Rusko v očích Latinské Ameriky

Můj známý venezuelský žurnalista přijel do Moskvy, aby referoval o ruských odvetných sankčních opatřeních přijatých v reakci na sankce Spojených států a Evropské unie. „Putin je v Latinské Americe nejpopulárnější politik,“ řekl mi. Podle něj: „Se ruský president těší mezi lidmi v Latinské Americe ohromným sympatiím bez ohledu na US podporované propagandistické kanály tvrdě pracující na zvrácení tohoto trendu.“ Zeptal jsem se tohoto kolegy, co způsobuje takovéto vysoké hodnocení Putina?

Řekl: „Má to hodně důvodů. Volá po multipolárním světě, po mírovém dialogu k urovnání sporů, když je zapotřebí, je schopen postavit se za své vlastní. Je schopen zachytit rány a odvracet provokace. Oceňujeme jeho politiku zaměřenou na návrat Ruska do Latinské Ameriky a jeho příspěvek ke zvýšení politické, ekonomické, obchodní a humanitární spolupráce. Vzpomínáme na 90. léta, kdy Washington Rusko dotlačil k úplnému stažení se z Latinské Ameriky. Tehdy ruští vůdci Americe důvěřovali v naději na vytvoření vztahů založených na rovnosti. Mnohokrát říkali, že Rusko, aby dosáhlo prosazení pragmatismu, by se mohlo obejít bez přátel a spojenců ve třetím světě. Myslím si, že tato politika byla totálně chybná; podobalo se to více zradě partnerů. Putin inspiruje naději na budoucnost. Jeho politikou je pozitivní alternativa zaměřená na posílení ekonomické, obchodní, finanční a vojenské spolupráce. Venezuela je toho příkladem.“

Jak mi můj venezuelský kolega řekl, tak takovýto názor je široce rozšířený po různých zemích s rozmanitými politickými systémy. Žurnalisté, politici, businessmani, ti všichni říkají, že ruský president to, co říká, myslí vážně, nejsou v tom žádné dvojí standardy. Nezkouší to hrát s latinskoamerickými partnery proti Spojeným státům, ač dobře ví, že US speciální služby a ministerstvo zahraničí dělají, co mohou, aby podryli ruský vliv v tomto regionu. Putin, když mluví o politických z US a Západní Evropy a na tiskových konferencích, tak používá slova „partneři“, aniž by při tom zdvihal obočí. V Latinské Americe roste vůči Washingtonu nedůvěra. Tento sentiment je odůvodněný. US silně podléhají lákadlu použití síly, aby v regionu udržely „pořádek“. Hlasy volající po použití síly se ozývají od US zákonodárců. Tajné plány na svržení „nepřátelských režimů“ podporují vojenské infrastruktury v celém prostoru od Mexika přes Paraguay až ke Karibiku.

Obamova administrativa k mobilizaci Latinoameričanů využívá obchodu s drogami a teroru. Ty intrikánsky ukuté pikle, jaké US hojně používají, jsou pak často vyzrazeny penzionovanými agenty Ústřední zpravodajské služby CIA, Agentury vynucování drogových zákonů a Agenty národní bezpečnosti NSA. Ve skutečnosti se US shání po diskreditujících důkazech proti latinskoamerickým a karibským populárním politikům. Po všech bez výjimky. Skandály spojené s napíchnutím telefonu Angely Merkel Agenturou národní bezpečnosti a odhalení US špehů v řadách německé zpravodajské služby ukazují, že pro americké speciální služby neexistuje žádná nepřekročitelná červená linie, a copak teprve když operují na tom, co považují za svůj zadní dvorek – v Latinské Americe. Hlavy států ALBA (ALBA – Bolivarovská aliance pro Ameriky), k níž patří Venezuela, Kuba, Nicaragua, Ecuador a Bolívie) už mnohokrát konstatovala, že toto špehování vnímají jako hrozbu těmto zemím a jejím vůdcům. Byly předkládání dokumentární důkazy, že vůdci Brazílie, Argentiny a Chile pracovali pod US zvědavými pohledy. Neexistují žádné výjimky, US špehovaly i presidenty Mexika, Kolumbie a Guatemaly, kteří poslušně tančí podle washingtonské noty.

Používané metody a chování US emisarů nemohou mezi Latinoameričany nic než evokovat zhnusení. „Kult Putinovy osobnosti“ lze zčásti připsat právě tomuto, jelikož se to projevu jako spontánní reakce na srovnání mezi ruským presidentem a Američany. Putin představuje přátelský přístup, ten snadno vychází s každým, ať je to, kdo je to: s politiky, s podnikateli, nebo s velice známými postavami světa kultury a umění. Je charismatický, otevřený a je nad věcí s velkým smyslem pro humor.

