Ukrajinští úředníci ředí plyn pro své spoluobčany

Ve venkovských okresech Ivano-Frankovské oblasti začal zemní plyn v hořácích hořet ne modrým, ale žlutočerveným plamenem. Takový plyn produkuje méně tepla a je ho spotřebováno větší množství. Místní obyvatelé jsou přesvědčeni, že ho plynové společnosti ředí.

Jak řekl novinám „Vzglajd“ jeden z majitelů rodinných domů, v letošním listopadu spotřeboval třikrát tolik plynu než ve stejném měsíci loňského roku a za stejných povětrnostních podmínek. Přitom počet topných těles v domě se nezvýšil.

„Jakmile se začne zvyšovat spotřeba, začnou ho ředit. Kvůli udržení tlaku v potrubí se něco přičerpává. Takový plyn hoří červeno-oranžovým plamenem a ne modrým. Přitom plynoměr ukazuje rostoucí spotřebu plynu a jeho objem,“ – řekl.

Člen dozorčí rady Ústavu energetických strategií (Ukrajina) Jurij Korolchuk tuto skutečnost popírá. Podle něj se důvod skrývá ve snížení výhřevnosti plynu, proto zejména surový plyn při spalování hoří žlutým odstínem. Řekl, že nikdy neslyšel o procesech ředění plynu, „protože to nejde udělat“.

V oblasti se dodávkou plynu podnikům i domácnostem zabývá „Ivano-Frankovskgaz“, který ho dostává od „Naftogazu Ukrajina“.

Bývalý poslanec za Blok Julie Timošenko Aleksandr Gudyma už dříve řekl, že problém nekvalitního plynu na Ukrajině není nic nového, ale prověrkami plynu se v zemi nikdo nezabývá. Podle jeho slov se taková prověrka uskutečňovala ve speciálních laboratořích, ale všechny byly zlikvidovány.

Zdroj: http://www.ukraina.ru/news/20141130/1011329331.html
10 Komentářů k Ukrajinští úředníci ředí plyn pro své spoluobčany

 1. Adolf Balík napsal:

  Někdy mám dojem, že RWE si na to koupilo z Ukrajiny patent. :-)

  • topič napsal:

   Ako sa dá zmerať skutočná výhrevnosť plynu?

   • Adolf Balík napsal:

    Kdo nemá laborku, ten si to změří těžko. Srovnávací měření, nemění-li se složení by jistě šlo udělat přes měření času uvedení nějakého stanoveného množství vody se stejnou výchozí teplotou do varu.

    • Blbost napsal:

     To je blbost. Výpočet výhřevnosti není nic těžkého. Pokud se tlak plynu zásadně nemění, a na to je jednak norma jednak to lze poznat při odběru, a víš jak máš seřízený hořák (zpravidla orientačně přímo na kWh) tak je to otázka ohřátí pár litrů (případně desítek litrů) vody.

     Pokud je ale problém zásadní, není možné aby si toho odběratel nepovšiml průběžně již při běžném odběru.

  • Michal napsal:

   Taky jsem byl u RWE, pak jsem přešel k jinému dodavateli a letos jdem zaplatil o třetinu méně.

   Jinak k tomu ředění, běžně se přidává vodní pára, aby se zvýšil tlak. To ale mohou být max. jednotky procent, na Ukrajině to asi přehnali na demokratické – fifty – fifty. Oranžový plamen to dává, protože je plamen tzv. oxidační, ve směsi (kterou vytváří směšovač před hořákem) je málo plynu a hodně vzduchu.

   • Palo napsal:

    neviem ako to funguje, ale bežne cez víkendy, ale v nedeľu na beton, máme na Rusínii (vých.Slov.), doslova červeno-oranžový plameň na horáku, a celá kuchyňa smrdí za akoby petrolejom! Vysvetlujem si to tým, že trasa plynovodu z Ukrajiny ide cez VSŽ (US steel) kočice, a tam primiešavajú ako odpad vysokopecný plyn.Takže rovnaké praktiky ako na Ukrajine. Ak sa mýlim, vysvetli mi to niekto?

