Kombinace teroru a propagandy

Ekonom a politolog Michail Děljagin ocenil úspěchy Ruska na Krymu a předpověděl chmurné perspektivy blížících se voleb na Ukrajině. Media-club „Formát-A3“ pozval Michaila Děljagina. Známý ruský ekonom, publicista a politolog, předseda prezidia Institutu problémů globalizace navštívil klub už podruhé.


Stejně jako v roce 2010 „Krymské echo“ uskutečnilo s Děljaginem exkluzívní rozhovor. Tehdy se hovořilo o nevyhnutelnosti ruské integrace s Ukrajinou, Kazachstánem a Běloruskem, což politolog nazval podmínkou další existence postsovětských republik. Od té doby se však všechno velmi změnilo...

(Otázky položené Děljaginovi byly vypuštěné a jeho odpovědi uspořádány podle tématu.)

Situace na Krymu

U vás je mizerná situace s bankami. V Rusku jsou dvě banky, které by mohly snadno přijít na Krym (a pro ně to nebude nic zlého, protože všechno zlé se jim už stalo). Banka „Rossia“ by měla přijít a to systémově, jako „Sberbank“, a otevřít pobočky na každém rohu.
Ale o tom je třeba přemýšlet zároveň s řešením dodávek elektrického proudu: je jasné, že vám ho odseknou, že to bude vydírání. Vezměte však armádní kabel a hoďte ho na dno průlivu. Ale zatímco ho budete házet, budete „pilovat“, protože bez tlaku shora to nikdo dělat nebude.

Když jsem letěl na Krym, viděl jsem zakonzervovaná letiště a k nim vybudované silnice. Postavte dočasnou budku, lokátor, naučte armádní dispečery spolupracovat s civilními piloty – na to stačí dva týdny. Letiště Simferopol je přetížené, to znamená, že je třeba vytvořit leteckou společnost, která bude létat jen na Krym; normálně rozdělit lety...

Také by se mohl rozvinout armádní ponton a překlenout čtyřkilometrový průliv, na noc ho pak, pokud bude třeba, rozpojit, aby mohly proplout lodi. A kluci, kteří plavou z Mariupolu do Oděsy by přišli zkrátka: oni chtějí blokádu, tak jim tu blokádu dát jako odpověď. Tranzitní potenciál Krymu zůstal v pozadí, mimo jiné kvůli válce na Ukrajině.

Lázeňská sezóna nepropadla: velká sanatoria byla zaplněna na 90 %, v soukromém sektoru to však byla bída. Ale při tom všem v „Jalta-turistu“ mně například řekli: lidí je dvakrát méně než loni, ale peněz – dvakrát tolik.

Perspektivy Krymu ve spojení s Ruskem

Taková hrůza jako na Ukrajině to tu nebude. Investoři čekají, drbou se v zátylku, dívají se, jak to všechno bude. Na jaře sem ode všech spolků národ valil balíčky: běhali, větřili, zjišťovali. A nyní očekávají výsledky voleb, aby pochopili, s kým je nutné se domluvit.

Vyvlastnění

Nemám moc představu o jeho rozsahu, vím jen, že něco bylo odebráno Kolomojskému. S ohledem na Privatbanku je to absolutně zákonné, protože ukradl veškeré vklady obyvatel Krymu, což je více jak 60 miliard rublů. A každý majetek zabavený v rámci této sumy, je zákonnou kompenzací – pokud je znárodněn v souladu s formalitami.

Co se týče navrácení Jaltského filmového studia, pak je samozřejmě třeba vrátit kupujícímu sumu, za kterou bylo koupeno, plus bankovní procenta. Od roku 2001 tedy k tomu v podobě 4 % ročně nabíhá znatelná suma. Ale v případě, že prodejní cena byla nápadně snížena, je možné prokázat korupční jednání a v důsledku toho uznat transakci jako neplatnou.

