Memorandum spolku Vojáci proti válce k bezpečnostní situaci v Evropě

vpvMemorandum k bezpečnostní situaci na evropském kontinentě v globálních souvislostech s možným negativním dopadem na ČR: Členové občanského sdružení Vojáci proti válce z.s., generálové a důstojníci ozbrojených složek ČR ve výslužbě, v souladu s Programovým prohlášením a Stanovami sdružení pozorně sledujeme a vyhodnocujeme vývojové trendy v oblasti zajištění bezpečnosti nejen České republiky, ale i na evropském kontinentě a v globálních souvislostech.

Jde také o sledování a vyhodnocování procesů v místech zvětšení napětí a nebezpečí rozvinutí podmínek vedoucích ke vzniku válečného konfliktu a tím i vzniku reálného nebezpečí pro Českou republiku a její občany,

Jsme vážně znepokojeni vývojem situace na východě Evropy – Ukrajině, kde místo uklidnění, posílení míru a řešení vnitřních sporů mírovými prostředky bez použití síly, v souladu s Chartou OSN, pokračují krvavé ozbrojené střety vládních “dobrovolnických“ jednotek s tzv.“pro-ruskými separatisty“v permanentní nevyhlášenou válku. Současná situace, která nabývá na intenzitě, vyvolává napětí a nedůvěru mezi velmocemi, ohrožení bezpečnosti a stability nejen pro Českou republiku a její občany, ale především na celém Evropském kontinentě a ve svém důsledku může přerůst ve válečný konflikt velkých rozměrů s těžko kontrolovatelnými a předvídatelnými důsledky. Za strůjce a živení této situace je označováno Rusko.

Jako projev schizofrenie lze označit výroky, že Rusko je válečnou hrozbou. Rusko je obklíčeno stovkami vojenských základen USA/NATO ( z téměř 1000 rozmístěných na cizích územích z toho 3 na území ČR ) a ještě je po něm provokativně požadováno stáhnout své vojenské jednotky, které překrývají hranici s nestabilním státem na jehož území probíhají nepřehledné ozbrojené konflikty.

Z pečlivé a objektivní analýzy příčin vzniku krizové situace na Ukrajině, hraničící s hrozbou vzniku válečného konfliktu vychází poněkud jiné závěry. Jde o naplňování geostrategických zájmů především USA a NATO – strategie přibližování a rozšiřování euro-atlantického prostoru, jak je stanoveno ve strategické koncepci USA a rozpracováno ve strategické koncepci NATO. Jak několikaleté zkušenosti ukazují naplňování těchto cílů se děje stále stejnými „ osvědčenými“ a vylepšenými metodami, které vedou k totální destabilizaci celého státního systému dotyčného státu. Využívání smyšlených , nepravdivých a překroucených informací k rozpoutání hysterie a antipatie hraničící s nenávistí vůči nově označenému nepříteli. Dosud praktikováno ve všech válečných konfliktech vedených Spojenými státy a členskými státy NATO po rozpuštění Varšavské smlouvy. Svévolné a hrubé porušování a pošlapání dosud platných mezinárodních právních norem a obcházení a pohrdání Chartou OSN a Rady bezpečnosti je směšné vyčítat nyní, účelově Rusku, když toto bylo ve značné míře praktikováno ze strany USA a NATO v případech Svazové republiky Jugoslávie, Afghánistánu, Iráku, Libye, Sýrie.

Ve dnech 4-5. září se bude ve Velké Británii ve Walesu konat summit NATO. Tento summit při příležitosti 65 výročí založení NATO mohl hledat možnosti mírového řešeni Ukrajinské krize –v terminologii NATO agrese Ruska proti Ukrajině. Místo toho však pokračuje známé, jen silnější harašení zbraněmi a vyvolávání válečné psychózy.

Již úvod je burcující:

Summit přichází v době, kdy NATO čerpá ze zkušeností své nejdelší mise v Afghánistánu a na pozadí nestability na Ukrajině. Je to příležitost, aby bylo potvrzeno, že NATO je i nadále v čele budování stability v nepředvídatelném světě.“ V agendě summitu. Členské státy Aliance budou především řešit:

-možnosti navyšování svých obranných rozpočtů,

-přítomnost aliančních vojsk na území východoevropských členských zemí a

-dokument reagující na ruskou agresi proti Ukrajině pracovně nazvaný Akční plán připravenosti..

Generální tajemník NATO k přípravě summitu uvedl: „Jsme v klíčovém okamžiku v historii:, náš mír a bezpečnost jsou znovu testovány, nyní ruskou agresí proti Ukrajině.“

Veřejné mínění v mnoha státech, a to nejen v Evropě, stále hlasitěji vyslovuje nesouhlas s cizími vojenskými základnami na svém území, stejně jako s nasazováním jednotek NATO daleko od hranic aliance. V ČR sílí hnutí proti rozmístění aliančních jednotek na území ČR. Dokonce i poznatky zpravodajských služeb ČR v několika svých výročních zprávách připouštějí, že již samotné členství ČR v NATO a působení ozbrojených sil ČR v zahraničních misích NATO, je trvale jedním z nejvážnějších rizik, jež by mohlo ve formě teroristických útoků ohrozit bezpečnost ČR a jejích obyvatel. V přípravě nynějšího summitu NATO se vyskytují i určité problémy ze strany členských států. Na příklad Německý parlament zvažuje, že bude vetovat vyslání německých jednotek do společných akcí Severoatlantické aliance..

