Problémem není dluh, ale úrok

Anthony Migchels

Vezměme v úvahu hypotéku. Půjčíme si 4 miliony a za 30 let musíme zaplatit okolo 8 milionů. Takže zaplatíme 4 miliony za úroky k půjčce. (Pozn. k příkladu: v článku je uveden americký příklad při přeplacení hypotéky 1,5 krát. U nás to bývá u menších hypoték asi 0,5 krát.)

Co by se stalo s naší kupní sílou, kdybychom museli zaplatit poze jistinu? Znamenalo by to, že by jsme každý rok měli o více než 130 tisíc vyšší kupní sílu po dobu splácení půjčky. Naše důvěra by velmi vzrostla protože by se snížila naše závislost.

Úrok je placen těm, kteří mají peníze, těmi kteří peníze nemají a proto potřebovali půjčit. Úrok je tedy přesun majetku od chudých k bohatým.

Margit Kennedy, německý monetarista vyčíslil tento přesun majetku v Německu. Její závěr: 80% nejchudších němců platí 1 miliardu eur denně (365 miliard za rok) v úrocích nejbohatším 10%. Druhých nejbohatších 10% platí asi tolik v úrocích kolik sami obdrží.

Také uvnitř rozpětí 10% nejbohatších probíhá stejný přesun, takže 8% nejchudších z nejbohatších 10% platí úroky nejbohatšímu procentu.

Je logické, že situace je víceméně všude stejná. To znamená, že nejchudších 80% platí okolo 1,5 bilionu dolarů za rok nejbohatším 10 procentům.

Toto je hlavní hnací silou centralizace bohatství v rukou plutokracie.

Další potíž s úrokem je, že není jasné kdo za co platí. Podivné je, že i když nemáte žádné dluhy, stále ztrácíte až 45% ze svého použitelného příjmu kvůli úrokům.

Výrobcům vznikají "kapitálové náklady". A oni přenášejí tyto náklady na své zákazníky. Výše úroků, kterou platí z půjček na financování jejich produkce se liší podle odvětví. Ale vychází najevo, že v průměru 45% z ceny kterou platíme souvisí s náklady na kapitál.

Nyní zpět k dluhu.

Je důvodné, že by člověk měl být schopen získat hypotéku? Není tu něco skutečně v nepořádku s dluhy?

Pro velkou většinu lidí je to pravděpodobně velmi užitečné že mohou získat hypotéku. Většina lidí by nebyla schopna si koupit svůj vlastí domov kdyby se nemohli zadlužit.
(pozn. překl. Otázkou je proč tomu tak je. Hypotéka je prostě spíše to jediné co jim zdánlivě zbývá.)

Další důležitý aspekt je, že v případě hypotéky na sebe věřitel nebere žádný risk, protože má v zástavě dům.

A kdo je věřitelem? Ve většině případů banka. Banka je v podstatě továrna na půjčky. Ačkoliv nás banky přesvědčily že to jsou jejich úvěry, že si půjčujeme jejich peníze.

Není to tak. Úvěr je výsledkem zajištění a budoucích příjmů. Člověk má asi 30 až 40 produktivních let a v tomto časovém rozmezí vydělá průměrný američan okolo 1 až 2 milionu dolarů.
Tento budoucí příjem je to z čeho banky poskytují peníze.

Ale tento budoucí příjem není banky ale jednotlivců. Proto je to jejich úvěr.

Takže banky vydělávají na úvěrech od populace.

Víme že v současném postavení jsou všechny úroky shrabávány bankami tím že vytvoří peníze součaně s poskytnutím půjčky skrze bankovnictví částečných rezerv.

Považujeme za nespravedlivé, že banka má právo vytvářet peníze. Proto je propagován plný rezervní zlatý standard. Nejen zrušení nespravedlivé tvorby peněz, ale i ohavných návyků bank krachujících poté co se předluží.

Ale pokud si vezmeme hypotéku v bance s plnou zlatou rezervou stejně zaplatíte ukrtuné množství peněz za úrok. A stále ztrácíte 45% přijmu skrze úroky promítnuté do cen.

K podpoře výše uvedených bodů uvedu malý myšlenkový experiment

Co by se stalo kdyby....

Jsme znárodnili všechny banky. Nebylo by to nefér, jsou všechny zruinované a už potřebovaly 16 bilionů amlužny od FEDu. Stále jsou všechny pod vodou.

Všechny deriváty by byly zrušeny, všechny ty srandovní finanční produkty pryč.

Chtěli bychom udržet reálné dluhy podniků a spotřebitelů, hypotéky a státní dluh.
Ale od nynějška bychom zrušili všechny úrokové platby. Samozřejmě, že střadatelé by také již nedostávali úrok, ale mějte na paměti, že průměrný Američan ztrácí daleko více za úvěrové služby, než získá na úrocích z jeho úspor.

Pokud jsou dluhy splaceny, klesá množství peněz. K udržení stabilní nabídky peněz bychom dodávali tolik nových peněz kolik je jich splaceno v půjčkách.

Co by to znamenalo? Přímý konec krize, protože by byla uvolněna obrovská kupní síla v ekonomice. Spotřebitelé by byli dvakrát tak bohatší, ceny by spadly, protože náklady na kapítál jsou pryč.

Stav peněz u lidí půjčujících si od bank by výrazně zlepšil, což by okamžitě skoncovalo s platebními problémy těchto bank. Už by nebyly žádné bailouty.

Vláda by ihned získala neočekavaných 700 miliard dolarů ročně, což jsou peníze, které v současnosti utrácí na úvěrové služby.
Ale vláda také ztrácí až polovinu jejích disponibilních příjmů na kapitálové náklady prostřednictvím cen. Nemluvě o zvýšení příjmu z daně z příjmu z explodující ekonomiky. Takže je pravděpodobné, že i bez úsporných opatření dluh brzy zmizí.

Banky budou reorganizovány, mnoho lidí, zejména drazí "obchodníci" a "investiční bankéři" budou všichni pryč. Jediné co zůstane budou lidé spravující běžné bankovní služby. Proto budou náklady těchto bank o mnoho nižší. Tyto náklady mohou (a musí) bý přeneseny na dlužníky, ale budou nízké.

Věřím, že řízení bezrizikových půjček jako hypotéky by nemělo stát více než 10% za třicet let, takže byste možná zaplatili 4,4 milionu za 4 milionový dům.

Nebyly by už žádné sanace bank, žádné další bonusy. Přesun bohatství od chudých k bohatým skončí přes noc.

Tyto výhody by zde byly pro všechny. To by znamenalo zásadní decentralizaci ekonomické moci, která je rovněž klíčovým bodem

Samozřejmě by to odmítli bilionáři, ale hej, říkám že už je toho dost.

Ale neříkám, že to je to, co bychom nyní měli udělat. Toto je pouze myšlenkový experiment.

Ukazuje, že problémem není dluh, ale úrok. Ukazuje se, že to co potřebujeme, není bankovní systém plných zlatých rezerv , ale bezúročné úvěry.

Samozřejmě, v této analýze jsme neřešili inflaci, která je silně v myslích většiny navrhující měnu úplné krytou zlatem. Budeme se tím zabývat příště.

Anthony Migchels

Zdroj: http://www.activistpost.com/
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!