Ukrajina: Regiony zachvátila nezaměstnonost, nedostatek peněz, snižování mezd

Okázale oslavujíc výročí „euromajdanu“, Ukrajina pokračovala ve svém smutném vykoupení hříchů. I když bez zvláštní lítosti z vykonaného. Což bohužel udělá toto vykoupení bezperspektivním. V Haliči nezaměstnanost láme všechny dosavadní rekordy.

Řekl to ředitel Lvovského oblastního centra zaměstnanosti Vasilij Bariljuk. Oficiálně podle jeho slov je na Lvovsku téměř 23 tisíc nezaměstnaných – o tisíce víc než v minulém roce. Na jedno pracovní místo je 13 – 16 uchazečů.

„Dříve jsme měli 1,5 – 2 tisíce volných pracovních míst, ale nyní dvakrát až třikrát méně,“ – dodává vedoucí centra zaměstnanosti Oleg Risnyj. Problém není jen v pádu ekonomiky, ale také v nárůstu počtu přesídlenců (oficiálně se do oblasti přistěhovalo 9 tisíc běženců, ve skutečnosti však třikrát tolik).

Podle odhadů odborníků se do Evropy blíží nová velká vlna migrujících pracovníků ze západní Ukrajiny, jako v 90. letech. Jak známo, v tomto roce se o pracovní povolení v Polsku na příslušné orgány obrátilo už dvakrát více obyvatel Ukrajiny, než vloni – 285 tisíc.

Ve stejné době v dalších regionech, včetně hlavního města, zaměstnanci veřejného sektoru – učitelé a lékaři si stěžují, že mzdy jsou hrazeny ve splátkách, a to není známo, zda je vůbec budou dostávat až do koce roku.

Mini-vzpouru uspořádali učitelé v Ternopolu, kteři přišli před budovu místní státní správy s požadavkem na vyplacení dvacetiprocentního příplatku za prestižní práci, ale také o doplacení dlužné částky.

„Obvykle nám koncem měsíce platí mzdu za příslušný měsíc, to je koncem listopadu přijdou peníze za listopad,“ – řekla učitelka vyšších tříd v Tomaku (Záporožská oblast) Anna Chromejko. „Nyní za listopad dosud nezaplatili polovinu peněz a i tu polovinu, co vydali, vypláceli po částech – nejdříve 300 hřiven, potom ještě 300 a 500 hřiven. Říkají, že není známo, jestli vůbec dostaneme listopadový doplatek v prosinci.“

Podobně hovoří i další zaměstnanci veřejného sektoru.

„Výplatu nám dávají, ne však všechno najednou, ale po částech. Slibují všechny peníze proplatit do konce roku,“ – stěžuje si kyjevský lékař rychlé pomoci Igor Chlobov.

Podle deníku „Vesti“ problém s rozpočtovými výplatami je po celé zemi a nedaří se jej operativně řešit.

Kromě zadržování platů si učitelé stěžují na nové reformy zavedené reformátory kyjevského režimu.

„U nás byl zvýšen úvazek z 18 hodin týdně na 22,“ – říká učitelka hudební školy Olga Michajlovna. – „Ale v polovině školního roku splnit tuto normu není jednoduché – nemůžete vzít žáka jen tak z ulice a přimět ho chodit na hodiny.“

Připomínám, že počet nezaměstnaných s novým rokem hrozí Ukrajině ještě velkým zvýšením, které může dosáhnout skutečně katastrofických rpzměrů. Po novém roce totiž nastanou změny i v rusko-ukrajinských vztazích, protože kontroly výjezdů ukrajinských pracovníků do Ruska za prací budou ztíženy. V důsledku toho Ukrajina riskuje ztrátu 11 – 13 miliard dolarů tím, že její občané nebudou moci dál pracovat v Rusku. Počet občanů Ukrajiny, kteří budou nuceni odejít z RF kvůli znemožnění další práce na jejím území, může dosáhnout 3,5 milionů lidí, kteří doma navýší počty nezaměstnaných. Zda by mohla takové množství gastarbajtrů do svých řad přijmout EU, je jen otázka řečnická.

Zdroj: http://antifashist.com/item/ukraina-ce-evropa-regiony-zahlestnuli-bezrabotica-bezdenezhe-i-urezanie-zarplat.html
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!