Kapitalističtí ekonomové lžou, až se jim od „huby“ práší!

Je to tak, ekonomové a prognostici, kteří Vám tvrdí, že reálná mzda a životní úroveň se od roku 1989 po pádu socialistického režimu řízeného komunisty zvyšují, a že za současnou výplatu si koupíte stejně, nebo více věcí (s oblibou to přepočítávají na rohlíky) než tehdy, zcela záměrně lžou!

Tito „ekonomové“ totiž nejsou ničím jiným, než placenými profesionálními lháři v žoldu bankéřů, korporací a jimi řízených loutek – pravicových politiků. Tito slouhové kapitálu pak zcela záměrně na objednávku výše zmiňovaných z práce slušných lidí tyjících asociálů lžou a zatajují, nebo překrucují fakta.

Pojďme tedy nyní přímo k věci a sami si spočítejme, kdo na tom bude lépe, jestli pracující v socialismu za komunistů, nebo pracující v kapitalismu za současných „demokratů“. Začněme tvrzením výše zmiňovaných šarlatánů, že reálné mzdy se zvedli o tolik procent, že dnešní pracující si může za svůj plat koupit v některých případech o 50% až 100% více zboží než v dobách socialismu.

Kapitalistický ekonom by Vám sem hned dosadil tabulku, kde by šikovně vypočítal, že z dnešní průměrné mzdy, byste si koupil místo šesti tisíc rohlíků deset tisíc kusů pečiva a místo stovky kuřat třeba i dvě stovky kusů drůbeže a dvě nádrže benzínu místo jedné. Jenže ono to má všechno háček, nebo spíš pořádný velký zahnutý hák!

Oni Vám už totiž ti „ekonomové“ neřeknou, kolik Vám na to nakupování rohlíků, kuřat a benzínu z té výplaty zbude peněz po zaplacení nájemného a energií, případně předražených hypoték! Dám jednoduchý snadno pochopitelný příklad: Pracující za socialismu v osmdesátých letech minulého století, měl průměrný plat okolo 3.000 korun. Dnešní opravdový průměrný plat, pokud nepočítám platy managerů a ředitelů, které do něj záměrně míchají zastánci současného režimu, činí cca 14 až 16.000 korun, v případě, že děláte přesčasy a zanedbáváte svou rodinu 20.000 korun. Teď se tedy podíváme, kolik zbylo člověku z platu za komunistů a kolik mu zbude teď po zaplacení nájmu kupříkladu bytu 3+1.

Za komunistů jste za nájem takto velkého bytu zaplatili v průměru 300 korun i s energiemi, tedy asi 10% svého platu. V současnosti kupříkladu na Mělníku stojí nájem stejně velkého bytu v průměru 12.000 což je okolo 75% platu, a pokud, byste si chtěli takový byt pronajmout v Praze, nebude Vám ani celá Vaše výplata na nájem takového bytu stačit! Tak a teď, ať mi některý z těch na ekonomiku vzatých „odborníků“ odpoví, kdo si koupí víc rohlíků za zbytek platu po zaplacení bydlení! Pracující z doby minulé, nebo ten z doby nynější?!

Tento samotný příklad snad postačí k tomu, aby se lidé zamysleli nad tím, kam doba spěje, když Vám všichni kolem Vás, kteří se podílejí posledních 25 let na moci, musí takto lhát! Přesto, kdyby, jste ještě pořád měli nějaké pochybnosti, přičtěte si k těmto jednoduchým počtům to, že bylo zdarma také zdravotnictví (nemocenskou Vám platil stát celou – neokrádal Vás o tři dny)a školství. Byty podniky často dávali pracujícím úplně zadarmo, jen za jejich pracovní věrnost a výkon a nemuseli se kvůli tomu zadlužit na dlouhá desetiletí, o dalších výhodách jako novomanželské bezúročná půjčka atd. ani nemluvě. Všechny výdaje za půjčky s lichvářskými úroky, za školu, lékaře a další věci, které tehdy hradil stát, si totiž také musíte odečíst z platu!

 
84 Komentářů k Kapitalističtí ekonomové lžou, až se jim od „huby“ práší!

 1. kurt napsal:

  Bolševický blábol, autor zjednodušuje úplně nesmyslně. Zřejmě v životě neslyšel pojem spotřební koš, který je hlavním porovnávacím etalonem jak vývoje spotřeby v čase v dané zemi, tak porovnání se zahraničím. Do spotřebního koše se započítává nákup všeho, za co lidi vydávají peníze v poměru v němž se ty peníze vydávají. A z čistě materiálního pohledu se dnes Češi mají rozhodně lépe než za komanče. To co je dnes špatně je v úplně jiných parametrech lidského bytí než je spotřeba. M8te to sakra zapotřebí tisknout takové nesmysly?

  • VK napsal:

   Neblabol a radeji argumentuj

  • Tykva Bukvatyr napsal:

   Spotrebný kôš je podvod.

  • .lak napsal:

   Suché účetnictví ukazuje že koruna je 1/14 předlistopadové za kvartál což je ekonomický zázrak hodný nejlepšího financtr. Přihlédneme-li k tehdejší mzdě musela by být nyní 52 200 a ne 26. Zanořte se do statistik a ideové keci mainstreanu vám spolehlivě zvednou kufr. Blábolit sice může kdokoliv cokoliv ale data okecat nejdou i když tedy mnozí věří svým lžím.

   • Calembredaine napsal:

    No jistě. Koukni, já když přijel vymrzlej z lyžáku, tak jsem si uděl horkej čaj do půlitru div neprask a naložil se do vany málem i v lyžákách!:) No a jak tak se válím v tý vaně, udělalo se mi z moc horký vodu šoufl a tak jsem povytáh ěpunt a začal pomalu odpouštět teplou a napouštět studenou až byla ledová jak prase. Krásně mě to probralo a tak jsem zas začal vypuštět tu studenou a napouštět znovu vařící a jak se tam ty vody míchaly, to byla slááást! A tak každej den! A to lyžák trval 14 dní v kuse! Ale i jindy pozdějc jsem se k tomu vracel, po vožrávačce - neznám lepší lék na kocovinu. Brzo po Plyšáku ale zavedli měřiče v bytech a pak začala mela! Zdražoval, zdražovali, až to ty kurvy zvedly na stonásobek! A teď jsem rád že si napustím vanu jednou za tejden ... mi něco vykládej o "spotřebím koši":))))

   • Kurt napsal:

    Přijměme vaši 1/14 coby výchozí parametr. To znamená, že počítáte s průměrnou mzdou za komančů 52.200/14= 3.729 korun, jenomže to absolutně neodpovídá realitě. Průměrná mzda v roce 1989 byla 3.170 korun. Už tady máte chybu nějakých 18%
    A jak jste přišel na tu 1/14, to už vůbec netuším. Reálná mzda za 25 let vzrostla o nějakých 55% (1989=100%), ale pochopitelně, že tyto výpočty pracují s průměry. Spousta lidí nemá 26.000, ale největší procento obyvatel (cca 35%) má příjem o cca 20% nižší než je průměr (celkem 63% obyvatel bere méně než průměr) čili 26000x0,8=20.800. Pokud použijeme stejnou logiku na rok 1989, tak se jedná o příjem 3170x0,8= 2.536 (což odpovídá mým zkušenostem). Míra inflace od r. 1989 je cca 520% neboli ceny narostly průměrně 5,2x (čili 1/5 a ne 1/14), takže průměrná mzda, aby kupní síla byla stejná jako v r. 1989 by byla 3170x5,2=16.484 a největší % obyvatel 2536x5,2=13.187
    To, že pokladní v hytlermarketu bera 12.000 je samozřejmě smutné, ale úzký osobní pohled prostě neodpovídá realitě a nějakých 88% spoluobčanů bere více naž ona
    Takže sorry opakuji, že článek je čistý blábol

