Gazprom Evropě: Vlastníme vás (alespoň do roku 2016)

Není žádným tajemstvím, že Evropa ve spěšné snaze nalézt alternativu k dominanci ruského energetického exportu aktivně usiluje o reprodukci US břidlicového zázraku (přinejmenším naoko, vždyť vzpomeňte, že před měsícem založilo Německo plány na vrtání břidlicového plynu ad acta přinejmenším do roku 2021, takže by teď najednou tento zákaz přehodnotili?).

Je kuriózní, že jediným místem, které se teď jeví jako nejpravděpodobnější kandidát na vrtání břidlic, není nic jiného než zrovna samotná Ukrajina, jejíž Dněpro-doněcká pánev je místem, na které se zaměřuje lokální energetická společnost Burisma, o které jsme už v minulosti rozsáhle referovali, a do níž jako jeden z ředitelů nebyl strategicky umístěn nikdo jiný než zrovna syn Joe Bidena – US vicepresidenta, Hunter Biden, aby tak postavil US do první řady v dohledu nad rozvojem tohoto vrtání.

S tím je však jeden problém, a jak to tak vypadá, tak docela velký: Evropě to i v nejlepším scénáři zabere roky, než svůj břidlicový provoz rozběhne. Ve skutečnosti by podle čtvrtletní zprávy Gazpromu se středy neměla být produkce břidlicového plynu v Evropě možná dříve než v letech 2016-2018. Což je samozřejmě od Gazpromu zdvořilý způsob, jak říci, že přinejmenším po příští dva roky a nejspíš daleko déle, budou evropské mezní potřeby plynu uspokojovány touto strašlivou ruskou společností, což v důsledku toho také znamená, že přes všechno to naparování bude mít Kreml exkluzivní „právo prvního odmítnutí“, jímž bude určovat, jak to bude s ekonomickým růstem Evropy doslova stisknutím knoflíku.

„Komerční produkce břidlicového plynu v Evropě i přes pozitivní geologické průzkumy nemůže začít dříve než v letech 2016-2018. Ale objemy produkce v Evropě nepřivodí na trhu s plynem ani tak moc velké změny kvůli poklesu konvenční produkce plynu,“ uvádí tato zpráva.

Což bohužel pro Evropu znamená, že Putin bude tomuto energetikou svázanému kontinentu diktovat své podmínky po dlouhou, fakt dlouhou dobu.

Itar-Tass k tomu dodává, že i když Velká Británie upíná své naděje ke své Bowlandské pánvi, tak ale geologické prospekce břidlicového plynu v ní zatím neposkytly pozitivní výsledky, a je to komplikováno protesty veřejnosti a blízkostí velkých měst jako jsou Liverpool, Leeds a Manchester.

Produkce břidlicového plynu v Evropě může také narážet na určité problémy takové jako potřeba vyvrtat velký počet studní a používat k vytlačování přitékajícího plynu chemikálie, což by mohlo být těžké v hustě obydlené Evropě, kde má životní prostředí a bezpečnost vody v její agendě velkou prioritu.

Jaké další potenciální lokality k vrtání jsou k dispozici? Není jich moc, ale jedna stojí v popředí: Ukrajina.

Francie zakázala použití technologie hydraulického frakování k produkci břidlicového plynu už v roce 2011. Německo, Holandsko, Francie a Bulharsko se přidaly buď s úplným zákazem, nebo s částečným omezením.

Avšak vlády Polska, Británie a Ukrajiny naopak, aby povzbudily produkci břidlicového plynu, tak nabídly daňová zvýhodnění.

Ale šéfová Ukrajinské ekologické ligy Taťána Timočko varovala, že komerční produkce břidlicového plynu na Ukrajině by mohla způsobit nenapravitelné škody na prostředí. Citovala zjištění ukrajinských vědců z Národní akademie věd uvádějících, že jen jediná vrtná studna by zabrala dva hektary plochy.

