Obraz nepřítele: Ezoterika – Nová štvanice proti jinak myslícím, dvojí morálka kritiků

Obrazy nepřítele vytvářejí projekční plochy a dovolují nám, abychom se sami mohli cítit silnější a lepší. Masmédia vytvářejí neustále takové obrazy nepřítele jako jsou: darebácké státy, teroristé, konspirační teoretici a nyní i esoterici a vegani. Aktuální příklady ze Švýcarska ukazují, jak se pomocí novinářské manipulace ,,masy lidí“ dělají štvanice proti vybraným menšinám a jinak myslícím lidem. Zájemci o esoteriku (milióny lidí!) jsou zobrazování jako lehkovážní, hloupí a nedospělí lidé a její poskytovatelé, paušálně jako podvodníci a šarlatáni, kteří údajně mají jediný cíl. Tím je zoufalým lidem a lidem hledajícím pomoc, vytáhnout z kapsy peníze. Kdo má zájem, jinak myslící zobrazovat jako nedospělé popř. nebezpečné lidi a směřovat na ně hněv společnosti?

Pronásledovaná veganka zabila své dítě: jeden tragický případ, vyhnaný do extrému

Dylan, desetiměsíční syn paní K. měla vrozenou vadu (vodnatost mozku) a krátce po narození se podrobil operaci. V prosinci 2013 měla následovat druhá operace, ale matka (Švýcarka) se svým dítětem uprchla. Když se vrátila do svého domu ve Waldshutu, sebrala ji policie a z Německa ji vrátili zpět do nemocnice v Curychu. Odtud opět se svým dítětem uprchla a zmizela. Ve vyšetřovací policejní zprávě ze 17. ledna 2014 byla její fotografie s plným jménem zveřejněna a dokonce na ni byla vypsána odměna 2500 euro. 22. ledna byla paní K. s dítětem objevena ve Španělsku. Španělská policie ji zatkla a vzala ji do nemocnice. V nestřeženém okamžiku, matka dítě zabila a pak chtěla zabít sebe, to se ale nepovedlo.
Tento případ je tragický a nastoluje mnoho otázek. Proč paní K. neměla žádnou důvěru ke školní medicíně? Proč dvakrát utekla? Jakou roli mělo státní zastupitelství, když tuto evidentně labilní paní nechalo na veřejnosti hledat (s vypsanou odměnou!) jako zločince? V tomto článku mi nejde jenom o tyto otázky, ale o způsob, jak se masmédia chopila tohoto tématu.

Hesla a podněcování obrazu nepřítele

Nápadné bylo, jak tato paní byla ihned dána do spojení s veganskou stravou, ezoterickou a sektami. Úvodní titulky v novinách Blick (německý bulvární plátek) přinesl titulky jako ,,Na útěku před konvenční medicínou-schovává se únoskyně dítěte u veganů?“ a ,,Veganská fóra, šamanské kurzy a světelní guruové-to je zmatený svět vražedkyně dítěte.“ (články v němčině: Auf der Flucht vor der Schulmedizin – Versteckt sich die Baby-Entführerin bei Veganern? Veganer-Foren, Schamanen-Kurse und Licht-Gurus: Die wirre Welt der Baby-Killerin.) V posledním článku je v podtitulku dodatečně vyzdvižené, že se jedná o ,,konspirační teoretičku“ a jejím nejoblíbenějším autorem byl David Icke jenom proto, protože na Facebooku s ním měla ,,přátelství“.

,,Schovává se vražedkyně dětí u veganů?“

,,Zmatený svět vražedkyně dětí.“

Velmi vysvětlující byla výpověď ex-manžela paní K. Ten před kamerou v lokální televizi Tele Züri (článek je zde: Dieser erklärte vor der Kamera der Lokalstation Tele Züri) objasnil, že jeho ex-manželka měla během těhotenství problémy s hnisem v zubu a byla ošetřena silnými léky. On se domnívá, že medikace vedla k tomu, že Dylan přišel na svět s vodnatostí mozku. Tyto důležité informace jsou ale zmiňovány jenom na konci a okrajově. Tučně napsaný titulek na začátku článku informuje úplně jinak:,,Vražedkyně dítěte […] věřila na konspirační teorie.“