    • Calembredaine napsal:

     To sou žvásty! Většina lidí má kolem vosmičky, ty debile! Moje matka né, ta má totiž vdovskej důchood a dík tomu to chytla dobře - má dvanáctku! Taky fot míval jako bejvalej oficír dvanáctku než umřel, ale ty vole blbej, začal na 5,5 litrech v roce 1993, když přitom bez Plyše měl bejval byl mít 3,3 litrů! No a po zdražení nájmů, vody, piva, cigaret, beznínu i žrádla si s takovým "navýšením" moh leda vysrat voko! Předtím kde komu cálval panáky a pak si musel začít tajně vypůjčovat, ty debile! A to nebyl jen von, babička dospěla v roce 2202 kdy umřela na cirka 6-7 tisíc! To za zimu jen dvacítku protopila, idiote! Byla stará a topila i v létě, páč měla nedokrvený tělo a tak jí museli dát splátkovej kalendář, blbe! A co myslíš koli byly dávnky? Já brával 4,4 litrů dávek, než to prasopes Škrmachů změnil aby se zalíbil prasopsoj Nečasoj! Hnus! A důchody a dávky u nás berou přes dva miliony ty debile! To je 25% dospělých obyvatel. Až pak můžeš počítat nějaký příjmy!!! Co tys za idiota! Von ten debil vůbec nebere v potaz děti, studenty, nezaměstnaný, invalidy a starobní důchodce! Hovado jedno ...

     • Calembredaine napsal:

      oprava: fotr ... cáloval ... 2002 ... dávky

     • Kurt napsal:

      Tím, že do toho textu dáte hromady urážek z toho větší pravdu neuděláte. Pokud má většína jak říkáte kolem osmičky, tak jak si vysvětlujete ty nacpané košíky tlačené lidmi na parkoviště přeplněné osobními auty, jak vysvětlíte ty dopravní zácpy, kdy v každém osobním autě většinou sedí jeden člověk. do 2 miliónu lidí na dávkách se započítávají i lidé, kteří berou dětské přídavky, což jsou standardně vydělávající lidé. Svůj pohled stavíte patrně z vlastní sociální situace a stýkáte se s lidmi v podobné situaci, ale to opravdu není ucelený pohled, ale váš velmi subjektivní názor

  • Calembredaine napsal:

   Spotřební koš je samozřejmě blbost, protože nelze s ničím porovnat. Je to jedna veličina a proti ní postavíš co? Průměrný příjem? Nebo ten medián? Průměrnou podporu? Minmální sociální dávku? Co? Místo toho, aby se systematicky snižovaly ceny výrobků masové spotřeby, což by bylo cestou přirozeného přechodu k rozdělování dle potřeb dle růstu produktivity výroby a uspokojování poptávky, začaly se po roce 89 zvyšovat nominální platy, přičemž příjmy obyvatelstva nebyly zabezpečovány objemem vyrobeného zboží a služeb podle vládou stanovených cen.Tento pokles spolehlivosti zabezpečení jedince a rodiny ze strany společnosti jako celku a státu v uměle vytvořených podmínkách nedostatečného kulturního rozvoje většiny obyvatelstva měl za následek obnovení u mnohých snah zabezpečit sebe a svou rodinu vším nezbytným na principu osobní iniciativy, nezávislé na státu a společnosti. Ve skutečné demkracii není místo ani pro korporace lichvářských klanů s jejich nadstátními monopoly na institut půjček a řízení pomocí investic do rozvoje národního hospodářství; není místo ani pro monopol jak židovské, tak národní převážně humanitní „inteligence“, umějící jen plácat (ale neumějící řídit okolnostmi) o interpretaci okolního smyslu bytí a morálního práva na parazitismus menšiny na práci většiny; a především o opodstatnění práva na lichvářský parazitismus bankovních klanů, jako základ lžidemokracie a „práv“ člověka po celém světě.
   Kapitalismus je je kanalizací pro pacifikaci nabubřelého, nevzdělaného, bezstarostného ignorantství ve formách, bezpečných pro neomezenou moc nadregionálních lichvářských korporací a za nimi stojících majitelů – opravdu hodně znalých a hlubokomyslných intelektuálů. „Demokracie“ západního střihu – je realizace principu „nechť se hlupák baví jakkoli, jen aby dřel“.

  • Martin napsal:

   jsi idiot

  • Karol napsal:

   naopak tohle je pravda, za 3+1 jsem zaplatil 25600 Kčs, teď to není ani na m2. Vše se musí počítat na to kolik zbude po zaplacení poplatků, nájem,voda, elektřina.. Kecají o počtu rohlíků a tyto poplatky skromně vynechávají

  • Definitiva napsal:

   Spotrebný kôš je podvod na občanoch. sú tam veci nutnej dennej potreby, napr. základné potraviny a sú tam aj elektronika, ktorú sú nekúpim vôbec, alebo raz za 5 - 10 rokov, ale aj napr. stavebniny, čo si postavíte dom raz za život, alebo žiadny. Z toho sa vypočíta deformovaná inflácia a slúži na hodnotenie životnej úrovne. Teda napriek vysokej životnej úrovni bude hubou drieť po zemi. Cena potravín neustále rastie aj vtedy, ak je inflácia 0. Dnes máme lacné jablká, 0,99 €/kg, ale nikto nepovie, že pred nejakým rokom stáli 0,45 €/kg. Suché keksy stáli 3,90 €/kg, dnes 6,30 €/kg. Chlieb a rožky nekupujem, ale obraz bude podobný. Tieto čísla zodpovedajú inflácii 50 až 100 % za pár rokov. Je to spôsob okrádania občanov, neviditeľná daň.

   Rastú aj platy. Ako povedal Fico, tie naše sú 300 - 500,- € tie západné 2500 - 3000,- €. Realita je taká, že platy v priemere rastú o drobné % ročne, ale ceny stúpajú v desiatkach % ročne.

   Ropa na burze klesne o 20 - 30 % a ceny PHM klesnú o 1- 2 centy.

   Ak je slabá úroda pšenice, tak ceny potravín ihneď stúpnu. Ak je dobrá úroda pšenice a výkupné ceny klesnú o 30 - 50%, tak v obchode cena potravín stojí, alebo stúpne.

   Toto je kapitalizmus rozumu zbavený. Lakomosť, mamon, zisk okamžite a za každú ceny. Štátne politiky sú len bábkami v rukách finančných oligarchov.

   Prajem šťastné najbližšie voľby, svetová finančná moc vám ponúkne, aby ste si zvolili svojho kata. Blahobyt ako sviňa. Celý život robíte na svojho pána, nikdy nie pre svoju rodinu, 70% mzdy vám štát ukradne a zvyšok vám ukradnú farmaceuti, energetici a supermarkety. Celý život robíte a zmriete s holou.

   Zbohatlíci sa nikdy negrupujú z vrstvy tvoriacej hodnoty, z pracujúcich otrokov, ale vždy z vrstvy sociálnych parazitov, ktorá riadi otrokov. Neexistujú rodinné firmy, kde rodina pracuje pre seba, existuje len zamestnanecký vzťah, ste otrokom!

   • kurt napsal:

    Co si tak něco nastudovat než začnete mluvit na nějaké téma. Evidentně vůbec nechápete, co to je spotřební koš a jak se počítá.
    Vaše názory odkud se rekrutují "zbohatlíci" jsou zcela mimo realitu. Osobně znám spoustu řemeslníků, kteří se svými schopnostmi a svou tvrdou prací vyšvihli v zámožné lidi.

