Americká vláda může zabíjet občany bez soudu

Dříve utajený dokument ukazuje, že Spojené státy smí své občany zabít bez řádného soudního procesu, pokud podle soudu představují bezprostřední hrozbu. USA zveřejnily dosud tajný dokument (viz zde: geheimes Dokument), který ospravedlňuje smrtící útok dronem v zahraničí na Američana podezřelého z terorismu.

Teprve po několika letech soudních sporů, vyhrála média a občansko právní organizace publikování tohoto dokumentu.

Podle v pondělí 23.6.2014 vydaného oficiálního stanoviska amerického ministerstva spravedlnosti, útok proti kazateli Anwaral-Awlakimu v Jemenu v roce 2011 neporušil americkou ústavu. (obrázek: Keystone/AP/Steve Helber)

Podle vydaného stanoviska amerického ministerstva spravedlnosti, útok proti kazateli Anwaral-Awlakimu v Jemenu v roce 2011 neporušil americkou ústavu. Ústava ale garantuje každému americkému občanovi, který se dopustil trestného činu, právo na spravedlivý proces.

Tři další Američané byli zabiti

Zabíjení vlastních občanů je oprávněné v případě, když představují bezprostřední hrozbu pro USA, říká 41 stránkový dokument. Al-Awlaki měl údajně spojení na teroristickou síť Al-Káida. Americký dron však už zabil několik dalších Američanů.

Americká vláda pod vedením prezidenta Baracka Obamy se snažila tento papír držet několik let pod zámkem. Teď se to po stížnosti lidsko-právní organizace ACLU zveřejnilo prostřednictvímNew YorkTimes.

ACLU ocenilo rozhodnutí jako opožděný, ale rozhodující krok směrem k transparentnosti kontroverzního amerického programu s drony. ,,Jen málo otázek je důležitějších, než když má vláda právo zabíjet své vlastní občany," řekl právník ACLU Jameel Jaffer. Důležité části dokumentu však už byly odstraněny.

Zdroj: http://www.20min.ch/ausland/news/story/US-Regierung-darf-Buerger-ohne-Prozess-toeten-26915674

Info též zde:
Důvody, proč až dosud bylo memorandum Bílého domu o dronech tajné
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!