Co nám Putin neřekl: Razie na rubl měla být šach-mat. A to nebyla

I když se president Putin potýkal se situací perfektní bouře, tak předvedl na své výroční tiskové konferenci s maratónem otázek a svých odpovědí extrémně rozvážné jednání. Ta perfektní bouře se rozvíjí na dvou frontách, jako otevřená ekonomická válka – v podobě obležení sankcemi – a jako sladěné, skryté, stínové útoky do srdce ruské ekonomiky.

Washingtonem režírované konečné dějství je jasné: dosáhnout u svého soka ožebračení a bezzubosti a přinutit ho poddajně se klanět vrtochům „Impéria chaosu.“ A pak se tím už jen chvástat, jako „vítězstvím“.

Problém je v tom, že Moskvě se povedlo tuhle hru perfektně dešifrovat – a to už před tím než Putina v říjnu na Valdajském klubu přesně definoval Obamovu doktrínu jako „naši Západní partneři“ provozují praktikování „teorie kontrolovaného chaosu.“

A tak Putin i tento týden rozpoznal monstrózní útok kontrolovaným chaosem. Impérium má ohromnou peněžní sílu; značný vliv na světové HDP o 85 bilionech $ a na bankovní moc za tím vším. Tak není nic lehčího než použít tuto moc přes soukromý bankovní systém, který ve skutečnosti kontroluje centrální banky, aby se upekl nájezd na rubl. Nezapomeňte na to, že ‚Impérium chaosu‘ sní o tom, že srazí rubl asi o 99% - a tak zbortí ruskou ekonomiku. Jaký by mohl být ještě lepší způsob uvalení imperiální disciplíny na Rusko?

„Nukleární“ volba

Rusko prodává Západu ropu za US dolary. Např. Lukoil by mohl mít vklady v US dolarech v amerických bankách za tu ropu, kterou prodává. Když musí Lukoil platit v Rusku mzdy v rublech, tak budou muset prodat US dolarové vklady a koupit za ně vklady v ruských rublech na své bankovní účty. Což v podstatě podporuje rubl. Otázkou však je, jestli Lukoil, Rosněft a Gazprom sklízí US dolary v zámoří – úspory doma. Odpovědí je ne. To samé platí i pro ostatní ruské podniky.

Rusko „nepřichází o své úspory“, jak vytrubují Západní korporátní média. Rusko může vždy požadovat, aby také zahraniční společnosti přesídlily do Ruska. Např. Apple by mohl otevřít závod v Rusku. Nedávné rusko-čínské dohody jsou i o stavbě čínských továren v Rusku. Když byl devalvován rubl, tak může Rusko přimět výrobce, kteří by se mohli usídlit v EU, aby se usídlili v Rusku; jinak by tyto společnosti přišly o tento trh. Putin už před tím tak nějak přiznal, že by tohle Rusko mohlo požadovat. Tento pozitivní proces vypadá teď už nevyhnutelně.

A pak je tu „nukleární“ volba – o které se Putin zatím ani nezmínil. Pokud by se Rusko dohodlo uvalit kapitálovou kontrolu anebo uvalit „dovolenou“ na splácení větších dluhových tranší splatných počátkem roku 2015, tak to bude pro evropský finanční systém bomba – ve stylu šoku a úžasu; když konec konců většina ruských bank a korporátního financování bylo v Evropě odepsáno.

Expozice Ruskem sama o sobě není problém; na čem záleží, je provázanost evropských bank. Jak mi řekl americký investiční bankéř, např. Lehman Brothers položil Evropu úplně stejně jako New York City – kvůli vzájemné provázanosti. A to, i když sídlil Lehman v New Yorku. (Poznámka: Krach Lehman Brothers vyvolal globální finanční krizi 2008.) Je to dominový efekt, který to vyvolá.

Pokud by Rusko takovouto „jadernou“ finanční volbu nasadilo, pak nebude Západní finanční systém schopen šok z platební neschopnosti absorbovat. A jednou pro vždy to předvede, že spekulanti z Wall Streetu si postavili ‚Domeček z karet‘ tak křehký a tak zkorumpovaný, že jej první reálná bouře obrátí v prach.

Je to jen potrhlost

A co teprve, když by snad Rusko vyhlásilo bankrot – čímž by vyvolalo v 600 miliardovém $ dluhu naší země kosmický binec. O takovémto scénáři mluvili Vládci vesmíru – tedy Janet Yellen a Mario Draghi – když v bankovním systému vytvářeli kredity k zabránění „nepatřičných škod“ jako v roce 2008.

Ale Rusko by se pak mohlo rozhodnout i k odříznutí zemního plynu a ropy na Západ (přičemž by zachovalo toky na Východ). Ruské zpravodajství by snadno mohlo rozpoutat neustálou zkázu do přečerpávacích stanic od Maghrebu po Střední východ. Rusko by mohlo zablokovat veškerou ropu a zemní plyn pumpovaný ze všech těch středoasijských ‚stánů‘. Výsledek: největší finanční kolaps v historii. A konec všeléčby výjimečností ‚Impéria chaosu.‘

Tohle je samozřejmě scénář až krajní zkázy. Neprovokujte ale medvěda, protože medvěd může tady tomu všemu v mžiku vytáhnout špunt.

