Jak politika sociálních médií Beppe Grilla vzala Itálii ztečí

Grillovo Hnutí pěti hvězd si v italských volbách urvalo 25% hlasů přes mix nových technologií s aktivismem ve starém stylu.‘Grillo sám sebe označuje pouze za mluvčího a “garanta” hnutí. Noví parlamentáři tohoto Movimento jsou pozoruhodným mixem učitelů, žen z domácnosti, nezaměstnaných, mládeže i důchodců a spousty dalšího.' „Strany mainstreamu to mají za sebou! Už moc dlouho přežít nemohou,“ oznámil Beppe Grillo v typickém stylu svého Hnutí pěti hvězd v on-line televizním kanálu v pondělí pozdě v noci. Politologové už dávno předpovídali, že internet by mohl vést k úpadku formálních politických stran – a Beppe Grillo ukazuje, jak.

Před devíti měsíci tohoto komika a bloggera volilo 5% národa. Včera (článek je z úterka) dostal přes 25% hlasů: což je vzestup, který nemá v moderní evropské politice precedens. Spoustu lidí překvapil včetně předvolebních průzkumníků.

Čemu lze připsat tenhle hvězdný vzestup jak u meteoru? Přede dvěma týdny Demos vydalo zprávu založenou na přezkumu téměř 2 000 Facebookových fanoušků o Grillovi a jeho hnutí Movimento 5 Stelle (M5S). Odpovědí byl fascinující a silný mix anti-establišmentové rétoriky, nových technologií a starosvětských shromáždění a místních akcí. S hlavou na internetu a s nohama na zemi, jak to formuloval sám Grillo.

Jeho poselství je prosté – a to, že italští politici jsou zkorumpovaní, elitářští a uzavření – tohle zahrálo na tu správnou strunu. Jeho příznivci pochází z celého spektra; nejsou ani jasně levicoví ani pravicoví. Jsou to všichni, ovšem naštvaní na stav demokracie v Itálii a v Evropě. Náš průzkum ukázal, že jen 2% důvěřují parlamentu a jen 11% důvěřuje tisku.

Grillo se jeví jako autentická, přímo upřímně hovořící alternativa, i když je v určitých ohledech politický negramot, včetně ekonomiky. V mazaném manévru, kterým předvedl zjevný nezájem o vlastní koryto, sám sebe vyloučil z účasti na volební kandidátce tím, že to zakázal těm, co mají záznam v rejstříku trestů – sám sebe označil za pouhého mluvčího a „garanta“ hnutí. Noví parlamentáři tohoto Movimento jsou pozoruhodným mixem učitelů, žen z domácnosti, nezaměstnaných, mládeže i důchodců a mnoha dalších. Běžní lidé jako my.

Jeho dovednost spočívala v kanalizaci obecně frustrované apatie Italů do mocného politického hnutí, co zavrhlo mainstreamová média a mluvilo k nim přímo přes Twitter a Facebook. Grillo má obrovitý ohlas, nejvíce přívrženců na sociálních médií v celé politické Evropě: má více než milion Facebookových přátel a podobný počet přívrženů na Twitteru – Bersani toho má asi čtvrtinu (a stejně je to i s Davidem Cameronem). Jeho blog je nejčtenější v celé Itálii.

Podstatné je, že toho využívá, aby se věci děly i off-line, když své virtuální přívržence podněcuje, aby se scházeli a diskutovali o problémech, které na blogu nadnáší, v reálném světě v „slezinových skupinách“ – a těch jsou stovky. Jeho přívrženci tím, že mají pocit, že jsou součástí něčeho, jsou motivovaní: zatímco 51% Italů, že by se „nikdy“ nezúčastnilo nějakého bojkotu, jen 9% procent přívrženců Beppe Grilla řekne to samé.

Podle mých odhadů má kolem čtvrt milionu přívrženců, kteří se považují za členy tohoto hnutí: tedy armádu dobrovolníků a klepačů na dveře, kterou by před tím zrekrutovat trvalo roky. To médium spolu s poselstvím sedí jedno s druhým jako rukavice na ruku: média jsou mafiánská banda, tak se jim vyhýbejte. Politika je uzavřená společnost – zvláště ten systém stranických seznamů – tak si zvolme členy on-line.

Proto byla jeho volební shromáždění zdaleka nejvíce navštěvovaná všemi kandidáty, a proto si průzkumníci mínění nevšimli, že přichází: jeho voliči se líhli s daleko větším záběrem, než u kohokoliv jiného. To samé se stalo v Německu s Pirátskou stranou v nedávných berlínských volbách, kde průzkumy jejich podporu dramaticky podcenily. Společnosti na průzkumy s tím musí něco dělat.

Tyto volby byly lakmusovým papírkem testujícím, zda se kampaň a podpora na sociálních médiích může projevit při skutečném hlasování. Výsledkem je rozhodné ano. Ta směsice politických aktivit ve virtuálním i reálném světě je tím způsobem, jakým si lidé v 21. století tvoří politické vztahy. Formální členství v politických stranách chřadne, zatímco přívrženectví na sociálních médiích – Facebookové skupiny nebo přívrženci na Twitteru – rychle roste. A Grillo ukázal, jak jich využít.

Některé strany zkusí jeho úspěch opsat. Určitým způsobem se o to budou snažit. Nevidím to ale tak, že by Ed Miliband organizoval držení „fuck-off“ dnů proti establišmentu, nebo že by už brzy Nick Clegg nazýval Davida Camerona „mentálním trpaslíkem“. Ovšem chuť na anti-establišmentové strany roste.

Grillovo poselství silně rezonovalo v zemi, kde víra ve vládu, parlament a média je nepatrná a pořád upadající. Podle nedávných průzkumů se britská veřejnost cítí dost stejně: zatímco 88% Italů nevěří politickým stranám, to samé cítí i 80% Britů. Politiku sociálních médií prokopl průkopník Grillo – občany vedenou, bezostyšně upřímnou, otevřenou a demokratickou – a takhle to dopadá, když se politici jeví jako příliš odtažití, příliš elitářští, příliš odlišní od lidí, které reprezentují. Strany establišmentu by si toho potřebovaly všimnout.

Zdroj: http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2013/feb/26/beppe-grillo-politics-social-media-italy

V článku se operuje čísly o nedůvěře veřejnosti v Itálii a Británii. Tady je článek, jak jsme na tom v Česku, a to v porovnání se zbytkem Evropy: http://euserver.parlamentnilisty.cz/Articles/783-to-neni-vtipek-zde-je-pruzkum-ktery-ztrapnuje-vladu-pred-celou-evropou.aspx

Článek o tom, co jsou zač oponenti Beppe Grilla a co se od nich dá čekat: http://www.nwoo.org/view.php?nazevclanku=italie-na-pokraji-financni-propasti-jelikoz-ji-zkousi-vest-„byvaly“-komunista&cisloclanku=2013030003

Článek establišmentu z Financial Times vzývající ke spojení veškerého italského establišmentu proti Grillovi, aby se zabránilo předčasným volbám, ve kterých by je Grillo mohl převálcovat: http://www.nwoo.org/view.php?nazevclanku=pripad-pro-velkou-koalici-v-italii&cisloclanku=2013020132
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!