V několika lokalitách Novorosie nejspíš probíhají kriticky důležité operace

Je příliš brzy na vystavení formální SVODKY prostě proto, že situace je v jisté míře příliš zmatená, všem bych vám ale chtěl trochu nalít do hlavy, co se zrovna teď děje. Podívejme se na mapu:

Bojová situace z 13. července

Město nahoře napravo je Lugansk, uprostřed levé strany je Doněck a na jihu máme hranici s Ruskem (označenou РОССИЯ). Modře jsou vojska Ukijců a červeně Novorosijců.

Zaprvé jsou tu zprávy, že Novorosijci zabrali obě letiště jak v Doněcku, tak v Lugansku. Avšak ze strany Ukijců se tvrdí, že osvobodili Luganské letiště, kde byla vojska Ukijců po mnoho týdnů obklíčena Odporem. To jsou jasně vzájemně se vylučující tvrzení. Nakonec Odpor také prohlásil, že toho Su-25, které ukořistil u letiště, použil k letecké podpoře útoků na pozice Ukijců, a že ten letoun Su-25 vzlétá z Luganského letiště. (FYI – tj. Su-25 nepotřebuje ke vzletu ranvej, vzlétne i z travnaté plochy.)

Zadruhé Ukijci zkusili rozvinout manévr, jehož pomocí doufají obklíčit Doněck a odříznout toto město od Luganska. Tento manévr zjevně selhal a Odpor pomocí protiútoku z okolí Saur-Mogila (na mapě САУР-МОГИЛА) je zkouší obklíčit a „skřípnout“ vojska Ukijců k Ruské hranici. Ukijci, kteří teď vidí, že jsou fakt v nebezpečí, se zoufale snaží prorazit skrze Amvrosijevku (na mapě АМВРОСИЕВКА), aby tomu zabránili a Ukijská vojska osvobodili.

Tak co je vlastně v sázce?

V „jižním kotli“, jak se teď ta oblast podél ruské hranice nazývá, je teď údajně obklíčeno 3000 ukijských vojáků. Tohle o jejich situaci říkají dva z nich, kterým se povedlo uprchnout:

Situace je taková, že ten batalion je v těžké situaci, jak co se týče zdrojů, tak i jejich územního postavení. Co se ukazuje ve zprávách, je to, že my obkličujeme separatisty, ale tam, kde je umístěn náš batalion, je to právě naopak. Kolem těch kluků se stahuje smyčka. Je to tu obtížné. Je to katastrofa. Na jedné straně jsou vojska Ruské federace, co jsou tu rozmístěná prakticky 4 kilometry od nás. A co se týče vojenského vybavení u nich, tak nám už nic nepomůže. Už to není jen o neprůstřelných vestách a vojenské výbavě. Chápete? Už je to úplně odlišná situace. Musíme naše kluky z toho dostat. Ten batalion v tom jednoznačně zůstat nemůže. No, ti kluci, co jsou tam, jsou jak odsouzenci, co čekají na popravu. Tohle říkám s plnou odpovědností – já tam byl, a přicházím odtud. A na tom, abychom je odtud dostali, si musíme dát záležet. Musíme si dát záležet. Upřímně ale nevím, jak by se ta záchrana dala udělat, ale udělat to musíme. Musí se to udělat, a musí se to udělat okamžitě. Dovolte mi zopakovat situaci z dnešního rána, volal jsem to a volám to zase: ani jeden kus vojenského vybavení nedorazil, a vojáci leží v otevřeném poli. Protože ten batalion, o kterém mluvíme, může ve skutečnosti provést jen takovou bojovou misi, jaká byla formulována na začátku – tj. strážní službu u důležitých strategických objektů v regionu, dejme tomu hlídání určitých kontrolních bodů, ale jen s odstupem od epicenter střetů. Avšak uprostřed bojové operace nemůže žádnou misi splnit, protože mu chybí potřebné vybavení. Ale i kdyby takové vybavení k batalionu dodali, tak tu není nikdo, kdo by byl k jeho použití vycvičen.

Teď se podívejme na Lugansk, konkrétně na letiště.

Zde jsou Odporem už týdny obklíčeny ukrajinské speciální síly. Spousta z nich, ne méně než 300 už z letiště odešla a vzdali se. Viděl jsem interview s bojovníky Odporu ze včerejšího večera, a ti jsou si absolutně jisti, že nad letištěm převezmou kontrolu už velice brzy. Dnes ráno obojí, jak Odpor, tak Porošenko oznámili, že nad letištěm převzali kontrolu. Tohle na svou FaceBookovou stránku napsal Porošenko:

Překlad: President Petro Porošenko byl už ústředím ATO (anti-teroristické operace) informován, že Ukrajinské síly si už úspěšně probily cestu k Luganskému letišti. Sláva Ukrajině!

