Význam ruského rozhodnutí vyrazit s humanitárním konvojem do Novorossie

Ukázalo se, že Rusové už mají dost čekání. Doporučuji, abyste si všichni pečlivě prošli Prohlášení ruského ministerstva zahraničních věcí, které jsem dnes vystavil. Je to zajímavý dokument, protože kromě vysvětlení ruského rozhodnutí vyrazit, obsahuje rovněž i potenciální právní obhajobu tohoto bezprecedentního ruského rozhodnutí, které otevřeně porušuje suverenitu Ukrajiny. Dovolte, abych to vysvětlil.

Prvním případem byl Krym, který byl rovněž „speciálním případem“. Rusko tam bylo legálně přítomné a podle ruských zdůvodnění všechno, co ti „zdvořilí ozbrojení muži v zeleném“ dělali, byla ochrana místního obyvatelstva, aby mu později umožnili svobodně projevit svou vůli. Pouze poté, co byla tato vůle projevena, souhlasilo Rusko s formálním přičleněním Krymu k Rusku. Takže z hlediska legálnosti žádná z ruských akcí na Krymu nepředstavovala jakoukoliv formu porušení ukrajinské suverenity. Vím, že většina Západních analytiků s tím nebude souhlasit, ale takový je oficiální ruský postoj. A oficiální postoje jsou důležité, protože na těch se zakládá právní argumentace.

Zadruhé pomoc, kterou Rusko do Novorossie posílalo, byla výlučně skrytá. Skryté operace bez ohledu na jejich rozsah, nezakládají žádnou základnu pro právní postoje. Oficiálním postojem Moskvy bylo nejen to, že v Novorossii není absolutně žádná vojenská pomoc, ale i to, že když granáty ukroušského dělostřelectva padají do Ruska, takže za to Kreml neautorizuje žádnou odvetu, která by oficiálně porušila ukrajinskou národní suverenitu.

Tentokrát však není vůbec žádných pochyb, že se Rusko rozhodlo úmyslně a oficiálně ignorovat Kyjev a vjet tam. Udělat to je teď fakt, který je opravdu, jasně, logicky, politicky a morálně správnou věcí. Ale z právního hlediska to jasně porušuje ukrajinskou suverenitu. Z právního hlediska mají Ukrouši právo držet ruský konvoj na hranici po dalších 10 000 let, pokud se jim zachce, a Rusko nemá žádné právo tam jednoduše vjet. To, k čemu dnes ráno opravdu došlo, bylo to, že úředníci Ukroušů se ani neobtěžovali ukázat se, a tak Kreml prostě řekl, „nestarejte se o to!“ a nařídil náklaďákům, aby tam vjely.

Rusové nejenže tam vjeli, ale udělali to bez Mezinárodního výboru Červeného kříže (ICRC), jehož personál odmítl jít, protože chybí bezpečnostní záruky od Kyjeva. Ruskou reakcí na tyto chybějící bezpečnostní záruky bylo a) nařídit, aby tento neozbrojený konvoj vjel dovnitř, a b) jasně v oficiálním prohlášení konstatovat:

Varujeme před jakýmkoliv pokusem zhatit tuto čistě humanitární misi, která byla dlouhou dobu připravována za podmínek naprosté transparentnosti a spolupráce s ukrajinskou stranou a s ICRC. Ti, kdo jsou připraveni pokračovat v obětování lidských životů svým vlastním ambicím a geopolitickým konstrukcím, a kteří drze pošlapávají všechny normy a principy mezinárodního humanitárního práva, přejímají úplnou odpovědnost za možné důsledky provokací proti tomuto konvoji s humanitární pomocí.

A opět z logického, politické a morálního hlediska je to dost samozřejmé, ale z právního hlediska, je to hrozba použitím síly („přejímají úplnou odpovědnost za možné důsledky“) uvnitř domněle suverénního území Ukrajiny.

US i jejich hlavní agent v Kyjevě Nalivajčenko okamžitě a správně této hrozbě porozuměli: tento konvoj nejenže do Luganska přiveze tolik potřebnou humanitární pomoc, ale také poskytne fantastické politické a právní „krytí“ pro další ruské akce uvnitř Novorossie. A těmito „akcemi“ nejsou nezbytně myšleny akce vojenské, ač jejich možnost není jasně a oficiálně vyloučena. Rovněž to znamená i legální akce, jako je uznání Novorossie. Z hlediska takových, jako je Obama, Porošenko a Navalijčenko je naprosto správné, že zuří, protože se s vámi mohu vsadit, že kvůli tomuto načasování, kontextu a způsobu, jakým Rusko do Novorossie vstoupilo, to nebude mít za následek další sankce nebo politické důsledky. Rusko tímto oficiálně vyhlásilo, že ukroušská národní suverenita je „věcí minulosti“, a že EU s tím nejspíš nic smysluplného neudělá.