 2. Josef Švejk napsal:

  V tržním hospodářství jde o přirozený vývoj. Tržby musí růst a tak nezbývá, než trhnout kde se dá.

 3. Mirda napsal:

  Zdravím,jsem ze Středočeského kraje a poslední tři roky registruji podobný problém jako PALO.Patrový rod.dům vytápím již 20 let plyn. kotlem Vaillant kterému dopřávám každoročně,myslím si až přehnaný servis a údržbu.I přesto mám v posledních třech letech pravidelně ve stejném období rozdílnou barvu plamenů na hořáku a s tím evidentně rozdílnou i výhřevnost,totéž jsem vysledoval i u hořáků
  plynového sporáku.Vždy od Října (začátek mé topné sezony) do konce
  Prosince jsou plameny modré a nemám problém s vytopením domu.Po
  Novém roce od začátku Ledna až do konce února se plameny změní na barvu červenou a výhřevnost je ta tam a je to evidentní.Celých 17 roků jsem měl na radu mého strýce (topenář,instalatér) jedinou možnou regulaci plynu na kotli a to litrový průtok plynu (nastavení potřebné velikosti plamenů na hořáku pro potřebný výkon kotle) nastavenu na průtok 38 litrů/za 1.min.a dům jsem bez problémů
  vytápěl a to i v mnohem chladnějších zimách nežli jsou nyní v poslední době.Ony poslední 3.roky musím vždy pro Leden a Únor když jsou plameny červené průtok plynu přenastavovat (zvyšovat) na průtok 60 litrů/za 1.min.,jinak bych dům nevytopil.Jenže v tu chvíli se stane z hořáků plamenomet a ničí to voštiny pro převod tepla na výměníku,spotřeba plynu mi stoupne o téměř 2/3,a neumím si
  představit až vznikne problém se štelovacím šroubkem u tak starého kotle,protože vždy od Března jsou plameny opět modré a výhřevnost je opět v kondici,proto musím průtok na zbytek roku vrátit na
  původních 38 litrů/za 1 min.,jinak by se výměník snad roztavil. Proč vlastně píši,je evidentní že dodávaný plyn je nekvalitní a v určitém období i něčím pajcovaný (poslední 3 roky každoročně musím
  čisti i ucpané

 4. Mirda napsal:

  Vznikl nějaký problém a pokračuji v předešlém příspěvku.
  (poslední 3 roky každoročně musím čistit i ucpané trysky od napadané rzi z pokliček (krytů) hořáků u plynového sporáku,což jsem nikdy předtím nemusel dělat.Ptám se tedy (žádám o radu) kam se s tímto zjištěním a evidentním problémem obrátit.Hlavně nechci radu,že si mám nechat udělat revizi nebo seřízení kotle,u mých sousedů je ten problém stejný a jeden z nich má dokonce kotel nový i s odbornou montáží.Také v zákaznickém centru RWE jsem to zkoušel,tam jich sedělo 6 a nevěděli co je to jednotka objemu,
  vypsali se mnou reklamační formulář a skončilo to tím,že je vše v pořádku a plyn je bez problémů.
  Můj dojem je,že vzhledem k mírným zimním obdobím je spotřeba plynu
  nižší,energetické společnosti mají nižší zisky,tudíž i pro stát
  jsou to mnohem nižší příjmy a tak se to řeší tímto způsobem.
  Jako by nestačilo,že jsme jedním ze států s nejdražším plynem v Evropě.

 5. Sylvano napsal:

  Aj u nas v Bratislave pozorujem, ze obas plyn hori na oranzovo namiesto na modro, a teraz dokonca smrdi ako spaleny petrolej, az je treba vetrat v kuchyni, lebo sa to neda dychat, chcel by som vediet co do plynu primiesavaju a preco!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!