Starikov: Co proběhlo na Ukrajině – geopolitické hledisko

„Pochopit, co se stalo na Ukrajině, je možné, ohodnotit i prognózovat vývoj událostí – to už je těžší. Ale v každém případě je nutné neustále dodržovat jedno základní pravidlo: dát stranou emoce,“- píše Nikolaj Starikov. Krev, smrt a ničení – to je vážný emocionální úder. Ale pokud myslíte emocionálně, ani správné hodnocení, ani správnou prognózu nedostanete.

Proto, jakkoli je to těžké, odkládám je stranou. Na posouzení geopolitické hry (a hlavně ta je před námi) potřebujeme jen hlavu. Myslet srdcem (a volit srdcem jako za Jelcina v roce 1996) ponoukají jen vědomí manipulátoři...

USA a Západ celkově stojí před jednou z nejsilnějších krizí ve své historii. Velikost problémů a jejich hloubka jsou umocněny tím, že... Západ vyhrál. Pohltil prakticky celou Evropu, rozdrtil pod sebou v různé míře – až na drobné výjimky – celý svět.

A v tom spočívá onen problém – celý svůj život Západ žil loupežením. Nyní je těch, které lze oloupit , stále méně, a těch, s nimiž je nutné se o „lup“ podělit – například úrovní života spočívající na neohraničené emisi dolaru – těch je stále víc. Odtud pocházejí ony kolosální státní dluhy. U USA je to 18 trilionů dolarů, ale podobné i daleko horší státní dluhy v poměru k HDP mají všechny takzvané „vyspělé země“.


Jaké řešení této situace hledají USA a jejich nejbližší spojenci, je dneska už jasné všem. Tím řešením je – válka. Chaos. Ale tento chaos a ta válka musí být „kontrolovaným kolapsem“. To je příčinou toho, že USA musí likvidovat dvě hrozby své moci – Čínu a Rusko. Ideální varianta je – znepřátelit je mezi sebou. K tomu je třeba v jedné z těchto zemí změnit vládu. Je očividné, že Američani mají za to, že v Rusku to bude jednodušší.

Otázkou je, jak to navléci? Oranžové revoluce v roce 2011 nezabraly, Putin se opět stal prezidentem. A uvědomit si, co dělá Západ v situaci, kdy prohraje na jakémkoli území – to je to nejdůležitější k pochopení událostí na Ukrajině.

Když mluvím o prohře Západu, pak mám na mysli selhání jeho plánů kontroly nad určitou oblastí, ať už plnou nebo částečnou. Jak západní stratégové postupují v takové situaci?

V roce 1949 Británie „odchází“ z Indie. Odcházejíce, Angličané vytvořili Anti-Indii – nový stát Pákistán. Napětí pokračuje, i válečné konflikty mezi státy. Stručně řečeno – možností mají Anglosasové mnoho.

Tak tomu bylo v roce 1949. V důsledku občanské války v Číně vyhrává prosovětský Mao Ce-tung – USA ztrácejí kontrolu nad Čínou. Co dělat? Vytvoří Anti-Čínu – Taiwan. Odsunou sem armádu Čankajška a přikryjí ji svojí flotilou. Napětí, permanentní možnost války mezi Čínou a Anti-Čínou. Peking, náměstí Nebeského klidu v roce 1989 – kdo rozezná pevninské Číňany „přivedené k zoufalství“ od agentů taiwanských speciálních služeb?

Upozorňuji – diplomatické přiznání v geopolitické hře je následování aktuálních zájmů své země a nic víc. Nejprve USA přiznají Číně Taiwan. Pro ty, kdo nevědí – do roku 1973 v OSN v roli Číny zasedal představitel právě Taiwanu. Ale potom Washington mění pozici, uzná Peking a přestane uznávat Taiwan. Zároveň výrazně podporuje Taiwan a brání spojení obou „Čín“.

Nebudu dál zabíhat do historie. Ale pravidlo permanentní anglosaské strategie Západu je jasné: ztratíš-li kontrolu nad územím – vytvoř protiklad.

