Filmový klub Bez Cenzury: Program 2014

Filmový klub Bez cenzury
Jazzová sekce, Valdštejnská 14, Praha 1
www.radiohortus.cz 

Program

Každou středu v měsíci od 18,30 hod.
Konspirační teorie, nebo hledání pravdy? Propaganda ve filmu.
Klub je otevřen min. hodinu před a hodinu po promítání

19.2. Vítejte ve světě lží, podvodů a vražd -1.díl

Spiknutí před II.světovou válkou - Dvoudílná dokumentární koláž českého autora o vlivu tajných společností a sionismu na nedávné dějiny. Jednotlivé dějinné události jsou pospojované do takových souvislosti, které jsou dosud v médiích tvrdě cenzurované.
ČR 2012, 114 min., české znění

26.2. Nacistický Titanic

Dokumentární film - Propojení filmového průmyslu, státu a válečné mašinérie do projektu Titanicu od roku 1940
USA 2012, 85 min., český dabing

Dokument popisuje fungování nacistické propagandy za použití stříbrného plátna, jehož prostřednictvím má dojít k ovlivnění milionů německých občanů, v německy upravené verzi velkofilmu filmu Titanic, ktertý byl dokončen v roce 1943. Stejně tak ukazuje snahu Německa vyrovnat se Hollywoodu. K tomu měl pomoci právě velkofilm Titanic, který natáčel, tehdy velmi známý, režisér Herbert Selpin. Paradoxem je to, že Herberta Selpina samotného, který si kladl nepředstavitelné nároky, jak finanční, tak materiální na dokončení filmu a od Josepha Goebbelse byly tyto nároky naplňovány, semlelo soukolí, do jehož služeb se dal. Film pak dokončil někdo jiný. Zajímavé je to, že film Titanic nebyl v Německu nikdy promítán, ovšem byl uváděn v kinech Němci okupované Evropy., přičemž premiéru měl v Praze. Tuto, v Německu neuvedenou filmovou propagandu, měl nahradit barevný velkofilm Kolberg, který však Němce vyburcovat nestihl, neboť do kin přišel až začátkem roku 1945 a dostal se jen k malému počtu diváků.

Tento dokument se nevěnuje pouze nacistickému Titanicu, ale je zářnou ukázkou propagandy nejen ve službách nacistického Německa, ale i ve službách Hollywoodu, který samozřejmě filmovou progandu vyrábí dodnes. Samotný dokument pak vyznívá jako novodobá propaganda.

5.3. Vítejte ve světě lží, podvodů a vražd - 2.díl

Spiknutí za II.světovou válkou - Dvoudílná dokumentární koláž českého autora o vlivu tajných společností a sionismu na nedávné dějiny. Jednotlivé dějinné události jsou pospojované do takových souvislosti, které jsou dosud v médiích tvrdě cenzurované.
ČR 2012, 117 min., české znění

12.3. Metropolis
Sci-Fi / Drama
Německo, 1927
Režie: Fritz Lang
Hudba: Gottfried Huppertz, Abel Korzeniowski
Hrají: Alfred Abel, Gustav Fröhlich, Brigite Helm ........

Píše se rok 2026. Vítejte v Metropolisu. Vítejte ve studeném a přetechnizovaném městě budoucnosti, ve světě vynálezů a prosperity, ale také sociálního útisku. Masy dělníků totiž žijí pod zemí a obsluhují stroje, aby smetánka na povrchu mohla bezstarostně žít. FREDER FREDERSEN (GUSTAV FRÖHLICH), syn vládce Metropolisu, si užívá bezstarostně života v zahradách rozkoše, až do té doby, než se setká s MARIÍ (BRIGITTE HELM), kázající v podzemí dělníkům o lepším světě a interpretující jim starou biblickou pověst, zaměřenou na konflikt mezi vládnoucí a pracující třídou a vyzývá je ke vzpouře.

Film Metropolis je skutečný klenot filmové historie, zcela právem je veden na seznamu UNESCO.