A co se týče majetku doněckého gubernátora Taruty - vzhledem k jeho roli ve vývoji událostí je třeba u něj konfiskovat vše jako u válečného zločince.

Sankce

Pod západní sankce padl i „Černomořský Něftgaz“, ale proč? Po odvetných sankcích se ceny některých produktů v Rusku zvedly o 40 %, ačkoli mnohé se dovážejí z Běloruska. Místní produkty podražily o 8 – 10 %, takže nikdo neví, jaká bude koncem roku inflace. Krym dostal přímý úder, protože dostává potraviny z Ukrajiny – z Kuby všechno nedovezeš.

Válka

Třetí světová válka se nyní před našima očima rozhořívá v Iráku, v Saudské Arábii – s následným zničením Izraele. Důkazem je odmítnutí USA poskytnout seriózní podporu své loutkové vládě v Bagdádu. A nejen proto, že iráčtí fundamentalisté prohlásili, že nemá smysl klanět se nějakým kamenům – tím je asi myšlena Mekka.

K výbuchu dojde v brzké době na Blízkém východě. Takže třetí světová válka opravdu hrozí, ale podpal na Ukrajině se nepodařil – a nepodařil by se, ani kdyby na její území Rusko zavedlo svá vojska.

10 000 zabitých civilních obyvatel Donbasu (i když se veřejně mluví jen o 3 tisících), milion běženců, nepočítaje zmrzačené a ty, kdo zmrznou v zimě – všeho toho by nebylo, pokud by na nacistický převrat v Kyjevě Janukovič v Charkově prohlásil obnovení ukrajinské vlády a shromáždil kolem sebe Nejvyšší radu.

My bychom sice dnes nevěděli, co si počít s mizerou Janukovičem a měli bychom velké problémy, ale žádný nacismus na Ukrajině by nebyl. A všichni lidé, kteří teď zešíleli, by byli normální. To jsou důsledky humanizmu ruského vedení.

Natovské základny, ať už rozmístěné u Lvova nebo u Dněpropetrovsku nikomu nepomohou, nezmění situaci na Ukrajině, stejně jako Guantanamo nemění vládu na Kubě. Ale nerozhodnost, to je zbytečná krev, to jsou zničená města.

A pohovory v Minsku, „příměří“, to znamená, že značná část naší „sešlosti“ ještě doufá v dohodu se Západem; lidé nechápou, že jsou odepsaní, jsou prohlášeni za nepřátele a musí být zničeni, jakmile ztratí možnost se bránit. Dokud Ukrajina nebude osvobozena od nacismu, válka bude pokračovat – tak dlouho, dokud opolčení nevstoupí do Užgorodu.


Ukrajina

Ve škole jsou dva důležité předměty: základní vojenský výcvik, kde se učí jak střílet, a historie, která učí na koho střílet. Kterákoli země, která nepřepisovala učebnice dějepisu, je odsouzena. To velmi dobře vědí ukrajinští nacisté a neznali to moldavští komunisté. Parlamentní volby na Ukrajině velmi zhorší situaci, změní se v kolektivního šílenství a všichni jejich účastníci budou soutěžit v agresivitě.

Současná Rada vznikala v mírové době a přinejmenším chápe, že má kanalizace pracovat – ta další už bude prostě jen skákat a nic víc. Na jejím pozadí bude Petr Porošenko vypadat jako mírotvůrce, demokrat, socialista – takový Mahátma Gándhí.

Co se týká ekonomické situace, zdá se mi, že zkreslují statistiku. Všichni zkreslují: i my i Američané, ale Ukrajina poskytuje jakési extrémní informace. Samozřejmě, byznys pokračuje i v době války, ale zkreslit spad HDP o 7 % jako něco neslušného! Udržují hřivnu, protože devalvace 1,5 krát za takových událostí – není devalvace. Jak já to chápu – na úkor tvrdých omezení konverzních operací bank.

