Historická pravda o amerických dobyvačných válkách: Korea

V této své nové sérii článků se vrátím do historie a postupně Vám vyjevím pravdu o tom, jakým způsobem se USA chovají již po mnoho desítek let k suverénním zemím, které chtějí jít jinou cestou, než tou, která se líbí americkým vládám. Dnešní díl věnuji korejskému konfliktu.

Psal se rok 1945. Korejci nadšení získanou svobodou, se poté, co se osvobodili od 40 let trvající japonské vojenské okupace, těšili, že si konečně budou ve své zemi rozhodovat sami. Proto začali zakládat místní lidové výbory (už to se Američanům samozřejmě nelíbilo), které zvolily zástupce, jenž se sešli v Srpnu 1945 v Soulu a svobodně a demokraticky založili Korejskou lidovou republiku (KPR).

Tento vývoj se však vůbec nezamlouval Spojeným státům a proto poslali do Koreje svou armádu a rozdělili zemi na 38 rovnoběžce na dvě poloviny, přičemž v jižní části země (tedy v té úrodnější) byla díky americké intervenci sestavena proamerická loutková vláda v čele s Korejcem žijícím do té doby v USA, doktorem přírodních věd Synghmanem Rhee, jehož největší kvalifikací na post prezidenta země byl pro Američany jeho zarytý antikomunismus. Americké jednotky v počtu 72 000 vojáků mu pomohly rychle získat moc a vypořádat se s protivníky dříve, než mohl zasáhnout v té době na severu země se zdržující Kim Ir Sen se svými oddíly, s kterými bojoval již od třicátých let proti Japoncům a Číňanům za svobodnou Koreu.

Okamžitě po svém nástupu k moci Rhee zakázal lidové výbory a společně s Američany také jakékoli demonstrace a stávky. Když na podzim roku 1946 někteří lidé zákaz neuposlechli a začali stávkovat, byla použita brutální síla (1000 lidí bylo zastřeleno a 30 000 zatčeno). Později vypukly protestní nepokoje proti americké okupaci a rozdělení země na ostrově Cheju, při kterých jihokorejská vláda za podpory palebné síly amerických lodí zavraždila pomocí policejních oddílů a armády na 60 000 lidí a vypálila a zcela zničila na 230 vesnic stylem srovnatelným s nacistickým vyhlazením Lidic a Ležáků.

Mezitím Kim Ir Sen dočistil severní část země od zbytků japonských oddílů, úředníků a správců a postavil lidovou armádu, s kterou chtěl osvobodit jižní část země od amerických okupantů a loutkové vlády, která do té doby nechala povraždit, nebo umučit nejméně 200 000 svých odpůrců. V té době již běžně probíhali na výše zmiňované 38 rovnoběžce různé přestřelky a „přeshraniční“ výpady, kterými obě strany testovali svou připravenost a sílu. Oficiálně vypukla válka v Červnu roku 1950, ve skutečnosti však vypukla již o pět let dříve, když Američané nerespektujíce volbu domácích lidových zástupců poslali do Koreje své vojsko a dosadili v jižní části země svou loutkovou vládu.

Po třech letech tvrdých bojů (kdy nebýt pomoci Číny by americká vojska nakonec uchvátila pro sebe celou Koreu), bylo v roce 1953 vyhlášeno mezi Severní Koreou a Jižní Koreou příměří (tedy nikoli mír), které s občasnými drobnými narušeními trvá až do současnosti. Americká armáda nikdy Jižní Koreu neopustila a drží svými vojsky dodnes v této části země u moci režim, který jde na ruku americkým zájmům. V této válce zahynulo nepočítajíc vojenské ztráty obou stran přes 3 000 000 nevinných nebojujících civilistů, kteří se stali obětí amerického vměšování do záležitostí cizích suverénních zemí.

PS: V dnešní době těžko říci, který režim je v rozdělené Koreji horší, zda ten Američany dosazený a uměle udržovaný v jižní části země, nebo ten původně komunistický a nyní v jakousi mutaci absolutistické dědičné monarchie zdegenerovaný systém v od zbytku světa izolované severní části země. Vina za tuto bezvýchodnou situaci, kdy není opravdová svoboda ani v jedné části země, však naprosto určitě padá na USA, které nenechali tuto zemi jít cestou, kterou si po ukončení japonské okupace sama svobodně vybrala.
8 Komentářů k Historická pravda o amerických dobyvačných válkách: Korea

 1. Calembredaine napsal:

  Tam byl problém s dohodama mezi SSSR a USA. Ta 38. rovnoběžka byla jako okupační zóna odsouhlasená Moskvou, s tím se bohužel nedalo nic dělat. USA se vylodili legálně a hned začali "úřadovat" i s pomocí japonské armády, která nebyla zcela odzbrojena a taky s využitím členů genzatai a okupační japosnké polcie, která měla seznamy komunistických a levicových aktivistů. Lysin-man, jak profesorovi lidi tam říkaj, stanul v čele strany řízené Washingtonem a opozici tvrdě potlačil. OSN pak navrhla uspořádat celokorejské volby v březnu 1948. Kim Ir sen si ale jako logickou podmínku kladl, že Američané budou následovat Rusy a opustí území poloostrova a dále že z věznic budou prouštěni političtí vězni lysinmanskýho režimu a to se nestalo, načež Korejská strana práce vyzvala k bojkotu voleb (na jihu, na severu se neuskutečnily z výše uvedených důvodů). V nich pak pak Lysin-man, nemaje prakticky konkurence, s přehledem vyhrál ...