Metropolis, původně více než dvouhodinový snímek, je německý černobílý němý film rakouského expresionistického režiséra Fritze Langa. Jde o jeden z prvních snímků z žánru science fiction, v tomto případě se jedná o antiutopii. Na svou dobu se jednalo o film s vynikajícími vizuálními efekty, které byly překonány až ve druhé polovině 20.století.

Fritz Lang dokázal své monstrózní dílo opatřit natolik dokonalým zevnějškem, že navzdory stárnutí technologií výsledek neztratil na svém magnetismu a sugestivitě ani malý kousek, ba naopak. Ta zvláštní stará patina jen zesílila funkcionalistickou preciznost a gotický rozmach tvarů. Podání obsahu, pravda, už přeci jen trochu zestárlo, leč přece jen ono "prostředníkem mezi mozkem a rukama musí být srdce" je v důsledku neobyčejně naléhavé a dnes více než aktuální. Výtečná vizuální stránka posiluje plasticitu prostředí – na jedné straně až rituální prostředí industrualizovaného srdce města, na druhé straně moderní a přepychové pozlátko. Drama střetu mezi proletariátem (podzemním jádrem města) a buržoazií (smetánkou z povrchu, vedenou bezskrupolózním Johem Fredersenem) je sice rozprostostřeno na plochu pro současného diváka až nezdravě rozsáhlou, ale neustávající invence a obrazová preciznost, která svou kompozicí i tvarovou znepokojivostí jasně odkazuje k vrcholnému expresionismu apeluje na divácký požitek a dráždí ty buňky, které dokáže stimulovat jen skutečná filmová lahůdka. Metropolis je formálně naprosto dokonalý film, které se současné rychlokvašky, v nichž navzdory hi-technologiím není ani náznak umění, mohou jen závistivě dívat na paty. Je to zároveň film, který má jasné a přesvědčivé poselství. Obě složky tvoří nestárnoucí klenot, na který je nutno pohlížet se stále hlubší úctu.

Film měl premiéru v roce 1926 v Německu. Jedná se o jeden z nejdražších filmů v té době vůbec – stál 7 miliónů tehdejších marek. Film financovalo velké německé studio UFA a jeho komerční neúspěch studio téměř zničil. Jedním z důvodů tohoto neúspěchu, mim o jiné, mohl být i nástup zvukového filmu.

Brzy po premiéře byl nákladný film stažen z distribuce, aby byl proti Langově vůli nově sestříhán. Tato zkrácená verze se dochovala dokonce i v kolorovaném remixu (o délce 80 minut) Giorgia Morodera z osmdesátých let. Tím byl původní film pro budoucnost prakticky ztracen. Téměř kompletní původní verze filmu byla nalezena až v červenci 2008 ve filmovém muzeu v Buenos Aires. Po nezbytném restaurování byla tato verze poprvé uvedena v Berlíně a Frankfurtu v únoru 2010.

19.3. Porozumět přírodě a napodobit ji + Proud: Pro lásku k vodě

Voda, les a volná energie- převratné myšlenky Viktora Schaubergera. Film o použití vody a vzduchu jako generátoru energie, o zdravotním působení "oživené" vody, o tom, že není zdravé vody bez zdravého lesa.
Rakousko, 2008, 78 min., slovenské titulkyProud: Pro lásku k vodě
Vizuálně velmi atraktivní dokument natáčený na všech kontinentech přináší komplexní pohled na problematiku vodních zdrojů. Západní civilizaci, která chápe dostatek pitné vody jako samozřejmost, poskytuje vhled do života lidí, pro něž je naopak nedostatek tohoto cenného přírodního zdroje neustálým ohrožením. Znečištěná voda každým rokem zabíjí více lidí než AIDS a války. Více než třicet tisíc lidí denně umírá na nemoci, které se přenášejí kontaminovanou vodou. Režisérka Irena Salinová mimo jiné dokládá, jakým způsobem a za jakou cenu se nadnárodní korporace pokoušejí vodu privatizovat a výhodně zpeněžit. Vybízí rovněž k zamyšlení nad tím, jakou vodu pijeme, proč si ji kupujeme a od koho, a hledá také odpověď na zdánlivě jednoduchou otázku: může vodu někdo skutečně vlastnit?
2008, 93 min., české titulky

