Pohled za oponu tajného smlouvání se Saúdskou Arábií, která rozpoutala bombardování Sýrie

U těch, kterým nedávná US kampaň proti Sýrii připomíná déjà vu loňského léta s pokusem „skoro o válku“ ke svržení jejího presidenta Bashara al-Assada, která byla zastavena v poslední minutě kvůli určitým velice silovým ruským intervencím a téměř rozpoutané válce mezi US a Ruským námořnictvem ve Středomoří, k tomu dochází proto, že tomu tak opravdu je.

A jen pro připomínku, zrovna tak jako loni, není v tom všem a v přímé intervenci na suverénní syrské území či jak by někdo mohl nazvat invazí nebo i válkou největší divokou kartou nic menšího než Saúdská Arábie – jen vzpomeňte na srpen 2013 – a článek „Seznamte se saúdskoarabským Bandarem bin Sultanem: Loutkářem za syrskou válkou.“ Bin Sultan byl krátce po zkrachované kampani za výměnu syrského vedení za „povolnější“ režim v roce 2013 oficiálně odejit, ale saúdské ambice v Sýrii zůstávají, ač ne oficiálně.

Překlad zmíněného článku do češtiny: Seznamte se s Bandarem bin Sultanem: Loutkářem za válkou v Sýrii

Tohle dnes odhalil WSJ v článku předvádějícím smlouvání za zavřenými dveřmi, které US vedly se Saúdskou Arábií, aby dostaly „zelenou“ k rozpoutání svých náletů proti ISIS, či lépe řečeno části Iráku a Sýrie. A vůbec nepřekvapuje, že je to zase jednou Assad, s jehož osudem se čachrovalo tak, že to přivedlo Saúdy na stranu US, protože aby se mohlo rozjet to vlámání na syrské suverénní území, „tak to zabralo měsíce práce za scénou mezi US a arabskými vůdci, kteří se shodli na potřebě spolupráce proti Islamistickému státu, pak ale ještě ujednali i jak a kdy. Tento proces dal Saúdům páku vymáčknout z US čerstvý závazek zvýšit výcvik pro rebely bojující s panem Assadem, v jehož odchodu Saúdové pořád vidí nejvyšší prioritu.“

Jinými slovy John Kerry přijel, viděl a slíbil všechno, co mohl, až po chybějící dílek skládačky – samotné Sýrie na stříbrném podnosu – jen aby se vyhnul zase dalšímu diplomatickému pokoření.

Když pan Kerry přistál v Jeddah, aby se 11. září sešel s králem Abdullahem, nevěděl určitě, co dalšího Saúdové připravili. Saúdové před touto návštěvou informovali své americké protějšky, že budou připraveni nasadit vzdušnou sílu – ale jen když budou přesvědčeni, že Američané to myslí vážně s trvalým úsilím v Sýrii. Saúdové si nebyli za svou stranu podle diplomatů jisti, jak daleko bude pan Obama ochoten jít.

Řečeno jinak, tím flákem masa požadovaným u Sýrie k „posvěcení“ US náletů a k tomu, aby to vypadalo jako nějaký druh koalice, je odstranění Assadova režimu. Proč? Tohle jsme vysvětlovali už loni, jde o velká katarská plynová pole, která si budou konečně moci najít cestu do Evropy, což je shodou okolností i touha Američanů – protože jak lépe potrestat Putina za jeho nedávné aktivity, než když Kremlu rozbijí hlavní páku, kterou má na Evropu?

České články o plynové geopolitice za touto válkou:

Sýrie, Turecko, Izrael a širší středovýchodní válka o energii

Záhadný sponzor zbraní a peněz pro syrské žoldnéřské “rebely” odhalen

Ropa a plyn ve Středomoří: Rostoucí napětí kolem energie v Egeidě – Řecko, Turecko, Kypr, Sýrie

Ale zpátky k Saúdům a k tomu, jak se ta úmluva o bombardování Sýrie upekla:

Američané o tom, co vedlo ke schůzce 11. září se saúdskoarabským králem v jeho letním paláci u Rudého moře, toho věděli spoustu.

O rok dříve byl král Abdullah rozzuřený, když president Barack Obama odvolal útoky proti syrskému režimu Bashar al-Assada. Tentokrát US potřebovaly králův závazek, že podpoří jinou syrskou misi – proti extremistické skupině Islamistického státu – a věděly, že je jen malá naděje sestavit nějakou arabskou frontu bez něj.

České články o té rozzuřenosti Saúdů:

Nedostatek agresivity v Sýrii je nesnesitelný: Saúdský Bandar bin Sultan je rozzuřený na USA

Skutečný důvod odklonu Saúdské Arábie od USA

V tomto paláci ministr zahraničí John Kerry požadoval pomoc včetně pomoci s nálety, říkají činitelé US a států ze Zálivu. „Poskytneme jakoukoliv pomoc, kterou budete potřebovat,“ řekl král.

Ale teprve až když Saúdové dostali výše zmíněné ujištění, že Assad padne. A aby k tomu došlo, bude třeba silné ruky Obamovy:

Saúdové a Spojené arabské emiráty v obavách před zopakováním předchozího couvnutí pana Obamy se rozhodli ke strategii zaměřené na ztížení změny kurzu pro pana Obamu. „Ať požádají o cokoliv, řeknete ‚ano‘,“ řekl poradce bloku ze Zálivu o jejich strategii. „Cílem bylo nedat jim jakýkoliv důvod ke zpomalení nebo k vycouvání.“

Arabská účast na náletech je spíše symbolická, než aby měla nějaký vojenský význam. Američané to vedli a shodili daleko více bomb než jejich arabské protějšky. Ale projev podpory od hlavního sunnitského státu pro kampaň proti této skupině sunnitských militantů, jak řekli US činitelé, panu Obamovi umožnil v pohodě autorizovat tuto kampaň, které se před tím bránil.