  • adelka napsal:

   Asi patříte do skupiny lidí která není nucena počítat s každou korunou.Protože jinak byste nemohl něco takového napsat.Zkuste si na chvíli představit situaci člověka který je nezaměstnaný.Nebo mladé rodiny,která má dvě nebo tři děti které chodi do školy a v lepším případě má alespoň jeden z rodičů práci.Zkuste se jen na chvíli vžít do kejich situace.O důchodcích se ani nemá cenu hovořit.

  • Pavel napsal:

   Měřit podle spotřebního koše je nesmysl, nebo dost zkreslující informace. Z koše se záměrně třeba vyjmuly náklady na bydlení, pořízení bytu,ale i jiné citlivé věci, protože ty šly tak raketově nahoru, že by to nebylo hezké čtení.

  • majk2407 napsal:

   Ten koš si mužeš strčit nškam podívej se jak se náš stát rozkrádá kolik se toho cpe romum a o tom jak je vše drahé a nekvalitní nemluvě asi taky táhneš za jeden provaz s těma kapitalistickýma hovádkama co ale i na Vás dojde

  • Jirka napsal:

   Nic konkrétního neumíte zdůvodnit? Tehdy sice nebyly banány tak často a kubánské pomeranče -dnes na trhu nenajdete, zato tady najdete nevhodné západní a polské potraviny plné "E"ček¨
   V současnosti obyčejný pracující se má hůř, mezi nejhorší kategorii řadím matky s dětmi.

  • Gambitek napsal:

   Nejsou to nesmysly Ale jinak to je, nejsou zapocitane dalsi veci.

 2. Jakub napsal:

  me to jako blabol nepripadne

  • brok napsal:

   Blábol je Váš příspěvek. Pronášíte pohrdavé hlášky a nedoložená tvrzení. Nevím, jestli má pan Kašuka pravdu, ale přinejmenším se snaží být konkrétní. S Vaší poslední větou souhlasím, i když je taktéž záhadná, ale naznačuje možnost diskuse.

  • to je jedno napsal:

   Je to částečně blábol. Třeba ten nájem v Mělníku za 12 000 měs. - to je již hodně divné. Tak třeba v Praze si od soukromé osoby můžete pronajmout na panelovém sídlišti na okraji města byt 3+1 za 13 000 Kč se vším všudy. Když ale budete žít ve svém družstevním bytě, budete platit třeba jen 5 500,-Kč. Pokud v Mělníku někdo platí 12 000, pak je padlý na hlavu. Příklad s rohlíky mi zase nesedí z jiného důvodu. Dnes se prý dělají menší a šidí se i na surovinách a nevydrží tak dlouho jako dříve... Další věc je pracovní nasazení v pracovní době. Dnes jednoznačně větší. Za komunistů, jak říkal jeden vtip, že jedni předstírali, že pracují a druzí, že platí - asi to byla trochu nadsázka, ale pracovní morálka za komunistů jistě byla nižší než dnes, což nám dává zajímavé ekonomické souvislosti a otázky. Např. proč tehdejší stát dokázal fungovat bez zadlužení i když zde byla jasně nižší životní úroveň než třeba v Itálii? Atd. Nicméně dnes zde máme zase 1/2 miliónovou armádu nezaměstnaných... A taky je hodně místních firem vlastněno zahraničními majiteli, a zisk je vyvážen ven - ročně údajně 200 - 300 miliard Kč. Za 10 let to je již balík! Stát by nemusel mít dluhy. Takže jsme vlastně taková polokolonie. A v neposlední řadě je fakt, že kdyby komunisté dělali srovnání mezi rokem 1989 a rokem 1968, mohli by jasně prokázat, že si lidi značně pod jejich vládou polepšili. Takže já osobně srovnávání, jak bylo za komunistů a jak je dnes od kritiků či zastánců komunismu neberu. Obě strany zcela ignorují zásluhy technokratů, vynálezců a zlepšovatelů a mnoha jiných pracovitých, chytrých a šikovných lidí, což se mi vůbec nelíbí. Co je třeba srovnávat je, jak je to u nás a jak je to v okolních státech. A hledat, co děláme špatně a co kde dělají lépe než my, a usilovat o zlepšení u nás. Pak je zde ještě jedna věc, kterou dávám k zamyšlení. Po WW2 SSSR byl totálně zdevastovaný stát. Vše na západ od Moskvy zničené. Stát, který přišel o 27 milionů svých produktivních občanů a měl na krku dalších mnoho milionů válečných invalidů. Tento stát vstoupil do studené války. Tento stát se musel obnovovat svými vlastními silami za situace, že musel investovat značné prostředky do zbrojení a armády. A tento stát na rozdíl třeba od Německa či Francie nedostal žádnou pomoc v podobě Marshallova plánu. Mě napadá, že Rusové zase až takoví lemplové nebyli, jak si myslíme dnes. Podívejte se: USA válkou nebyli poškozené. Vlastně vyšli z 2WW jako vítězové značně posíleny. USD se stal světovou měnou díky Bretton-Wood smlouvám, což USA přineslo hodně kapitálu a surovin za hubičku. Kdo chtěl ve světě obchodovat, musel USA něco dát za potištěný papír (již tenkrát nenápadně odpojovali USD od zlata, což završil Nixon v roce 1972 zákonem o zrušení zlatého standardu). Kdo chtěl koupit od Arabů ropu, opět si na to musel pořídit od USA USD. Arabové si pak od USA kupovali předražené zbraně a luxusní zboží, což USA dále posilovalo. USA si za to zase Araby hýčkalo... Vůbec neřešilo jejich brutální režimy. A protože USA takto bohatli, tak si nakupovali mozky ve světě. Příliv mozků USA dále pomáhalo. Tak z těch peněz a technologii holt něco dali svým kamarádům a spojencům - Západu, Japonsku, J.Korey atd. Takže osobně mám za to, že lze pochybovat o nezkreslenosti ekonomické efektivity Západního a Východního bloku. Jediné co nelze Západu jistě upřít je, že měl perfektní distribuci zboží obyvatelstvu a že měl to zboží opravdu lepší.

   • Divenka Prostá napsal:

    Plně s Vámi souhlasím, líp bych to nenapsala. Mně děsí něco jiného: pohlédnu z okna - vidím postavičky jdoucí vydělávat. Chceš kontakt nebo zábavu – zaplať. Přátelé – nemají čas, vydělávají, bojí se mluvit nebo je jim vše fuk. Promluvím s úsměvem na cizího – ledový ksicht odezvou. I do širší rodiny proniká nedůvěra, účelovost. Vztahy mezi lidmi – uspěchané, užitkové, odcizené. Jinými slovy – společnost-naši- ovládl strach. Máme to i historicky, považte, že jsme se nikdy aktivně se zbraní nebránili. To máme pod kůží zažrané. Tzv. inteligence se na nějaké myšlenky o blahu pro všechny vykašlala a to 25 let, prý to jsou přežitky socialismu. Já osobně nevím co dělat.

    • Jan Jinsky napsal:

     Já ti nevím Dívenko, ale jiné řeči na veřejnosti a jiné doma, to byl výdobytek socialismu. A přátelé a rodinu mám a kupodivu je to bezplatně - i v dnešních kapitalistických dobách.