26.3. DS 70 nevyjíždí

Drama - záškodníci poškodí velkobagr ... i tak se dá sloužit novému režimu
Režie: Vladimír Slavínský
ČSR, 1949, 72 min

2.4. Thrive (Rozkvět)

Dokumentární film - Ukazuje globální konsolidaci, ve které jde jen o peníze, nabízí řešení a odvážné strategie
USA, 2011, 134 min. české titulky

9.4. Královna slunce - Co nám včely říkají

Dokument o problematice dramaticky se zhoršujícím zdravotním stavu včelstev a dopadem na existenci lidstva ve světle předpovědí Rudolfa Steinera z broku 1923
Německo, 83 min

16.4. NSA, Edward Snowden a Konspirační teorie o Velkém bratrovi

NSA -Propagandistický a zamlžující dokument o Americké národní bezpečnostní agentuře tak jak je předvádí oficiální kruhy USA
USA, 45 min, český dabingNásledovat bude videozáznam ze svědectví whistleblowera Edward Snowdena o činnosti NSA.
15 minut, české titulky

Na závěr shlédneme jeden díl ze seriálu Jesseho Venury: Konspirační terorie o Velkém bratrovi
45 minut, český dabing

23.4. Veliká příležitost
Československo, 1949, 93 min.
Režie: K.M.Valló
Hrají: Josef Štefl, Vlasta Chramostová, Vladimír Šmeral, Jiří Vršťala, Zdeněk Dítě, Jaroslav Vojta a další

Optimistické kolektivní drama ze života svazáků na stavbě Trati mládeže. Amnestovaný vězeň chce poctivou údernickou prací odčinit své provinění a odhalí záškodníka, který se chystal         otrávit cisternu s pitnou vodou

Jedná se o budovatelskou agitku v krystalicky čisté podobě. Přesvědčíme se, že  "S písní na rtech a stranou za zády zvládneme všechno a s reakcí zatočíme!".
Ve filmu, jako komparsista, debutoval V.Menšík, tak jej zkusme najít.
Při promítání obdobného filmu "DS70 nevyjíždí" jsme se velice bavili. Tento film nám poskytne podobný zážitek.

7.5.    WikiLeaks: Válka, lži a video, Francie, 2011, 43 minut

Sledujte vyšetřování kontroverzní webové stránky, která se stala předmětem největší diskuze desetiletí. Uvidíte exkluzivní rozhovory s Julianem Assangem.

Wikileaks - tajné dokumenty o válce v Iráku, 2010, 48 minut

Tento film vám řekne příběh o okupaci, který US Army nechce, abyste znali. Tvůrci snímku prošli téměř 400.000 tajných armádních dokumentů (tzv. závažných událostí - Sig Acts) odtajněných službou WikiLeaks, aby odkryli celou, nesdělenou hrůzu konfliktu. Je to největší únik oficiálních dokumentů v historii. Dnes uvidíte, že vojáci USA zabili nesrovnatelně více civilistů, než povstalců. Že zabíjeli lidi, kteří se chtěli vzdát. A dokonce, i po skandálu v Abu Ghraib, jak vojáci USA stále a bez přestání svým zvráceným způsobem zneužívají občany Iráku. Dozvíte se i jak Američané tiše přihlíželi mučením a vraždám zadržených pod rukama Iráckých bezpečnostních složek. US Army tvrdila, že neshromažďuje žádné záznamy o obětech. Pouze v těchto materiálech je zdokumentováno přes 109.000 úmrtí.

