Bundesbanka kritizuje Draghiho tisk peněz, že „monetární politika je rukojmím politiky“

„Koncept nezávislé centrální banky jasně se zaměřující na cenovou stabilitu není ani staromódní ani zastaralý,“ vykřikuje šéf Bundesbanky Jens Weimann. Jak hlásí WSJ, tak kritizoval rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) skupovat dluhopisy (obligace) soukromého sektoru a signalizoval zarputilou opozici vůči skupování vládních obligací se zdůrazněním své zdráhavosti podpořit dodatečná stimulační opatření k boji proti slabosti ekonomiky eurozóny. „Pro monetární politiku, zvláště v euro-oblasti, existuje riziko, že se stane rukojmím politiky,“ řekl pan Weidmann.

Jak hlásí Wall Street Journal:

Pan Weidmann v interview s Wall Street Journal zavrhl apely na Německo z Mezinárodního měnového fondu a z ECB, aby zkrátilo daně nebo zvedlo veřejné výdaje i přes množící se projevy toho, že jeho ekonomika už také podléhá evropskému útlumu. Evropská komise by měla uvážit zamítnutí rozpočtu Francie na rok 2015, který překračuje cílový deficit povinně předepsaný Evropskou unií, dodal.

Pan Weidmann řekl, že zastává konzervativní principy, které Bundesbanku charakterizovaly celých těch skoro 60 let její historie: udržovat nízkou inflaci, chránit rozvahu centrální banky před rizikem a striktní oddělenost od finančních potřeb vlád.

Jeho opatrný postoj stojí v příkrém protikladu k posledním pokusům ECB přesvědčit investory, že bude jednat proaktivně, aby posílila příliv peněz do ekonomiky, a to by mohlo vyvolat pochybnosti o schopnosti této banky dosáhnout konsensu potřebného k provádění ještě expanzivnějších kroků, bude-li zapotřebí. Rovněž to odhaluje hluboký rozkol, který pořád ještě svírá Eurozónu, když země jako Francie a Itálie volají po větší flexibilitě, zatímco Německo trvá na své fiskální rigoróznosti.

„Je tu riziko, že monetární politika se zvláště v euro-oblasti stane rukojmím politiky,“ řekl pan Weidmann v pondělním interview v ústředí Bundesbanky ve Frankfurtu jen pár kilometrů od ECB.

...

Ač nákupy obligací na finančních trzích nejsou zakázány, „tak mandát ECB je omezen poněkud úžeji, než je tomu u centrálních bank v jiných měnových oblastech,“ řekl pan Weidmann, když mluvil o pravidlech, která ECB zabraňují financovat vlády.

„Tyto obavy jsou zvláště akutní, kdykoliv centrální banka vykupuje zvláště ty nejriskantnější vládní obligace,“ řekl. Kromě toho jsou vládní a korporátní náklady na půjčky super-nízké, a takováto politika by mohla mít omezený účinek. Provazovat spolu fiskální politiky přes nákupy obligací ECB „je nebezpečná cesta,“ řekl.

Ale nejsou to jen Němci…

V úterý pronesla svou vlastní kritiku politiky ECB Holandská centrální banka ve své zhruba roční zprávě s varováním, že politika snadných peněz by mohla způsobit finanční nestabilitu a živit tržní bubliny. „Medicína by se neměla stát horší než choroba,“ uvedla.

Nakonec Weidmann uvádí:

„Na pozadí oznámených cílů pro rozvahu vidím riziko, že ta aktiva přeplatíme.“

Opravdu, jak dospívá k závěru Mises Patrick Barron:

Samozřejmě, že ECB zabředne do půjček o nízké kvalitě skoupených za inflační ceny! Ekonomická logika z toho dělá jistotu! Pokud tyto instituce prodávají takovéto dluhy a budou moci dostat tak vysoké ceny na otevřeném trhu, jaké nabídne ECB, tak by je mohly hned prodat. Tento program není nic jiného než zadní vrátka k výkupu skupin speciálních zájmů s dobrými politickými konexemi a privilegii z dluhů. Je to korupce grandiózních rozměrů. Samozřejmě, že k plnění této role má ale ECB dobrý příklad v modelu US Federální rezervní banky.

*  *  *

Vyšlo na Reformy.cz

Submitted by Tyler Durden on 10/07/2014 11:11 -0400

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2014-10-07/bundesbank-blasts-draghis-qe-fears-monetary-policy-hostage-politics

 
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!