     • Calembredaine napsal:

      Ty nemáš přátele, Jeníku! Jen hajzliky co se Tvou blbost baví! Ale kvůli svýmu nízkýmu IQ to nemáš šanci poznat:)))

     • Janek napsal:

      Pane Jinský, ten výdobytek socialismu tu máme s plnou parádou zpátky. Je to teď výdobytek (rádoby) kapitalismu?
      Pro ilustraci jen jeden příklad z mnoha: nedávno jsem na jisté téma sestřeleného letounu mluvil s jedním známým na pracovišti a byl jsem taktně upozorněn jiným kolegou, abychom o tomto tématu zde raději nehovořili...
      Lidé mají strach stejně jako před 25-ti lety, přesně, jak je popsáno výše.
      Nevím, mezi jakými lidmi pracujete, ale ještě před 5-ti lety mnoha lidem stačilo, že mají pár peněz a mohou v pátek do hospody, přes týden na bazén, v létě a někdy i v zimě na dovolenou a v televizi pár stupidních seriálů. Byli spokojení. Dnes ti samí na stejných postech už na tohle úplně nemají a jsou z toho hodně sklíčení a bez jakéhokoliv zájmu o vše ostatní. Možná jen ty stupidní seriály jim ještě zůstaly. Pro mnoho lidí je tv ještě pořád oním bůžkem, kterému se denně klanějí...

     • Jan Jinsky napsal:

      Nevím, já takové zkušenosti nemám. Mohu říct v práci, že letadlo sestřelil sám Obama. Maximálně mně řeknou, že jsem pitomec :o)
      Calembredaine = no comment, opakuješ se

    • adelka napsal:

     Poradit Vám nedokáži,ale plně s Vámi souhlasím.

    • zerling napsal:

     Na bezradnost mi funguje výtisk Stopařova průvodce po Galaxii a nemusím ho ani číst, stačí ho mít v knihovně a občas mrknout na přebal. Je i dobrá revize Nejvyšších Cílů a případně je přetvořit na jiné - občas je to poměrně nepříjemné. :) Horní limita je dána Vámi a není to finanční dispozice. Ta je nutná až na realizaci. Btw inflační poměr se mi jeví reálnější 1:10, 1:14 je u nájmů 1:7 je max u potravin za cenu ztráty kvality. V souvislosti s nominálním 5x hdp za stejné období tedy nic moc.http://byznys.ihned.cz/c1-62904370-hdp-ceska-se-za-25-let-nominalne-zvetsil-o-vice-nez-500-procent docela mě to pobavilo XD

 3. dunčo napsal:

  žil sem v komunizmu a je to pravda,žádný blábol to není.

 4. martin bareš napsal:

  kurte nesouhlasím.

  Spotřební koše ano, kdo má práci ano, ale ŽIJEME Z PODSTATY.
  Z podstaty, na kterou se čtyřicet let tvrdě makalo za pár korun.
  Může se zdát, že lidi mají drahá auta, chalupy, jezdí po celém světě. To je pravda. Zvlášť v Praze. A taky uplynulo dvacet pět let, to si přidej.

  Ale nežijeme jen z podstaty ale i NA DLUH. Domy na hypotéku, auta na lízink. Ekonomika je pružnější než rigidní za socialismu, to ano. Ale hrát si, předvádět se a nic neřešit?

  Podstata se vyčerpala a začínáme žít na dluh z budoucnosti, bacha.

  A nepoužívej slova "bolševický blábol". Já nejsem komunista, ale autor to tak vidí.

  Nebo u tebe demokracie končím tam kde začíná: "všechno dobrý, mluvme otevřeně, jen když to není komunistické".

  Připomínáš politiky všech barev, kteří se demokraticky tváří. Ale za zády mají klacek s nápisem: s komančema nepeču. Politikaření a pletichaření. Nic jinýho neuměj.

  • kurt napsal:

   Ale já s tebou v tom, co jsi napsal, Martine, souhlasím, žijeme na dluh a z podstaty jako společnost (jedinec si tu hypotéku zkrátka splatit musí, ale ona samozřejmě váženě figuruje v tom spotřebním koši), ale o tom ten článek nebyl. Článek velmi povrchním a neznalým způsobem mluvil o životním standardu a srovnával ho za použití nesmyslných argumentů s dobou za komančů.
   Co se mého hodnocení týče, tak já nikomu nezakazuji ani neznemožňuji vyslovit názor (ani k tomu nemám žádné prostředky), takže můj expresivní výraz "bolševický blábol" je čiré hodnocení, na které mám právě takové právo, jako autor na svůj názor. A to, že jsem v závěru vznesl dotaz, jestli to této stránce stojí za to, tak to je jen určité zklamání nad tím, že se zde zveřejňují články takto nízké úrovně. Ať tady zavedou rubriku blogů a tam ať si i lidi, kteří nic neví a neumí psát vylívají svá srdce a své hlavy, ale článek publikovaný s ostatním materiálem jako článek tohoto serveru (byť třeba převzatý) by měl mít určitou úroveň. Faktickou i formální

 5. Jirka napsal:

  Pro "kurta" :
  Nevím v čem spatřujete bolševický blábol, autor článku argumentuje naprosto správně. je mi 50 let a jsem VŠ ekonom. Takže předlistopadové ceny a příjmy si pamatuji dost dobře a počítat také umím. A porovnávání příjmů v dnešních médiích není nic jiného než naprosto lživá režimní propaganda, která má těm, co nepamatují a neumějí počítat vnutit pocit, že dnes jsou na tom lépe než tenkrát. S cílem, aby se tito lidé nebouřili proti tomuto režimu. Před listopadem jsem vydělával 3 tis jako začínající VŠ již zařazený ve funkci, bydlení tenkrát přišlo v podnikovém bytě (a těch byla většina) skutečně v 3+1 na 300 Kč. Z platu zbylo 2 700 Kč. Kolik dnes zbyde lidem z běžného platu po odpočtu nákladů na bydlení, léky, poplatků pro školní děti (dříve zdarma) si každý umí spočítat sám. A z této zbývající částky je možné teprve počítat, co jsem si mohl koupit tenkrát a dnes. Tenkrát to bylo mnohem více, životní úroveň lidí (ne všech) je dnes citelně nižší než tenkrát. A to nemluvím o nezaměstnaných, kteří tenkrát nebyli.

  • Kurt napsal:

   prostě ne a nechce se mi to znova zargumentovávat, lidi mají tendence míchat hrušky s jabkama, takže 300 nájem (navíc v družstevních bytech to bylo více) je bez energií, ale 12.000 je sakumpikum i se spotřebami atd. A děláte to teď i vy, abyste si podpořil svou argumentaci.
   Myslím, že dnešní systém je špatný v mnoha jiných ohledech než materiálno. Zajímavé, že se tady v diskusi moc neřeší, že dnes se musí pracovat mnohem intenzivněji než za komančů, tam bych viděl mnohem větší prostor pro přepočty vztaženo k produktivitě (vývoj průměrných mezd vůči růstu produktivity - tady je ukryto, že jsou lidi více ždímáni), ale to už je pro většinu složitější, tak to neřeší. A dalo by se pokračovat.

   • mato napsal:

    clovece vy zijete na nejakej gaussovej krivke pravdepodobnosti? pretoze bezna rodina ma okrem spotrebitelskeho kosa v ruke aj danovu gulu na nohe, poistenecku satku cez oci a hlavne dlhovu slucku na krku.

    • kurt napsal:

     Nastudujte si metodiku výpočtu spotřebního koše a zjistíte, že jste napsal hloupost, úvěry jsou ve spotřebním koši samozřejmě zastoupeny taky a přímé daně v něm nejsou (nepřímé jsou obsaženy v cenách zboží a služeb), ale taky nefigurují v příjmech

 6. Zdenek napsal:

  Spotřebitelský koš?

