S tím, jak Rusko “chce Kypr venku z Eurozóny”, je tu i seznam možných ruských trestných protiúderů

Jak bylo na těchto stránkách hojně objasňováno už od propuknutí poslední Kyperské krize, je ruská politika tváří v tvář jejich nyní už bývalému středomořskému ráji k ulévání peněz, z něhož by brzy mohla vyrašit námořní základna, jednoduchá: nechme tu zemičku sesypat se v patách poslednímu pokořujícímu politickému faux pas Eurozóny tak, aby se do toho mohl Putin vložit, posbírat si tu aktiva (včetně těch země-plynných, k hrozné zlosti Turecka) zadarmo, přičemž bude vítán jako vítězná ruská rudá armáda zachraňující Kypr před jeho otrokářskou evropskou vrchností (což je strategie, s jejímž vyvrcholením mu Merkelová nesmírně štědře pomáhá).

Je kuriózní, že co se týče „ušlechtilosti“ motivů Ruska ohledně Kypru vzniklo trochu zmatku (zjevně se při tom zapomíná, že v Reálpolitice, zrovna tak jako v lásce a válce, je dovoleno vše). Doufáme, že všechen tento zmatek lze teď uklidnit, když přišlo objasnění od Jorgo Hatzimarkakise, německého euro-poslance řeckého původu, který v neděli ráno řekl televizi Skai, že Rusko nechce, aby Kypr zůstal v eurozóně.

Z Kathimerini:

Jorgo Hatzimarkakis, německý euro-poslanec řeckého původu, řekl v neděli ráno televizi Skai, že Rusko nechce, aby Kypr zůstal v eurozóně.

„Kyperský záložní plán byl jen polovičatým plánem, který také spoléhal na pomoc Moskvy. Rusko ovšem dává přednost Kypru mimo eurozónu, avšak uvnitř Evropské unie,“ uvedl Hatzimarkakis.

Kyperský ministr financí Michalis Sarris se v pátek vrátil na Kypr po týdenním úsilí přesvědčit ruské úřady, aby této republice poskytly nějakou podporu ve formě nové překlenovací půjčky, příspěvku k fondu výkupu z dluhů nebo prodloužení té půjčky 2,5 miliardy euro z roku 2011, ale bezúspěšně.

V tomto okamžiku to nese příznaky poukazující na to, že Rusko jedná, jako kdyby se situace kolem Kypru rozvíjela k naprosto neprůhlednému chaosu, jak na Kypru, tak v Evropě, a to byla jejich největší a nejdůležitější divoká karta. Takže tady je pár věcí, které podle Guardian, náhled dost rozzuřené Rusko může udělat (kromě toho, že potichoučku za bukem kouká, jak se mu sebevraždí jeho miliardáři):

Narůstá strach z ruské odvety proti evropským podnikům, jelikož úřady EU zoufale usilují o dohodu k záchraně kyperské ekonomiky uvalením 25% tributu na bankovní úspory větší než €100 000.

Jelikož tento ostrov spěchá, aby dal dohromady záchranný program, jeho ministr financí Michalis Sarris řekl, že při jednání s činiteli Evropské unie, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu bylo dosaženo významného pokroku ohledně posledního plánu na výběr tributu.

Vláda v Nikósii má uzávěrku do pondělka, aby dosáhla dohody nebo Evropská centrální banka říká, že tomuto ostrovu odřízne nouzovou hotovost, čímž stvrdí pravděpodobný finanční kolaps jeho bankovního systému a potenciální odchod z jednotné evropské měny.

Ovšem s tím, jak mají ruští investoři v bankách tohoto ostrova uloženo odhadem €30 mld (£26 mld), tak je rostoucí optimismus ohledně dohody s tímto ostrovem doprovázen strachem z odvety Moskvy. Bývalý poradce Kremlu Alexander Někrasov, řekl: „Pokud by došlo k tomu, že by se vybral 25% tribut z vkladů větších než €100 000, tak by někteří Rusové velice těžce utrpěli.“

„Moskva tudíž bude hledat způsoby, jak EU potrestat. V Rusku funguje spousta velkých německých společností. Můžete se třeba poohlížet po zmrazení aktiv nebo po zdanění aktiv. Kreml přijímá politiku počkáme a uvidíme.“

Někrasov odmítl poukazy na to, že Rusko by mohlo vrátit úder zavřením dodávek plynu, což je taktika, kterou tato země použila v roce 2009 po kolapsu rozhovorů s Ukrajinou, aby ukončila rozmíšku kvůli nesplaceným dluhům a oceňování energií.

„Plyn už není zbraň,“ řekl Někrasov. „Když to Rusko udělalo před tím, uvědomilo si, že zahraniční energetická lobby reagovalo a úsilí o nalezení alternativních zdrojů jen narostlo. Pokud by s tím Rusko dále hrozilo, tak ví, že během 20 let by od něj nikdo nekupoval plyn.

Mike Ingram, analytiky brokera ze City BGC Partner, řekl: „V Rusku historicky, když chtějí nějaké aktivum, tak se ho prostě zmocní. Budou-li chtít od EU podniků v Rusku peníze, tak si na to vytvoří zdanění nebo udělají razie do kanceláří, aby jim znepříjemnili život. Mohou život komplikovat i diplomaticky v záležitostech jako Sýrie. Mohli by i trochu harašit zbraněmi kvůli nasazení protiraketového obranného systému.“

Bohužel na rozdíl od zbytku algoritmického světa Rusko nepodléhá idiotské politice „když je S&P nahoře, tak je všecko dobré“ a nemá vnitřní sklon k vidění všeho v optimistickém světle, na rozdíl od pana Ingrama výše. Proto je proces tvorby rozhodnutí v Evropě v totálním binci, takže velice bedlivě sledujte příští ruské kroky a zrovna tak i další potenciální sebevraždy ruských oligarchických miliardářů.

Submitted by Tyler Durden on 03/24/2013

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2013-03-24/russia-demanding-cyprus- out-eurozone-here-list-possible-russian-punitive-reprisals
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!