Na Ukrajině nastal energetický kolaps

Další předpověď, tentokrát spojená s problémy v energetickém systému Ukrajiny, se stává skutečností. Píše o ní Aleksandr Rogers. Před několika měsíci jsem předpovídal, že kvůli rosofóbní a destruktivní politice nezákonné kyjevské vlády přijdou v zimě ohromné problémy s topením a zásobováním elektrickou energií ve všech městech Ukrajiny.

Aby člověk mohl dělat takovéhle prognózy, nemusí mít nadpřirozené věštecké schopnosti, ale velmi snadno to zvládne za pomoci jednoduchých aritmetických operací. Neochota platit dluhy za plyn přirozeně vedla k nedostatku zemního plynu (žádný reverz není schopen dostatečně uspokojit potřeby ukrajinské ekonomiky, energetiky a veřejných služeb o modré palivo), a bombardování a ostřelování Donbasu naprosto samozřejmě vedlo k uzavření většiny dolů a skutečnému zastavení dodávek uhlí na „pevninu“ Ukrajiny.

O plynu jsem už opakovaně psal, že je naprosto nezbytné mít na začátku topné sezóny v podzemních zásobnících 18 – 20 miliard krychlových metrů zemního plynu (tato čísla uváděl i eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger), ale kyjevský režim měl koncem podzimu nakoupeno jen okolo 16 miliard, z čehož průměrně 5 miliard je tzv. technický plyn, který kvůli tlakování musí v potrubí zůstat. To znamená, že reálné zásoby, se kterými lze počítat, se pohybují okolo 10 miliard - tedy jen polovina toho, co je potřeba.

I pokusy nahradit donbaské uhlí jihoafrickým byly odpočátku krajně podezřelou akcí, na které očividně někdo velmi profitoval, ale která stejně nebyla schopná problémy s nedostatkem uhlí vyřešit. Opět očividně na základě jednoduché matematiky totiž platí, že jednak přepravní náklady prodraží uhlí nejméně o třetinu ve srovnání s uhlím z Donbasu, ale hlavně byla smlouva podepsána jen na jeden milion tun (z nichž druhá polovina nebyla ani dodána kvůli porušení smlouvy ve spojitosti s korupčním skandálem). A pro potřeby ekonomiky a bydlení na Ukrajině je k bezpečnému přečkání zimy potřeba 25 milionů tun. Kontrakt, který byl oligarchickými médii označován jako nějaká výhra, mohl v lepším případě vyhovět potřebám země sotva ze 4 %.

A nyní jsou tu logické důsledky jejich politiky – s teplem zatím (!) je to ještě poměrně dobré, ale od 1. prosince se začaly rozbíhat výpadky elektrické energie po celé Ukrajině.

V úterý na brífingu ministra ekonomiky Jurie Prodana bylo vysvětleno, že výpadky jsou způsobeny „opravou na třetím bloku Záporožské jaderné elektrárny a dále nedostatkem uhlí na skládkách tepelných elektráren“. Nicméně slíbil, že situace se musí znormalizovat do 6. prosince.

Dovolte nyní vysvětlení. Zástupci ministerstva energetiky ujistili, že 2. prosince schválené grafikony odpojení byly použity v objemu 2800 MW/h. Avšak výkon třetího bloku záporožské elektrárny je 1000 MW/h. Ukazuje se, že i když bude opraven a uveden do provozu, bude se nedostatek pohybovat stále kolem 1800 MW/h. Jak se tedy může po 6. prosinci situace v odvětví energetiky nějak zlepšit? Kde Kyjev za tři dny sežene několik milionů tun uhlí, aby problémy s nedostatkem paliva vyřešil? Přiletí snad najednou v modrém vrtulníku Obama a bezplatně zemi uhlím obdaruje?

Zároveň „Ukrenergo“ hlásí, že nyní je ještě dalších 19 bloků různých tepelných elekráren na Ukrajině v opravě. Vzniká tedy otázka: proč všechny tyhle elektrárny neřešily své opravy v létě, kdy je potřeba elektrické energie daleko nižší? Proč je najednou nutné je opravovat na začátku zimy a navíc všechny ve stejnou dobu? Nezakrývá se tu „opravami“ spíše nedostatek paliva?

V důsledku „moudré“ politiky kyjevského vedení začali 1. a 2. prosince po celé Ukrajině vypínat světlo na několik hodin ráno a večer: v Kyjevě, a nevelkých městech kolem, ve Lvově, Chmelnickém, Oděse, Sumách, Čerkasu, Černigově, Poltavě, Vinici a dalších městech. Měly to být dvě hodiny ráno a dvě večer, ale v některých městech bude situace ještě horší. Například v Sumách místní energetická společnost oznámila, že bude odpojovat části okresu na dvě hodiny každých 8 hodin, jiné části na 2 hodiny každých 6 hodin a v některých případech to bude dokonce vždy 2 hodiny světlo, 2 hodiny tma.