No, není mi jasné, jak to mám chápat. Obě strany tu vyhlašují vítězství a je pro to dost jednoduchý důvod: vojska, která byla (nebo pořád ještě jsou) obklíčená na Luganském letišti, patřila k těm nejlepším, která Ukijci měli: skládá se z 80. Paradesantního regimentu, 25. Paradesentní divize a 8. Regimentu speciálních sil. Navíc letiště je kriticky důležitý uzel pro jakékoliv obkličování Luganska.

Lze jen málo pochybovat, že Ukijci, aby zabránili katastrofě, do toho vrhnou nejlepší zdroje a že k uvolnění tlaku na obklíčené Ukijské síly poslali už nejméně tři Ukijské obrněné kolony. Nejméně jedna z těchto kolon (dost možná i dvě) byly zachyceny a zničeny. Zde jsou z toho nějaká videa, jak to vypadalo potom:

V tomto případě byla tato kolona jasně zničena u města Marinovka (to není na mapě výše vidět).

To video výše je zjevně další zničená kolona Ukijců u Luganska.

Ukijci také ztratili dopravní letoun An-26, také u Luganska, který byl jasně sestřelen raketou. Odpor tvrdí, že to udělali oni, ale Ukijci říkají, že raketa byla vystřelena z Ruska.

Zdejší článek o zastavení operací Ukrajinského letectva v protiteroristické operaci kvůli nasazení raket schopných sestřelovat letouny ve velké výšce spolu s videem ze sestřelení: Vojenské letectvo se na Východní Ukrajině kvůli pádu letounu An-26 zastavilo + video sestřelení

Ač to všechno vypadá jako úžasné zprávy pro Novorosijský odpor, Strelkov je jako obvykle daleko opatrnější:

 

Please click "captions" for English subtitles

Co se týče posledních zpráv z ruských médií, tohle jejich korespondenti hlásí:

 • Útok na Lugansk selhal
 • 2 letouny Ukijců (An-26 a Su-25) sestřeleny (+2 další včera)
 • 100 zabitých Ukijců ve 2 různých kolonách, které byly zničeny
 • Ukijci zničili 1 dětskou školku (děti byly už evakuované)
 • V Lugansku zasaženo několik civilních budov (včetně jedné nemocnice)
 • 1 Ukijská kolona (s 50 tanky) zcela zničena
 • 1 Ukijská kolona (s 50 tanky) odražena s těžkými ztrátami pro Ukijce

Je zajímavé, že ruští experti spekulují, že ty kombinované útoky na Lugansk a Doněck byly jen odpoutávací výpady zamýšlené ke stažení sil Odporu z jihu, kde se až 5 000 Ukijských vojáků pokusilo odříznout Novorosii od Ruska a obklíčit jak Doněck, tak Lugansk. Podle určitých zdrojů se tímto fíglem nepodařilo síly Odporu oklamat. Ukijcům se pak nepovedlo zabrat kopec Saur-Mogila a skončili v obklíčení v tom tzv. „jižním kotli“: v dlouhém koridoru o šířce 4 až 8 km. Vypadá to, že vojskům Odporu se je povedlo na několika místech odříznout, kde před svým stažením nakladli minová pole. Odpor teď tyto síly ostřeluje na dálku dělostřelectvem.

Měli bychom uvést, že alespoň prozatím Kyjev vše výše uvedené kategoricky popíral.

Tato verze by snad mohla vysvětlovat ty četné Ukijské údery na ruská pohraniční postavení všude podél hranice. Když k tomu dodáte, že Lavrov vydal zlověstné varování o možných důsledcích, které by byly zcela z viny Ukijců, tak jste v obraze: je možné, že Rusko prostě zaútočí na Ukijská vojska v „jižním kotli“ zevnitř Ruska. Samozřejmě, že jako obvykle, nic takového neudělají, pokud se silám Odporu to povede udělat samotným bez otevřené ruské pomoci.

Zůstaňte naladěni, jelikož tato situace se brzy vyjasní, vystavím další SVODKU.

The Saker

Monday, July 14, 2014

Zdroj: http://vineyardsaker.blogspot.cz/2014/07/crucial-combat-operation-are-possibly.html
10 Komentářů k V několika lokalitách Novorosie nejspíš probíhají kriticky důležité operace

 1. Adolf Balík napsal:

  Ke zdejším článkům o té samé situaci by se asi mohl dát odkaz i ne tento:
  http://www.nwoo.org/2014/07/15/posledni-novinky-z-ukrajiny-14-7-2014/

 2. abx napsal:

  "ukijci" je novotvar, je zauzivane oznacenie "ukrovia", pripadne "ukrofasisti". mam zopar drobnych vyhrad, napriklad na Luhansk utocili dve kolony tankov (obrnenej techniky) v pocte 70ks a 50ks, ktore boli este pocas tej istej noci odrazene...