I jeho osobní vazby s latinskoamerickými vůdci hrají důležitou roli. Nedávná Putinova cesta po Latinské Americe se dostala do ohniska pozornosti a nesmírně se zdůrazňovalo, že zajel i na Kubu, do Nicaragui, Argentiny a Bolívie. Dohody uzavřené během této výpravy ukázaly, ochotu Ruska k rozvoji dlouhodobých obchodních kontraktů ve všech sférách – od energetiky po zemědělství.

Z potravin se stal v nedávné době akutní problém. US a EU oponovaly nezávislé politice Ruska vůči Ukrajině. Rusko tedy v reakci na jednostranně přijaté sankce Západu přistoupilo k odvetným krokům, k nimž patří jednoroční zákaz dovozu potravin ze zemí, které se k sankcím připojily. Toto rozhodnutí před ruskými zemědělskými výrobci a novými dovozci otevírá nové možnosti. Latinská Amerika je alternativou. Není žádných pochyb o tom, že latinsko-američtí partneři jsou ochotni spolupracovat.

Brazílie, Argentina, Chile, Ecuador, Paraguay a Uruguay brzy začnou s exportem všech druhů masa, ryb i dalších mořských plodů, ovoce a mléka. Obchodní kanceláře latinskoamerických zemí zintenzivnily své aktivity, aby se chopily vzácné příležitosti nechat své evropské konkurenty daleko za sebou. Evropští výrobci mají starosti: unáhlená akce s účastí na US iniciovaných sankcích vedla ke ztrátě ruského trhu, přičemž je snadné odejít, ale je těžké se vrátit. I US společnosti prodávající mražené maso, hlavně kuřata, byly poškozeny. Ty exportovaly kolem 10 procent své produkce do Ruska.

Brazilští farmáři ale jásají. Rusko už bylo hlavním dovozce jejich hovězího, vepřového a drůbeže. Po rozhodnutí Rostěchnadzoru (Federální služby pro veterinární a fytosanitární dozor) dostalo do Ruska a do Celní unie přístup nejméně 90 brazilských producentů masa. V roce 2013 byl brazilský export do Ruska $2,7 miliardy. Experti vůbec nepochybují, že v letech 2014-2015 nesmírně vzroste. Rusko je obrovským trhem otevřeným pro Latinskou Ameriku, která má své vlastní zkušenosti s tím, jak byla podrobována Spojenými státy a Západem uvalovanými sankcemi. Pokud teď podpoří Rusko, tak to udělají i s radostí jako pomstu.

Nil NIKANDROV | 13.08.2014 | 00:21

Zdroj: http://www.strategic-culture.org/news/2014/08/13/latin-america-eyes-russia.html
26 Komentářů k Rusko v očích Latinské Ameriky

 1. Thomas napsal:

  Latinská Amerika byla vždycky nacistům vstřícná.

  • Calembredaine napsal:

   Pokud nejsi kretén, jak naznačuješ v minulý diskusi, ae jen jemně, tak to rozeď a dej linky! Přizávánm že jsi překvapil tou odpovědí, nečekal jsem to. Měl jsem za jisté že jsi debilní havlisitckej troll, ale to bys odpověděl, že "Majdan byl vyjádřením svobodné vůle studentů a demokraticky smýšlejících Ukrajinců po lepším životě ve svobodné EU" nebo nějako podobnou sračku převzatou z jungfronte heute, lidovek či jiného šváru. Ale napsal jsi, že mejdan vyvlali Rusové a to mě zaujalo, protože možná opravdu nejsi troll a soci víš, jen se nerad dělíš. Já netvrdím že vše co se tu píše je pravda, že tady maj patent na moudrost, ale pokud nenabízíš nic jiného rozumného, musím se zatím držet tohoto zdroje. Napiš mi jiné zdroje, co neznám, kde se dozvím jiné alternativní info!