V roce 2011 ztrácí Západ kontrolu nad Ruskem – alespoň ne úplně. Jeho plánem je nedopustit, aby v dalším prezidentském kole byl Putin úspěšný. Začíná totiž demontáž páté kolony, Rusko důrazně hájí své zájmy ve světě.

Co zbývá Západu? Vytvořit protiklad. To je – Anti-Rusko. A Anglosasové se pouštějí do práce – půda je už nějaký čas připravována na Ukrajině. Propaganda běží od roku 1991, i dřív, bojovníci se školí, peníze jsou přiděleny, elita je koupena a přikrmena.

Podle plánů USA bylo třeba Janukoviče odstranit během voleb v roce 2015. Odstranit ho tak, aby byla nastartována antiruská hysterie a pak začít tvořit z Ukrajiny Anti-Rusko. Okolnosti si vynutily začít dříve, ale hlavní pravidlo bylo dodrženo – nedobrovolný odchod Janukoviče se zvrhl v krveprolití, aby bylo možné obvinit Rusko.

To, co se děje na Ukrajině není ničím jiným než vytvořením Anti-Ruska. Propaganda, nenávit, připravenost ničit ze strany nacionalistů a části oklamaných řadových občanů.

K čemu USA vedou? K válce mezi Ukrajinou a Ruskem. Z „iniciativy“ Ukrajiny. Kdy? Až napumpují ukrajinskou armádu, vyzbrojí ji, vytvoří a připraví. Na to je potřeba 5 let. Poté se USA postarají, aby se střetly dvě části jednoho národa, podnítí Ukrajinu proti Rusku. Důvod – Krym.

Přitom se Krym s Ruskem nesmí sjednotit, zůstane jako příčina. Tam se nacházející ruská armáda a tamní prorusky naladěné obyvatelstvo dávají mnoho příležitostí k zorganizování konfliktů a provokací. Proto bez ohledu na konání Putina a Krymčanů plán Západu je po celou dobu stejný.

Co může zastavit tento hrozný scénář sklouzávající k velké válce mezi bratry?

Podpora těch, kdo nesouhlasí s takovým rozvojem událostí na samotné Ukrajině.

Západ vytváří Anti-Rusko, Rusko musí pomáhat a podporovat anti-Anti-Rusku.

Když na jihovýchodě Ukrajiny lidé povstali, protože nesouhlasili s kyjevskými pučisty, málokdo si představoval, jakému hroznému scénáři „připravují cestu“. Existence anti-Anti-Ruska jako součásti federalizované Ukrajiny, která si nepřeje ani zbrojení kvůli Západu, ani pro něj tahat horké kaštany z ohně, je překážkou plánů Západu k rozvázání ukrajinsko-ruské války. Vzpomínáte na konec jara 2014? Naléhavé výzvy Moskvy k územní celistvosti Ukrajiny, k federalizaci, k rozhovorům. Moskva potřebuje celistvou Ukrajinu, kde proruská část obyvatel „sváže“ ruce militantů i zaprodaným politikům a nedovolí vtáhnout celý národ Ukrajiny do války. Západ ale nepotřebuje mír, nepotřebuje vzkvétající Ukrajinu. On potřebuje militarizovaný stát a agresívní ideologií v podobě nenávisti namířené proti Rusku.

Kyjev začal agresívní akce ve vztahu k Donbasu. Okamžitě začíná propaganda o „teroristech“ a ruských vojácích. Boje, kruté vůči civilnímu obyvatelstvu, dávají Západu dvě možnosti:

- vyhrát vojenskými prostředky a pak začít s plánovaným kolapsem ekonomiky Ukrajiny, to vše jako začátek její války s Ruskem. Sytí bojovat nechtějí. A tak ze všechn těžkostí a strádání je obviňováno Rusko, zatímco služba v armádě dává sice malý, ale alespoň nějaký dostatek;

- vtáhnout Rusko do války tím, že ho donutí zavést svá vojska na Ukrajinu. Porážka ukrajinských ozbrojených sil pro Západ nehraje žádnou roli. On nepotřebuje vítězství, on potřebuje válku. A čím více obyvatel Ukrajiny padne v bratrovražedné válce, tím pro Západ lépe – vzpurný slovanský lid zničí sám sebe. V důsledku války s Ukrajinou se pak Západ bude snažit zopakovat rok 1917 a „svrhnout krvavý kremelský režim“. A bude mít otevřenou cestu k válce Ruska s Čínou.