Tomu všemu (a mnohému dalšímu) se dalo vyhnout, kdyby se junta, která se dostala k moci státním převratem, dohodla na federalizaci Ukrajiny, neutratila místo toho miliardy dolarů bombardováním Donbasu a stavbou nesmyslné stěny a raději zaplatila za plyn a za výplaty horníkům (a ještě by zbylo na valorizaci důchodů a opravy inženýrských sítí).

Ale americké loutky, které uchvátily moc v Kyjevě, tu nejsou pro blaho ukrajinských obyvatel. Zaoceánští majitelé před ně postavili docela jiné úkoly – za jakoukoliv cenu (včetně tisíců životů Ukrajinců, a dokonce za cenu skutečné humanitární katastrofy) rozpoutat válku. A jak se podřekla Farion, „udělat z Ukrajinců ostré hroty proti Rusku“, jako kamikadze, kteří musí umírat kvůli zájmům americké vládnoucí třídy.

Představitelé loutkové junty, kteří ignorují ožebračování obyvatelstva, kolaps ekonomiky, devalvaci národní měny a další neduhy přinesené majdanem, se domnívají, že „život na Ukrajině v posledních devíti měsících se stal komfortnější“.

Konkrétně pro toho, kdo měl možnost beztrestně drancovat Ukrajinu a její lid – ano, pro toho se stal komfortnějším. Ale ne milionům Ukrajinců, které čeká tuto zimu mrznutí a tma. A to jsou teprve první dny zimy...

PS: 31. října premiér kyjevského režimu Arsenij Jaceňjuk velmi nadouval tváře a hrozil, že v případě pravidelného odpojování „poletí hlavy“ a viníci budou přivedeni k trestní odpovědnosti (zajímalo by mě podle kterého článku? nechtěli snad sebe vyměnit za uhlí v pecích?). Jestli teď začne propouštět energetiky – pak průmysl ztratí poslední inteligentní profesionály, kteří se ze všech sil starají nějak situaci zachránit.

Arsenij Petrovič by měl raději vysvětlit, čím topit místo plynu a uhlí – sliby evropského ráje? Ty ale nedají teplo všem!

Zdroj: http://www.ukraina.ru/analytics/20141204/1011378474.html
33 Komentářů k Na Ukrajině nastal energetický kolaps

 1. JJ49 napsal:

  Vlabi (pane Vlabi?)- výkon se měří v Mega Wattech - MW, nikoli v MWh, těmi se měří práce! Jinak dobrý článek, popisující obrovskou tragédii ukrajinských obyvatel. Jenomže co naplat mohou si za to sami. Už jsem to někde psal,"co nejde do hlavy ušima a očima to musí přijít přes žaludek a potažmo nepohodlím, tedy zimou". Ktoj ne skačet toj... (tomu bude zima), takže skákejte, skákejte, třeba se vám v těch kotrbách rozsvítí!

  • Žabák napsal:

   Je to tak, za blbost se platí. Ta neskutečná naivita úkáček je podobná jako tady v 89. To je tak když někdo nejdřív jedná a potom teprve myslí.

  • Vlabi napsal:

   JJ49,
   děkuji za upozornění, ale přiznávám, že se mnou je to ještě daleko horší, protože pojmy jako watt a volt mi říkají jediné: je to něco s eletrikou a dost :-)
   Co se však týče překladu, uvedla jsem přesně to, co je v originálu článku - мощность третьего блока Запорожской АЭС всего 1000 МВт/ч.

   • JJ49 napsal:

    Za překlad pochvala, výtku je třeba přesměrovat na ruský zdroj! O novinářích je známo, že rozumí všemu, ale fyzikální jednotky jsou pro ně španělská vesnice (kilo wattů nebo kilo vaty to je jedno).Vím že je těžké přeložit větu kde se hovoří o "odpojování jakýchsi MWh podle grafikonu", čert ví co je tím myšleno, ale odpojit se dá pouze výkon, nikoli práce, protože nikdo dopředu neví jaká práce bude odebrána, když se odběr ze sítě se mění.Ale jinak se slečno, nebo paní? nenechte otrávit podobnými rýpaly jako je JJ49! Díky za článek!

   • schlimbach napsal:

    Vždyť je to správně - výkon elektrárny je x MW za hodinu ...čili každou hodinu vyrobí x MW elektrické energie

    • JJ49 napsal:

     Ach jo!
     Výkon elektrárny je v MW!(megawatt)
     A práce za hodinu je MWh (megawatthodina)!

