Jak jsme závislí na USA

Starší generace nezapomněla na rozhořčení z okupace naší země armádami SSSR v roce 1968 a s jásotem vítá spolupráci s USA. Zdálo by se, že dobrotivý strýček Sam za velkou louží je náš novodobý bratr, o kterého se můžeme opřít. Asi je to i pravda, ovšem jen když platíme. Pokud tečou od nás zisky za oceán a ještě ke všemu jsme s tím spokojeni, není třeba žádných okupačních jednotek, vše funguje hladce a bez problémů.

Z čeho všeho tečou zisky za oceán?

Poslední dobou se hodně mluví o tom, že Česká republika a potažmo Evropa jsou závislé energeticky na Rusku a že je to nebezpečné. Rusko nicméně nikdy plynové kohoutky nezavřelo, dokonce ani za dob nejtužší studené války v dobách Sovětského Svazu. Nikoho zatím ale nenapadlo popsat závislost na Spojených státech, která se na první pohled tolik neprojevuje, zvlášť když se média této věci nevěnují. Jakmile se ale podíváme na detaily, tak zjistíme, že závislost na USA je větší než na Rusku.

Nealkoholické nápoje

Největší podíl na českém trhu má Coca-Cola Company, a to celých 49 procent. Výčet jejich výrobků je následující: Coca-Cola se svými verzemi Light a Zero, dále Fanta, Sprite, Kinley ale také džusy Cappy, ledové čaje Nestea a v poslední řadě balené vody Bonaqua a Römerquelle. V závěsu za ní je též americká Pepsi Co Inc., která nabízí výrobky Pepsi, džusy a minerální vody Toma a Tropicana, dále Mirinda, Slice, Evervess, ledové čaje Lipton Ice Tea i brambůrky Lays.

 

Národní alternativu zastupuje například Kofola, ovšem s podílem na trhu pouze dvacet procent. Mezi její výrobky kromě Kofoly patří balené vody Rajec, džusy Jupí, Snip a UGO, dále Vinea, RC Cola, Chito Tonic, Orangina a čaje Pickwick. Zde domácí trh alternativy nabízí.

Pivo

Staropramen vlastní americká společnost Molson Coors a je na našem trhu na druhém místě, hned po jihoafrické SABMiller (Plzeňský Prazdroj). V nabídce má též piva Braník, Ostravar a Granát. Podíly na trhu českých piv jsou výrazně menší, ale za zmínku stojí . Například pivovar Budvar, Svijany, Primátor, Černá Hora, pivovar Nymburk nebo Přerovské pivovary.

Platební karty

Zde jsme vlastně závislí na USA stoprocentně – používají se výhradně služby společností Visa a Mastercard spolu s American Express a Diners Club. Stačí, aby tyto společnosti zablokovaly pro české banky platby, a už můžeme platit maximálně v hotovosti. Že se tak může stát, jsme byli svědky na začátku letošního roku, kdy Mastercard a Visa zablokovaly na nějaký čas platby v Rusku. Z každé transakce odchází zhruba 1 % naší útraty za oceán, obchodníci navíc podle smlouvy nesmí uvádět rozdílnou cenu pro hotovostní platbu a pro platbu kartou. Kartové firmy se takto důvtipně schovávají. Pokud polovina naší populace zaplatí kartou jenom 3000 korun za měsíc (velmi podhodnocený odhad), odtéká z našich kapes do USA cca 150 milionů měsíčně, tedy za rok cca 2 miliardy korun.  Jsme opravdu tak bohatí, že rozdáváme?

Mobilní komunikace

Celkem vyrovnaná situace – americký Apple si drží přední místa v prodejích a ziscích s korejským Samsungem. Jinak je to ovšem v operačních systémech pro mobilní telefony. Zde máme hlavní hráče iOs a Android, které jsou v 90 procentech telefonů a obě patří americkým vlastníkům. Sekunduje jim pouze Windows Mobile (též USA) a Blackberry, který pomalu mizí. Alternativa ani neexistuje. Pouze korejský Samsung oznámil, že chce vyvíjet vlastní OS. Peníze neodtékají, odtékají nám však naše data a vůbec naše soukromí, které si USA skrze operační systémy napojené na internetové aplikace jednoduše „berou“.

