Pobouření dohnalo Marseille ke zrušení žlutých identifikačních trojúhelníků

Druhé největší město Francie Marseille bylo nuceno pohřbít kontroverzní iniciativu, při níž jsme viděli, jak se na bezdomovce věší identifikační kartičky ztvárňující žluté trojúhelníky, což však rozpoutalo kritiku obviňující úřady ze zavádění systému v „nacistickém stylu.“

Úřady v Marseille narazily na kritiku za svůj plán vydat bezdomovcům identifikační karty s vyobrazením žlutých trojúhelníků s podrobnostmi jejich zdravotních záležitostí.

Ač byla tato iniciativa zaměřená na usnadnění zjišťování, s kým mají to činění v nouzových situacích, pro zdravotní pracovníky, tak byli pobouřeny jak skupiny lidských práv, tak vládní ministři, když se to srovnávalo s žlutými Davidovými hvězdami, které se v nacistické éře během Holocaustu šily Židům na šaty.

A tento poprask donutil úřady v Marseille, aby s tímto systémem skončily, když v pátek potvrdily, že tento plán ruší.

„Skončilo to. Už žádné karty nebudou,“ řekl The Local šéf sociální a zdravotní nouzové služby SAMU Sociale René Giancarli.

„Nikdy jsme neměli v úmyslu kohokoliv poškodit nebo spustit kontroverzi, ale došlo k tomu,“ řekl s dodatkem, že tyto karty na příkaz starosty města Jean-Claude Gudina skončily.

Giancali rovněž řekl, že chápe kritiku, jakou ta iniciativa vyvolala.

„Mysleli jsme to dobře, ale udělali jsme chybu. Přiznávám to, a beru to, že jsem to udělal špatně.“

Čekalo se, že tato karta se bude nosit viditelně a identifikovat člověka jeho nebo její fotkou, jménem a datem narození.

Rovněž by tam bylo uvedeno, zda ten člověk má nějakou chorobu nebo alergii. Přední strana karty byla označena žlutým trojúhelníkem.

Několik aktivistických skupin včetně francouzské skupiny lidských práv La Ligue des droits se l’Homme řeklo, že je vyděsila podobnost „těchto karet se žlutými hvězdami, které nosili za II. světové války na šatech Židé.“

Za sebe se do toho pustila i vláda presidenta François Hollanda v Paříži.

Ministryni sociálních věcí Marisol ve čtvrtek citoval francouzský deník Le Parisien, jak říká, že když o této iniciativě slyšela, tak byla šokována, a že chtěla, aby Marseille tyhle karty s okamžitou platností zrušila.

„Nutit bezdomovce, aby nosili žlutý trojúhelník s označením nemocí, které by mohli mít, je pobuřující. Nemůžete na ty nejchudší ukazovat prstem.“

„Nemůžete jim jejich choroby našít na šaty. Lékařské tajemství je jedním z konkrétních základních lidských práv. Chci, aby takhle místní iniciativa skončila,“ řekla.

Ve středu proti této iniciativě také před městskou radnicí protestovala asi 100 aktivistů a bezdomovců.

Ač radnice v Marseille hned zkoušela distribuci těchto karet hájit tvrzením, že účelem bylo pomoci zdravotníkům s rychlou pomocí bezdomovcům, kteří onemocněli nebo potřebují pomoc, tak nakonec před tímto tlakem vycouvali a uznali, že je to příliš stigmatizující.

Než byl tento plán zrušen, tak už bylo více než 100 těchto karet distribuováno.

Vyšlo na Reformy.cz

Published: 05 Dec 2014 10:14 GMT+01:00

Zdroj: http://www.thelocal.fr/20141205/homeless-yellow-triangle-marseille
9 Komentářů k Pobouření dohnalo Marseille ke zrušení žlutých identifikačních trojúhelníků

 1. Josef Švejk napsal:

  Místo ubytování se bezdomovci budou příště čipovat. Bude to humánnější, nebude to vidět. Psi se také čipují a lidem to nevadí. Časem očipujeme všechny, však si zvyknou. Manšaft je třeba podchytit dřív, než se utrhne z řetězu.

 2. Tomax napsal:

  Mysleli jsme to dobře. Neříkal to taky Hitler? Z koho dělají voly? - sami ze sebe.

  • tartus napsal:

   z nikoho nerobia volov. oni to mysleli dobre, len sa nenajde ziaden inteligent, ktory by sa opytal: Pre koho dobro?

 3. otik napsal:

  Ja bych povine znackoval vsechny socialy, a darmozrouty, aby jsme mi pracujici vydeli, koho vlastne zivime. Mozna by jste vsichni koukali, kolik jich vlastne je.

  • agata napsal:

   No...ty se svou češtinou asi nebudeš mít tak lukrativní zaměstnání a tudíž ani vysoké daně, tak neměj strach, že někoho živíš, myslím, že máš co dělat uživit sám sebe. :-)))

  • jaroslav schwarz napsal:

   Otik je asi dobrý retard. Za 1. vydeli s tvrdým y se jen tak nevidí. Za 2. Otiku použij analogii. Základní a aplikovaný výzkum. Z tvého pohledu by byl základní výzkum nepotřebný, protože za ním nemusí být vidět žádný hmatatelný výsledek. Navíc rozlišení sociálů a darmožroutů zase podléhá subjektivním hodnotícím kritériím určovaných posuzujícím orgánem. Při současném a budoucím technologickém a informačním rozvoji by jsi mohl být z fleku darmožroutem nebo sociálem i ty Otiku. To si uvědom.

  • Josef Švejk napsal:

   Nenech se Otíku vynervovat negativními poznámkami. A nesundávej sluchátka z uší, jinak ti budou odstávat až do smrti. Také si je myj, nebo se ti za ušima udělá beton a budou ti ho muset vysekat majzlíkem.

 4. otik napsal:

  Proc tolik negativity, holt jsem asi ve skole nedaval moc pozor, no.
  agata: staci bouchat hodiny a nemusim mit nejak lukrativni zamestnani, abych na danich zaplatil vic nez si spousta lidi vydela za mesic.
  jaroslav schwarz: jaka subjektivni kriteria? pokud je nekdo zdravy a pobira cely zivot davky, objektivne se da oznacit za sociala, tudiz by se mohl oznackovat. pokud budu social, at si me oznacej, treba me to primeje k tomu, nebyt socialem.
  Ja to beru tak, ze sportovci jsou take oznaceni logy spolecnosti, ktere je plati. Pokud socialove pobiraji davky a sponzoruje je stat, proc by nemeli mit take nejake slusive logo?

 5. Robo napsal:

  ..a ešte k tomu má ten 3-uholnik tvar pyramidy - podoba čisto náhodná..:-))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!