  • Calembredaine napsal:

   I když popravdě cos právě vypotil k tomuhle tématu svědčí spíš o tom kretenismu - sorry:) Já vím, asi máš na mysli vojesnké junty, tedy Bolívarem počínaje a dejme tomu Pinochtem konče, ovšem to byla vždy rakce na revoluční hnutí! Dokonce i církev v Latisnký Americe byla levicová (říká ti něco pojem "teologie Osvobození"?). Čili takhle to napsat nejde!! Vstřícná byla k národně osvobozeneckému boji rolníků o půdu, to ano - vzpomeň Benita Juáreze, José Mártího, E,iliana Zapatu, Sandina, Castra Allendeho atd. Reakce - statkáři na církevní vrcnost reagovala podporou vojenských junt. Takže kdo byl vstřícný? Jižní Amerika? To asi sotva, že ... ale vládnoucí třídy! No a Putina nepodporují žádní juntisti, ale právě tyhle revoluční síly, což není divné, protože v Putinovi marně hledaj sovětského politika.

  • Zed napsal:

   Jako Ukrajina ale asi těžko. A tam ti to nevadí?

  • Jojak napsal:

   Príprava na absolútnu závislosť EU na USA klape ako hodinky a taký ako ty tomu ešte tlieskajú smutné.

  • Gojimka napsal:

   Zisti si kto financoval nacistov, a aspon nieco aj o "operacii paperclip"...
   Napr:
   "Viac ako 1.600 nacistov a ich rodín prišlo po skončení vojny do USA. V rámci vysoko utajovaného programu „Operation Paperclip“ využila tajná služba USA bývalých nacistických generálov, ako Waltera Schreibera a Kurta Bloma pre svoje účely. Nositeľ Nobelovej ceny Richard Kuhn podporil Američanov pri vývoji chemických látok, ktoré boli nasadené predovšetkým v Camp King u sovietskych zajatcov...."

  • Majer napsal:

   THOMASI podívej se na čláek "Povstalci Novorossie zabili bojovníky Pravého sektoru, kteří jeli autobusem na Doněck"
   přesně takové myšlení měli tito pravičáčtí zmetci jako máš Ty a jak spravedlivě dopadli. Po přečtení článku si zbal kufry odjeť do USA do St. Louis, kde nedávno zastřelil policista mladého studenta jen tak pro nic za nic. Tvoje zakomplexovanost a nenávist k slušným lidem Tě předurčuje být americkým hrdinou-policistou. A nezapomeň se nacpat hamburgrem.

  • Ariel napsal:

   ty si zmrd panebože

  • marcus napsal:

   proto tam po valce cela vase rodina utekla a vy jste se tam pak narodil vasi matce a jejimu bratrovi ze?(:

 2. jiri napsal:

  pro Admin: fakt toho thomase smažte vždyť je to ubohý provokatér

  • Calembredaine napsal:

   To není jistý, protože má nějakou teorii, co dosud není zde rozvinutá. A nyní byl k rozvinutí vyzván, takže pokud jen tak tlachá, musí být zničen, ale co když ne ...

  • Calembredaine napsal:

   Nevím co si mám o tom myslet. Dítě, Na diskusi k příspěvku níže blekotá úplný debility:) Takže asi to není ani ten flanďák, čili nemusíme řešit zda předkoncilový typu semín-Hájek či pokoncilový sajrajt halíkovského ražení:)

  • Fingolfin napsal:

   hlavne vklidu, Thomas si ani neuvedomuje , ze pusobi jako roznetka diskuse - vse spatne je pro neco dobre a odebirat nekomu pristup neni dobra cesta ;)

 3. Petr Holík napsal:

  Musíš mu to poddat trochu jednoduší formou.Nebo myslíš že zná aspoň 2 jména cos mu vypsal v příspěvku?

  • Calembredaine napsal:

   Asi nezná, je to možná městský partyzán, ti potřebují spíše umět zacházet s "molotovem", než s histotií. Ale pokud vychází z těchto pozic, tak ho neodsuzuju. Právě jsem dočetl jeden jejich článek a není to vůbec od věci! - http://www.csaf.cz/index.php?clanok=1625

   • Arnold Nowak napsal:

    Calembredaine: Normálně nepíšu někomu osobně o věci; ani není zcela jisté zda za vaším pseudonymem není provokatér. Vaše postoje(o názoru nemůže být řeč)jsou opravdu tak málo objektivní,že příliš vypovídají o vaší nebezpečné povaze. Nicméně systém preventivních válek pro vás určitě není cizím termínem a tak je naprosto jasné odkud vítr vane.Rád bych touto cestou jenom chtěl ubezpečit ostatní zúčastněné, že se velmi mýlíte v pohledu na své okolí. Hlupák je někdo úplně jiný.