Navigace

Opět úplná závislost nejen České republiky, ale i celého světa. Spojené Státy provozují systém GPS, který používají k navigaci snad všechny země. Pokud by došlo k cílenému vypnutí, můžeme se vrátit k mapám. Alternativa ovšem už existuje, nové mobilní telefony podporují i systém GLONASS, který byl zprovozněn nedávno a celosvětová veřejnost jej může využívat. Navigační systém rovněž vyvíjí Čína a Evropská Unie, jejíž systém Galileo má ale do operačního využití ještě daleko.

Internetové vyhledávače

Existují pouze čtyři země, kde lokální vyhledávač má větší podíl na trhu než americký Google. Jsou to Čína (Baidou), Korea (Naver), Rusko (Yandex) a věřte nebo ne, Česká republika. Zde se stále náš Seznam.cz drží a nejvíce více lidí mu pořád ještě dává šanci a používá jej k vyhledávání.

Sociální sítě

Zde je to opět jasné. Facebook je zcela jednoznačně majoritní a neplatí to jen o Česku, ale o většině světa. Není tajemstvím, že údaje o uživatelích jsou k dispozici americkým tajným službám. Daleko za ním je též americký Twitter a profesionální LinkedIn. U nás alternativ mnoho nenajdeme, snad jen libimseti.cz a xchat.cz.

Jak je vidět, na USA jsme v mnoha odvětvích závislí a někdy se jen těžko hledá alternativa. Co s tím lze dělat? Málo, ale alespoň něco – starat se o své peníze a hlídat, jestli za ně kupuju opravdu potřebné a dobré zboží a služby. A zkusit se postarat (prostřednictvím neustálého tlaku směrem nahoru), aby daně, které odvádíme, sloužily našim zákonodárcům pro vytváření zákonů, které slouží nám a ne zahraničním korporacím.

Autor: Ladislav Petlík
8 Komentářů k Jak jsme závislí na USA

 1. Alfa napsal:

  Pěkně napsané. Popijení coly a závislost na technologiích musí zákonitě vést k retadraci a obezitě, a následně k úhynu této zotročené kasty. Samozřejmě ve snaze úhyn oddálit toxickým "léčivem".

 2. martin bareš napsal:

  tohle je hezký článek. Ale ne pro prasečí, sádlem zateklé mozky konzumentů. Líných dát korunu navíc, či trochu přemýšlet. V důsledku totiž připlatí mnohem víc než tu jednu korunu.

  Už v devadesátých letech jsem se divil a lidem říkal. Proč nekupujete např. české jogurty? Jsou dobré, chutné, zdravé. Nevím, kolik lidí se tehdy o tohle staralo.
  Teprve nedávno vyjely úřednické prasnice z Krajských úřadů s "podporou českého zemědělství". A jedno naše obchodní centrum bylo hesel plné. A nebylo před volbama.
  Samozřejmě, že místo slova rolník se výhradně používá slovo "farmář" a slova odvozená.
  A když teda tahle kampaň vypukla a současně jakýsi minirozkvět regionálních prodejen a obživly farmářské trhy, spotřebitel se nestačil divit.
  Jednu takovou prodejnu produktů z Českého Ráje mám u nosu. Zeje prázdnotou. Dnes už tam nevidím nekonvenčně (tibetsky) zahalené spotřebitelky s pozitivním či sluníčkovým úsměvem, co si kupují kozí sýr z kozí farmy, přírodní kefír z farmy kdesi nehnojeno atd., a odchází se dvěma či třemi položkami a o dvě stovky lehčí peněženkou. Zaručená láce našich zemědělců i prodejců vzala dech i jim. Zmizely.

  Jak šíleně draho ti naši zemědělci či obchodnící prodávají a kolik za to chtějí. Asi proto, že neví, jak dlouho tahle mana bude trvat.