Jsme přesvědčeni, že k zajištění bezpečnosti republiky a jejích občanů je možno a nutno hledat a volit jiné cesty, než je účast a aktivity ČR ve vojensko-bezpečnostních strukturách NATO. Jako škodlivé a nepřijatelné se nám dále jeví:

 • nebezpečí rozpoutání ozbrojeného konfliktu velkých rozměrů v Evropě s nedozírnými důsledky při řešení ukrajinské krize

 • vysílání příslušníků ozbrojených sil ČR do současných, nebo budoucích zahraničních operací a „misí“ USA/NATO, bez příslušného rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN;

 • zřizování cizích vojenských základen na území ČR pod jakoukoliv záminkou, bez možnosti občanů republiky vyjádřit se k této záležitosti v referendu;

 • další rozšiřování „ euro-atlantického prostoru“– „ přibližování“ NATO na východ;

- souhlas státních orgánů ČR s budováním nových vojenských základen a rozmísťováním nových zbraňových systémů USA/NATO na evropském kontinentě, včetně rozmisťování aliančních jednotek na území jiných států, které může znovu vést k vyvolávání nedůvěry a napětí mezi státy a k dalšímu zbrojení.

Praha 27.srpna 2014

Generál-poručík v.v..,  Oskar Marek plukovník v.v., Jiří Bureš generál-major v.v., Michal Gondek

____________________________ _____________________ ___________________________

člen Republikové Rady VPV z.s, předseda VPV z.s., člen Republikové Rady VPV z.s.

Toto MEMORANDUM bude rozesláno: presidentovi ČR-vrchnímu veliteli ozbrojených sil ČR, předsedovi vlády ČR, ministrům obrany a zahraničí a všem poslancům a senátorům Parlamentu ČR, předsedovi Evropského parlamentu, všem poslancům frakce GUENGL V Evropském parlamentu, sdělovacím prostředkům, občanským iniciativám v ČR i zahraničí, prezidentovi Světové rady míru, Evropského mírového fóra a Prezidentovi mezinárodního poradního výboru důstojníků v záloze a dáno k využití mediím v ČR.

Občanské sdružení: Vojáci proti válce z.s.,  Česká republika,  Čj. VS/1 – 1 -1/64180/06-R
e-mail:
vojaci.protivalce@email.cz




22 Komentářů k Memorandum spolku Vojáci proti válce k bezpečnostní situaci v Evropě

 1. Peter Bartoš napsal:

  So záujmom som si prečítal toto memorandum, plne sa s ním stotožňujem, len ma mrzí, že na Slovensku je v tejto oblasti akosi ticho, lebo doteraz som sa s takouto iniciatívou nestretol. Čo naši, tiež bývalí vojaci, dôstojníci v zálohe, ako sa stavajú k tejto vyhrotenej geopolitickej situácii? Veľmi postrádam i vyjadrenia našich politikov! Z českej strany neustále čerpám vyjadrenia také i onaké, zato i touto cestou ďakujem našim českým bratom.

 2. cyglos napsal:

  Plně se připojuji k právě dočtenému memorandu. Je potřeba, aby si politici nemysleli, že za své občany budou rozhodovat naprosto vše. Rozumím jednotě, ale také rozumím zdravému rozumu. Tím, že jedem vyhlásí kravinu, tak druhého povinností je kravinu nesdílet. Blíží se zima a střechy domů a okna bytů, v oblati Novorosie, nikdo nestihne opravit a zasklít. Ani pánbůh. Co ženský s dětmi ve stanových táborech? Pokud tohle nedochází politikům, tak je nutné jim to připomenout. Doma mají teplo, střechu nad hlavou, okna zasklená. Sankce okna a střechy neoparví.
  cyglos

 3. ascharad napsal:

  Pozdě, kostky jsou vrženy.

 4. Libuše napsal:

  Plně souhlasím s memorandem .Nesouhlasím s naší učastí v okupaci jiných zemí NATEM.Dopouštíme se tímto zločinu.Měli bychom z NATA aEU VYSTOUPIT LIDÉ PROBUDTE SE.JE NEJVYŠÍ ČAS

 5. Vlad napsal:

  K takejto aktivite len jeden komentár: Výborne. Treba toho viac. Nie je ešte neskoro, ale je najvyšší čas. Osobne by som podporil každú aktivitu, ktorá by viedla k vystúpeniu SR alebo ČR z NATO. Nemám vôbec dojem, že by napríklad Rakúsko nejakým spôsobom „trpelo“ z titulu neúčasti v tomto spolku. Berme si príklad.

