Kanadští včelaři žalují Bayer a Syngentu kvůli včelám zabitým neonicotinoidy

Kanadští včelaři podali hromadnou žalobu proti dvěma výrobcům pesticidů a požadují odškodné ve výši $400 milionů za devastující následky neonicotinoidních pesticidů, se kterými jsou spojeny destrukce celých včelstev.

Cílem je zastavit používání neonicotinoidů a tak zabránit újmám na včelstvech a škodám včelařů,“ vysvětluje Paula Lombardi z advokátní kanceláře Siskinds LLP, která včelaře zastupuje.

Žaloba byla podána k Vyššímu soudu státu Ontario 2. září dvěma z největších producentů medu v Ontariu, Sun Parlor Honey Ltd. a Munro Honey. Den na to Asociace včelařů Ontaria (Ontario Beekeepers Association) veřejně žalobu oznámila a vyzvala ostatní včelaře, aby se k ní přidali. Již 4. září se přidalo dalších více než 30 včelařů.

Zdevastovaná včelstva

Neonicotinoidy, mezi něž patří imidacloprid, clothianidin a thiamethoxam, jsou systemické pesticidy aplikované na semena před setbou. Tyto neurotixické chemikálie pak vytvoří na semenech povlak, takže jsou celá toxická. To znamená, že ptáci či hmyz, kteří si na rostliny sednou kvůli nektaru nebo pylu, jsou rovněž toxičtí.

Rostiny se stanou jedem nejen pro hmyz proti kterému se farmáři brání, ale také pro užitečný hmyz jako jsou včely,“ říká Jennifer Sass, vědecká pracovnice u Rady pro ochranu přírodních zdrojů (Natural Resources Defense Council).

Řada studií ukázala, že včely vystavené neonicotinoidům se potýkají s navigačními problémy, je pravděpodobné, že se jím nepodaří vrátit se zpět do svého úlu a mají menší roje než včely, které pesticidu vystaveny nebyly. Při studii z r. 2003 provedené Health Canada, 70 procent všech mrtvých včel testovaly pozitivní na expozici neonicotinoidů.

V reakci na tyto obavy omezila Evropská komise používání neonicotinoidů na dva roky, a Ontario ohlásilo plány je přísněji regulovat.

V soudní žalobě včelaři obvinili Bayer CropScience Inc., Syngenta Canada Inc. a jejich mateřské společnosti z nedbalosti při vývoji, výrobě, prodeji a distribuci těchto pesticidů. Žaloba argumentuje, že nedbalostní chování těchto společností vedlo přímo k poškození zdraví včelstev a jejich systému množení; kontaminaci včelího vosku, medových pláství a úlů; snížené produkci medu; ztrátě zisku; a vyšším výdajům za práci a dodávky. Žalující strana se dožaduje náhrady za škody ve výši $400 milionů.

Globální krize

V posledních 20 letech se neonicotinoidy staly jedním z nejpoužívanějších druhů pesticidů. Nedávno výzkumní pracovních vyjádřili obavu, že tyto mohou být primárním faktorem způsobujícím colony collapse disorder (CCD – porucha zhroucení včelstva), fenomén který se projevuje tím, že medonosné včely opouštějí své úly a během zimy uhynou. A protože včely opylují třetinu veškerého světové produkce potravin – 130 různých plodin v hodnotě $15 miliard ročně – CCD spustila poplach ve vysokých kruzích vlády i průmyslu.

Dvě studie provedené výzkumníky z Harvard School of Public Health a Worcester County Beekeeper Association (Sdružení včelařů okresu Worcester County) jasně prokázaly spojení mezi neonicotinoidy a CCD. Tito výzkumní pracovníci zjistili, že expozice včel neonicotinoidům vyvolala u většiny včelích úlů během zimního období CCD, zatímco u těch, které vystaveny nebyly, se nákaza neobjevila. Výzkumníci se domnívají, že část problému možná tkví v tom, že neonicotinoidy způsobují CCD tím, že činí včely méně odolné proti chladu.

Ale nejsou to jen medonosné včely které jsou postiženy otravou neonicotinoidy; ponevadž pesticidy jsou systemické, jakékoliv zvíře, které byť jen přijde do styku s takto ošetřenými plodinami, bude postiženo. Podle komplexního mezinárodního vyhodnocení zveřejněného v červnu 2014, neonicotinoidy celosvětově vážně poškozují živozní prostředí a to v měřítku srovnatelném se škodami způsobenými DDT před sedmdesátými lety minulého století.

Dalším šokem je, že neexistuje žádný důkaz, že by neonicotinoidy byly byť i v některých případech farmářům prospěšné.

„Používáme tyto produkty již 20 let a neexistuje jediná studie, která by dokazovala, že vedou k větším výnosům,“ říká Dave Goulson, výzkumný pracovník z University of Sussex, Anglie. „Pokud nevedou k větším výnosům, měli bychom je přestat používat.“


Zdroje použité pro tento článek:

http://www.cbc.ca

http://www.ontariobee.com [PDF]

http://www.naturalnews.com

http://www.naturalnews.com

http://www.naturalnews.com

http://science.naturalnews.com

Pondělí 29. září 2014, autor: David Gutierrez, redaktor
Tags: neonicotinoids, colony collapse disorder, beekeepers
Zdroj: http://www.naturalnews.com/047058_neonicotinoids_colony_collapse_disorder_beekeepers.html
2 Komentářů k Kanadští včelaři žalují Bayer a Syngentu kvůli včelám zabitým neonicotinoidy

  1. Definitiva napsal:

    My, ľudia, sme pre korporácie tiež len včelami, keď otrčíme kopytá na chémiu v potravinách, tak to budú len vedľajšie straty pri produkcii zisku korporácií.

    Dnes korporácie riadia štáty. V záujme občana je, aby štát ako nástroj moci z poverenia občana chránil občana!!!

  2. esence77 napsal:

    Podobně jako korporace, dovedou fungovat i konspirace, či jen jednostranné a nevyvážené zpravodajství, preferující žhavou tématiku s přednostním referováním o hrůzných nepravostech. Jisté zprávy se šíří vždy snáz než jiné.
    Oceňuju uvedení zdrojů, to bohužel stále ještě není obvyklé. Chybí mi ale názor protistrany. Co na to říká třeba Helen Thompsonová?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!