  Čili: kupovat naše, či cizí např. jogurty Jogobelly?
  Já do řetězců z nejrůznějších praktických důvodů chodím. Ale kupuji stále naše výrobky, pokud lze. Nevadí mi velkovýrobci Madeta, Valmez, Olma atd., naopak. Je to naše a našim lidem to dává práci a přináší to peníze našemu státu.
  Jak s tím naloží majitelé, či cikánům přerozdělující blb a socdemák Sobotka, je věc druhá.
  (malá předvolební agitka.)

 3. Jan Jinsky napsal:

  S Coca-Colou a podobnými věcmi se dá dělat mnoho - nekupovat to. Ostatní svědčí o technologické převaze USA. Může se nám to líbit nebo ne, ale tak to je.

  • Krysar napsal:

   Takovou bldost jako je "technoogická převaha" můžeš plácnout jen ty Jinský.
   Můžeš mi říci, jako "technologickou převahu" SSa mají?

   • Jan Jinsky napsal:

    Nevim proc by to mela byt blbost. Proc je potom vetsina jmenovanych spolecnosti z USA?
    Nebo snad Visa, Mastercard, Apple atd nejsou technologicke a americke firmy?

 4. Krysar napsal:

  Autore máte tam jednu drobnou chybu - BlackBerry (kanadská společnost) nekončí a to ani pomalu.
  BB se potýkalo roky s výrazným propadem, ale nástupem nového generálního ředitele J. Chen se za druhé čtvrtletí účetního roku snížil propad z předpokládaných -88mil USD na -11mil USD, což akcionáři BB považují za pozitivní úspěch a tudíž připravované ukončení BB a jeho prodej byl zrušen. Ba dokonce BB koupilo spol. Movirtu, která je je vlastníkem patentu na virtualizaci vícero telefonních čísel na jedné SIM kartě.

  BB si výrazně pomohlo novou řadou BB 10 a to hlavně BB Passport, kterého se za první dny prodeje prodalo přes 200tis, což vzhledem k objemu prodaných přístrojů BB je velký úspěch.

  BB telefony jsou určeny primárně pro práci, nikoli zábavu, tudíž jejich prodej nikdy nebude o velikosti podobajícího se Iphone, či Samsung. Verze BB 7 a nižší byli určeny jen pro omezenou skupinu, proto BB se s novým OS 10 velmi otevřelo ostatním uživatelům a dokáže jim nabídnout mnoho nadstandartů nad konkurencí, třeba že BB internetový prohlížeč jako jediný podporuje flash. Novinka od BB Passport dokonce vyhrává všemožné uživatelské testy nad konkurenčními telefony v dané kategorii.

 5. čen napsal:

  Nepotřebuji nic z toho, o čem se tady píše. Na Facebook mně lákala známá už v dobách jeho začátku, odmítla jsem, nelíbilo se mi to. Nač GPS, mapa je lepší, Kolu a vyjmenované nápoje vůbec nepotřebuju, bylinkové čaje a voda se sirupem, i když německým, stačí. Vyhledávač Seznam nemíním měnit. Bohužel, kartu používám, ale jen díky tomu, že mám peníze na účtu, v mnoha prodejnách kolem za nákup berou pouze hotovost, takže je pro mne lepší mít hotové peníze. Jsem dříve narozená a nikdy jsem v USA neviděla ráj na zemi, to tedy opravdu ne, jsem závislá čtenářka a čtu všechno a knihy amerických autorů mi ukázaly jen svět přetvářky, pokrytecví a násilí a Rusku jsem nikdy 68. rok nevyčítala, už jen představa, že to, co se zde děje posledních 25 let by bylo už od 68.roku mne děsí a pokud vím, německá okupace a plán Hitlera co s Čechy je pro mne stále horší, než srpen 68. Nesrovnatelně.

 6. Godzilla napsal:

  Pomoc! US banky mi blokují moje peníze! Kdykoliv se pokusím o převod do ČR, banka to zablokuje!!! NWO přichází?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!