Nové trhliny v antiruské frontě

„Anriruské barvy, do kterých vše namalovala Evropská komise a administrace USA ve spojitosti s uvalením ekonomických sankcí proti Rusku, potichu blednou a slábnou,“ analyzuje Petr Iskenděrov. Na mapě Evropské unie vznikají ohniska vnitřního odporu antiruskému kurzu, a to zejména v kontextu horečných pokusů bruselských orgánů připojit k sankcím Srbsko a další země, kde přelud vstupu do EU ještě představuje něco víc než dosažení země zaslíbené.

Názorným svědectvím narůstajícího reptání v řadách „sjednocené Evropy“ se stala příprava rusko-slovenské dlouhodobé smlouvy o dodávkách ropy z Ruska.

Podle ministerstva ekonomiky Slovenska je dokument vypočítán na dobu do 31. prosince 2029. Už získal souhlas slovenské vlády. Parametry dokumentu předpokládají dodávky na Slovensko v objemu 6 milionů tun (43 milionů barelů) ropy ročně. Krom toho se předpokládá tranzit stejného objemu ropy přes území Slovenské republiky do dalších zemí-členů Evropské unie. Do konce roku 2013 činily dodávky ropy z Ruska na Slovensko ropovodem „Družba“ celkem 5,8 milionů tun.

A to není hranice. Podle údajů Ministerstva ekonomického rozvoje Ruska v průběhu konzultací strany konstatovaly, že při existenci stávajících technických možností a na základě uzavřených smluv mezi hospodářskými subjekty objem tranzitu mohou zvýšit na 6 milionů tun ropy ročně.

Schválení rusko-slovenské dohody o dodávkách ruské ropy na Slovensko Bratislavou připadlo na významné výročí: přesně před 50 lety, v roce 1964 proběhlo slavnostní uvedení do provozu ropovodu Družba, největšího systému dálkového potrubí na světě, kterým do Evropy proudí ruská ropa.

Antiruský kurs Washingtonu/Bruselu se stal paradoxně katalyzátorem rozvoje vztahů mezi Ruskem a řadou zemí EU v energetické sféře. Odmítnutí Ukrajiny plnit dříve s Ruskem podepsané smlouvy o tranzitu plynu a jednoznačné hrozby ukrajinské strany začít odběr ruského plynu určeného pro tranzitní dodávky do Evropy, staví Evropany na pokraj palivoenergetické krize. Dodávky po plynovodné soustavě se pro Slovensko už snížily o 50 %.

Přitom Bratislava byla nucena souhlasit s reverzními dodávkami ruského plynu na Ukrajinu pod silným tlakem Bruselu. Revers se začal uskutečňovat v září 2014. Podle agentury EC Eustream od 1. do 24. září import plynu na Ukrajinu přes Slovensko činil zhruba 618 milionů kubických metrů zemního plynu. Celkový objem dodávek plynu na Ukrajinu za stejné období z celé Evropy byl ne více než 798 milionů kubických metrů. Takže zejména Slovensko se stalo hlavním energetickým „dárcem“ Ukrajině v podmínkách, kdy dodávky plynu, určené pro samotné Slovensko, byly pokráceny na polovinu. „Ke snížení dodávek došlo poté, co Slovensko začalo přečerpávat zemní plyn zpět na Ukrajinu na základě tlaku z Evropské unie,“ – přiznává francouzská tisková agentura AFP (AFP 131.549 GMT 14. října).

Takové jsou paradoxy „energetické bezpečnosti“ zemí Evropské unie: ta závisí na rozhodnutích Evropské komise, která je správnější nazvat energetickým vydíráním. Maďarsko už odmítlo vystupovat v roli „dojné krávy“ pro Ukrajinu a reversní dodávku plynu ukrajinským spotřebitelům ukončilo koncem září. Dohoda byla uzavřena ještě v březnu 2013 maďarskou společností FGSZ. V novém prohlášení společnosti se však píše, že v zájmu zajištění bezpečnosti dodávek a zachování rovnováhy sítě se Testveriseg rozhodl změnit a nastavit tak, aby byly zabezpečeny dodávky pro domácí trh. Podobné ustanovení je i v textu rusko-slovenské dohody. Uvádí se zde, že dodávky plynu ze Slovenska na Ukrajinu budou záviset na aktuálních obchodních a technických podmínkách.

V současné době jsou dodávky ruského plynu do Evropy uskutečňovány několika plynovody – užhorodským a balkánským koridorem a plynovody „Jamal – Evropa“, „Modrý proud“ a „Severní proud“. Z nich vycházející větve směřují do Polska, Německa, Belgie, Holandska, Rumunska, Bulharska, Slovenska, České republiky a Rakouska.

Podle prognózy odborníka Brookings Institution ve Washingtonu, Tima Boersma, bude energetický sektor v Evropě v dohledné budoucnosti záviset na ruském zemním plynu, jehož podíl ve struktuře evropského palivového mixu bude významný přinejmenším do roku 2030. Konstatoval, že „celková analýza ukázala, že transformace palivového mixu Evropy - neprobíhá“.

Jistě bude zajímavé sledovat, jak dlouho ještě bude bruselská byrokracie provádět politickou linii uloženou Washingtonem, jež je v rozporu se zájmy Moskvy i samotných Evropanů, když je zřejmé, že bez ruského plynu se Evropa neobejde.

Zdroj: http://www.ukraina.ru/analytics/20141016/1010837728.html
7 Komentářů k Nové trhliny v antiruské frontě

 1. hahaha napsal:

  Je treba videt a rikat nahlas, ze Evropska komise je pouze Americka protektorarni okupacni vlada

 2. Janhonza1 napsal:

  Pravdou je, že jsme v okupaci a bude hůř. Demokracie po americku se začne prosazovat víc a víc.

  • Jan Jinsky napsal:

   A v čem je hůř v porovnání se situací před rokem 1989 nebo 2003? Můžete být konkrétní?

 3. martin bareš napsal:

  naprostý souhlas s hahaha: říkat nahlas při každé jen trochu vhodné příležitosti.
  Třeba toto:
  Evropská mUmie nás nespasí. Je třeba připravovat vystoupení i proti vůli ukázněných občanů, kteří by chtěli evropskomumijní blahobyt z pohlednic a reklamních letáků a sociální jistoty oranžových sociálnědemokratických blbečků z jejich "úžo" blilbordů.

  • Cico Ciciak napsal:

   Bol som sprostý a bol som za vstup do EU a NATO. Teraz viem, že to bola chyba. Ale neviem si predstaviť, čo by sa so Slovenskom dialo, keby sme boli mimo. Asi by na nás uvalili tiež sankcie, alebo by sa tu pripravil nejaký mejdan.

 4. Cico Ciciak napsal:

  Neskutočne ma serú tie skurvené americké sionistické svine. Ale robia iba to, čo im sprostý Európan alebo Slovan dovolí. Sme sprostí a tak nám treba. Nič iné si ani nezaslúžime. Škoda, že Rusko v roku 1917 padlo do rúk sionistických bolševikov a chazari sa ho definitívne zmocnili.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!