  Když řeknete A, taky řekněte B. Ve spotřebitelském koši je jsou položky "váhovány", takže když já platím plné nájemné a Vy žádné, protože jste ve vlastním, tak se zátež daná nájemným ve spotřebitelském koši projeví, jako bych platil jen polovinu nájemného (nebude mít takovou váhu). Je to stejné jako kdybych snědl dvě kuřata a Vy žádné-bude vycházet, že každý z nás snědl jedno kuře.

  Mimochodem, alespoň že ze spotřebitelského koše odebrali hubertus a lokomotivu s tanky. I když i můj kolega kupuje každý měsíc několik tanků (ve hře World of tanks).

  Prostě spotřebitelský koš funguje tak, že se něco stane levnějším, tak to hned statistici s chutí započtou ve větší míře a tak se máme stále lépe a lépe - alespoň na papíře.

  • Kurt napsal:

   Napsal jste správně, že věci ve spotřebním koši jsou váhovány, ale dále popisujete aritmetický průměr. Váhování znamená, že když si auto podle statistického úřadu Češi kupují průměrně jednou za řekněme 8 let a jeho průměrná cena je 960 (aby se to dobře počítalo), tak do spotřebního koše jde každý měsíc 10 na pořízení osobního vozu.
   Autorovo vysvětllení považuji za příliš zjednodušené, protože vůbe nebere v potaz, že například Favorit za komoušů stál nějakých 40 průměrných měsíčních platů. Zatímco dnešní Fabie (a to se jedná o mnohem lepší auto) stojí nějakých 10 průměrných měsíčních platů. Takže ano, jídlo, bydlení, energie šly proporčně nahoru rychleji než platy, ale zase průmyslové zboží a auta šly proporčne cenově dolů, mnohdy razantně. Pokud si to nepamatujete tak mrňavá barevná televize Orion (pokud si dobře pamatuji název) stála 10 tisíc (při platech okolo 2000 měsíčně). Jinak je mi 50, mám VŠ a komunismus si dobře pamatuji a nikdy bych se do toho koncentráku nechtěl vrátit. Naší dnešní době vyčítám spoustu špatných věcí (z nichž některé se ani nedají v komunismu s čím srovnávat), souhlasím s tím, že soudržnost lidí byla větší, školství fungovalo lépe a život byl klidnější, točily se kvalitnější filmy a jídlo bylo kvalitnější, protože komanči neměli k dospozici dnešní technologie pro průmyslové zpracování potravin a nebylo tolik náhražek, ale tím pozitiva končí. Souhlasím s postřehem jednoho diskutéra, že za komoušů se chodilo na nákup se síťovkou a pěšky a dnes se jezdí auty, protože ty narvané košíky se halt musí nacpat do kufru.

   • ajas napsal:

    Práve ste predviedol jednu deformáciu spotrebného koša.. Sám uznávate, že základné ľudské potreby šli neúmerne hore, zatiaľ čo veci ako nové auto a spotrebná elektronika zlacneli.. Myslíte že človek si z priemerného platu platiaci všetky tie zvýšené odvody a dane môže dovoliť kupovať nové auto a televíziu za 500 eury? Obzvlášť ak sa jedná o mladú rodinu zaťaženú 30 ročnou hypotékou na bývanie? Prečo mám merať kvalitu života, dostupnosťou lacnej elektroniky a nie dostupnosťou základných životných potrieb?

    • kurt napsal:

     nic takového jsem nenapsal, každý si pořídí to, na co mu stačí peníze. Spotřební koš je srovnávací parametr, takže je v něm zohledněno, jak často jaké nákupy člověk dělá (samozřejmě v národním průměru, někdo si telku koupí jednou za 3 roky někdo jednou za 10 let, ale do koše to jde zprůměrované)

 7. Vladislav napsal:

  Ten článek není objektivní, byť s těmi "kapitalistickými ekonomy" rovněž nesouhlasím. Především se ohrazuji proti dnešnímu "normálnímu" platu 14 - 16 000 Kč. Toto je totiž příjem člověka se základním nebo neúplným středoškolským vzděláním, který neumí jazyky, většinou nezvládá nic než základní úkony na počítači, a pro firmu je tedy zcela nahraditelný. I průměrně šikovný řemeslník či dělník si dnes vydělá nad 20 000 Kč hrubého. Používejme pravdivé a solidní argumenty, a nesrovnávejme dnešní plat nekvalifikované prodavačky s předlistopadovým platem inženýra.

  • tomm napsal:

   milion lidí nemá žádný příjem, nezaměstnaní, ještě si platí zdravotní často sociální pojištění a nové kapitalistické vymoženosti,lékárničky, solární barony,vymetání komínů, kontroly kotlů a svícení aut přes den, zimní pneu, což za totáče nikdo nepotřeboval, nemluvím o exekutorech, lichvářích ..zdravotnictví, o normálnímu platu 14 tisíc se tedy čtvrtině práceschopného obyvatelstva může jen zdát..

   • Kurt napsal:

    jenomže nezaměstnaných není milión, je jich něco přes půl miliónu (letos v srpnu 535 tisíc) a z těch ještě část pracuje načerno. A tak je to tady s většinou argumentů. Každý vyplázne nějaké číslo, aby obhájil svůj subjektivní pohled.

  • Václav Říha napsal:

   Ty jsi ale blb. Běž si stoupnout do krámu na šestnáct hodin denně za dvanáct tisíc čistého a potom se oháněj těma kecama. Ta žido zednářská banda z lidí dělá jen otroky a užiteční idioti jim v tom skvěle pomáhají. Tak jen tak dál a do lepších otrockých zítřků!!!

  • fingolfin napsal:

   Nazdar diskutéři , median přijmu, který by se měl správně uvádět namísto průměru je skutečně k polovině 2014 kolem 18000korun

  • Calembredaine napsal:

   To je velkej vomyl! Zase záoeží kde to je! Na Plzeňsku třeba nabízeli běžně vysokoškolákům se znalostí 2 jazyků čistou vosmičku! Tak eblbni. Pražák má docela jinačíplat než Tepličák a jiný samozřejmě jsou i ceny bydlení, to je jasný. A dopravy.

  • Martin napsal:

   Nemohu souhlasit s panem Vladislavem, mám kolegu který překročil 55 let má vysokoškolský titul a pracuje v Praze v jedné instituci v nádvorní četě, umí plyně německy, vozí listí a podobné práce. Má přítelkyně umí dva světové jazyky má střední školu a nemůže sehnat ani pořádnou brigádu o pracovním místě ani nemluvě hlavní její chyba je téměř 50 letá. Ještě nedávno pracovala pro společnost, kde ji za téměř 300h měsíčně dávaly 17tis. měsíčně až zkolabovala zdravotně ji zcela odrovnali. Takových případů je kolem mne spousta. Sám jsem středoškolák s mnoha léty praxe a několik let jsem pracoval ve švarcsystému kde nemáte zajištěná žádná práva. Sice za dobré peníze cca 25tis.hrubého,ale vše za své, nářadí, auto, žádná dovolená atd. A pak výpověď na hodinu.
   Problém není jen lživá manipulace s ekonomickými údaji, velmi dramaticky se zhoršují pracovní podmínky a ochrana zaměstnanců. Nejistota zda ještě za týden zaplatíte všechny poplatky, a že jich je. Poslední věc je kolaps infrastruktury, každý musí mít auto pokud nebydlí přímo ve velkém městě. Jsou rodiny kde má každý dospělý vůz aby vůbec mohl do práce. Takové náklady jsme dříve vůbec neřešili.