Tohle je už samo o sobě noční můrou Strýčka Sama.

Předpokládám, že dále budou Rusové jednat s velkou mírou zdrženlivosti. Bylo by od nich stupidní, kdyby řekli: „OK teď, když jsme porušili teritoriální integritu Ukrajiny a ignorovali její suverenitu, tak bychom zrovna tak dobře mohli vybombardovat síly junty a vjet dovnitř s vojsky.“ Docela věřím, že tohle oni neudělají. Zatím. Co se týče ruské strany, to nejlepší, co teď mohou udělat, je čekat. Zaprvé ten konvoj opravdu pomůže. Zadruhé to Ukroušům přivodí bolení hlavy (bombardování tohoto konvoje by nevypadalo moc dobře). Zatřetí s konvojem budou hrát o čas, během něhož se situace o dost víc vyjasní. A o čem to tu teď vlastně píšu?

Plánem Ukroušů bylo to, že budou v neděli 24. srpna prezentovat nějaké významnější „vítězství“, to totiž v Kyjevě plánují vítěznou parádu k oslavě dne nezávislosti (chacha, nacisty spravovaný a US řízený „Banderastan“ bude slavit svou „nezávislost“ … to je jak smutné, tak i k popukání). Ale místo toho tu mají v posledních 5-6 dnech dlouhou řadu nesmírně ošklivých porážek. Podle všech výčtů byli Ukrouši fakt masakrováni a poprvé dokonce zatlačeni k ústupu (i když jen na taktické úrovni). Ten konvoj do Luganska k tomu přidá a na juntu v Kyjevě vztyčí symbolický „fakáč“. To rovněž přiživí napětí mezi vládnoucí mocenskou klikou, i s Pravým sektorem a s Dimitrijem Jarošem a pohne to s protestním hnutím na západní Ukrajině.

Sečteno a podtrženo: tohle je bezpochyby riskantní krok, a ten nejspíš přineslo pochopení, že když v Lugansku dochází voda, musí Putin jednat. Kromě toho je to ještě absolutně brilantní krok, který přivodí US a jejich nacistickým loutkám v Kyjevě těžké bolení hlavy.

The Saker

PS: Včera večer jsem zaslechl, že Holadsko oficiálně oznámilo, že nezveřejní plnou informaci z letových dat a z hlasových záznamníků MH17. Tímto se tudíž Holandsko stane oficiálním komplicem při krytí této US operace pod falešnou vlajkou a vraždy pasažérů MH17. Tohle je naprosto pobuřující a hrozně nechutné, a jsem si jist, že malajská vláda to jen tak nenechá. Co se týče Kyjeva, i ten sedí na záznamech komunikace mezi kyjevským řízením letového provozu a MH17. A nakonec USA s jejich schopnostmi signálního zpravodajství to všechno mají také. Takže tihle všichni to vědí, a všichni to kryjí. Může za těchto okolností vůbec ještě někdo vážně pochybovat, „kdo to udělal?“

Friday, August 22, 2014
15 Komentářů k Význam ruského rozhodnutí vyrazit s humanitárním konvojem do Novorossie

 1. solium napsal:

  Zabudol si na jednu „drobnost“, ze UA NEMA u OSN potvrdene hranice…:)) a RF si je toho dobre vedoma, a kto nema hranice, nemozes mu ich nepovolene prejst…asi takto. P.S. nepisat hluposti, ale nastudovat siskor vec.

 2. Onegin napsal:

  Konečne výborná analýza i syntéza… „Srdce na môj balzam !“ Uvádzaná bolesť hlavy má organický charakter – prognóza je oveľa horšia ako napr. pri migréne.

 3. Jarda napsal:

  To o Holandsku zatím vypadá jako hoax… Pokud se někomu podaří něco najít, dejte link, prosím.

 4. Contumax napsal:

  Lidský životy jsou nejpřednější přede VŠÍM !!! Je prvotní povinností , chránit lidský život !!!
  Než suverenita a právnický blábolení o ničem… !!!

  • Alda napsal:

   Vážený pane právě dlouhodobě v Rusku nikdy lidský život nic neznamenal. Ostatně ani Amerika na tom není lépe. V případě Ukrajiny jde o imperiální zájmy Ruska, Německa a USA. O lidských životech tam není.