Jenže pak nastal problém. Ani vojenský úspěch, ani vstup vojsk Ruska a jeho účast v občanské válce se nepodařilo vyprovokovat.

Co dál?

Existence DNR a LNR jako anti-Anti-Ruska je klíčem k neschopnosti Západu začít válku Ukrajiny s Ruskem.

Závaží na noze nedává USA možnost nasměrovat Kyjev na opravdovou velkou válku s desítkami tisíc, stovkami tisíc obětí. Zejména proto Moskva vydatně pomáhá Donbasu, zejména proto Sergej Lavrov neustále hovoří o tom, že jsme za územní celistvost Ukrajiny.

Právě proto Rusko neuznalo DNR a LNR jako samostatné státy. Uznat je, dát jim samostatnost – to by znamenalo zahájit odpočítávání do začátku války s Ukrajinou. Plán Západu by se v takové variantě začal vyplňovat: je Rusko, je Anti-Rusko a je Novorossie. Anti-anti-Rusko není. V případě začlenění Donbasu do sestavy s Ruskem by ve Washingtonu vstali a aplaudovali. Válka by byla prakticky nevyhnutelná. Obraz nepřátelského Ruska by Rusko vytvořilo samo.

V současné situaci je ruská taktika na Ukrajině jediná správná. USA musí platit 40 milionů obyvatel, Rusko musí pomáhat 3 milionům v Donbase a 1,5 milionům běženců. Moskva neustále trvá na mírových rozhovorech, nedávaje zaslepenému západnímu agresorovi možnost „sejmout závaží“ z nohy tím, že neumožňuje vojensky porazit DNR a LNR.

Jak dlouho bude Západ ochoten platit za rozpadající se ekonomiku Ukrajiny bez garance začátku války s Ruskem? Tihle kluci to tak prostě nedělají, nebudou utrácet peníze pro nic za nic. Dokonce ani ozbrojencům v Čečně v 90. letech nedávali dolary, ale dali jim klišé pro tisk dolarů. Samofinancování – to je princip anglosaské politiky, v krajním případě návrat financí v krátkém čase. Zářný příklad – bolševici se zlatem Ruska skrze švédské banky a následnými koncesemi, nebo nynější libyjští „bojovníci za svobodu“ s neznámo kam mizejícími příjmy za ropu Libye.

Čas – to je to, o čem jde dneska řeč. Sázka Západu – uspořádat v Rusku majdan, pokud na Ukrajině se cesta k válce ukáže být zablokovaná statečností a rozhodností bojovníků opolčení DNR a LNR. Sázka Ruska – to je ztráta zájmu Západu o Ukrajinu z důvodu vysokých nákladů bez viditelného prospěchu. Touha Washingtonu získat „cokoli“ vede k nátlaku na Evropu s paradoxním přáním Evropanů nenechat postavit South Stream. Paradox? To není paradox. Washington chce získat od nestability na Ukrajině alespoň možnost plynového vydírání Moskvy. I Evropy.

To je podstata současných i minulých událostí na Ukrajině.

A ještě poslední věc, kterou bych chtěl říci v této souvislosti.

Dneska na Ukrajině málokdo chápe, jakou kolosální roli hraje v nynější světové politice statečnost obyvatel Donbasu. Oni dnes zachraňují celý Ruský svět. A paradox - zachraňují životy stovek tisíc obyvatel Ukrajiny.

Tytéž děti, které dnes „skáčou“ v ukrajinských školách, jejichž rodiče sbírají peníze na ATO a podporují kyjevskou moc, tytéž děti v případě porážky Donbasu za velmi krátkou dobu podle plánů USA půjdou do zákopů.

A to je to, co by měli mít na paměti všichni, bez ohledu na své současné občanství.

Zdroj: http://www.ukraina.ru/analytics/20141227/1011642472.html
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!