   • Martin napsal:

    Omlouvám se za interpunkci psal jsem to ve spěchu. A ještě mne napadla jedna věc, pracovní agentury to jsou neuvěřitelné pijavice. Státem legalizované otrokářství. Opravdu se mi před listopadem žilo mnohem svobodněji, měl jsem čas i peníze jezdit s přáteli na vodu, do hor, na vandry, dnes už ani skoro nikdo neví co to znamená. Lhali nám v Rudém právu skoro míň, než v MFDnes. a Běžný člověk to pouštěl jedním uchem tam a druhým ven. Žili jsme si po svém. A jsem za mládí, které jsem prožil, velmi vděčný. Neměnil bych. I holky v džínách vypadali nějak lépe :-)

 8. mino napsal:

  Všem pravičákům,kteří nesouhlasí s panem Kašulkou.Má úplnou pravdu!!!Bylo lépe ve všech směrech.Lidé byli morálnější,klidnější,děti lépe vychovaní.Prostě bylo líp.Dnes je jen bordel,zlodějny a morálka úplně na dně.

 9. Václav prazak napsal:

  Pro pana Vladislava závěru vas mezi dělníky a řekněte jim do oči ze berou 20000 čistého/mesic,napiste si závěť.A vy vsichni s tím ze Praze jsou penize-jsou zde statisicivy sídliště kde lidi nemají co zrát.Já nemám na vlastni byt a platim v 3kk na Hájích 14000 po zaplacení jídla léků a netu me zůstane 0kc a to me ted vezmou ZL a ridicak protože jsem prihlasenrj na úřadě Pha10 takže poputuji pod most jen pro to ze nemám 3500000 na byt.At žije bohatá Praha

  • Vladislav napsal:

   Dobrý dělník si bežne vydělá 20 brutto i v regionech. Kdyz jsem stavěl, nesehnal jsem na výpomoc zedníka pod 120 Kč/hod. Za stavbu skleníku o ploše 25 m2 si 3 chlapi (1 kvalifikovaný, 2 pomocníci) řekli 11 netto za 12 hodin práce. Opět nekvalifikovani muži zabývající se rizikovým kácením si vydělají okolo 10 tisíc čistého za necelý víkend (cca 13 hodin práce).
   Takze: i naprosto normální lide, pokud se nestiti práce, se muzou dostat někam k 30 tisícům měsíčně. Pokud mam praci za 15, tak se v ni většinou nepredru a muzu vesele delat fusky bokem. Nikdo nemusí zit z almuzny. Zidosystem je samozrejme nastaveny tak, jak všichni vime, ale pokud budeme používat nepravdivé argumenty a přehánět, nikdo se s námi nebude bavit.

   • a safra napsal:

    Vy jste dobrej, pořád se ohánite cifrou 20k Brutto - kolik je to netto? Nebo vy nakupujete za hrubou mzdu?

 10. Marco napsal:

  Autor to napsal docela výstižně, náklady na ubytování ekonomové opravdu zkreslují, jinak by přišli k podobným závěrům ale to není in. Autorovi jen mohu vyčíst nedokonalost jeho rozboru, jelikož rohlík vyrobený za komunistů byl úplně něco jiného než dnes. Takže pokud chceme porovnávat, musíme přičíst i kvalitu potravin. Však se podívejte jen na výrobky Nestlé, všude naleznete palmový tuk, který se dá koupit za pakatel a na konečném zákazníkovi lze velmi vydělat. Všimněte si záměny výrobce za prodejce jak u cigaret z bejvávalo Kutné hory nebo Mondelez, který začal vyrábět i naše kdysi výborné krabicové sušenky Esíčka atd zřejmě v Polsku. Nejvíc mě jako potravináře, vystudovaného za starých norem uráží jak všichni výrobci do jednoho lžou. Však co je na obalu? Vyrobeno dle původní receptůry:o))) S původními receptůrami nemají naše potraviny nic společného, jelikož komunisti nepoužívali v rámci výdělku potravinové náhražky!!! I ty normy nebyli komunistické ale pouze upravené prvorepublikové a ty byli zas upraveny dle Rakouskouherských, prostě se nám tu cíleně lže již 25let se vším. Jogurt, který se vyráběl před 89 dnes ani neseženete a hádejte proč některé údajné jogurty obsahují škroby?? No protože na výrobu používají mléko od nemocných krav pod antibiotiky a ty způsobují neaktivitu přírodních jogurtovacích postupů. A to nemluvím ani o mase, jistě si vzpomínáte, že kuřata chutnala lépe. Chutnala jelikož to nebylo maso hybridů ale klasických staletími prověřených plemen, které rostli podstatně déle, než byli v jateční váze, to samé je i u prasat, proto vepřové je nyní tak vybledlé. Každý odborník vám musí říct, že maso kuřete, které roste dvakrát i třikrát déle než geneticky upravený hybrid má daleko vyšší nutriční hodnotu, takže dnes se nacpete ale vaše tělo z toho získá jen 40% živin, než kdyby jste se nacpali za komunistů, kde se mimochodem nízkotučné mléko pokládalo za krmné a rovněž i mléko od krav pod antibiotiky. Když by autor vzal v úvahu tyto skutečnosti, tak by se každý rozumně uvažující musel vzbouřit a vyrazit proti vládě. Komunistické normy museli padnout, jelikož každý chtěl šidit a s normou to jaksi nešlo nebo jen minimálně. Zrušením norem tehdy stát posvětil největší zlo a tím je zahrávání s lidským zdravím. Tehdy byli potraviny velmi kvalitní a dnes se takové potraviny dají sehnat jen za dlouhý peníz. Nejhorší je, že veškerá elita o této skutečnosti moc dobře ví a tak mají své řezníky jako za komunistů a ti jim shánějí doma poctivě vykrmené kusy. Sám znám řezníka, který dáva dvakrát tolik co na jatkách a veškeré maso směřuje do Práglu pro zdejší elitu. Tak to je ta realita dnešní doby. Nás okradli úplně o vše i o budoucnost, krmí nás náhražkami a sami si žerou,až pupky praskají:o( Takže až autor vezme v úvahu i toto, budu spokojen a řada lidí procitne. A to že někdo tloustne neznamená, že uvnitř není podvyživený! Pokud se často cítíte unaveni nebo jste nervózní, je to bohužel díky zmíněným náhražkám potravin. Takže ano, kapitalisti nám lhali ve všem a nebýt naší hlouposti, už dávno by padl pod tíhou dluhů bez možnosti vykrást nějaký jiný národ na kolena a tam by zůstal. Né nadarmo naši předci tento systém odmítli a dnes je nám vykládáno o jakýmsi puči ale tehdy vyšli všichni do ulic a sami to chtěli. Už tehdy byli exekutoři a jiné super záležitosti jak někoho okrást, proto se tak i stalo.

 11. Janhonza1 napsal:

  Přátelé, dříve se do obchodu chodilo se síťovkou a stačilo to. Lednice byly poloviční. Vozíky v sámoškách byly malinké oproti vozíkům které dnes napěchované tlačíme v supermarketech. Kdo si pamatuje film Velký bazar (bažanti), tak v době uvedení do kin (1973) jsme na ten jejich supermarket hleděli jak na scifi. Dnes je to už i tady normálka. Lidé rychle zapomínají, což je vidět všude kolem, hlavně u volebních uren.

  • brok napsal:

   Velkost vozíku nemá nic společného s životní úrovní. Nadměrný konzum blafů není mírou kvality života. Tento pohled na "blahobyt" ze supermarketu vyhovuje jen a jen primitivům.