 6. Vlad napsal:

  „OSN ide do Iraku vyšetrovať zločiny islamistov“

  Aký je napríklad počet vyhnaných ľudí zo svojich domovov na Ukrajine? Aký je tam aktuálne reálny počet civilných obetí? Čo proti tomu robí OSN? Táto organizácia nemá žiadne opodstatnenie. Ešte som nepočul, že by niekedy pomáhali tam kde je treba. Čo vyšetrili napríklad v Afrike, za posledné desaťročia by sme mohli vymenovať pomaly jednu africkú krajinu po druhej, milióny mŕtvych v občianskych vojnách… OSN je hambou. Rozpustiť.

 7. Petra napsal:

  Stále sleduji vývoj situace na Ukrajině i ve světě a taky věřím,že když expandují síly zla,musí přijít i síla dobra.Přeci má být vše v rovnováze….nechápu,že je ještě spousta lidí v naší zemi,kteří vůbec neví,co se děje a jaká hrozba nad námi visí.Moc nevěřím,že naši páni politici ve své pražské kavárně vůbec budou tuto výzvu číst,ale podporuji toto mEMORANDUM.Petra

 8. Martina Franzová napsal:

  Výborně – je za pět minut dvanáct!

 9. Miroslav Balaz napsal:

  Treba v tejto otázke rázne konať, aby nebolo neskoro.Konečne sa toho niekto chopil,ale je potrebné hlasné vystúpenie proti vojne,vraždeniu všade vo svete a hlavne zastaviť tupcov,ktorí si myslia,že vojna ich obíde!Som veľmi rád,že túto výzvu rozpošlete tam,kde treba.Toto je priame ohrozenie MIERU na celom svete.Zastavme genocídu ruského,ukrajinského národa,zastavme vojnových debilov kým je čas!Toto čo robí EÚ,OSN, OBSE,usa je výsmech a napľutie do očí ich tkzv. demokracie, Mieru na celom svete a dvojtvárnosť ich odporného konania.Nemali by byť náhodou podľa charty OSN postavený všetci Tí ktorí, vykonávajú a podporujú genocídu nevinných ľudí pre medzinárodný súd????

 10. Ladislav Stassel napsal:

  Sledujem túto krízu ľudského myslenia a správania terajších politikov na Ukrajine, vyvolanú z nepochopiteľných dôvodov hlúpym konaním zástupcov EU. Veď Ukrajina bude na dlhú dobu bezodná priepasť na nenávratné finančné dotácie.
  Plne podporujem memorandum proti vojne, Bol by som rád, keby ho zverejnili informačné prostriedky, napr. aj ČT24, TA3.

 11. Mária Kráľová napsal:

  Plne podporujem Vaše Memorandum a pripájam sa k žiadosti poslať ho na príslušné miesta do EU, na summit do Walesu a hlavne Rassmussenovi,ktorý vytrvale vyzýva európske krajiny do vojny, pričom slušní ľudia jasne vidia, že tu ide o získanie ukrajinského územia a neskôr nerastného bohatstva Ruska.
  Som veľmi rada,že zareagovali odborníci.
  NATO home! Sme proti vojne s Ruskom!!

 12. Komous napsal:

  Vykrik do ticha.

  Co jineho by clovek cekal od generality Ceskoslovenske Lidove Armady, ktera slouzila za hlubokeho totace. Se Sovetskym Svazem na vecne casy.

  Bures – http://www.ustrcr.cz/data/pdf/karty/sprava3-1989/148699.pdf
  Oskare Marek – hodnost udelena 01.10.1987
  Dalsi si klidne dohledejte.

 13. legrace napsal:

  Hádej hadači, kde je brána. Dobře hlídána, utajována.
  Naše brána. Nedočkají Vosy rána.

 14. hartakos medved napsal:

  Pripajam sa,mate moju plnu podporu! Len by sa mali zobudit aj slovensky vysluzilci,vojaci a zaujat jasne stanovisko! Lasku a vdaku vsetkym…

 15. hel napsal:

  díky za takové vyjádření:), a jistěže vám budou „komouši“ nadávat do komoušů…to je v česku normální..díky natvrdlé zlodějské lůze a a parazitům, kteří se pořád bojí, aby nepřišli o své nahamouněné, zde není možné zapojit většinově rozum…pravda a lež není žádným kritériem, pravdivé je to, z čeho mám momentální užitek..proto tady vládly tenkrát a vládnou dnes vyžírky…jak v minulém, tak v tomto režimu vidí jen sebe a svůj prospěch, nikdy je nic jiného nezajímalo..egoismus a sobectví na úkor jiných, většinou moudřejších..

 16. Pepa Holý napsal:

  Nelze než souhlasit..je jen zajímavé, že Memorandum bylo zasláno tolika institucím, včetně sdělovacích prostředků, a ty nic… ostatně jako vždy …

 17. Jan Kozák napsal:

  Ty generálové jsou svině komunistický nebo ruští agenti.

  • Jirka Plachta napsal:

   Jsou to vlastizradni komunisticti lampasaci kteri slouzili sovetskym okupantum a kteri slouzi Kremlu dodnes.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!