Volně dostupným zdrojem, který se právě rozbíhá, je rabování a humanitární pomoc. Byznys, který Janukovičovi platil procenta z příjmů nebo obratu, nyní umírá, protože teď přišli lidé jednodušší, chtějí prostě pevnou sumu. Zpravidla tato „daň“ se nevztahuje na možnosti podnikání, proto jedni zavřeli a druzí pracují „na nule“.

Správná kombinace teroru a propagandy, jak to Kyjevu diktují USA, dovolí zabránit povstání. Ale aby se situace za těchto podmínek udržela, je nutná válka. A jelikož jediným místem, kde se budou možné najíst, budou represívní jednotky, problémy s masem pro děla vrhaným do boje, nebudou. A úkolem nebude dosažení vojenského výsledku, ale stačí udržovat míru napětí a přitom likvidovat mužské obyvatelstvo, pro které není práce. Protože bouřit se mohou pouze dospělí chlapi.

Ukrajina může ekonomicky existovat pouze v integraci s Ruskem, ale teď je to nemožné.

Rusko

Rusko by mohlo zastavit ukrajinský nepořádek během jednoho týdne, ovšem cestou síly. Ale Putin se snaží vyjednávat se Západem. Nechápe, že Západ ho odsoudil, pro ně je horší než Kaddáfí. Žádné dohovory s ním nikdo nepovede, alespoň dokud nebude demonstrovat sílu.

Pokud bude vystupovat jaké mírotvůrce, bude pro ně jen rohožkou k otření obuvi, dokud nepředvede sílu, nedojde do Lvova. V krajním případě alespoň do Kyjeva, přičemž by osvobodil Novorossi od Kolomojského a umožnil tam svobodné, demokratické volby.

Pokud by Rusko potřebovalo Donbas, pak by v Dněpropetrovsku seděl gubernátor jmenovaný Kremlem. Ale náš systém správy není dostatečně efektivní, aby dával úkoly a nezabýval se situační reakcí. Moskva kategoricky nebude přivádět vojska v dohledné době a já se bojím, že ani v nedohledné. Ale bude poskytovat humanitární pomoc opolčení, aby nevydalo Doněck a Luhansk. Jinak v případě vydání bude buď útok na Kyjev nebo Krym, nebo útok na Rostov na Donu nebo pochod na osvobození Moskvy.

Obraz načrtnutý Michailem Děljaginem je chmurný, ale to je jeho práce – analyzovat a vytvářet prognózy. A naším úkolem je zprostředkovat jeho názory čtenářům. Může se toto všechno stát?

Zdroj: http://www.ukraina.ru/analytics/20140918/1010516134.html
5 Komentářů k Kombinace teroru a propagandy

 1. ignác napsal:

  Část z toho se stane. Mlží v úsudku Putina v otázce Ukrajiny ale o válce píše trefně. Nyní ze USA zcela zaměří na rozhoření války na Blízkém východě s tím, aby skončila v Evropě.

 2. Ivan napsal:

  Na: http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/330522-vracaju-sa-praktiky-z-cias-studenej-vojny-ruske-bojove-lietadla-sa-priblizili-k-aljaske/

  sa pise, ze vraj...

  Vracajú sa praktiky z čias studenej vojny? Ruské stíhačky sa priblížili k Aljaške
  ČTK | 20.09.2014 14:21

  Americké a kanadské vojenské lietadlá zachytili pri Aljaške šesť ruských lietadiel. Informovalo o tom Severoamerické veliteľstvo protivzdušnej a kozmickej obrany (NORAD).
  Sliač, letecký deň
  Ruské stíhačky sa objavili nad Aljaškou, vzdušný priestor USA a Kanady nakoniec nenarušili. /Ilustračné foto/
  Autor: SITA

  Podľa podplukovníka Michaela Jazdyka vyslali USA oproti dve stíhačky F-22 a Kanada dve CF-18. Severoamerickí piloti zaznamenali na ruskej strane dve stíhačky Mig-31, dva bombardéry dlhého doletu typu Tupolev a dve tankové lietadlá IL-78.

