Německo zatklo podezřelého ‘US špiona’, který přiznal vazby na vyšetřování o Snowdenovi

Německá kancléřka Angela Merkel ukazuje prstem na US. Německé úřady zatkly německého muže zaměstnaného u domácí zpravodajské agentury (BND) kvůli podezření ze špionáže pro Spojené státy, řekli v pátek Reuters dva politici se znalostí této záležitosti.

Úřad německého spolkového prokurátora v prohlášení uvedl, že byl zatčen 31 letý muž pro podezření, že je cizím špionem, neposkytl však žádné další podrobnosti.

Existuje riziko, že tato záležitost vnese napětí do vztahů s Washingtonem, které poškodila loňská odhalení masového dohledu nad německými občany US Agenturou národní bezpečnosti (NSA), do čehož patřilo i sledování mobilní telefonu kancléřky Angely Merkel.

Tento muž přiznal, že Američanům předal kontaktní údaje na speciální německou parlamentní komisi zřízenou pro vyšetřování špionážních odhalení učiněných bývalým US zpravodajským kontraktorem Edwardem Snowdenem, řekli tito politici.

Oba tito zákonodárci jsou členy devítičlenné parlamentní kontrolní komise, jejíž schůze jsou tajné, a která má na starosti sledování německého zpravodajství.

I vyšetřování parlamentní komise k záležitostem NSA pořádá některé důvěrné schůze.

„Je to muž, který neměl žádný přímý kontakt s vyšetřovací komisí… Nebyl to vrcholný agent,“ řekl jeden z politiků, který mluvil pod podmínkou anonymity. Je podezírán, že své služby Spojeným státům nabídl dobrovolně, řekl tento zdroj.

Velvyslanectví Spojených států v Berlíně to odmítlo komentovat.

Německo je k dohledu zvláště citlivé kvůli jeho zneužívání východoněmeckou tajnou policií Stasi a nacisty. Berlín od Washingtonu požadoval dohodu o „ne-špionáži“ mezi blízkými spojenci, ale Spojené státy k tomu nebyly ochotny.

Noviny Bild v předběžné kopii článku, který vyjde v sobotu, uvedly, že tento muž dva roky pracoval jako dvojí agent a ukradl 218 důvěrných dokumentů.

Z těchto dokumentů, které prodal za 25 000 euro ($34 100; 686 000 Kč), se tři vztahovaly k práci komise Bundestagu, uvedly bezpečnostní zdroje.

(Reporting by Thorsten Severin; Writing by Alexandra Hudson; Editing by Stephen Brown and Hugh Lawson)

REUTERS/Fabrizio Bensch, Jul. 4, 2014, 9:33 AM

Zdroj: http://www.businessinsider.com/r-germany-arrests-suspected-double-agent-spying-for-us-two-german-politicians-2014-04
Jeden komentář na Německo zatklo podezřelého ‘US špiona’, který přiznal vazby na vyšetřování o Snowdenovi

 1. Adolf Balík napsal:

  No toto? Takováto vzpoura vazala. To je zrada vyšších universálních hodnot svobody, demokracie, míru, humanismu, liberalismu a určitě je to rasistické a antisemitské a kdo ví co ještě.

  No co s tím US udělají. Když Bulharsko začalo přemítat o tom, že by Jižní proud, který pro něj znamená příležitosti, rozvoj a prosperitu, přeci jen dostavělo, tak u něj okamžitě vypukla bankovní panika, která přinese i předčasné volby a US se těší, že i pád vlády.

  Francouzi si nechtějí nechat neposlušně vzít zbrojní kšefty s Ruskem zejména dodávky Mistralů ani další business. Tak jim skočili na BNP Paribas a šikanují ji za věci, které nejsou ani porušením francouzských zákonů, ani mezinárodního práva.

  Rakušané vzdorovitě vyhlásili, jak se těší, že dokončí Jižní proud, a hned z toho Erste padá na čumák, jak se dočítáme níže.

  Co přijde teď? Začnou Američané zatýkat ředitele Deutsche Bank? Nebo je budou jen vyhazovat z oken mrakodrapů v nové vlně sebevražd bankovních ředitelů tentokrát u neposlušných vazalů?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!