Putin byl na své tiskové konferenci tak chladný, klidný, rozvážný a s chutí se nořil do vysvětlování podrobností proto, že ví, že Moskva je schopna jednat naprosto autonomně. Je to samozřejmě asymetrické válčení proti hroutícímu se nebezpečnému impériu. Co si vlastně ti intelektuální zakrslíci rojící se kolem odkecané Obamovy administrativy myslí? Že mohou nechat americkému a světovému veřejnému mínění zbaštit představu, že Washington (tedy ve skutečnosti jeho evropští pudlíci) vytáhnou do heroické jaderné války na evropském válčišti ve jménu ztroskotaného ukrajinského státu?

Tohle je hra v šachy. Nájezd na rubl měl fungovat jako šach mat. A nefungoval. Ne, když ho provedli amatérští patlalové. A nezapomínejte na rusko-čínské strategické partnerství. Ta bouře může možná i polevit, ale zápas bude pokračovat.

 

By Pepe Escobar
Global Research, December 20, 2014

Zdroj: http://www.globalresearch.ca/what-putin-is-not-telling-us-the-raid-on-the-ruble-was-supposed-to-be-a-checkmate-its-not/5420985
15 Komentářů k Co nám Putin neřekl: Razie na rubl měla být šach-mat. A to nebyla

 1. george napsal:

  Zpráva ze Slovenska zatím oficiálně neověřena:

  Údajně dnes ráno ve 3:30 přistál letoun Hercules s US armádními znaky na Bratislavském letišti a přes SK přejeli nákladní vlaky s naloženou vojenskou technikou Také US army.Oficiální media a politické autority SK samozřejmě NIC.

 2. Davoro napsal:

  K tomu článku no jako spíš si myslím že to všechno vede k tomu aby ta tlustá zkurvená piča Tefft, a ta vyjebaná děvka Nuland pokračovali v těch svých revolucích, protože ikdyž je Rusko uplně jiný stát, tak kde ten tlustoprdelní buzerant přišel tam se mu dařilo dělat revoluce. V Pobaltí, Moldavsku, Gruzii, Ukrajině a teď je v Rusku. Takže hlavně abyse k tomu uměl pan Putin postavit až to přijde, to je podle mě ten hlavní plán udělat Převrat.

  • Robo napsal:

   O Putina sa nebojím, ani Ty nemusíš..:-)

   Dokazuje každý deň, aký VEĽKÝ štátnik je a ako dokáže všetky údery s ľahkosťou otáčať proti agresorom.

 3. Miloslav napsal:

  Putin přirovnal vztahy mocností k šachové partii. Vnímat vztahy mezi velmocemi jako sportovní utkání je nebezpečné. Nakonec prohrají všichni. Budoucnost nemá KAPITALISMUS ani KOMUNISMUS. Budoucnost má GLOBÁLNÍ DEMOKRACIE. Budoucnost světa vidím optimisticky. Popsal jsem jí v PROGNÓZE BUDOUCNOSTI LIDSTVA, která vznikla jako příklad aplikace TEORIE VŠEVÝVOJE REÁLSKUTEČNOSTI .

  Prognóza budoucnosti lidstva : http://miloslav7.blogspot.cz/2013/12/prognoza-budoucnosti-lidstva.html

  Teorie vševývoje reálskutečnosti : http://miloslav7.blogspot.cz/2014/07/teorie-vsevyvoje-posledni-definitivni.html

  • Robo napsal:

   Kde si vzal, že Putin presadzuje komunizmus?

   • Miloslav napsal:

    Nenapsal jsem, že Putin prosazuje komunismus. Jenom jsem naznačil, že hodnotový systém SSSR se ve velké míře přelil do současného Ruska.

    • Robo napsal:

     1. súčasný kapitalizmus je ešte omnoho zvratenejsi a cernejsi, nez komunizmus.
     2. súčasné Rusko sa ako prvé na svete z tych zranených systémov oslobodzuje.

     Zhrnuté podčiarknute, Putin je na najlepšej ceste oslobodiť Rusko a potom sa to rozšíri do celého sveta.
     Preto je Putin v súčasnej dobe problém číslo 1 všetkých iluminatov (satanistov).

     Nejaké globálne vladnutce triedy už nikdy nebudú, zmier sa s tým.

  • Robo napsal:

   Navrhujes svetovu vládu? Zblaznil si sa? Predovšetkým je Tvoja uvaha mylna v tom, že vychadzas z dnešného stavu.
   Ludia sa teraz ale dramaticky menia. Zbavujú sa svojho strachu a to im nesmierne rozšíri obzory.
   Nechaj to na ľudí. Prebudení ľudia najlepšie zvládnu všetky svoje potreby.
   Na svetovú vládu sa Ti vykaslu a to je dobre.