 12. Jan Kristek napsal:

  Záleží na tom, jaký spotřební koš. Cena vody a nájmu stoupla stonásobně, krabicové víno je dnes naopak levnější a i lepší.
  Kdo bydlí a myje se, je na tom dnes podstatně hůř než tehdy, kdo nebydlí, nemyje se, a jen pije krabicové víno, tak ten si polepšil. ...Takže kapitalističtí bezdomovečtí ekonomové.

 13. Vladimír napsal:

  Vážení mladí diskutující.
  Chci se tady zastat pana Kašuky,asi tu dobu prožil jako já.
  Nikdy jsem nebyl komunistou,ale dnes je mě 58 let a v tom komunismu jsem žil.
  V 72 roce jsem stavěl v Praze Metro jsem tesař 12 let jsem makal v tunelech a stavěl stanice metra.Upozorňuji,že to bylo
  v 70tých letech"rozvinutého socialismu".
  Každý měsíc jsem si vydělal 4800Kčs a ty jsem také každý měsíc dostal + prémie+ocenění rudou hvězdou za budování státem sledované stavby.Chci říci to hlavní,když jsem měl pracovní úraz,tak jsem 6 neděl ležel v nemocnici.Každých 14 dní za mnou chodili chlapi z práce a vůbec jsem se nemusel bát,že příjdu o práci. Rozhodně mohu srovnávat s minulou dobou a ta pro nás dělníky byla 100% lepší!!!

 14. Erina napsal:

  Pan Kašuka ma 100% pravdu.
  Marco - mate pravdu rohlik driv a dnes se opravdu porovnat neda. Ten drivejsi byl krupavej a dobrej. Ten dnesni pripomina babi bruch a jist se neda. Nastesti jsem chlebova a znam kramky, kde jeste prodavaji starej poctivej kvaskovej chleba od pekaru, co ho umi. Co mi dalo shaneni sehnat jidlo, ktery chutna aspon trosku jak driv. Nastesti se situace lepsi a objevuji se farmarske kamenne prodejny a zeleninu si nechavam vozit z jedne eko farmy.
  Janhonza1 - ano chodilo se nakupovat se sitovkou, protoze se nemuselo nakupovat do zadoby jak ted - zensky mely vic casu na nakup a domacnost, i kdyz pracovaly. A to, ze bylo jidlo chutnejsi jste jaksi opomenul sdelit.

 15. Lord ofthesith napsal:

  Se podívejte do Annonce.Jsem tam jednou četl inzerát že přijmou VYUČENÝHO zedníka a nabízely mu nástupní plat 10000 HRUBÝHO!!!

 16. Vim napsal:

  K tomu jidlu - po roce 89 doslo ke snizeni kvality jidla http://www.cszm.cz/clanek.asp?typ=7&id=452

 17. Věra napsal:

  Je mi 62 let a tu dobu taky pamatuji a můžu říci,že lépe už bylo.Rohlík byl rohlík a ne nějaký gumák,jogurt jste museli sníst do dvou dnů,jinak jste z něj měli bombáž,(nafouknul se)protože tam nebyly žádné stabylizátory a všechen ten umělý sajrajt,mléko v lahvích,když jste si ho nechali zkysnout,tak z něj byl tvaroh o kterém si dnes můžeme nechat jen zdát.Co jsou mi platné obchody plné a možnost vycestovat,když na to nemám.Bio potraviny jsou sice moc fajn,ale pro mě drahé.Jako důchodce si moc vyskakovat nemůžu

  • kurt napsal:

   No já pamatuji, jak za komančů starší lidé říkali, že ty rohlíky, to není jak kdysi, že jsou gumové...

 18. Jan Jinsky napsal:

  lépe už bylo a proto vzpomínejte s láskou na staré dobré časy.
  Faktem je, že se dneska mají lidé lépe (alespoň po materiální stránce) a hlavně... není tu STB, jediná pravá pravda atd.
  Tak vzpomínejte a koukněte okolo sebe - uvidíte, že většina lidí žije celkem v pohodě a po starých dobých časech nesmutní!

  • a safra napsal:

   To je pravda, byla STB. Možnosti policajta končily u telefonu a vysílačky.

   Dnes máte kameru na každým rohu a bankokarta, mobil, pc na Vás napráská uplně všechno.

   Vůbec nejlepším vynálezem je jistý Facebook, kde lidi na sebe vyžvaní všechno co o sobě ví a NSA se ani nemusí namáhat shánět informace o otrocích.

  • Martin napsal:

   Pane Jinský, dnes jsou sledovací služby úplně stejně brutální, jen jste se jim nedostal do pařátků, vůbec si to nepřejte.Možná byste se měl více informovat jak to šmírování funguje dnes. A potřeba vědět o každém všechno je v současnosti mnohem a mnohem větší. Stb byla proti tomu dámský čajový klub.

  • .lak napsal:

   Protože jak už tu bylo zmíněno dobráci a neinformovaní ubožáci s nízkým IQ volí sociopaty které mají za génie jak si s ostatními vytírají zadek a ještě si k tomu zatleskají. Rozprodanému hospodářství zahraničním vlastníkům, dluhovému otroctví dětí kde tedy není pravda že všichni mají - 170 000, to se veze v plutokracii na exploatované a konečně kromě legalizovaných zlodějin kořistěním odcho do důchodu zatím pouze v 74+ s perspektivou. Ale klidně si mlaskejte na žrádýlku které by za zlých komunistů nesmělo ani žlabu prasatům. Jistota je jediná že to pravicoví voliči zapomenou než tohle dočtou. :-))))))))))))

   • Jan Jinsky napsal:

    Tak k rohlíkům... pamatuju si ty socialistické. Nebyly nijak úžasně jiné než dnešní. Jen jich máte dneska větší výběr...

  • Věra napsal:

   Pane Jinský,dle Vás se lidé dnes mají lépe,ale zapomněl jste napsat,že na dluh.Jo a běžte to říct lidem,co nemohou sehnat práci,že se dnes mají líp,protože není STB,"zato je tady jiná, pravda a láska,která tuhle zemi rozvrátila a rozkradla,postavila lidi proti sobě,zblbla národ svou tzv.demokracií a lidskými právy,která taky nejsou pro každého ale jen pro vyvolené.Vy se rozhlédněte kolem sebe,jenže Vy,uvidíte jen to co vidět chcete.Není slepý,kdo nevidí,ale ten,kdo vidět nechce,není hluchý,kdo neslyší,ale kdo slyšet nechce.Asi tak.

 19. fokyo napsal:

  No je mi celkem jedno jak to prepocitavaj kapitalisti nebo socialisti nebo komunisti. Kdo ma rozum tahne pryc. Pozdravte za me Kalouska a spol.

 20. Kluk napsal:

  Článek pana Kašuky tu rozpoutal bouřlivou diskusi, a to je dobře! Tak je to spravne, tak to ma byt!

  Jinak já za sebe musím říct, že za bolšána to zase až tak "katastrofické" nebylo. Ale co mě docela štvalo už jako "cucáka" bylo to, že vše bylo děsně přibržděné, (ach ty PĚTILETKY), než se něco prosadilo, vylepšilo, prostě to bylo děsně nepružné, no a to byl také asi důvod, proč naše konkurenceschopnost šla do háje a vše zastarávalo, a v neposlední řadě to muselo asi také pěkně štvát Ty, co byli "akčnější", a většinové společnosti se to začalo postupně také zajídat.

