Návštěva Victorie Nulandové v Kyjevě ukázala aktuální zájmy Spojených států

5. – 8. října Kyjev navštívila náměstkyně státního tajemníka USA pro evropské a euroasijské záležitosti V. Nuland. Oficiálním cílem návštěvy bylo zhodnocení amerických závazků k provedení reformy na Ukrajině, stav konfliktu na východě země a pomoc Ukrajině v otázkách její územní celistvosti.

V programu návštěvy byla také oznámena setkání s politickými lídry, představiteli různých skupin občanské společnosti, úředníky regionální úrovně a se studenty.

Nicméně o samotné návštěvě stejně jako o jejích skutečných cílech a výsledcích je informací daleko méně. 6. října se V. Nuland setkala s P. Porošenkem a A. Jaceňjukem. Na setkání s P. Porošenkem strany projednaly problémy realizace minských dohod. Zvláštní pozornost byla věnována otázce vzájemných vztahů Kyjeva se samozvanými republikami DNR a LNR. A zde je předpoklad, že Nuland přijela pobídnout Porošenka k aktivnějším bojům, protože strany posoudily nevyhnutelnost „rekonstrukce plné kontroly ukrajinsko-ruské hranice jako klíčového elementu dalšího mírového urovnání“. 8. října představitelé USA předvedli inženýrskou techniku, vybavení a další prostředky pro ukrajinskou pohraniční správu v celkové hodnotě více než 3 miliony dolarů.

Je známo, že značná část této hranice je nynější hranice DNR / LNR s Ruskem. To znamená, že byla fakticky projednána nová vlna válečné eskalace konfliktu, neboť je málo pravděpodobné, že nové republiky prostě nechají tuto kontrolu obnovit.

Kromě situace na východě země projednali i otázky posílení makroekonomické pomoci. Kyjev zřejmě opět projedl poslední tranši a potřebuje novou finanční injekci. Je velmi zajímavé (zejména v kontextu, s kým se diskutovalo), že zaznělo oznámení P. Porošenka o nutnosti obnovit vysílání ukrajinské televize na území DNR a LNR. Na jedné straně, co je do toho Američanům a jak oni to mohou ovlivňovat? Na druhou stranu projednání této otázky zejména s oficiálním představitelem USA nepřímo potvrzuje informaci o tom, že Kyjev i Washington aktivně rozvíjejí spolupráci po linii informačních válek a informačně-psychologických operací.

V rozhovoru s A. Jaňjukem se V. Nuland spustředila na otázky kolem plynu. Zdá se, že Evropani jsou natolik zneklidněni blížící se zimou a neřešením problémů s plynem mezi Kyjevem a Moskvou, že přivedli kvůli řešení tohoto problému kurátory Kyjeva. Nicméně to, zda je možné najít řešení problému, bude známé ne dříve nového kola pohovorů o plynu v třístranném formátu.

Je zajímavé, že v rozhovoru s P. Porošenkem se americký emisar nezabýval otázkou parlamentních voleb. O tom Nuland hovořila s A. Jaceňjukem. V rozhovoru s Nuland zazněla důvěra Jaceňjuka v to, že koalice bude vytvořena: „A. Jaceňjuk potvrdil jednoznačné naladění ukrajinské strany provést svobodné a transparentní volby do Nejvyšší rady Ukrajiny, v jejichž důsledku bude moci být zformována silná proevropská koalice.“

Takový důraz vyplývá z toho, že mezi Porošenkem a Jaceňjukem vznikla docela znatelná trhlina a neschopnost zformovat jednotný předvolební blok (a to je potenciální politické napětí, o které momentálně Washington nemá zájem) může vést k negativním následkům pro strategické zájmy USA. Zdá se, že Nuland A. Jaceňjukovi připomněla, že je ve skutečnosti nikdo, a ať nezkouší vydírat Porošenka svými premiérskými rozmary. A soudě podle výše uvedené citace Jaceňjuka, on všechno pochopil a v novém parlamentu zaujme takové místo, které mu bude stanoveno kurátory z Washingtonu.

V průběhu návštěvy se Nuland setkala i s J. Tymošenkovou. Ale nebylo to prosté setkání, byla to velmi rozsáhlá akce v zajímavé sestavě s neméně zajímavým tématem projednávání. Konkrétně se neprojednávaly otázky blížících se voleb nebo téma plynu (což by bylo možné pochopit), ale problémy minských dohovorů, s kterými Tymošenková vcelku nemá nic společného.

