírového procesu, způsobem, který byl slučitelný se zájmy izraelské vlády. Pro změnu pozdějí mnoha způsoby usiloval o překazení implementace dohod z Osla. Jinými slovy Hamás plní svou funkci, pro kterou byl původně vytvořen: zabránit vytovření palestinského státu. A v tomto ohledu si Hamás s Arielem Sharonem hledí do očí, jsou na stejné vlnové délce.

Zdroj
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!