Podle těchto expertů to bude znamenat seškrabání povrchu této oblasti „až na jíl“, aby se dosáhlo pevného podloží pro pracovní zařízení, přičemž by byly „nezvratně zruinovány tisíce hektarů úrodné půdy. Tato technologie (čili hydraulické štěpení podzemních zásobníků) také vyžaduje napumpování 5 000 až 20 000 kubických metrů vody s příměsí chemikálií do hloubky 3-5 kilometrů s tím, že jen 20-25% této vody se poté vrátí zpět na povrch,“ řekla.

Poté, kdy voda projde třeba i radioaktivní horninou, tak se smíšená s touto horninou, s jílem a s pískem spolu s chemikáliemi vrátí zpět na povrch, ale není jasné, jak se bude recyklovat, řekla Timočko.

„Tahle voda se dostane zpět na povrch, ale pak co? Tady to není nic jako Marcellus Formation v Americe, kde veřejnost donutila úřady k postavení závodu na recyklaci tohoto kalu až po 15 letech. Do té doby se to vylévalo do pouště, kde na to byly nějaké jámy. Ale hustota obyvatelstva v Marcellus Formation je 2 lidé na čtvereční kilometr, ale v regionech Charkov a Doněck je to 78-84,“ řekla.

Timočko zdůraznila, že „na Ukrajině prostě není žádné místo, kam by se takovýto roztok mohl jen tak vylévat. Všechna ta špína zůstane na povrchu a otráví nám povrchovou vodu,“ varovala. Rovněž mluvila o možných důsledcích produkce v oblastech, kde se těžilo uhlí, nebo se stále ještě těží.

„Tyto doly už vytvořily člověkem zhotovené zlomy, a pokud by se tam začalo s hydraulickým frakováním, tak by se zvedla míra otřesů půdy. To jsou ta člověkem způsobená zemětřesení, o kterých mluvili Britové, a která je donutila k zastavení produkce břidlicového plynu v Anglii,“ řekla Timočko.

Takže ano, je to obtížené, sporné a nepopulární. Ale je to proveditelné. A všechno, co k tomu potřebuje, když budeme citovat Rahma Emanuela, je „krize“. Třeba taková jako je občanská válka, co zrovna probíhá nad Dněpro-doněckou pánví.

Což nás přivádí zpět k tomu, co jsme psali poslední týden července, konkrétně, že „Společnost, v níž je syn Joe Bidena ředitelem, se připravuje vrtat na Východní Ukrajině břidlicový plyn.“

Má to jen jeden problém: vrtání břidlic se bude muset situovat do oblasti Doněcké republiky, která je shodou okolností … zrovna zachvácena občanskou válkou.

Což by pro všechny, co jsou tím ještě zmateni, mělo pomoci velice jasně vykreslit celý ten širší obraz, čti rozpoložení energetických zájmů Ukrajiny, Evropy stejně jako Ruska na východní Ukrajině.

A zatímco je mapa výše dost užitečná k pochopení podkladových motivů v pozadí nejsmrtonosnějšího evropského konfliktu za dlouhé roky, tak mapa níže, je zrovna tak relevantní, pokud ne ještě více, i kdyby to mělo být jen na příští 2-4 roky.

Vyšlo na Reformy.cz

Submitted by Tyler Durden on 08/14/2014 10:01 -0400

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2014-08-14/gazprom-europe-we-own-you-least-until-2016
5 Komentářů k Gazprom Evropě: Vlastníme vás (alespoň do roku 2016)