14.5. Triumf vůle  -  Německo, 1935, 114 min., režie Leni Reifenstahl

Oficiální dokument z 6. říšského sjezdu NSDAP v Norimberku 4.-10. září 1934 natočený německou režisérkou Leni Reifenstahlovou. Triumf vůle měl premiéru 28. března 1935 v berlínském kině Ufa-Palast a rychle se stal jedním z nejvýznamnějších představitelů propagandcistického žánru v dějinách filmu a pro propagandisty všeho druhu, se nepochybně stal velice dobrým studijním materiálem
Dokonalé, fascinující, děsivé, monstrózní, zrůdně hypnotizující. Filmařský talent daný do špatných služeb, ze kterého nás může jen mrazit. To je Leni Riefenstahlová.
Jde o druhý díl její norimberské trilogie. Za tento film dostala režisérka roku 1934 „Národní cenu“ a o rok později získal tento film na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách cenu za nejlepší zahraniční dokumentární film. Byl také oceněn zlatou medailí na světové výstavě v Paříži (1937).
První díl - Vítězství víry - dokument o předchozím sjezdu NSDAP konaném roku 1933.
Poslední díl - Den svobody: Naše armáda - dokončila Leni Riefenstahlová roku 1935. Použila v něm dvojité expozice, rozostření a evokativní hudbu
Leni Riefenstahlová zemřela 8. 9. 2003 ve věku 101 let. Při představě, že by svůj dlouhý život točila podobné filmy .... . Bohužel se ale našli během dalších let, a to až do dneška, velice zdatní následníci. Ti mají navíc k dispozici technické prostředky o jakých se Leni Riefenstahlové ani nesnilo, a proto jsou neméně nebezpeční.
Tento dokumentární film se stal po II.světové válce v mnoha zemích trezorovým.

21.5. Zkrocení peněz - USA, 2008, 79 min., produkce Alan Rosenblith,

dokumentární film se slovenskýmí titulky nabízí kritický pohled na současný společensko-ekonomický systém postavený na nepřetržitém boji o nedostatkový zdroj, zvaný peníze.

28.5. Jede to na vodu  - USA, Artur C. Clarke, CZ znění, 42 min.

Je možné získat energii prakticky zadarmo? Je možné z vody získat  energii, která by byla pohřební písní ropné lobby? Pohádka, nebo skutečnost? Na tyto otázky se pokouší najít    odpověď v jednom z dílů Zázraky vědy známý futurolog Artur C.

Žárovkové spiknutí - Francie, Cosima Dannoritzer, 2010, 52 min. slovensky, dokumentární film

Politika plánovaného zastarávání elektroniky a dopad na ekologii. Jsou do současných výrobků zabudovávána kurvítka, aby výrobek vydržel jen záruční dobu?

4.6. Squatting  - dokumentární filmy, cca 100 min.

Sochorka, Zenklovka, Ladronka, Milada a další. Několik dokumentů o fenoménu, který je u nás trestným činem a který se stává trestným činem, v zájmu mamonu, i tam kde tomu tak  dřív nebylo. Ve squattech dnes žije po celém světě na 1 miliardu lidí, ať z nutnosti nebo jako životní styl.

11.6. Propaganda, 2012,  režie: Slavko Martinov, 95 min.

Film údajně propašovaný z  KLDR.  Mravní útlum, politická manipulace, přepisování historie, nejtrapnější západní exesy a hyper-konzumní západní svět.

18.6. Uloupené Kosovo + Kosovo - nekonečná válka

Uloupené Kosovo - ČR, 2008, 60 min. režie Václav Dvořák
TV film. Nezvyklý pohled na složitou problematiku soužití různých etnik na Kosovu. Nezvyklý v tom smyslu, že zcela úmyslně přináší alternativní pohled proti většinové interpretaci světových i českých médií. Divme se potom tomu, že ač natočeno pro ČT, už ho v ČT neuvidíte.
Kosovo - nekonečná válka - ITA, 2008, 78 min.
Italský dokument se slovenskými titulky, který popisuje situaci okolo kosovské války, tak jak naše média nikdy neinformovala. Film o pravdě, která byla zatajena díky Václavu Havlovi a jiným, kteří šířením zla a lží ovládají svět. Otřesné informace o mezinárodních zločinech na Srbském národě.

25.6. Žid Süss, Německo, 1940, režie Veit Harlan, 98 min.
Kontroverzní drama podle románu Liona Feuchtwangera (1925) vyrobený na zakázku říšského ministra propagandy Josepha Goebbelse.
Jeden komentář na Filmový klub Bez Cenzury: Program 2014

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!