   • Miloslav napsal:

    Na světě je už nyní velké množství rozumných a moudrých lidí, kteří si uvědomují, že současná národní i mezinárodní politika je bohužel založená na dogmatických premisách vycházejících z předpokladu, že lidi jsou většinově ve své podstatě bezohlední sobci, kteří se sdružují ve společenstvích, v nichž platí zákony džungle. V současném zastaralém a nefunkčním pojetí politiky prognózují politologové budoucnost podobně jako meteorologové počasí. Je nejvyšší čas začít budoucnost lidstva systematicky, cílevědomě, plánovitě, centrálně, globálně realizovat. Nebude.li se uvedený problém urychleně řešit, tak to špatně dopadne a po třetí světové válce, jak praví klasik, bude následovat čtvrtá, která bude vedena pomocí klacků a kamenů. Globální demokratická vláda by mohla být organizací, která by rozumným a moudrým lidem byla cestou k dohodě co bude v budoucnosti následovat.

 4. Malin Gars napsal:

  další impérium se tlačí na východ, lidé jsou nepoučitelní ...

  • Věra napsal:

   Chtěla bych se zeptat(je to trochu od věci),jak je to s hranicemi Ukrajiny a Ruské federace,prý je nemají zanesené v OSN,ale hledala jsem na Wikipedii a nic o tom tam není,jestli je to pravda,tak proč,sakra o tom nikde nic není?

 5. Zed napsal:

  Pokud by to všechno bylo tak jednoduché, jak se v článku uvádí, proč to již Rusové dávno neudělaly? Proč se snaží likvidovat petrodolar tak složitou cestou, jako je Dvouhlavý orel (Rubl podložený zlatem)? Pro Rusko by nebylo nic jednoduššího, než začít požadovat po EU platby za ropu a plyn v rublech, odmítnout restrukturalizovat půjčku vloni poskytnutou Ukrajině, jak na to minulý týden naléhal německý ministr zahraničí. Mám obavy, že na nátlak EU se zase obnoví projekt Jižního proudu. Dosud Rusové EU jenom ustupují, přitom, kdyby jí nechali tak jednoduše padnout, přeneslo by se to globálně na SSA a zavládl by hned klid jak na Ukrajině, tak i jinde ve světě.

 6. Ivan napsal:

  Kto zaplati falsovane emisie USD a EURO, emitovanych FED -om a ECB...?

  Falsovanie penazi oslabuje hodnotu meny...! Ak falsovatel zhotovi bankovku na dobrej kopirke, ci tlaciarenskom stroji a uvedie ju do obehu, stane sa u posledneho majitela, u ktoreho bude odhalena ako falosna, cistou stratou a este aj s problemami... Napriklad majitel obchodu bude musiet zvysit ceny, aby hodnotu falosnej bankovky nahradil realnym prijmom v oficialnej mene... Podobne fyzicka osoba, ktora prijme falosnu bankovku od ineho v dobrej viere, po odhaleni mu nikto stratu nenahradi, kedze za falosnu uz nic nekupi...
  Jednoducho falosne bankovky nie su v zavere pokryte tovarom, t.j. pracou, ale maju len hodnotu znehodnoteneho papiera na ktorom su vytlacene...

  Ked v USA straca USD hodnotu, pretoze banky safarili a dlznici nie su schopni vracat pozicane, FED urobi zazrak, natlaci miliardy nekrytych, teda falosnych USD a rozda ich z tzv. federalnych rezerv bankam... Kedze su nekryte, nasledkom je okamzita vnutorna inflacia meny, t.j. majitelia dolarov v tom okamihu drzia v ruach falsovanu menu, ktora straca hodnotu. Kedze este su v obehu aj kryte prostriedky, vnutorna inflacia je pomer medzi falosnou menou a realne krytou...

  Rovnakou cestou sa ubera aj falsovana emisia EURO, emitovana ECB...

  No a inflaciu sposobenu falsovanymi emisiami musia zaplatit povacsine obcania, ktori drzia v rukach prave USD ci EURO...!

  Inak je to s narodnymi menami, ktore su kryte, i ked uz nie zlatom, tak aspon vlastnymi zdrojmi, ako je vyroba, ci vlastnenie surovinovych a palivovych zdrojov...! Rusky RUBEL je nepochybne kryty minimalne objavovanim dalsich a dalsich zdrojov surovin a paliv, ako je napriklad metan z permafrostu v najsevernejsich oblastiach Sibire. Jeho tazba je mozna horizontalnymi potrubnymi zberacmi, omnoho lacnejsie ako z hlbkovych vrtov...

  Z toho plynie zaver, oslabujucou menou je ta, ktora je emitovana ako falsovana, nicim nekryta a silnou menou, bez ohladu na sucasne kurzy k USD ci EURO je ta ktora je kryta hodnotami...! A takato mena casom vytlaci falosnu menu aj z medzinarodneho zucotovania, z ktoreho doteraz profitovala aj tym, ze bola podsuvana ako falsovana a teda automaticky v rukach vsetkych vnutorne oslabovala...!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!