 1. Zed napsal:

  Celý břidlicový plyn je jenom bublina díky nízkým úrokovým sazbám. V SSA se původně bohatá ložiska po pár letech vyčerpala a je nutno dalších vrtů, což by bez nízkých úrokových sazeb nebylo možné. Obama kecal jak by dovážely americký břidlicový olyn do EU. Nemají jej sami a nemají ani způsob, jak jej do EU v požadovaném množství dostat. Eurošašci mu ale všechno žerou s až fanatickuo posedlostí. To nejsou politici, to je snad obamova náboženská sekta s vymytými mozky. Americké těžařské společnosti touží po ukrajinských nalezištích aby si vynahradily ztráty z domácí produkce prodejem tohoto plynu do EU za podstatně vyšší ceny, než jaké se dnes platí za ruský zemní plyn. Pokud se podaří správně rozeštvat EU s Ruskem, bude EU v dodávkách plynu pak zcela závislá na amerických těžčských firmách dočasně působících na Ukrajině. Celé je to stejně jako v SSA zase záležitost na pár let, ale na eknomické zahojení se a získání času na přípravu k dalšímu postupu dále na východ ke kvalitnějším surovinám a vydatnějším zdrojům to bohatě stačí. To je ta méně násilná varianta vývoje. Samozřejmě se předpokládá, že platit za ropu a plyn se všude ve světě bude i nadále jen a pouze za dolary. Nějaké snahy o zavádění jiných měn do těchto kšeftů musí být co nejdůrazněji potlačeny a jejich strůjci exemplárně a co nejrychleji potrestáni, jak se již v minulosti a bez milosti v několika případech také i stalo. Nyní je na řadě Putin. Jeho jednání v tomto směro již mnohonásobně překročilo všechny meze. To, co on provádí a jak daleko již zašel, dávno překročilo vše, co se dosud v minulosti v této věci stalo a SSA si nenechají ohrožovat své národní zájmy nějakým východním diktátorem a jsou proto zmocněny díky své nadřazeností, výjimečnosti a nepostradatelnosti zasáhnout pro obranu těchto zájmů kdykoli a kdekoli na světě, Rusko nevyjímaje. S Putinem v zádech by to prostě naklapalo.

 2. krysar napsal:

  V souvislosti s tímto článkem by se nemělo zapomenout na fakt, že poměrně velké naleziště břidlicového plynu se nachází i v ČR!!! Byl zde plánován detailnější průzkum zkušebními vrty SSa korporacemi!!! Co ale "naše" zlodějská vláda v tichosti povolila, tak občané dotčených lokalit s křikem zastavily (i když o tom naše zkorumpovaná a lživá média v podobě ČT, Nova, Prima a spol raději neinformovala)!!! Tudíž vrtání bylo zatím odloženo na dobu neurčitou, nicméně tato doba je ohraničena pouze požadavkem naplnění vlastní kapsy "našimi" politiky, kteří ve vidině žabí kůže (rozuměj dolaru), tuto zem opět rádi prodají přímo nám občanům pod nosem!!! Co bude následovat? Buď to v tichosti přijmeme a v obýváku u nečeského píva povzdechneme a nebo budeme muset bránit své domovy tak jako domobrana ve východní ukrajině?

 3. Contumax napsal:

  EU ta stará vysloužilá děvka, se už nadobro pomátla na rozumu...

 4. Ivan napsal:

  Nahlupla stredozapadna Europa ma momentalne jedno stastie..., bola mierna zima a tak zostalo dost vela plynu v zasobnikoch, co vydrzi tak do januara 2015... Ukrajina nebude prepravovat ziaden plyn, pretoze to, co by Rusi na Ukrajinu vpustili, to ihned ukradne a kedze neplati za plyn, Rusi ho viac nedodaju...!!! Primitivni politici z EU pred par dnami spocitavali kapacity prepravy potrubiami na tzv. spatny chod..., lenze ten plyn opat z Ruska bude dopravovany cez Nordstream priamo do Nemecka a jeho plnu kapacitu aj Nemecko vyuzie (55 mld. m3/rok), takze kapacita prazdnych potrubi je k nicomu...

  Vsetko bude jasne v okamihu nastupu zimneho vykurovania, zaciatkom oktobra 2014..., EU bude Rusov prosit na kolenach a platit este aj za Ukrajinu...

 5. Bob napsal:

  Tezba bridlicoveho plynu v USA
  http://youtu.be/f3u_6L-_ppU

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!