  Ruské stroje po stretnutí so severoamerickými oblasť opustili bez toho, aby narušili vzdušný priestor USA a Kanady.
  USA vyslali stíhačky pre výstrahu

  Jazdyk povedal, že severoamerické stíhačky vyslali do vzduchu preto, aby ukázali Rusom, že ich pohyb zaznamenali a tiež pre výstrahu, že sú pripravení chrániť vzdušný priestor USA a Kanady. Za posledných päť rokov vyslal NORAD stíhačky naproti viac ako 50 ruským bombardérom, ktoré sa blížili k severoamerickému vzdušnému priestoru.

  Lenze pravna jurisdikcna realita je taka, ze ALJASKA JE SUVERENNYM UZEMIM RUSKA, VRATANE ALEUTSKYCH OSTROVOV...!!!

  Media klamu, ze Rusko predalo Aljasku a Aleuty Spojenym statom Americkym za smiesmnu sumu...

  Rusko tieto uzemia za smiesnu sumu v prospech USA iba na 99 rokov prenajalo...!!!

  Rusko ma pravo vyvolat medzinarodnu arbitraz k navrateniu tychto uzemi, pretoze najomna doba uz uplynula...!!!

  • Vlabi napsal:

   To, že "Rusko tieto uzemia za smiesnu sumu v prospech USA iba na 99 rokov prenajalo." víte odkud? Můžete uvést nějaký zdroj, kde by se tento údaj dal ověřit? Děkuji.

   • Ivan napsal:

    Aľjaška – predaná, odovzdaná a či len prenajatá?

    http://www.srspol.sk/clanek-aljaska-predana-odovzdana-a-ci-len-prenajata-7991.html

    Aľjaška, v preklade z miestneho – Veľrybie miesto sa na štát premenila v roku 1859. Američania si myslia, že dovtedy nemohla byť štátom, pretože, ako chudobná, nedokázala si platiť vlastnú administráciu.

    Aľjaška má veľmi peknú zástavu. Sedem hviezd súhvezdia Veľkej medvedice a ôsmu Polárku.

    Na polostrove sa nachádza štvrtina všetkých podzemných zásob USA - ropy, dreva, plynu a medi. Niektorí Američania nie sú proti predať Aľjašku Rusom za 1 bilión USD a tým si znížiť deficit rozpočtu.

    Dňa 17. apríla 1824 bola podpísaná Rusko-americká konvencia o určení hranice ruskej moci v Severnej Amerike. Stala sa tiež začiatkom vyháňania Rusov z Ameriky a zohrala obrovskú rolu v predaji Aľjašky v roku 1867. Od tých čias sa zo všetkých kútov sveta ozýva, že Rusko urobilo týmto predajom obrovskú hlúposť. No existujú aj hlasy, že Aľjaška nikdy nebola predaná a že ju len dali do prenájmu na 90 rokov. Ten mal byť teda naplnený v roku 1957.

    USA sa pripravovali na vrátenie krajiny s bolesťou v srdci, no usilovali sa aj predĺžiť jej prenájom za veľmi dobrú sumu. Lenže Nikita Sergejevič Chruščov fakticky podaroval tieto kraje Spojeným štátom. Preto sa Aľjaška stala 49. štátom USA až po roku 1959. Mnohí však napriek tomu tvrdia, že zmluva o odovzdaní Aľjašky do vlastníctva USA nikdy nebola podpísaná Sovietskym zväzom, rovnako, ako nikdy nebola podpísaná ani Ruským cárstvom. Preto je iba bezodplatne prevzatá od Ruska.

    Podľa topwar.ru, 29. apríl 2013 (výrazne krátené)

 3. Tykva Bukvatyr napsal:

  A kde boli 11. septembra, keď niekoľko desiatom minút leteli nad územím SŠA "teroristami" ovládané lietadlá?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!