 4. Antitroll napsal:

  Ano USA je současným problémem snad pro celý svět, podobně jako byl problém SSSR, 3DR, Kolonialismus VB, Francie, Belgie, Holandska , tak i dnešní EU(postkolinální mocnost!)apod...
  Pokud Putin chce vyhrát musí získat podporu světové veřejnosti, musí se stát mluvčím všech utrápených národů, do kterých byly nasazeny všeljací níčemníci z řad zločinců, podporovaných USA.Včetně vládních garnitur předputinovského Ruska, a vlád států bývalého východního bloku, kde zločinci napáchali neskutečné zvěrstva.
  Musí zvrátit celý zločinný systém vytvořený tajnou vládou v USA, která má za cíl už 100 let rozdmychávat zlo v každém národě a u každého člověka!

  Pokud toto Putin dokáže, musí svým lidem vysvětlit i zlo tzv.Parlamentarismu, který je využíván právě k onomu zločinnému působení tohoto zla. STAČÍ SE PODÍVAT DO JAKÉHOKOLIV PARLAMENTU, A VIDÍME TO ODPORNÉ DIVADLO ZA VELKÉ PRACHY PROTI SVÝM OBČANŮM A STÁTU, KTERÝ MAJÍ SPRAVOVAT TI NENAŽRANÍ A NEZODPOVĚDNÍ ZÁKONODÁRCI!

  Řízení se musí změnit v Přímou demokracii, a přímé zástupce dané lokality a regiónů, kteří budou pověření zastupovat odpovědně potřeby a zájmy občanů!

  • Toto je velmi velmi dobre napisane.Takto to vidim aj ja.Antitroll len sa obavam ze Putin moze bit babka a vsetko je len divadlo na nastolenie N.W.O.Dufam ze krivdim Putinovi.

   • Antitroll napsal:

    Stefane Kamenický,taky jsem byl skeptický i vůči Rusku, ale když vidím, že USA nikdy ničeho nedosáhla bez Ruska(i Stalinského), i když ho podorovala materiálně, aby vzdoroval náporu nacistů...A když jsem viděl, jak USA byla šťastná se svým bývalým partnerem při rozdělení si světa, tak jim to chci ulehčit, a pomoci jim k dosažení Bipolarity...
    Přátelé NWOO mi to neulehčují, jedou jak stroje, proto se k nim přidám.
    Přiznávám Rusku a jeho přátelům, že USA je vyřízené, na světě není žádný člověk, žádný stát, který by USA respektoval, a vážil si jej. Tamní politici, a finančníci si dokonale zníčili reputaci, bohužel i kvůli jejich nízké IQ/EQ. Tak to bejvá, komu není radno, tomu není pomoci, proto dávám Rusku šanci, a důvěru v nastolení nového NWO2014/15. Myslím si, že Rusové jsou připraveni převzít žezlo, a ukázat, že nejsou tak hloupí jak američané, kteří zapomněli na dobré způsoby v komunikaci se světem, jak po ekonomické, tak i čistě lidské!
    Rusové jsou geniální, schopní, rychlí, a v komunikaci s vyšší mocí snad i pokornější a uvážlivější, a snad přispějí k novému pokroku lidstva, jako kdysi USA.

    I to je už dávno v předpovědích, že Slované světu budou vládnout s citem , a dosáhnou velikého úspěchu na globální a snad i kosmické úrovni.
    Tak se nechme překvapit, jedno je jisté USA se jen tak nepustí otěží:-(

    • henryho napsal:

     "zapomněli na dobré způsoby v komunikaci se světem, jak po ekonomické, tak i čistě lidské!
     Rusové jsou geniální, schopní, rychlí, a v komunikaci s vyšší mocí snad i pokornější a uvážlivější, a snad přispějí k novému pokroku lidstva, jako kdysi USA"

     souzním s vašim vyjádřením.....win-win je cesta spolupráce

     myslím, že v 2sv. ruuswelt poslal "zápujčné" stalinovi, aby se s němci mohli navzájem co nejvíc pobít, tak aby ssa mimo jiné si zlepšily výchozí pozice při převzetí světa od anlo-sasů..bankovnictví, kolonie......