 2. Ladislav Kašuka napsal:

  Ta americká intervence byla schválena v OSN, když SSSR nebylo přítomno zasedání, dále Stalin souhlasil, že když Američané obsadili jih Koreje, vezme po druhé světové válce na nějakou dobu pod patronaci sever země s tím, že jakmile ho dočistí od japonských okupantů společně s Korejci, tak se sovětská vojska z Koree stáhnou, což dodržel a skutečně sovětskou armádu ze země odvelel ještě před začátkem války která začala v roce 1950. Američané na rozdíl od Sovětů však Koreu neopustili a veškerou snahu o svobodné volby v celé zemi bez jejich vojenské účasti odmítli. Posléze, když vypukl ozbrojený konflikt, vtrhla americká vojska i na sever země a pouze díky čínské vojenské pomoci Kimovi není dnes americkými vojsky okupovaná celá Korea.

  • Jan Jinsky napsal:

   Pane Kašuka, ta 38. rovnoběžka byla dohodnuta než vypukla válka. Tam máte v článku nepřesnost.
   A řekl bych, že dnes KLDR není srovnatelná s Jižní Koreou. SSSR tam podporovalo a vypěstovalo velmi zvláštní formu království Kimů.
   Ve válce se děly hrozné věci, Jižní Korea za přispění USA zmasakrovala statisíce lidí, ale z dnešního pohledu - KLDR je jedna z mála zemí, které jsou opravdu hrozné a totálně zaostalé.

 3. Ladislav Kašuka napsal:

  Americký generál Douglas Mc Atrhur dokonce volal po tom, aby proti Korejcům a Číňanům byla použita atomová bomba, což se naštěstí nestalo, protože se Američané báli reakce OSN a SSSR, které ji v té době již vlastnilo také.

  • Divenka Prostá napsal:

   Přestože korejskou válku oficiálně zahájila vojenská invaze Severokorejců na jih se souhlasem Mao Ce tunga a Stalina a tito způsobili nezměrné utrpení civilistů i nepřátelských vojáků, již na jaře 1949 začala jihokorejská vojska u hranic útočit na své severní sousedy a válka byla málem zahájena o rok dříve, jak tvrdí Bruce Cumings:

   http://www.youtube.com/watch?v=ba3dgDUtE9A

   „Na konci roku 1951 už na severu, kde bylo 14 měst a relativně vyspělý průmysl, nebyly prakticky žádné cíle, které by se daly bombardovat,“ říká Cumings s tím, že civilisté se před bombami pomalu neměli kam ukrýt. Obyčejní lidé ze Severu podle jeho slov trpěli stejně jako za 2. světové války Poláci nebo Rusové, informuje. Cumings ve své publikaci The Korean War: A History píše, že američtí vojáci byli zodpovědní za větší počet masakrů, při nichž umírali civilisté, než Severokorejci, nemluvě o shození více než půl milionu tun bomb a tisíců tun napalmu; tedy větší množství munice než bylo za 2. světové války svrženo v celém Pacifiku. Bomby si většinou nevybíraly mezi civilní populací a vojenskými cíli. Americký generál Curtis LeMay se chvástal, že v průběhu války Američané bombami vypálili všechna severokorejská města, ale i několik měst v Jižní Koreji: „V průběhu tří let a něco jsme zabili asi tak 20 procent Korejců.“ Ať již je toto tvrzení jen přehnané chvástání, nebo má soudnou oporu v realitě, není divu, že tragická historická zkušenost KLDR s USA se promítá i do zdánlivě paranoidní a agresivní rétoriky Pchjongjangu. Na konci války Severokorejci se Spojenými státy a Jižní Koreou podepsali pouze příměří, nikoliv mírovou smlouvu. Navíc do konce roku 1991 byly v Jižní Koreji rozmístěny americké jaderné hlavice namířené na sever; tato dlouhodobá skutečnost se jistotně musela negativně promítnout do psýchy severokorejských elit i civilistů.
   Severní Korea je dnes na ose zla; Kuba, KLDR, Írán… Proč? Protože se nepodřídily Spojeným státům. Kolektivní vina neexistuje, není to košer, ale uvalit na tyto země globální ekonomické embargo, a pak se kolektivně posmívat bídně žijícím lidem těchto zemí ve stylu "KLDR je jedna z mála zemí, které jsou opravdu hrozné a totálně zaostalé", jak jsou neschopní a zaostalí, přičemž tito nebožáci nemohou za to, že se pár politiků mezi sebou hádá. A že ten silnější ničí toho slabšího. Jde jen o politické vydírání; pokud si nesvrhnete své vůdce, máte po ptákách. Já se nezastávám diktátorů a nesnáším nabubřelého Kim Čong-una a jeho dědičnou diktátorskou rodinu, ale znám několik obyvatelů (ne „disidentů“ jako Tvarůžková z ČT) KLDR a Kuby. Žijí sice nuzně, ale jsou hrdí na svůj národ, umí rozlišit mezi hodnými a zlými lidmi a vědí, kdo je za jejich potížemi. A tak jsou provokovány arabské, oranžové, růžové, tulipánové, cedrové, jasmínové a další revoluce, ve státních převratech jsou likvidováni politici Libye, Sýrie, Egypta, Ukrajiny…

 4. martin bareš napsal:

  Pane Kašuko děkuji za článek a Calembredaine a Dívenka prostá za další informace.

 5. Vaclav Pisko napsal:

  mezi 1945 a 1950 byla cela Korej ignorovana USA existoval chaos ktereho vyuzil kim ir sen s podporou ussr .severni korej byla vyzbrojena prebytecnymi zbranemi z vyhlasene valky proti Japonsku.Cina pomohla fasismus a komunismus jsou ideologie se stejnymi koreny pokusy o prepisovani historie konci smrti autora takze na smrt komunismu jeste cekame,nemluve o tom ze severni korej stavela v Syrii atomovou elektrarnu ktera byla vygumovana z mapy Izraelskymi F-16 Thank You USA.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!