Přitom rating Tymošenkové je výrazně nižší, než rating jiných politických sil, ale s nimi se Nuland setkat nechtěla (nebo o takových setkáních není nic známo). Setkání Nuland s Tymošenkovou se zúčastnilo ještě několik dalších lidí. A pokud z ukrajinské strany to byli pochopitelně G. Nemyrja a S. Vlasenko, pak z americké to byl vrchní ředitel Národní bezpečnostní rady USA Ch. Kapchen a ředitel oddělení pro otázky Ruska téže instituce A. Makany. A soudě podle toho, že o účasti těchto hostů na setkání s Porošenkem nikde není zmínka, lze z toho vyvodit, že přiletěli proto, aby se setkali speciálně s Tymošenkovou.

Je nepravděpodobné, že by Tymošenková měla nahradit P. Porošenka, spíše to znamená, že Tymošenková očividně vychází z politického stínu. Pravda, není jasné v jaké roli.

Účast odborníků z NSC USA dovoluje hovořit o tom, že pro Tymošenkovou připravují jakousi roli v procesu mírového uspořádání a v procesech bezpečnosti obecně. Lze předpokládat, že úkolem Nulad v této otázce bylo přemluvit Tymošenkovou, aby souhlasila s jí přidělenou rolí, vybavit ji nezbytnými poučeními a dosáhnout její efektivní spolupráce s Porošenkem.

Je příznačné, že tentýž večer (po setkání s Nuland) se J. Tymošenková zúčastnila pořadu „Svoboda slova“ na televizním kanále ISTV a nečekaně přešla na velmi klidný a nekonfliktní formát rozhovoru. Pokud ještě před týdnem aktivně kritizovala Porošenka a řekla, že vše je jinak (zejména v otázce minské dohody), tak nyní jasně uvedla, že se do opozice nechystá a bude spolupracovat s vládou při zachování vlastní pozice.

Risknu si předpokládat, že po parlamentních volbách P. Porošenko nabídne J. Tymošenkové nějakou funkci, která, pokud ji zcela neuspokojí, tak jí alespoň umožní vrátit se do aktivního politického procesu. Jistou varinatou to může být uprázdněné místo tajemníka SNBO, který má nutný status a možnosti přístupu k prezidentovi, a také požadovanou úroveň pozornosti médií. To nyní Tymošenková velmi potřebuje, protože nemá možnost normálně vystupovat v národních televizních kanálech, z nichž jeden patří I. Kolomojskému (s nímž ji pojí dávné nepřátelství), a druhý S. Levočkinu (který k ní vřelé city rovněž nechová).

Kromě toho Rada pro národní bezpečnost, to je téměř ideální místo pro oficiální vstup amerických poradců (z téhož NSC USA), kteří budou a) kontrolovat samotnou Tymošenkovou, a b) převezmou kontrolu procesů řízení v oblasti bezpečnosti.

Nicméně nelze pustit ze zřetele ani možnost, že J. Tymošenková může nahradit Porošenka, s jehož mírovými snahami není Washington spokojen. A J. Tymošenková je vždy připravena na příležitost vyhrotit jakoukoli situaci (nebo, jak ne tak dávno prohlásila „vybít kacapy jadernými zbraněmi“), Přitom k této výměně může dojít buď v klidu (řekněme, že bude oznámeno, že minulé prezidentské volby proběhly za velmi nejasné situace, zatímco nyní je lze uspořádat podle všech regulí), ale také násilnou cestou (o čemž svědčí intenzivní činnost Pravého sektoru ve všech městech na Ukrajině, beroucího kontrolu v ulicích do svých rukou).

Nakolik úspěšná byla návštěva Nuland, ukážou parlamentní volby a události po nich. Zdá se, že v současné době je prioritní úlohou USA na Ukrajině udržet jednotný politický režim a nedopustit opozici analogickou opozici z roku 2005, kdy po oranžovém převratu se vláda 9 měsíců hádala. Zdá se, že USA chápou bezprecedentnost předchozího modelu rychlého postupu vojsk Kyjeva na Donbas, nyní probíhá proces přípravy k dlouhodobému pozičnímu boji, pro nějž se Kyjev pokouší opatřit penězi a zbraněmi.

Neméně důležitým bude fakt informační války – rozhovor Porošenka a Nuland to jasně ukázal. Vypadá to, že v blízké budoucnosti lze očekávat masívní výsadky specialistů na informační válku z USA a zemí NATO na Ukrajinu a stejně tak výjezdy ukrajinských vojáků na rekvalifikaci do USA (což bylo dohodnuto jako výsledek návštěvy S. Semenčenka ve Washingtoně).

