Thomas Piketty: Kapitál v 21.storočí /VIDEO seminář

Futurologická spoločnosť na Slovensku (FSS) sekcia futurológie Slovenského komitétu pre vedecké riadenie ZSVTS, Klub Nového Slova a Univerzitná knižnica v Bratislave poriadali seminár ku knihe Thomasa Pikettyho "Kapitál v 21.storočí“. Knihu, ktorú vydalo Vydavateľstvo SAV Veda a Filosofia Praha predstavia jej editori: Ivan Haluška, Ladislav Hohoš, Peter Staněk, Ilona Švihlíková

Termín konania: utorok 21. októbra 2014 o 14,00 hod.
Miesto konania: Univerzitná knižnica (seminárna miestnosť), Kláriska 5, Bratislava

Dalčí informace: http://www.noveslovo.sk

http://news.e-republika.cz/article2056-Piketty-aneb-Zhrouceni-zakladajiciho-mytu-kapitalismu
11 Komentářů k Thomas Piketty: Kapitál v 21.storočí /VIDEO seminář

 1. Definitiva napsal:

  Fico, Fico, okomentujte Staneka. Čo robí slovenská politika? Lezie stále do zadnej tmavej smradľavej diery, alebo už je v puberte a o sto rokov začne pracovať konečne pre občanov?

 2. Tamtamy napsal:

  Nestačilo by si přečíst Marxův Kapitál?

 3. Jura napsal:

  Dnešní společnost si tyto pány ekonomy vypěstovala k tomu, aby jen analyzovali současný stav a měli za tuto činnost dobře placená místa. Tito lidé se v tom neskutečně plácají, ale s žádným konstruktivním řešením za posledních 100 let nepřišli a nikdy ani nepřijdou, protože by si sami pod sebou s dobrým řešením podřezali vlastní větev. Už by totiž těchto ekonomických akademiků ve společnosti nebylo třeba, pokud by tu byl zaveden třeba finanční systém Volník, který se mi moc zamlouvá, a který je schopen pochopit kdejaký školák. Hodně jsem se pobavil, připadlo mi to jako ze scének divadla Járy Cimrmana. Oceňuji jedině příspěvek Ilony Švihlíkové, která jediná dokázala jednoduše a souhrnně popsat celou podstatu, ikdyž řešení také nenabídla.

  • Calembredaine napsal:

   Nechce se nechat zavřít, je to ekonomika, ne partyzánka! O řešení můžem mluvit my tu, opolčenci proti kapitálu ...

   • Calembredaine napsal:

    oprava: ekonomka

   • Jura napsal:

    Zavřít za co? Že by jako odbornice předložila svůj návrh řešení? Kdyby nějaký měla, tak by to možná i udělala, ale ekonomové žádný návrh namají, stále jej jen hledají a nevědí co s tím. Vyžívají se pouze v analyzování stavu, který probíhá. Většinou se zabývají pouze tím, jak nastavit určité dílčí parametry stávající ekonomiky, látání děr do nekonečna, ale to již není udržitelné, nedochází jim, že musí nastat komplexní systémová změna. A pokud se vám alternativa v podobě Volníku taky zamlouvá, neměli bychom na nic čekat a podpořit jej, aby se mohl rozjet. Politici, akademici, filozofové, ani žádní úředníci to za nás neudělají. Tyto stránky se od lidí taky už podporují.

    • Atrak napsal:

     Juro, Volník má nemnohý zádrhel - např. že není ničím, co by se mohlo stát přirozeně platidlem (aby obě strany směny-transakce- akceptovali) - Nezná co může se spontánně stát a taky udržet jako platidlo - nezná potřebné předpoklady a důvody k tomu, co může a co nemůže tím být. A to nemyslím důvody a předpoklady "politické a zákonné", nýbrž prakticko-psychologické.

    • Atrak napsal:

     A Juro, "neměli bychom na nic čekat a podpořit jej, aby se mohl rozjet" - Uvědom si, že jde o EXPERIMENT a jak už to u experimentů bývá (dosud praxí neověřených nápadů), z 90% to dopadne ztrátou - ovšem když je dostatečně zdůrazněno, že jde o experiment, tak se se ztrátami počítá a neriskuje se více než si kdo může dovolit postrádat. Chtěl bych vidět nějaké "testování" v praxi mezi lidmi (algoritmus může fungovat bezvadně, ale je to především pro lidi - nebo tedy aspoň má být - a nevím o tom, že by se to testovalo na lidech. Kde najdu studii - zkušenosti s tím z praxe? - Na to stačí lidí pár a ne stovky, s experimenty opravdu není na co čekat - ty měly být už dávno prováděny a TO V ÚMĚRNĚ MENŠÍM MĚŘÍTKU.)

     • Jura napsal:

      Atraku, tvůj první příspěvek nechápu. Platilo by se elektronicky a stačilo by jen to, že by se na tom lidi dohodli. Dnes to tak taky je a vždycky to tak bylo. Spontánnosti bych se teda nebál, může to běžet i paralelně, takže rozjezd by mohl být i pomalejší, asi podle toho, jak by se lidi postupně připojovali.

      Jasně, že nikdo neví, jak by to dopadlo, ale ani se to nezjistí, pokud se to nezkusí. Myslím, že ztratit už vlastně ani nemáme co a s Volníkem bychom mohli spíš získat. A že to netestovali? Na Svobodném vysílači tvůrci říkali, pokud si to neposlouchal, že hledají programátory, že software ještě není. Můžeš se jich na to zeptat. Takže zatím ani těch pár lidí se nenabídlo, aby tomu pomohli. Jak říkám, je třeba to podpořit, jinak se to nikam nepohne, to je jasné.

     • Atrak napsal:

      Juro, Ty v tom vidíš jenom tu "technickou stránku" věci a bohužel ne podstatu toho, co jsou to (No spíše co by měly být) peníze.
      Samotné přesouvání či přiřknutí čísel (jako dnešní vynucené peníze) prostě nic neprodukuje (skutečné bohatství může být tak pomocí peněz odčerpáváno a následně zničeno - psotřebováno - Každé bohatství jde zničit - jako to dělá celý "státní sektor", nikoli vytvářeno.)

 4. Atrak napsal:

  Calembredaine: "opolčenci proti kapitálu" ??? Co to má bejt? Co tím myslíš? Koho tak označuješ? Proti jakému kapitálu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!