Znamenají Erdoganovy razie na mediální kanály nadcházející US podporovaný puč?

V neděli 14. prosince Turecká policie zatkla 27 žurnalistů, kteří byli obviněni z úzkých vazeb na Fethullaha Gulena spjatého se CIA, tj. v US sídlícího duchovního a vůdce celosvětového Gulenova hnutí. Turecký president Recep Tayyip Erdoğantvrdil, že tato zatčení byla nařízena kvůli „špinavým operacím“ jeho politických nepřátel k destabilizaci vlády v Ankaře.

Gulena obviňují z ovlivňování turecké politiky z US, když si utváří mocenskou základnu přes síť příznivců u policie, v médiích a v jiných institucích. Další tento krok odsoudili jako autoritářský manévr zaměřený na potlačení svobody projevu a na odstranění hlasu disentu z médií.

Tato zatčení přišla těsně v patách podpisu významných energetických a obchodních dohod mezi Tureckem a Ruskem v době, kdy jsou vztahy mezi Ruskem a US nejvíce napjaté za celá desetiletí. Pokud by se Turecko opravdu vydalo blíže k Moskvě, tak se CIA pokusí svrhnout vládu v Ankaře a instalovat nějaký poddajnější režim, zrovna tak, jako se Západ pokouší vynutit si změnu režimu v Rusku prostřednictvím aktivit ekonomického válčení. Gulen a Erdoğan byli v hořkém sporu už nějakou dobu, když byl v prosinci 2013 veřejně odhalen s tím, jak tehdy byla vznesena obvinění z korupce proti osobnostem blízkým Erdoğanovi. Turecká vláda na to okamžitě reagovala vyhozením tuctů vyšších policejních důstojníků, o nichž se věřilo, že jsou loajální ke Gulenovi, s tím, že Erdoğan tvrdí, že jsou spolupachateli pokusů vytvořit „stát uvnitř státu.“

Gulen, „CIA stvořený kazatel“

Zprávy, že Gulen pracuje se CIA, jsou v oběhu už roky a v memoárech bývalého šéfa tureckého zpravodajství Osmana Nuri Gundese se tvrdí, že Gulenovo hnutí je krytí pro operace CIA v Asii. Bývalá překladatelka FBI a vynašečka Sibel Edmons to v lednu 2014 dokumentovala v článku nadepsaném: Turecký premiér Erdoğan – rychlá transformace mimo roli imperiální loutky, takže teď po této transformaci Západní média Erdoğana od veřejného rozkolu s Gulenem v prosinci 2013 už nelíčí jako model demokracie, a začali Turecko líčit jako diktátorský režim. Edmons zvláště poukazuje, že „rozkol“ mezi těmito dvěma muži je až tak silným činitelem pro tuhle změnu povídačky v Západních médiích, že Erdoğan se tedy nerozkmotřil jen s Gulenem, nýbrž se samotnou CIA:

„Rozkol s Erdoğanem z Turecka začal rozkmotřením mezi ním a CIA vytvořeným muslimským kazatelem Fethullah Gulenem. … Od roku 2009 jsem byla osamělým hlasem referujícím, analyzujícím a odhalujícím tohoto imáma a jeho islamistickou síť za mnoho miliard dolarů a její operace po celém světě, která je plně v režii a s podporou Ústřední zpravodajské služby CIA… Pro Erdoğana znamená rozkol s imámem Fethulah Gulenem rozkol se CIA. A my všichni víme, co se těmto loutkám děje, když to u nich skončí rozkolem se CIA.“

CIA a SIS zosnovaly íránský puč v roce 1953

CIA už historicky média a tisk využívala k oslabování režimů nepřátelských jejím zájmům a ke svrhávání vlád neposlušných k jejich diktátu. Jak bylo nedávno odtajněno (i když už roky široce známo), tak CIA spolu s britskou Tajnou zpravodajskou službou (SIS) zrežírovala v roce 1953 puč v Íránu a svrhla Mohammada Mossadegha, hlavně kvůli tomu, že tento íránský vůdce znárodnil Anglo-íránskou ropnou společnost (předchůdce BP). Západní zpravodajské služby tehdy v tisku a přes určité živly teheránského duchovenstva vedly propagandistickou kampaň za oslabení Mossadeghovy vlády, za instalaci nového ministerského předsedy a k podpoře Íránského šáha.