,,Myslela si, že svět infiltrovali mimozemšťané.“

Tady vidíme, že se využívá každá příležitost k pomluvám nepříjemných (a kritických!) cílových skupin. Jiná témata, která jsou ve skutečnosti velkém měřítku a globálně problematická, jsou nejenom trivializována, ale dokonce překrucována. Například důkazy k válečným lžím, zinscenovanému teroru nebo machinacím farmaceutického průmyslu. Stačí si vzpomenout na knihu novináře v oblasti medicíny Kurta G. Blüchela, která se objevila v roce 2003 ve vydavatelství Goldmann Verlag: ,,Léčení zakázáno - zabíjení povoleno: organizovaná kriminalita ve zdravotnictví.“ Vědecký autor Kurt G. Blüchel zprostředkovává po několikaletém výzkumu nemilosrdný portrét podnikání ve zdravotnictví v Německu [...] Mezinárodní farmaceutické koncerny zneužívají kojence a nemocné s demencí k experimentům s léky. Úplatkářské skandály a masové podvody zatřásly se strukturou příspěvků zdravotních pojišťoven. Zdravotnický výbava na klinikách a v lékařských praxích dělají z lidí věčné pacienty; virtuózové se skalpely a umělci s chemií operují miliony nemocných jenom kvůli zisku a kariérismu. Doktorská loby zastrašuje politiky a zdravotní pojišťovny [...] (Ze shrnutí knihy na straně 2 v brožovaném vydání z roku 2004.)

V naší společnosti spáchá každý rok 20 000 000 lidí pokus o sebevraždu. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že na celém světě je milión sebevražd za rok a deset až dvacet krát víc, se jich nepovede (Wikipedia: Sebevražda). Jak zdravá je společnost, která vyvolá takové zoufalství v miliónech lidí po celém světě, že si vezmou život nebo si ho chtějí vzít? Velmi málo z nich jsou vegani nebo esoterici. Podle výše uvedené novinářské logiky, by u těchto lidí muselo být napsáno: ,,Jedlíci masa, TV diváci a čtenáři novin spáchali sebevraždu.“ Samozřejmě a právem, to tak není formulováno. Proč se tyto formulace v obráceném případě používají a mediálně se ,,vykuchají,“ ačkoliv je jasné, že se jedná o ojedinělý případ?

Skutečné nebezpečí ezoteriky

Tak jako každá scéna, má také ezoterická scéna svojí problematickou stránku. Jeden čtenář nahoře zmíněného článku to vyjádřil přesně. ,,Zájem o alternativní způsoby myšlení k doplnění velmi omezeného a přírodovědeckého pohledu na věci, předpokládá mít vyzrálou osobnost se silnými kořeny, s bezpečným zázemím a jasným myšlením. Bohužel se ezoterickou zabývají přesně ti, kteří tyto zdroje nemají. A právě TO dělá esoteriku nebezpečnou. Je to jako s léky, které ve špatných rukách ublíží.

V esoterice dovádějí rádoby gurové, kteří o sobě tvrdí, že jsou zachránci světa nebo jsou zvláštní inkarnací (Král Artuš, Máří Magdaléna, atd.). Nezřídka takoví ,,Egoterici“ (ironické označení pro tyto rádoby ezoterické guru) na sebe vážou hledající lidi pomocí channelingu a slibů atd…což je jeden z možných způsobů zneužití ezoteriky. Kritikům v masových sdělovacích prostředcích nejde o to, věci jasně rozlišit a vysvětlit, ale paušálně odsoudit. Hned podle nahoře uvedeného článku nasadil Blick ještě masivnější článek proti ezoterice.

(poznámka překladatele: význam pojmů jako je esoterika, guru, inkarnace, channelig si můžete dohledat na internetu)

Díl 1. Armin Risi 5.2.2014

Pokračování příště...

Zdroj: http://info.kopp-verlag.de/neue-weltbilder/spiritualitaet-und-weisheitslehren/armin-risi/feindbild-esoterik-neue-hetze-gegen-andersdenkende-die-doppelmoral-der-kritiker.html
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!