Aby bylo jasno, Obama byl dosud k přímému bombardování Assada zdrženlivý, to je ale jen otázka času: „Jak bude ta aliance pokračovat, bude záviset na tom, jak ty dvě strany uvedou do souladu své základní rozdíly v pohledu na Sýrii a další otázky. Saúdští vůdci a členové umírněné syrské opozice sází na to, že US by nakonec šlo přetáhnout k přímým útokům na podporu umírněných bojovníků rebelů proti panu Assadovi navíc ještě k Islamistickému státu. US činitelé říkají, že administrativa nemá vůbec v úmyslu bombardovat síly pana Assada,“… prozatím.

Ale proč je Saúdská Arábie s odstraněním Assada tak neoblomná? Takhle to vnímá WSJ:

Pro Saúdy se Sýrie stala kritickou frontovou linií v bitvě s Íránem, spojencem Assada, o regionální vliv. Spolu s tím, jak pan Assad přikročil ke svému domácímu rozdrcení odpůrců, tak se král rozhodl udělat cokoliv, čeho je potřeba, aby syrského vůdce sesadil, říkají arabští diplomaté. V posledním srpnovém týdnu odletěla do Rijádu delegace US vojáků a ministerstva zahraničí, aby položili základy k vojenskému programu vycvičení umírněné syrské opozice k boji jak proti Assadovu režimu, tak proti Islamistickému státu – což je cosi, čeho se Saúdové už dlouho dožadovali. US tým chtěl povolení k použití saúdských zařízení k výcviku. Vrcholní saúdští ministři po nočních konzultacích s králem souhlasili a nabídli, že za to vyřídí většinu účtů. Pan Jubeir jel na Capitol Hill, aby tlačil na klíčové zákonodárce, aby schválili legislativu zplnomocňující k tomuto výcviku.

A jakmile se US zase jednou podvolily saúdským požadavkům k útoku na jiný suverénní stát, tak je to jen otázka plánování:

Hodiny před tím než měla vojenská kampaň začít, US činitelé vedli konferenční telefonáty k prodiskutování konečných příprav. Během tohoto volání vznášeli vojenští činitelé na poslední chvíli otázky, zda se také zúčastní Katar, a zda tyto země se svými akcemi vyjdou na veřejnost.

Pan Kerry se zdržoval v zasedačce ve 34. patře newyorského hotelu Waldorf Astoria, kde se setkával s vůdci účastnícími se shromáždění Spojených národů. Zavolal svým protějškům ze Zálivu, aby se ujistil, zda to pořád platí. Platilo.

Spojené arabské emiráty, o kterých někteří obranní činitelé mluví jako o „Malé Spartě“ kvůli jejich předimenzované vojenské síle, při tom sehrály nejrobustnější roli. Jedním z pilotů Emirátů byla žena. Dva z pilotů F-15 byli členové saúdské královské rodiny včetně prince Khaled bin Salmana, syna korunního prince. Ve třetí vlně zahajovacího útoku byla polovina letounů na nebi z arabských zemí.

Nejlepší zprávou pro Obamu je to, že teď je už jen otázkou času, kdy se vytvoří ta samá falešná vlajka, kterou saúdsko-americká koalice vnucovala v létě 2013 tak vehementně světu, aby zdůvodnila první pokus o odstranění Assada, a opět se za ním přirozeně s podporou US médií vytvoří hnízdo „sympatií“ veřejnosti.

Jak člověk ale může vědět, že to není zase jenom takové divadýlko? Následující agitka by mohla všechno vysvětlit:

K saúdským hráčů účastnícím se schůzky z 11. září patřil princ Bandar bin Sultan, který loni jako králův šéf-špión zaplétal pana Kerryho do syrské a irácké politiky. US činitelé jeho přítomnost interpretovali jako projev skutečnosti, že král se chce ujistit, že to shromáždění se fakt sjednotilo, řekli US činitelé.

Tato přítomnost je ve skutečnosti projevem toho, že ten samý loutkář, který v roce 2013 tahal za nitky, aby byl svržen Assad, a jak bylo zmíněno výše, byl následně přinejmenším oficiálně stažen z jeviště, je zase jednou tou osobou, co má na starost syrskou kampaň, jenže tentokrát neoficiálně, a tentokrát je Obama už úplně omotaný kolem prstu.

Vyšlo ne Reformy.cz

Submitted by Tyler Durden on 09/25/2014 08:17 -0400

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2014-09-25/look-inside-secret-deal-saudi-arabia-unleashed-syrian-bombing
Jeden komentář na Pohled za oponu tajného smlouvání se Saúdskou Arábií, která rozpoutala bombardování Sýrie

  1. Zed napsal:

    Nebude problém obětovat jednoho Raptora, hodit to na Asada a bude důvod k útoku i na asadův režim. O nic jiného se tam léta nehraje. Konečným cílem však zůstává Írán. Ten chtěli Izraelci dobít před lety, ale sami si s Asadovou Sýrií v zádech netroufali. Rusové jim to vloni zkomlikovali, takže musely být přepracované plány, zafinancován a založen IS, což záležitost zdrželo. Bylo to vykompenzováno uspíšením akce Ukrajina s využitím Janukovičova odmítnutí asociační dohody s EU. Tím dostal Putin za vyučenou, aby pochopil, že maření plánů se navyplácí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!