Zdroj: http://www.ukraina.ru/analytics/20141009/1010755933.html
4 Komentářů k Návštěva Victorie Nulandové v Kyjevě ukázala aktuální zájmy Spojených států

 1. Divenka Prostá napsal:

  Nuland si minulý týden v Kyjevě tvrdě podala poslance Janukovičovy strany regionů a ukázala jak má fungovat demokracie po ejmericku, oooh jeah. Nebrala si servítky a tak tlumočník musel přeložit "fucking regime of Yanukovich" jako "zločinný režim Janukoviče". Vyjasnila jim, že nebude trpět žádnou kritiku Porošenka, že přišel na dlouho a žádná politická síla mu nezorganizuje žádný majdan:
  "USA bude tvrdě bránit politickým hrám v tomto směru".
  A tohle je us-perla:
  "Jestli se dozvím, že někdo z vás dělá překážky iniciativám vašeho prezidenta, tak může udělat kříž nad svou politickou kariérou."
  Není divu, že poslanci ani nemukli. "Pokud se vy a vaše strana bude chovat odpovídajícím způsobem, můžeme souhlasit, že Rada bude fungovat do roku 2015. Budete žít. A jestli ne, rozeženeme vás k čertově matce." Připomíná mi to výlet eurokomisaře Verheugena za Zemanovy vlády. Přiletěl do Prahy vrtulníkem (narušil vzdušný prostor), srovnal si vládu a když mu Grégr řekl, že to je jak za protektorátu, tak mu Gunter řekl: "A kde myslíte, že jste?!" (Zdroj: osobní podání p.Grégra) Tak aspoň, že to víme. A jsme před Ukrajinou zase o pár let napřed. Měla jsem zato, že se svět už vyrovnal s Kreuzfeld-Jacobsouvou chorobou,známou více pod lidovým názvem "Nemoc šílených krav". Jak dokládá výskyt několika postižených kusů v USA, není tomu tak. I přes nespornou,vysokou úroveň lékařské vědy se jim to nedaří už hodnou řádku let. Důkazem budiž projevy chronických stavů Albrightky, Cundolízy Rice, Hitlery C. a aktuáně Nullandové a J.Psakiové. Zevně je i vyvrácen mýtus o nepřenositenosti na samce skotu, zbaveného repr.orgánů, což dokazuje případ McCain.... :-) Lze jen doufat,že si příroda pomůže sama a hovězí dobytek v USA se postupně s nákazou jej ohrožující, vyrovná sám a to přirozeným způsobem, neohrožujícím Umweltschutz....
  člověk chápe na jedné straně vztek z toho, že Putin šlape po buchtičkách na pískovišti, které s takovou erudicí amici vybudovali. Domnívám,že jsem snad pochopil proč Rusové nedělali nic proti vývoji na Ukrajině preventivně,i když ji měli trvale jak na dlani.Putinův mozkový trust potřeboval pozvednout vlastenectví doma, v Rusku, a k tomu se vývoj na Ukrajině s fašistickými symboly a násilím znamenitě hodil. V důsledku stupidní washingtonské politiky a řízení válečných operací americkými specialisty přímo z Ministerstva vnitra v Kyjevě má dnes Putin nejen úžasnou podporu doma, ale stále rostoucí sympatie i v Evropě. Jeho návštěva na konci června ve Vídni byl triumf. Za cenu několika tisíc ukrajinských životů (pokud někdo může za ty ukrajinské životy, tak jsou to v první řadě američané a ve druhé zatracená Evropa, i my v CZ, která si pokrytecky hraje na ochránce územní celistvosti Ukrajiny a fašisty ve vládě nevidí) zvedl zájem milionů Rusů o osud jejich země, o vymanění se z područí cizího panstva a nakonec ještě pomáhá demonstrovat protievropskou politiku USA !Jeho koncepce i hluboce promyšlený postup v konfliktu s USA je pozoruhodnou ukázkou politiky možného s maximálními efekty pro Rusko. Začínám věřit, že by se mohlo Rusům podařit získat pro svou protiválečnou politiku řadu zemí EU a posléze i odchod američanů z Evropských okupačních základen po WWII.

 2. jen tak... napsal:

  http://dni.ru/incidents/2014/9/10/280386.html
  jen pozor na tu bibliji => 800 =>i800=>1800 - kupodivu, osmnácté století... stačí přetáhnou po ploše...zmateš kuliše...nikdy nedoví,se jak uvili kuliše...

 3. JARIS napsal:

  Kdyby uz ty spropadene zidy cert vzal!

 4. novapalo napsal:

  Pán Kysucký píše, že demokratická emancipácia žien je totálna hlúposť. Pán Kysucký tvrdí, že ženy maju slúžiť a muži majú vládnuť. A ak sa nejaká žena dostane na pozíciu moci, tak je isté, že zo svojho postu tento úrad zlikviduje svojou neschopnosťou......
  Tí, ktorí chcete vážne uvažovať o psychológii a filozofii - dajte si tu prácu so štúdiom kníh od pána Kysuckého. Napísal zatiaľ len dve knihy, čo ja viem.
  Ale ohľadom Židov. To je ešte horšie. Židovská žena je na podstatne nižšej duchovnej úrovni ako slovanská žena !!!!
  Tak teraz musíte vedieť, prečo tie americké židovky sú také primitívky ... ha, ha.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!