  Jinak co se týká dnešní doby, pokud bychom tu měli opravdovou Demokracii, a né ten zlodějský korporativní a klientelistický řád, tak by tu bylo celkem fajn. Jinak si myslím, že nejlepší byla pro obyčejného člověka devadesátá léta ;-)

 21. Amara napsal:

  "Kde udělali soudruzi chybu? - Co je přimělo? Nevynašli svatý grál kapitalismu - CENOTVORBU!
  Existuje takový mýtus, že jste jako ekonomové v socialistických ústavech žili trošičku jinak než obecné obyvatelstvo a že jste do jisté míry měli jisté výhody, kdy jste si tam mohli dost svobodně bádat. Je to pravda, že vám komunisté trošičku pouštěli opratě?
  TJ: To není mýtus, ale pravda. Vysvětlení je jednoduché. Komunisté už od 50. let věděli, že režim nemá k dispozici to, co poskytuje trh, tedy informační soustavu: nemá ceny. Proto potřebovali nějaký vzorec, aby cenu vypočítal. V Sovětském svazu byla škola optimálního plánování, která se tím živila. Neustále ujišťovala hospodářské šéfy, že cenu vypočítají a dodají nějaký vzorec, do kterého by se to dalo dosadit, aby systém přestal být slepý. Komunisté byli vlastně v situaci Rudolfa II., který pořád čekal, až mu alchymisté vyrobí zlato. Ovšem stále říkali, aby ještě chvíli počkal, ještě den, ještě dva dny a měli pokoj.
  Ekonomické ústavy byly ve stejné situaci, když jejich šéfové pořád ujišťovali stranické bosse, že na tom pracujeme a že jim něco dají a hospodářství zachrání. V tomto smyslu měly exkluzivní pozici vůči jiným ústavům nebo oborům společenských věd a zejména vysokým školám. Oni opravdu "klečeli na kolenou", abychom to vymysleli.
  DT: Na druhou stranu jsem byl na své první zahraniční služební cestě na jaře v roce 1989. Fyzicky jsme potkávali zahraniční kolegy někde v hospodě, aby to nikdo neviděl. Ovšem současně s tím ležely na veřejně přístupných místech American Economic Review, Political Economy. Takže z tohoto hlediska jsme měli všechno k dispozici.
  Hlavním materiálním důkazem potom byla konference v březnu 1989 pod hlavičkou prezidia Akademie věd.

  "Kdy se objevila potřeba, že se musí udělat nejen politický, ale i ekonomický převrat, revoluce?
  TJ: O nutnosti zásadní přeměny se vědělo minimálně dvacet let před listopadem '89. Tehdy jsme v Ekonomickém a později Prognostickém ústavu vlastně nic jiného nedělali, než přemýšleli o tom, že je třeba to udělat. Myšlenka o kuponové privatizaci samotné však vznikla těsně po listopadu.
  Tehdy (jestli mě vzpomínka neklame, možná je to vzpomínkový optimismus) jsme v Kolodějích v únoru roku 1990 dělali jakousi bilanci, co je možné dělat. Zjistili jsme, že tu je zásadní, strategický fakt. A to jestli je dostatek kapitálu a proti tomu stoprocentně státní majetek: Když /"NAŠI"/ lidé nemají peníze (kapitál), musí se najít nějaký způsob, jak majetek rozdat, protože prodávat se nedá."

  "Už tenkrát se říkalo: nejlepší by bylo zhasnout, ať si to šikovnější rozeberou."
  Na úvod musím říci, že mě rozhovor Jana Stráského pobouřil na nejvyšší míru, zejména tím, jak zájmeno „my“ - z kontextu jasně vyplývá, že slovem my rozumí sebe, federálního ministra Klause a jeho poradce Třísku (po schválení lustračního zákona musel ze dveří sejmout cedulku s náměstek a nahradit ji cedulkou poradce) a že mě jako ministra privatizace do „my“ zcela nezahrnuje, když říká, že jsme poznali, že česká privatizační cesta nemůže být čistá.

  Nu, a pokud se má vše udělat rychle /NEŽ SE PROBERE ZBYTEK NÁRODŮ PO PROHÝŘENÝCH OSLAVÁCH "SVOBODY" S HOLÝMA RUKAMA/, udělat privatizaci pro /"NAŠE"/ lidi bez peněz, nabízejí se tři základní metody:
  1. Půjčí na to banky s vědomím, že tyto úvěry nebudou nikdy splaceny
  2. Udělá se masivní rozdělování majetku pomocí kupónové privatizace. Zde je třeba Dušana Třísku pochválit, zatímco v jiných postkomunistických zemích byli občané okradeni o cca 90% rozdělované majetku hned na počátku, u nás měli možnost dost až 50%.
  3. Nechá se to rozkrást
  V České republice byly použity všechny tyto metody najednou.
  Jinými slovy Václav Klaus měl ekonomiku v rukách do roku 1997, protože on rozhodoval, komu ještě bude půjčeno komu nikoliv. Pro tento systém se vžil termín – bankovní socialismus. Když se daří zisk je můj a když nedaří, tak rád podělím o ztrátu s celou společností. Druhým problémem byla nefunkčnost zákona o konkursu a vyrovnání. Část první vlny vlastníků pochopila, že je dobré mít nefunkční zákon o konkursu a vyrovnání, lobbovat za to, aby byl nefunkční a mezidobí sedět na aktivech technicky zbankrotovaného státního podniku a z jeho cash flow si co nejdéle posílat peníze do vlastní soukromé firmy.
  Na závěr nezbývá Janu Stránskému než poděkovat, že domněnky o tom, že rozkrádání a poskytování úvěrů s vědomím, že nebudou nikdy splaceny, nebyly jen vedlejšími průvodními jevy Klausovy privatizace, ale jejím jádrem.
  V tom je jeho svědectví cenné.

  Tedy „tři cesty“. První cesta (cituji opět z rozhovoru JS): „Tady není nikdo, kdo vyndá dvě miliardy a něco si koupí“. Anebo „...nechat banky půjčit úvěry, které se nesplatily. Byla to třetí cesta a vlastně jediná, když krádeže nebudeme brát jako oficiální cestu“.
  Ale to jsme věděli taky! Co říká dnes Stráský, jsme věděli, to není vůbec nic nového. Že to musí skončit vybrakováním bank, které šly Klausovi na ruku a ochotně půjčovaly... To přece není žádná novinka!"

 22. Victoria Dean napsal:

  Ahoj všichni Já jsem Victoria Dean z Texasu, USA. Budu rád podělil o dobrotu Boží v mém životě po tolika měsících se snaží získat úvěr na internetu a byl byl podveden, takže jsem se stal neklidná a zoufalá při získání úvěru od legit věřitele on-line. Ale jak by si to Bůh, viděl jsem komentář od přítele s názvem William Ruben, a mluvil o této důvěryhodně úvěr společnosti, kde se dostal jeho půjčka snadno a rychle bez jakéhokoliv stresu a tak se mi představil žena jménem paní Kate Louis, který řídí firma s názvem Kate Credit Office Ltd, takže jsem požádal o úvěr součet ($ 170,000.00USD) s nízkou úrokovou sazbou ve výši 2%, aby byla půjčka schválena a uloženy na můj bankovní účet za méně než 48 hodin, to bylo, jak jsem byl schopen dostat zpátky na nohy, jak se udržet mé zlomené chod firmy a také splatit své účty, takže já jsem radí každého z vás, kdo má zájem o získání úvěru bez zajištění, žádná kontrola kreditu, no co signatář jen s 2% úrokovou sazbou a lépe splácení plány / plán, aby se zavděčil kontaktovat paní Kate Louise. Můžete ho kontaktovat přes jeho e-mailu: kco2014ltd@hotmail.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!