 5. Zed napsal:

  Perfektně popsané manýry SSA v zahraniční politice: drogy podplácení, kompromitace. Takto mají v moci politiky na tzv. demokratickém západě. To se to pak buduje NWO! Většina světa však ty teroristy z Washingtonu D.C. má již prokouklé a tak se kolečka šíření NWO zadrhávají. Největším ohrožením a nejnebezpečnějším se z jejich pohledu právem jeví Putin. Má moc, je populární (v samotných SSA dokonce mnohem více jak NWO loutka Husajn Obama) a navíc je si dobře vědom toho, jak se věci mají, kdo a kde tahá ze zákulisí za nitky a je schopen zasazovat citelné protiúdery. Takový politik a na takovém postu je protagonistům NWO velice nepohodlný a je zapotřebí se jej co nejrychleji zbavit. O jejich nervozitě z Putina jasně svědčí výrok bývalého vysokého šéfa CIA, který by nejraději viděl Putina vynášeného z Kremlu nohama napřed s dírou v hlavě, nebo s pomocí Boží sestřeleného teroristy v letadle až se bude vracet od přátel z Kuby, Venezely, nebo Íránu. Nikdo na tato slova přímo podněcujíci terorismus a naplňující skutkovou podstatu trestného činu nijak nereagoval . Říci něco podobného o Husajnu Obamovi, to by bylo řevu! Celé to jasně ukazuje, jaká teroristická sebranka ovládá náš tzv. západní demokratický svět a chystá se k ovládnutá celého světa. Je jasné, jaká budoucnost by lidstvo pod jejich vedením čekala. Právě Putin je nejvíc ohrožuje, takže je jasné, že dokud on bude vládnout v Rusku, bude vyvíjen veškerý nátlak na jeho seszení a to i pomocí války vedené Severoatlantickou Teroristickou Organizací (NATO), ke které se teď v Evropě schyluje.

  • henryho napsal:

   "západní demokratický svět " po dlouhá léta, propagandy a likvidace zdraví populace dospěla do docela slušné-ho stádia ovčanství, styl homomechanikus-pracuj a neptej se, homorobotikus plň příkazy bez odporu......lidé tohoto matrixu následují stíny démonů......a naopak

   (ostatně jako jinde po světě :-D)

   při současném průběhu transformace vědomí lidí, i jiných entit zde na planetě earth ( bovis...energie ) jsem pro podporu tohoto posunu jako šance k návratu k životu zde.....je nutností pochopení posunu u každého jednoho člověka, jinak by to takymohla být zase jen propaganda.....

   jak je to ve "třech veteránech" a my to s vámi budeme zkoušet po miliontý.....

 6. Definitiva napsal:

  Thomas nie je hodný reakcie, provokatér, agent... Je menej ako prd hrocha vo Viktorinom jazere. Ten Prd hrocha by sa mal vyjadrovať konkrétne, fakty, fakty, čo tým chcel autor povedať?Je to len kabalistický provokatér, ktorý nepovie myšlienku, ani fakty, jeho cieľom je zlo pre ľudí. Nie je hodný ani pohára vody pred smrťou v púšti.

 7. novapalo napsal:

  Je to pravda. Rusko nájde nových obchodných partnerov v latinskej Amerike ľahko. Však celá latinská Amerika už dlhšie ako 50 rokov bojuje proti USA vykorisťovaniu. Nič nového. Tak aj bude. A USA ani EU s tým nič neurobia. Je len dôležité, aby Rusko malo aj adekvátne zbrane a dokázali si obrániť svoje obchodné záujmy. To už neviem, či to dokážu.

 8. Contumax napsal:

  Zlatéj západ je zdegenerovanej a sem se to už vkrádá taky, byl jsem před lety v UK a nechápali, nerozuměli tomu, že člověk mluví pravdu. Vědomostně nic moc, každý pátek se totálně vožírali do polosmrti i školačky...
  Nemají Slovany rady vadí jim naše čistota, všude byl bordel, neumějí vařit, neumějí si nic opravit a sem se ta jejich demence taky už vkrádá...

  • henryho napsal:

   byl jsem ve skotsku myslým 2003, na poznávací cestě po farmách, makaly jsme vod 7 do 17 brokolice, jahody, maliny, brambory co rostlo a tak.....vesměs farmáři byly hovada někdy s lidskou tváří, někde tomu šéfovaly rumuni (tam jsme vydřely týden) někde poláci, rusáci ........na jedné farmě jsme byly dýl přes léto, farmář docela v pohodě ( občas chodil v tem kyltu ) pronajal nám louku mezi úrodou, bylo nás pět :) za měsíc tam bylo cca 35 stanů, několik přístřešků, pročesanej přilehlej lesik od suchych větví na oheň...byla tam i sranda

   je fakt, že uk to maj v hlavách jinak srovnané, jiná minulost, kolonie....v současnosti je tam půl vychodní evropy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!