 3. novapalo napsal:

  Ja nepochybujem, že s každým týždňom a mesiacom tohto Ukrajinského konfliktu budú Rusi stále viac presvedčení, že západ ich chce jednoducho len zničiť. Tak, ako aj nás západných Slovanov. Nemyslime si, že nám zostane naša pôda a naše majetky. Všetko nám západ určite zoberie??!! Ha, ha. Neveríte? Čítajte knihy od p. Ksuckého na http://www.negativa.sk. Tento Ukrajinský konflikt nám všetkým Slovanom otvorí oči - čo je západ za xindel hnusný. Tento konflikt je zásadný omaly západu. Tento konflikt otvorí oči Slovanom, aby sa konečne zjednotili a objavili svoju spoločnú históriu, ktorá je staršia ako 2500 rokov. Západ len zničil všetky pramene o našej spoločnej histórii Slovanskej a nastolili kresťanstvo a potom demokraciu. Teda dve veľké svinstsvá - ako píše vo svojich diela nemecký filozof F. Nietzsche.

  • jedna napsal:

   Co píše Nietzsche nevím, ale jinak máte pravdu s tím, že jde o pokus zničit Slovany. Souhlasím.

 4. Ivan napsal:

  http://www.peticie.com/forum/103961/start/250
  Tzv. ministerka zahranicia EU, Ashtonova, ked sa dozvedela od relevantnych politikov, ze z hotela Kyjev, ktori mali obsadeni Majdanovci, strielaju ostrelovaci, do demonstrujucich i policie, okamzite prislubila riadne vysetrenie tychto zlocinov... Zrejme jej zapchali papulu americania, ked bolo jasne, ze ostrelovali najati vrahovia z Ameriky a z Polska...!!!
  Vidite, ako zapadni zakerni zlocinci rychlo zabudaju na svoje vlastne zlociny...!!! Toto su tzv. nasi priatelia... Oni nemaju ziadnych priatelov, ich cielom je len zmocnit sa cudzieho majetku a zotrocovat ine narody... Opytajte sa africanov, co na nich jedine plati..., odpovedia vam, ze jedine Kalashnikoff AK47...!!!

 5. Ivan napsal:

  Volby Porosenka su podvodom americkych poradcov v Kyjeve...!!! Dosle vysledky z volebnych obvodov okamzite likvidovali a nikto ich nekontroloval ani nespocitaval. Dopredu bol pripraveny vysledok vitazstva Porosenka uz v prvom kole. S OBSE a EU poradcovia dohodli, ze volby prehlasia za demokraticke a platne, aby bol prezident tzv. legalne zvoleny obcanmi Ukrajiny a mohol tzv. legalne vladnut z vole naroda...!!!

  Tak koho nam to pan oligarcha Kiska pozyva na navstevu...?, opat len samozvaneho oligarchu, ktory pacha zlociny na ukrajinskom narode...!!!

 6. Ivan napsal:

  Pred nastupom do funkcie tzv. prezidenta Porosenka (volby boli zmanipulovane americkymi poradcami), bola ukrajinska armada v naprostom rozklade a vo velkej dezercii. Po urychlenej manipulovanej volbe Porosenka, aby mohol tzv. legalne pouzit vojensku silu, americki poradcovia nasadili do vsetkych utvarov zastupcov Narodnej gardy s pravomocami na mieste odsudit a popravit ukrajinskych vojakov, ktori by odmietli akykolvek rozkaz, vratane strelby do civilneho obyvatelstva... Az po tomto nasadeni komisarov sa ukrajinska armada akotak pozviechala a nasilim musi plnit tzv. legalne rozkazy Porosenka...!!! Doteraz je kazdy utvar sprevadzany Narodnou gardou s uvedenymi justicnymi pravomocami, nariadenymi priamo Porosenkom, aby vsetko bolo zastrete tzv. legalnostou a v mene ukrajinskych obcanov...!!!