     Čili 100 MW výkonu je za hodinu 100 MWh!
     Za dvě hodiny je to při stejném výkonu 200 MWh!

 2. ANALfabet napsal:

  ešte chvíľu si budú blikať a potom tam všetci tí chudáci pomrznú...

 3. Selen napsal:

  Choroba z dlhodobého hladu sa prejavuje silnými bolesťami a končí smrťou. Liečbou je občas sa ohriať, napríklad pri ohni.

 4. V napsal:

  Tomu sa vraví: streliť si do vlastnej nohy. Ak politici len počúvajú nariadenia iných politikov, dosiahnú ten efekt, ktorý teraz na Ukrajine vidíme. Proste budeme na Ukrajine bojovať do posledného Ukrajinca. USA v týchto udalosťoch má bohaté skúsenosti a tak musíme teraz čakať,..kedy to pochopia aj samotní Ukrajinci! Čím skôr, tým lepšie pre nich. Tým menej ich padne na vlastnej fronte.

 5. Vilo napsal:

  Aj v CHile to pochopili! Ale armáda je armáda! Nakoniec ukrajinci to za Stalina poznali na vlastnej koži !!!! Dnes majú vlastného Stalina riadeného američanmi! Je na Rusku , aby zbieralo štatistiky o obetiach novodobej diktatúry !!!

 6. abc napsal:

  nenachadzam slov. Takto to vyzerá, ked si národ nechá ukradnut krajinu...

 7. geronimoh napsal:

  Tak jistě že na Ukrajině je to extremnější, než u nás, ale oni podlehli západním lákadlům stejně jako my. Možná jsme pro ně dokonce vzorem. Nikde není psáno, že v lednu to u nás nebude vypadat jako na Ukrajině. Nezáleží na nás, ale na zvůli fašinktonu (tedy spíše Bieldebergu).

  • Robo napsal:

   Na nás záleží V PRVOM RADE.
   Revolúcia tu už je. Akú svet ešte nepoznal. Prejavuje sa to uvedomenim a "prebudenim" ľudí - nás.
   Ne tomu ťažké uveriť, ale to jediné stačí. Zároveň je to to, čoho sa kokoti boja, "jak čert kríža".

 8. Definitiva napsal:

  Demokracia je ideológia na ovládnutie más voličov, ktorí volia poslancov z politickej kandidátky, na ktorú sa sami politici zapísali. Finančníci, ktorí zamestnávajú politikov a diktujú politiku štátom, urobia patričnú mediálnu kampaň, gumovanie mozgov. Následne občania zvolia finančnou mocou vopred určeného kandidáta. Občan nevolí podľa svojho rozumu. Rozum používali len Slovano Árijci.

  Koľko % politikov za posledných 25 rokov hájilo záujem voličov a koľko % politikov hájilo záujem súkromného kapitálu, zahraničných korporácií a bankárov? Podľa toho % politikov s proti občianskou činnosťou si môžete určiť % nesvojprávnych voličov, ktorí nie sú schopní si zvoliť lepšiu budúcnosť pre seba. A toto % nesvojprávnych je dvojciferné a nadpolovičné!

  Ani v ČR ani v SR nie je inteligencia voličov iná ako na Ukrajine. Iná bola lem masmediálna politická kampaň. Ak sa svetovláda anglosaso židovskej civilizácie rozhodne v ČR a v SR zaviesť ukrajinské majdanské hospodárstvo, tak urobí. Občania, nerobte si ilúzie, ste len bioroboti, otroci konzumného kapitalistického systému, kde bankové konto sa spoločensky hodnotí viac, ako duchovné hodnoty jedinca a spoločnosti, rozvoj civilizácie.

  Anglosaso židovská civilizácia je sociálne parazitický systém vládnutia, kde vám konzum krátkodobo zatemní mozog, navodí blaho a dlhodobo ste plánovaní na odpis, na odstrel, takto hovorí o dlhu Európy vočia USA aj prof. Christie, civilizácia je dlžníkom USA:

  http://www.czechfreepress.cz/cfp-doporucuje/profesor-doktor-filozofie-paul-christie-rika.html

  • Robo napsal:

   Presne toto, čo ty, len akosi viac sofistikivane, nám vtlkaju do hlavy kokoti.
   Že totiž sme len otroci a nemáme sa možnosť sami vymaniť z ich vplyvu.

   Poviem ti teda tajomstvo - sme a vždy sme boli slobodní!

   Len si to uvedomiť... A čas uvedomenia je tu práve teraz!:-)
   Vedia to i kokoti, preto to hrotia, šancu nemajú žiadnu.

   Takže kľud, iba sa trochu zamysli, kto naozaj si..

