Rusko svolává „de-dolarizační schůzku“: s Čínou a Íránem se shodují na odstranění USD z bilaterálních obchodů

Rusko tlačí na obchodní dohody, které minimalizující účast (a vliv) US dolaru už od nástupu ukrajinské krize, a není to tudíž žádným tajemstvím, i my jsme o tom na svých stránkách před tím rozsáhle referovali (viz Gazprom Prepares „Symbolic“ Bond Issue In Chinese Yuan; Petrodollar Alert: Putin Prepares To Announce „Holy Grail“ Gas Deal With China; Russia And China About To Sign „Holy Grail“ Gas Deal; 40 Central Banks Are Betting This Will Be The Next Reserve Currency; From the Petrodollar to the Gas-o-yuan a mnohé další).

Ale až dosud bylo mnohé z toho v hájemství zpráv z doslechu a obecně zbožných přání. Konec konců by to přeci bylo „směšné“, že by nějaká země vůbec mohla vážně uvažovat o existenci mimo ideologické a náboženské sevření Petrodolarem…, protože, kdyby to někdo udělal, tak to udělají všichni, a jako další věc, jak přeci víte, by US měly hyperinflaci, sociální kolaps, občanskou válku a všechny ostatní charakteristické znaky, jimiž se vyznačují i ostatní banánové republiky jako Venezuela, která však nemá globální rezervní měnu, se kterou by mohla opruzovat okolí.

Čili jak říkají Keynesiánští ekonomové, čili údělní kazatelé víry, náboženství Petrodolaru vyžaduje, aby mu svět věřil.

Když je to však takhle, tak to může dělat státníkům potíže, když si přečtou, že Rusko aktivně tlačí na plány dostat dolar do zpětného zrcátka a nahradit ho bez-dolarovým systémem, čili jak to nazývá Rusko, „de-dolarizovaným“ světem.

Hlas Ruska s odkazem na ruské tiskové zdroje hlásí, že ministerstvo financí této země je připraveno dát zelenou plánu na radikální zvýšení role ruského rublu v exportních operacích, přičemž bude redukovat podíl v dolarech denominovaných transakcí. Vládní zdroje věří, že ruský bankovní sektor je „připraven vypořádávat rostoucí počet v rublech denominovaných transakcí.“

Podle tiskové agentury Prime vláda 24. dubna zorganizovala speciální schůzi věnovanou nalezení řešení jak se zbavit US dolarů v ruských exportních operacích. Byli povoláni experti z vrcholné úrovně z energetického sektoru, bank a vládních agentur a byla navržena četná opatření jako reakce na americké sankce proti Rusku.

No, pokud snad Západ chtěl z Ruska vymáčknout reakce s vyšší eskalací na každou sankci proti této zemi, tak se toho brzy dočká.

Schůzce o „de-dolarizaci“ předsedal první místopředseda vlády Ruské federace Igor Šuvalov, z čehož je patrné, že Moskva myslí své záměry na zastavení použití dolaru nesmírně vážně. Následná schůze pak proběhla pod předsednictvím náměstka ministra financí Alexeje Mojsejeva, který později řekl kanálu Rossia 24, že „množství v rublech denominovaných kontraktů poroste,“ s dodatkem, že nikdo z dotazovaných expertů a zástupců bank na vládním plánu na nárůst podílu dolarových plateb neshledal žádné problémy.

Pro naše rusky mluvící čtenáře je interview s Moisejevem níže a přepis lze nalézt zde:

http://www.vestifinance.ru/videos/15964

Dále, pokud si snad myslíte, že jen Obama může uplatňovat nejvyšší nadvládu pouhými vládními vyhláškami, tak jste na omylu – i Rusové to mohou dělat úplně stejně účinně. Ti vydali „vládní vyhlášku o změně měny“:

Je zajímavé, že v tomto interview Mojsejev zmínil i právní mechanismus, který lze popsat jako „vládní vyhlášku o změně měny,“ která říká, že vláda má podle práva pravomoc ruské společnosti přinutit obchodovat určité procento některého zboží v rublech. Ruský činitel, který mluvil o případu, kdy by tento podíl mohl být stanoven i na 100%, řekl, že „tohle by byla extrémní možnost, a že vám teď od boku těžko řeknu, jak přesně vláda těchto pravomocí použije.“

No, prozatím tahle možnost však už existuje.

Důležitější je však to, že Rusko by o tom vůbec nemohlo uvažovat, pokud by nemělo žádnou praktickou šanci na realizaci, tedy pokud by tu nebyly další národy, které by se zapojily do bez-dolarových bilaterálních obchodních vztahů. Takové země však už existují, a pro nikoho by nemělo být překvapení, že těmi dvěma, kteří už k tomu přikročili, není nikdo jiný než Čína a Írán.

Samozřejmě, že úspěch kampaně Moskvy za přechod na obchodování v rublech či jiných regionálních měnách bude záviset na ochotě jejích obchodních partnerů zbavit se dolaru. Zdroje citované Politonline.ru zmiňovaly dvě země, které budou ochotny Rusko podpořit: Írán a Čínu. Vzhledem k tomu, že Vladimir Putin 20. května navštíví Peking, tak lze spekulovat, že ty kontrakty na plyn a ropu, které budou mezi Ruskem a Čínou podepsány, budou denominovány v Rublech a Juanech, nikoliv dolarech.

Jinými slovy, výhledově během týdne tu budeme mít nejen oznámení rusko-čínského „svatého grálu“ plynové dohody popsané před tím zde, ale i jejích finančních podmínek, které teď vypadají, že téměř s jistotou budou vyrovnávány výlučně v RUB a CNY. Nikoliv v USD.

A jak jsme už v minulosti opakovaně vysvětlovali, čím více bude Západ Rusko antagonizovat, a čím více ekonomických sankcí po něm bude pokradmu pohazovat, tím více bude Rusko nuceno uhýbat od obchodovacího systému denominovaného v USD ke vstřícnosti vůči Číně a Indii. Proto bude to příští oznámení tak průlomové, jak nejspíše bude, a to je pořád jen začátek.

Submitted by Tyler Durden on 05/13/2014 17:47 -0400

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2014-05-13/russia-holds-de-dollarization-meeting-china-iran-willing-drop-usd-bilateral-trade
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!