Celkový US dluh přerostl 18 bilionů $, za Obamy vyrostl o 70%

Ještě minulý týden byl US dluh pouhých 17 964 753 617 957,26 $. O dva dny později, když byl dnes aktualizován k černému pátku, tak celé to úžas budící US veřejné zadlužení prorazilo novou historickou úroveň, kterou by nejspíš bylo nejlépe dát do spojitosti s rudou barvou: jelikož k poslednímu pracovnímu dni listopadu celkový US veřejný dluh poprvé překročil 18 bilionů $, čili je přesně 18 005 549 328 561,45 $, z čehož držba dluhů veřejností vzrostla na 12 922 681 725 432,94 $, tj. nárůst o 32 miliard $ denně.

To také znamená, že celkový US dluh odpovídá nominálnímu HDP k 30. září, které bylo 17,555 bilionu $, takže teď je to 103%. Mějte na paměti, že čísla o HDP jsou uměle nafouknutá o asi půl bilionu dolarů ročně díky „prospěchu“ z výzkumu a z vývoje a dalšímu nehmotnému majetku. Nebýt řečených změn v jeho definici, tak by byl poměr dluhu k HDP asi 106%.

To také znamená, že celkové US zadlužení za Obamy vzrostlo o 70% z 10,625 bilionů $ 21. ledna 2009 na 18,005 bilionů $ při posledním počítání.

A tak teď ještě čekáme, že z US se stane Španělsko, aby se přidával ještě odhadnutý „přínos“ od šlapek k nafouknutí HDP, aby se tak zase jednou zatlačil poměr dluhu k HDP pod psychologickou hranicí 100%.

Vyšlo na Reformy.cz

Submitted by Tyler Durden on 12/01/2014 23:35 -0500

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2014-12-01/total-us-debt-rises-over-18-trillion
7 Komentářů k Celkový US dluh přerostl 18 bilionů $, za Obamy vyrostl o 70%

 1. WIKINGER Petr napsal:

  PODIVEJTE SE JAK ROSTE DLUH NAŠICH USA

  http://www.usdebtclock.org/ do nebe

 2. JARIS napsal:

  Tomu se rika po starocesku ‚turecke hospodarstvi’. Jen tak dal Ameriko, jen tak dal! To bude rana, az spadne klec. Blizi se konec papirove velmoci. Totalni chaos. Pripad uraganu Katriny byla jen ‚neznou‘ ukazkou toho, co se po cele zkorumpovane Americe v brzke dobe bude dit.

  • Jak-se-lisi-planovana-ekonomika-od-trzni napsal:

   Ano takto dopadají všechny „ekonomiky“ stižené centrálním ŘÍZENÍM – viz. příklady ne ani tak z historie jako vlastně už globálně přítomný stav:

   „Vy tu stojíte a nevíte, jestli něco dělat nebo ne..nikoli na základě ekonomické kalkulace, ale kvůli tomu, co by tomu řekl úřad uvalující „zákony“ nařízení (nebo jiný manager)? Takže:
   http://bastiat.kvalitne.cz/Eucken_planovana_ekonom
   “Potřeby spotřebitelů lze snadno redukovat do norem skrze dávkování a přidělování a tím je nekonečná
   různorodost individuálních preferencí eliminována.

   „Zkušenosti posledních sedmi let jednoznačně
   prokazují“, napsal jeden odborník na textilní průmysl v roce 1946, „že nejen zaměření hospodářství na
   válku, ale stále sílící vláda plánovacích úřadů, stále více snižují počet objektů plánování (surovin a výrobků).“
   Složitější bylo zjednodušit výrobu. Četné malé a střední průmyslové podniky, které v Německu
   existovaly, kladly individuální a různorodé nároky, pokud jde o stroje, náhradní díly, materiály atd., které
   plánovací úřady mohly jen stěží posoudit. Malé a střední podniky v jejich rozmanitosti lze jen stěží podřídit
   centrálnímu plánu.

   Plánovací úřady zvládají své řídící a hodnotící úkoly relativně lépe, když se v malém počtu podniků vyrábí zboží masové spotřeby, s malým počtem typizovaných surovin a výrobních postupů.

   Relativní stejnorodost zemědělské výroby také vysvětluje, proč lze zemědělství centrálně plánovat relativně snadněji než průmysl.

   Tak vedla centrálně řízená ekonomika k tomu, že se nejen uskutečnila typizace a normalizace, ale že byly při
   nové výstavbě všeobecně preferovány podniky s největším rozsahem produkce.

   Příkladem je továrna
   Volkswagenu ve Fallerslebenu. Přitom má zásadní důležitost, že to není jenom velikost podniku, která ovlivňuje hospodářský řád. O tom bylo hodně napsáno a všeobecně panovalo přesvědčení, že rostoucí velikost podniků musí vyústit v monopoly nebo v centralizovanou ekonomiku. Ale kauzální spojitost funguje
   také obráceně. Podle druhu ekonomického systému, budou cílem odlišné optimální velikosti podniků. Tak jsou v centrálně plánované ekonomice preferovány a vytvářeny zvláště velké podniky, které by jinak ani nevznikly. Tak tomu bylo v Německu.

   Preference, zvláště velkých výrobních jednotek, vyplývá ze specifické formy plánování uskutečňované v centrálně řízené ekonomice.”

   - a ve výsledku:

   “Jak k takovému rozhodnutí dojde, záleží na struktuře ekonomického řádu. V tržním řádu je rozhodujícím
   činitelem spotřebitel a směřování závisí na jeho volbě. Na konkurenčním trhu s adekvátním měnovým systémem předchází investicím dobrovolné omezení ve spotřebě – tedy úspora.

   Zaměření zdrojů na
   rozšiřování výrobních kapacit pro budoucí výrobu tedy bude úměrné tomu, nakolik jsou spotřebitelé ochotni se omezit ve své současné spotřebě. Pokud ovšem může být peněžní zásoba zvyšována…“
   http://bastiat.kvalitne.cz/Eucken_planovana_ekonomika_2.htm

   • Josef Švejk napsal:

    V rozumně plánované ekonomice se plánují rozumné a smysluplné výroby, zatímco v tržní ekonomice jde v podstatě jen o to, trhnout co to dá.

 3. nový napsal:

  Čo je to ten dlh USA? Nie sú to náhodou všetky doláre ktoré sú v obehu? Veď doláre požičiava FED vláde USA.

 4. Zed napsal:

  Jediným východiskem pro SSA je válka. Místo toho, aby se snažili dluh snižovat, tak se děje pravý opak a veškerá vina se svádí na Putina a na Rusko a tlačí se na bruselské a kyjevské loutky k eskalaci napětí na Ukrajině. Buhužel pro nás to nedopadne dobře. Už i slovenský premiér Fico nezastírá před veřejností pravdu, když varuje, že podle německých důvěryhodných zdrojů je 70% riziko vzniku válečného konfliktu v Evropě. Jediná šance je, že se SSA složí dříve, než to tady propukne. Zatím se to tam sice mele, ale chtělo by to víc toho SSA Majdanu, aby ty vládnoucí teroristy rychleji odstavili od moci.

 5. Josef Švejk napsal:

  „Máme uherák, olejovky, lososa a budeme mít smažená vajíčka. To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou peníze!“ No, už se to chlapcům z Pindostanu krátí. Zelené papírky už nejdou na odbyt jako dříve, uheráček začíná docházet a černý otec z Washingtonu začíná mít starosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!