Možná jsme teď všichni Kypr

Zapomeňte na Kypr. Nikdo neukradl střadatelům více než Bernanke… Poté, co Federální rezervy znovu ve středu potvrdily svou politiku snadných peněz, tak se Bena Bernankeho zeptali, zda by i US mohly myslet na zdanění bankovních střadatelů jako to udělal Kypr. Řekl, že to je velice nepravděpodobné, ale Jim Rickards, vedoucí výkonný ředitel Tangent Capital Partners říká, že Fed už ruce v kapsách střadatelů má. – Daily Ticker

Dominantní sociální téma: Kypr je „loupež za bílého dne“.

Analýza volného trhu: Tento článek se zaměřuje na to, že zatímco všem se tají dech ze „zástřihu“ na Kypru, skutečností je, že investory střihají jak ovce po celém světě a zvláště ve Spojených státech.

Zase se jednou vrátíme k otázce po realitě toho, co centrální bankovnictví se světem a zvláště s US provedlo. Je to Internet, co nám umožnilo se na to podívat blíže, a na počátku 21. století čím dál blíže a blíže.

A to je nebezpečí pro celý systém centrálního bankovnictví. A bezpochyby dobře vnímaný i těmi, co to mají pod palcem. Výňatky z tohoto článku v Daily Ticker výše to vyjadřují dobře. Přetiskli to i v Yahoo Finance. Jako tolika dalších článků vyjadřuje ten samý sentiment a tomu se dostalo široké distribuce.

Tohle by se nikdy ve 20. století nestalo. Ale v 21. století vypadá, že je tu dominantní sociální téma o „expertní schopnosti centrálního bankovnictví“, která ztratila přesvědčivost. Tady je z to článku trochu více:

Nikdo nekrade z bankovních vkladů více než Ben Bernanke,“ říká Rickards The Daily Ticker. Bernanke to dělá, říká Rickards, udržováním úrokových sazeb téměř na nule.

V současném stadiu zotavení by normalizované úrokové sazby měly být kolem 2-3%,“ říká Rickards. „Použijte 2-3% … takže z celé mnoha-bilionové dolarové báze vkladů ve Spojených státech amerických a je to 400 miliard dolarů ročně přenosu bohatství od střadatelů k bankéřům, takže si mohou vyplácet vyšší bonusy a dělat šílené sázky.“ Časem, říká Rickards, by tenhle transfer bohatství mohl dosáhnout 1 bilionu dolarů.

Rickards říká, že nulové úrokové sazby jsou jen jedním ze způsobů, jímž Fed odírá vkladatele. K dalším patří zvýšení inflace, o což se Bernanke snaží, a zdanění vkladů jako do toho tlačí Kypr. „Bernanke krade od střadatelů více peněz než Kypr … když každodenně okrádá Američany – učitele, požárníky a důchodce,“ říká Rickards.

Tohle je jsou silná slova, ale ve skutečnosti se taková kritika ozývá každý den a Fed už opravdu nemá žádný způsob, jak ji vyvrátit. Ta obhajoba, která se nabízí, ani tak nemírní kritiku natolik, jako poukazuje na to, že to přináší i prospěch, pro politiku Fedu. Článek pokračuje…

Existuje samozřejmě i další způsob, jak nahlížet na politiku Fedu: téměř nulové úrokové sazby a aktiva o hodnotě 85 miliard dolarů každý měsíc pomáhají rozhýbat ekonomický růst a zaměstnanost a udržet nízké úrokové sazby jako u krátkodobých, tak dlouhodobých úvěrů.

Bernanke sám při výpovědi před Bankovní komisí Senátu minulý měsíc řekl: „Ten prospěch z prodeje aktiv a z politiky přizpůsobení je daleko obecnější, a je to jasné… monetární politika poskytuje důležitou podporu zotavení.“

Ale Rickards říká, že politika snadných peněz vytváří bubliny aktiv, které prozatím mohou budit dobrý pocit, ale nakonec se zhroutí. Kypr by se mohl zhroutit daleko dříve než tohle.

Tohle je nejdůležitější bod. Nikoliv to, že by se mohl zhroutit Kypr (to je už běžící proces), ale to, že ať je teď Fed vnímán jakkoliv, že něco dělá pro střadatele, mnozí čekají mohutné sesypání se na základě extrémně nízkých úrokových sazeb, které teď už převažují půl desetiletí.

To, o čem se normálně v tisku mainstreamu nediskutuje – nebo ani v alternativních médiích – je ta míra nedůvěry a skepse zaměřená nikoliv na účastníky trhu, ale na systém sám.

Během času jsme sledovali a komentovali úsilí těch, co jsou pověřeni, stejně jako se to dělo v minulosti, systematickým přehlížením toho, že problémy tohoto systému zavinil Wall Street a velké banky. Ovšem v éře Internetu to už moc dobře nefunguje.

A to je pro ty, kdo vytvořili současný systém centrálního bankovnictví, a dohlíží nad ním, velký problém. Sesypání centrálních bank nevyhnutelně centralizuje bohatství a činí kontrolory tohoto systém ještě mocnějšími. Ale když se porozumění tomuto systému natolik rozšířilo a pohlíží se na něj jako na nespravedlivý, pak se tyhle prospěchy stávají pochybnými a může se na ně nahlížet jako na nespravedlivě vytvořené.

Tento článek je zase dalším příkladem tohoto rozvíjejícího se trendu. Ten je od mainstreamu, staví to do kontextu mainstreamu, a i tak srovnává strašlivou kyperskou krizi s běžným provozem centrálních bank!

Závěr: Erozi důvěry lze vidět i v článcích jako je tento – a v tisících dalších, které se už běžně vydávají. Centrální bankéři mají silné důvody si dělat s dneškem starosti, ale možná ty nejdůležitější starosti by jim měla dělat eroze důvěry v jejich schopnost řádně tuto ekonomiku spravovat.

Friday, March 22, 2013
By Staff Report

Zdroj: http://www.thedailybell.com/28872/Perhaps-We-Are-All-Cyprus-Now
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!