Turecká politická orientace je pro hodnocení těžká a složitá, jelikož mnohé její zahraničně politické postoje jsou velice blízké Západním mocnostem, avšak ne zcela začleněné do Západní sféry vlivu. Turecko je od roku 1952 členem NATO a je domovem druhé největší armády této aliance, ovšem o jeho členství v Evropské unii se vyjednává už skoro desetiletí a o plné členství požádalo už v roce 1987. Erdoğan rovněž signalizoval, že chce, aby se Turecko přidalo k Šanghajské organizaci pro spolupráci (SCO), k mezivládní organizaci skládající se z Kazachstánu, Číny, Kyrgyzstánu, Ruska, Tádžikistánu a Uzbekistánu, ač někteří uvnitř této organizace na vstup Turecka do SCO pohlíží jako na možného Trojského koně Západu.

Turecká role v Sýrii

Turecká politika v Sýrii je v očích mnohých ve světě zavrženíhodná, jelikož jsou komplici v pomoci činnosti žoldnéřů snažících se svrhnout režim v Damašku pomocí Islamistického státu. Bojovníci tohoto Státu tvrdí, že to Turecko „nám vydláždilo cestu“ k vzestupu do takových výšin, jakých jsme dnes dosáhli. Erdoğan od roku 2011 opakovaně volal po změně režimu v Sýrii, což je postoj, jímž se v této záležitosti liší od postoje Íránu a Ruska. V uniklé nahrávce z března jsou zachyceni činitelé z vrchních vrstev turecké vlády nachytaní s rukama od krve, jak diskutují o útoku pod falešnou vlajkou na svém vlastním území kvůli ospravedlnění války se Sýrií. V nahrávce je zachycen Ahmet Davutoglu, v té době ministr zahraničních věcí, který je teď tureckým ministerským předsedou. Erdoğan se tehdy uchýlil k zákazu YouTube a Twitteru v Turecku, aby zabránil šíření této nahrávky v Turecké společnosti.

Někteří tvrdili, že to uniklo přes příznivce Gulena spjatého se CIA, aby démonizovali a podvrátili vládu v Ankaře. I kdyby to byla pravda, tak to nic nemění na faktu, že vysoce postavení turečtí činitelé plánovali útok pod falešnou vlajkou, aby mohli zasáhnout silou ke změně v Damašku, a pak se uchýlili k razii na tuto informační platformu, aby zabránili šíření těchto skutečností.

Turecký ministerský předseda Davutoglu rovněž letos v říjnu odhalil nový bezpečnostní zákon, který kriminalizuje protestující, kteří vlastní „násilné zbraně“ jako Molotovovy koktejly a kameny. Legislativa rovněž údajně dává policii více pravomocí k domovním prohlídkám demonstrantů, aniž by musely být „konkrétní důkazy“, a což je znepokojivá část zákona, ve které mnozí vidí úpadek Turecka k policejnímu státu.

Musíme vládám důsledně bránit v potlačování svobodných a otevřených médií pod záminkou národní bezpečnosti, terorismu nebo jakoukoliv jinou zástěrkou, jelikož svobodná média jsou předpokladem svobodné společnosti. Ovšem spolu s tím je zadokumentovaným faktem, že mediální kanály – včetně sociálních médií – mohou být využity zahraničními mocnostmi k podvracení a svrhávání režimů nepřátelských k jejich zájmům, a také se k tomu používají.

23.12.2014 Author: Steven MacMillan

Vyšlo na Reformy.cz

Zdroj: http://journal-neo.org/2014/12/23/erdogan-raids-media-outlets-impeding-a-us-backed-coup/
2 Komentářů k Znamenají Erdoganovy razie na mediální kanály nadcházející US podporovaný puč?

  1. ignác napsal:

    Autor se musí o politice ještě něco naučit. Turci hrají zatím velice šikovně svou roli. Museli se stát zdánlivými spojenci USA proti Sýrii, aby jim prošly jiné věci. Kdyby tuto roli nehráli, už by byli v rozvalinách jako Sýrie, což by oblasti vůbec neprospělo. Není důležité co se v politice říká či napovrch dělá ale co se dělá doopravdy a často skrytě. Kdo ví, komu ta nahrávka o falešné vlajce doopravdy unikla. Udělali to sami, aby tak USA měly pocit, že se opravdu snaží a navíc vykonstruované prozrazení falešné vlajky znemožnilo její uskutečnění. Tomu se říká „vlk se nažral a koza zůstala celá.“

  2. vilon napsal:

    no dobre,dobre, ale to nič nemení na fakte, že stretnúť v noci na dialnici turecké a polské kamiony, je hra o život. Ak svojím autom neuhneš, je po tebe!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!