  • .lak napsal:

   Fantastický demagog, vždy když budulínci měli málo tak strhli vojnové šílenství války protože po válečnám pluhu se zase pakují. A v evropě udělali antipodi již dvě světové a profesůrek je hlásná trouba i když i to je možné že je výběrový užitečný idiot a ani nemusí byt veden k žádaným výsledkům. A po mnohokrát opakuji jděte k ke kořenům systému a fungování. Pro oligarchy má cenu vše, jenom lidé zápornou. Mimochodem šlechta taky s lidmi komunikovala prostřednictvím drábů a se společností si vystačili dvořané.

   • Robo napsal:

    Čím viac uverime, že s tým nič nezmozeme, tým viac je to pravda.
    Čím viac uverime, že sme slobodné bytosti, tým viac "sme doma", tým skôr tu "bude raj".

    Pre skeptikov - pozrite, čo o tom hovorí kvantova fyzika.

    • Robo napsal:

     ..sme totiž zmanipulovani - zabudli sme, kto naozaj sme. To je to "vyhnanie z raja" pred vekmi.
     Preto nad nami majú / mali kokoti takú moc.
     Ta doba už ale končí, priatelia.

 9. geronimoh napsal:

  Definitiva : demokracie = vláda lidu (většiny), to není ideologie. Pro tvou informaci tu máme plutokracii, ne demokracii, tu nenajdeš asi nikde.
  Robo : tuším že Goethe řekl jednu moudrost: " nikdo není víc zotročený než ten, který si myslí, že je svobodný"

  • Robo napsal:

   jj, múdry muž..:-)

   Človek môže TVORIŤ pomocou myšlienky - toto (a omnoho viac) tvrdi kvantova fyzika a napriklad Thovt, ktorého teraz študujem.

   Nikto z nás tu v skutočnosti zatiaľ nechápe, kto sme (mňa nevynímajúc).

   Pochopime. .čoskoro. .a TO nás dovedie ku slobode prvý raz od "vyhnania z raja"..:-)

  • Robo napsal:

   ale máš pravdu, veriť nestačí, musíme to VEDIEŤ.
   Túto múdrosť máme každý v sebe, len ju nájsť.

 10. JJ49 napsal:

  Za překlad pochvala, výtku je třeba přesměrovat na ruský zdroj! O novinářích je známo, že rozumí všemu, ale fyzikální jednotky jsou pro ně španělská vesnice (kilo wattů nebo kilo vaty to je jedno).Vím že je těžké přeložit větu kde se hovoří o "odpojování jakýchsi MWh podle grafikonu", čert ví co je tím myšleno, ale odpojit se dá pouze výkon, nikoli práce, protože nikdo dopředu neví jaká práce bude odebrána, když se odběr ze sítě se mění.Ale jinak se slečno, nebo paní? nenechte otrávit podobnými rýpaly jako je JJ49! Díky za článek!

 11. Vladislav napsal:

  Anglosasko-židovská civilizace zaplevelila celou planetu. Člověk sleduje zajímavý porad o přírodě a minulosti hor Severni Karoliny, a u toho poslouchá pripitomelou lidovou hudbu mas křesťanských alkoholiku, zlodějů, legii kurev a kriminálníků, souhrnně označovaných za dobyvatele Ameriky. Flekati zrzci a jejich neméně odpudive vyhlížející panicky, s Bibli pod paži a opakovací puškou ve voze, zprznili miliony čtverečních kilometru od Kanady, pres Ameriku, az po Austrálii a Novy Zéland. Na jejich výboje jim nejprve stacil střelny prach a filozofie kulturní a duchovní exkluzivity, později potřebovali a stále více potřebuji úvěry svych souputniku se zahnutymi nosy, s nimiž vytvořili paraziticko-symbioticke bratrstvo.
  Cela ta domněla nadřazenost Anglosasu neni ničím jinym nez dějinami plundrovani jinych národu, vraždění, kradení jejich země a privlastnovani si čehokoliv užitečného. Dnes se potřebuji posunout dal - na Rusko, protoze stávající kolonie uz z větší časti vycerpaly potenciál. Buďto se jim to podaří, nebo chcipnou - jinak, nez jako agresivní parazité zit neumí.

 12. Tetka Bielická Cigereje napsal:

  jebnutého Jaceňuka a Porošenka použiť ako palivo v niektorej uhoľnej elektrárni. Svojou jebnutou politikou znefunkčnili ukrajinské uhoľné bane a teraz sa čudujú ako opica maldým. Takýchto baberákov a debilčekov treba obesiť na najbližšom kandelábri. Nie sú súci ani na zametanie zhnitého lístia.

 13. viki napsal:

  Plán západu je jasný, žničiť Ukrajinu.A Ukrajinci si ju zničia.

 14. Stevo napsal:

  Nerobte paniku, UK už zaplatila takže dostanu plyn.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!