 7. Definitiva napsal:

  Zažívame takmer tisícročnú genocídu Slovanov, začali ju kresťania, pokračovala ako Židoboľševická VOSR, rituálna chazarská vražda cárskej rodiny, obe svetové vojny, socializmus, ktorí bol riadený chazarmi v pozadí a ktorý zabrzdil rozvoj Slovanskej civilizácie na 100 rokov. A po Arabskej jari USA naprogramovalo Ukrajinu, kde najvyššie posty obsadili chazari. Socializmus padol z rozhodnutia USA za aktívnej činnosti agenta Gorbačova.
  Na Slovensku vydali svedectvo o ničení Slovanskej kultúry S. Chalúpka, Mor ho, zaujímavé sú poznámky S. Chalúpku pod textom básne a Jonáš Záborský v Dejiny Uhorského kráľovstva, túto knihu nie a nie vydať, cirkev má z nej hrôzu, kópia je v Martine, dobrí ľudia zaveste ju na internet, tak ako tam visí Mor ho.

  S. Chalúpka:
  Pravda, bohy vydaná, káže nám Slovänom:
  pána mat je neprávost a väcšia byt pánom.
  Zem, ktorú v údel dali Slovänom nebesá,
  tá zem hrobom každému vrahovi stane sa
  Nevzal cár božie dary, z jeho mracnej tvári
  urazená sa pýcha lútnym hnevom žiari.
  A zo stolca zlatého takovým sa heslom
  ozvali ústa jeho ku slovänským poslom:
  „Mocný pán, ktorému boh celú zem podnožil
  a osudy národov v ruku jeho vložil:
  ten pán velí: Slovänia! pozrite po svete:
  medzi národy jeho ci jeden nájdete,
  ktorý by putá minul abo nezahynul,
  akže oproti Rímu prápor svoj rozvinul.
  Skloníte šije i vy. - Tie krásne roviny,
  túto zem vašich dedov dostane lud iný.
  A spurné rody vaše pôjdu Rímu slúžit,
  strážit nám naše stáda, polia naše plúžit.
  A junac vašu k mojim junákom pripojím,
  a z nej krajinám rímskym obranu pristrojím.
  A kto sa proti mojim rozkazom postaví,
  beda mu! ten sám sebe záhubu pripraví.
  Vedzte, že som pán Rímu, a Rím je pán svetu:
  To moja cárska vôla; to vám na odvetu."

  Jesli ale veril Slovan, že po pravde Božej pána mat, je nepravost: verit mu prišlo i to, že
  nepravost ešte vätšia je,

  14) B y t p á n o m. Preto nezotrocoval na úrek ani nepriatelov svojích, ktorých zajal na vojne,
  ako svedcí Mauricius na hore zpomenutom mieste: Qui sunt in captivitate apud eos, non omni
  tempore, ut apud gentes alias, in servitute tenentur; sed certum eis definitur tempus, (otrok) ín

  Neprehreším sa proti
  pravde, ked poviem, že u pohanských Slovanov nachodilo sa viacej ludkosti a pravomyselnosti, ako u najosvietenejších pohanských národov; a dojista nie menej, ako u tých preslávených
  vzdelancov krestanských, ktorí cloveka v cloveku posial vážit si neumejú.

 8. Ivan napsal:

  Media v rukach zapadnych vlastnikov uz od rana goebbelsovsky besnia nad havariou dopravneho lietadla na Ukrajine... Goebbesovcom je vsetko naprosto jasne, zostrelili ho tzv. proruski teroristi, alebo priamo Rusi... Je to loz..., lietadlo sa dostalo do tazkosti hlboko v ukrajinskej oblasti, ktoru ovladaju kyjevski fasisti... Ak doslo k jeho napadnutiu raketou je nanajvys pravdepodobne, ze tak urobila kyjevska vlada..., mohla si lietadlo pomylit s ruskym AWACS -om a kedze armade vladnu diletanti s krvavymi rukami..., tzv. Narodna garda, je mozne, ze napriek odporu vojenskych odbornikov, pod hrozbou trestu smrti za nesplnenie rozkazu, lietadlo napadli raketou... Povstalci na vychode Ukrajiny disponuju nanajvys niekolkymi S2, ktore maju dostrel do dvoch kilometrov, su urcene na nizkoletiace ciele. A Rusko kontroluje civilnou leteckou sluzbou naprosto profesionalne civilne letecke koridory, kde je prave napomocne lietadlam v pripadnej nudzi...

 9. Ivan napsal:

  V Novorossii sa uz formuje...

  ceska protifasisticka ozbrojena jednotka, pise sa dnes na portali aktualne.cz. Slovenska i ceska vlada, parlamenty i prezidenti su zatial formalne poslusni Bruselu a Washingtonu a su na strane kyjevskych fasistov… Moze prist vsak doba, ked bude v protifasistickych silach posobit viac vojakov ako ma ceska a slovenska vlada oficialnu armadu…, pride cas zmenit aj vladne postoje, aby nezostali na strane fasistov, ked uz tam nebude nikoho…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!