   • Contumax napsal:

    Alda
    Psal jsem snad o Rusku ???
    A u nás snad někoho zajímá lidský život ???
    Asi se díváte na TV, to jste si nevšiml, že nás vraždí pomalou a nenápadnou smrtí, chemizovaným jídlem,vodou, chemtrails, očkováním, finačně, materiálně, sociálně atp. atd. ???

 5. Karel napsal:

  Možná je to trochu od věci, ale napadlo mě, jak je možné, že neozbrojených 280 kamionů (!!) mohlo dojet do Luhansku, když jsme Kyjevem a naším mainstreamem ubezpečováni, že Luhansk je zcela obklíčen a takříkajíc „mele z posledního“. Takže opět další mediální lež o „vítězném postupu našich SS divizí“

  • vlad napsal:

   Tato úloha je jen zdánlivý paradox a jen tehdy pokud věříš ukropropagandě. Pokud jí necháš vyjít druhým uchem ven- je to jednoduché- žádné oblkíčení nikdy nebylo.

 6. Ivan napsal:

  Markelova ustupuje v stopach svojho prastryka Adolfa voci Rusku na predom stanovene „vitazne“ pozicie…, ked uz milion ruskych vojakov utocilo na predmestiach Berlina…!!!

  Citujem z uvedeneho zdroja: http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/327723-reuters-postoj-nemeckej-diplomacie-na-ukrajine-sa-meni/

  „Výsledkom je to, že zameranie diplomatického úsilia v čele s Nemeckom sa posunulo smerom k naliehaniu na zdržanlivosť ukrajinského prezidenta Petra Porošenka a odvráteniu ponižujúcej porážky proruských vzbúrencov. Takýto vývoj by totiž podľa Berlína mohol vyvolať silnú reakciu Putina, píše agentúra Reuters.

  Kancelárka Angela Merkelová sa v sobotu chystá na návštevu Kyjeva, prvej od vypuknutia krízy na začiatku roka. Návšteva je predovšetkým signálom podpory Porošenka. Tiež sa však očakáva, že kancelárka by cestu mohla využiť na pokus presvedčiť Porošenka a nacionalistických zástancov tvrdej línie, ktorí chcú zúročiť vojenský úspech a rozdrviť povstanie separatistov, aby sa zamysleli nad dôsledkami takéhoto postupu.

  Ústredným bodom diplomatickej ofenzívy Berlína je názor, že úplná porážka Putinových prívržencov na východe Ukrajiny by vyvolala nepredvídateľnú reakciu Kremľa, čo by mohlo krízu posunúť na novú, nebezpečnú úroveň.“

  A moj komentar: Je to viac ako smiesne, tato dama stratila zdravy rozum, alebo sa len snazi zamaskovat tuto stratu…

  Pred dverami je totiz zima a zapadna Europa poklakne na kolena, aby dostala od Ruska plyn, a tak potrebuje prave zapadna politika vycuvat z problemu, bez tzv. straty cti…
  Preto potrebuje prave Merkelova zastriet svoju hlupost tym, ze vraj ide o cestne vycuvanie z problemu Putina… Smiesne, smiesne, smiesne…, Hitlerovci velia: Ustup na predom stanovene „vitazne“ pozicie…, hoci Rusi a Putina su aj dnes, obrazne povedane, uz na predmestiach Berlina…!!!

  • Definitiva napsal:

   Ak Rusko odmietne dodať plyn do EÚ, tak je to zámienka pre vojenskú akciu NATO, lebo prírodné zdroje podľa Ohavu patria všetkým, teda Američanom.

 7. Jiří Kryštof napsal:

  Tak p.M.Pavlíček má Novorusko za hotovou věc. Jsem tu poprvé díky odkazu z diskuse na seznamu, ať vím, kde se berou ty proti“ukroušské“ argumenty. No je to tady perfektní a seriozní zdroj( s odkazy na Britské listy a Protiproud atd.).
  Žádný kontakt na redakci a redakční složení atd.
  No – nebudu horovat za např.Novoslezsko, Novochodsko atd.
  Proklamace jsou o zcela nové nezávislosti – mně se zdá, že tady to znamená být placený asi přímo z přísl. ruských zdrojů, tj.těch putinovských, proti Rusům nic nemám.
  Ostatně vedle vidím Ne základnám,tak to je výmluvné.Toto vše není jen naivita, ani hloupos, ale účelová propaganda. Tak si užívejte té svobody, že vás nikdo nezavře např. za vyvěšení nějaké vlajky nebo tyto názory. V Rusku by zkoumali vaše finanční zdroje a rychle by vás zavřeli i s tímto webem.
  Co se týče mne, já sem již nepůjdu, pardon,možná se podívat, zda jste toto uveřejnili. Sbohem. J.K.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!