EU diskrétně plánuje ukončit sankce proti Rusku

EU plánuje ukončit sankce proti Rusku: V důvěrném diskusním dokumentu jsou navrhnuté konkrétní možnosti, jak postupně normalizovat vztahy s Ruskem. Plán je překvapivý tím, že EU je ochotná jednat s Ruskem o spolupráci v Euroasijské hospodářské unii.

EU připravila diskusní dokument, jehož záměrem je postupné ukončení sankcí proti Rusku. V Bruselu zřejmě nakonec zvítězil názor, že sankce znamenají vážné poškození evropských zemí. Tváří v tvář hrozící recesi v Rusku a neuspokojivé ekonomické situaci v eurozóně, chce EU tento stav co nejrychleji ukončit. Změnu strategie vůči Rusku vidí Wall Street Journal, který o dokumentu informoval. Proto se EU nemůže naráz vrátit k obvyklému ,,business as usual“. Vztahy s Ruskem se mají normalizovat postupně.

Dokument, který vládám členských států ještě nebyl zaslán, se má prodiskutovat na zasedání ministrů zahraničí v Bruselu nadcházející pondělí. Na tomto jednání nepadnou žádná definitivní rozhodnutí. V dokumentu, ale WSJ vidí první vážný pokus ze strany EU při řešení konfliktu s Ruskem.

V dokumentu chce EU zvolit ,,proaktivní přístup“, do kterého se mají zahrnout různé protichůdné zájmy. Za tímto účelem se mají nejprve uvolnit sankce. Zůstat mají jen taková opatření, která souvisí se spornou situací na Krymu. Ostatní sankce se naproti tomu mají částečně zrušit. To by mohlo přinést úlevu především ruským bankám. Prospěch by z toho by měly i evropské banky. Ty jsou extrémně propojené na mezinárodní finanční systém a nemohou si dovolit finanční krach Ruska. Obvzlášť důležité je to pro italské banky, protože jejich situace je vysloveně prekérní.

EU chce naproti tomu dosáhnout dvou věcí. Rusko by se mělo vzdát svého nesouhlasu proti asociační dohodě EU s Ukrajinou. V mírovém procesu na Ukrajině se kromě toho má dosáhnout trvalého příměří a stabilizace situace prostřednictvím dohod z Minsku. V těchto dnech o takovém setkání vyjednávají ministři zahraničí Ukrajiny, Ruska, Německa, Francie a rovněž zástupci rebelů z východní Ukrajiny - dosud bez úspěchu. (viz tady: vorerst noch ohne Erfolg.)

Pro EU jsou obzvlášť důležité dvě oblasti: Energetická otázka musí mít trvalé řešení, protože státy EU se bez ruského zemního plynu mohou dostat do vážných potíží. Tento týden ve středu proto bude v Moskvě jednat nový komisař pro energetiku Maroš Šefčovič, se státní společností Gazprom o dalších krocích.

Druhý bod v dokumentu je zvlášť zajímavý. EU zřejmě vážně přezkoumá nedávný návrh ruského velvyslance v Bruselu, o možnosti úzké spolupráce EU a Ruska v Euroasijské hospodářské unii. EU si od této spolupráce slibuje rozvoj nových trhů. (viz. tady: Die EU prüft offenbar ernsthaft das kürzlich vom russischen Botschafter in Brüssel vorgetragene Ansinnen)

Jeden z bodů, který dokument zohledňuje, je také konec podezření EU o ruském vměšování v Evropě. Má dosáhnout toho, že Rusko pozastaví svou finanční podporu politickým stranám v EU. Teprve nedávno se ukázalo, že francouzská Národní fronta dostala velkou půjčku z ruské banky (viz tady: französische Front National einen Millionen-Kredit von einer russischen Bank erhalten hatte). EU se obává, že podpora Ruska politickým stranám, jako je Národní fronta a dalších extrémně pravicových skupin, by mohlo posunout politickou rovnováhu v EU. Rusko už má nějakou dobu úzké kontakty s pravicovými stranami v evropských zemích. Podle zprávy z Tagesanzeigers se v červnu 2014 ve Vídni konalo setkání ruských oligarchů s lídry stran pravicových skupin.

Geopolitické pozadí nového kurzu v Bruselu, spočívá v nutnosti zapojení Ruska do války proti teroru a zejména ho integrovat do stabilizace situace na Blízkém východě.

V posledních týdnech je sblížení mezi Ruskem a EU již patrné. Takže spolková kancléřka Angela Merkelová po summitu EU zformulovala relativně měkké podmínky pro ukončení sankcí. Šéf SPD Sigmar Gabriel zdůraznil, že Německo nechce nutit Rusko padnout na kolena. (viz tady: Sigmar Gabriel hatte betont) Vysoká představitelka EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Morherini potvrdila, že sankce škodí EU víc než USA. (viz tady: Mogherini hatte festgestellt)

Obvzlášť Itálie se potýká s následky sankcí, jako si na přelomu roku postěžoval Romano Prodi. (tady: Romano Prodi zum Jahreswechsel beklagt) Kromě toho Itálie stojí na prahu nové bankovní krize a nová rizika by pro ní mohla být fatální. Francouzský prezident Francois Hollande výslovně vyzval k ukončení sankcí. (tady Ende der Sanktionen gefordert). Obává se vítězství Národní fronty v nadcházející volební kampani na prezidentský úřad.

Jak na tyto plány budou reagovat Američané, do značné míry závisí na tom, jak se kupředu pohnou jednání o TTIP. Pokud se Američanům podaří vytvořit velkou zónu volného obchodu mezi USA a EU, pak by připojení EU k Euroasijské hospodářské unii mohlo být i v jejich zájmu. (odkaz: Verhandlungen über das Freihandelsabkommen)

Zdroj: http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/01/14/eu-plant-diskret-das-ende-der-sanktionen-gegen-russland/
29 Komentářů k EU diskrétně plánuje ukončit sankce proti Rusku

 1. Spravedlivý napsal:

  "EU diskrétně plánuje ukončit sankce proti Rusku"
  ..teď jde o to jestli RUSKO CHCE ukončit sankce ???
  ***
  ŽÁDNÉ TAKOVÉ - jako DISKRÉTNĚ
  - pěkně NAHLAS A S OMLUVOU RUSKU !!!!!
  ***
  .. a ODVOLAT VŠECHNY USSraelské přisluhovače POČÍNAJE Merklovou !!!!
  ..samozřejmě ZRUŠIT DOHODY S USSA !!!!!!!!!

 2. Tomek napsal:

  Tu mate zoznam aj organiziacie vsetkych hajzlov sveta https://roundopalpha.wordpress.com/list-r-oa2014/

  • .lak napsal:

   Komparaktivní výhoda by si mohl podat ruku s drábkem na zlevnění práce. Ten ji chtěl nechat dělat za existenční minimum z daní nejchudších protože bohatí optimalizují bez nároku na příspěvek na stravu co by nezaměstnanci v rolích bílých koní podnikavců jednou nohou v base. Asi neodhadl pokročilost plutokracie že to ovšem budou skoušet znovu je jasné a vlastně pro triatreálníka by to bylo boží řešení.

  • vilon napsal:

   Tomku, vďaka za dobrý link, vidím tam nášho Šefčoviča. Kam až politik zájde, aby zapredal vlastný národ! Ale k článku hore - tak si myslím, že Merkelovej hra na schovávačku, úskoky s úľavami, a všelijaké sľuby,sú len blaf, nič z toho nebude. Sú to len medové motúzy Putinovi pod nos. Pche! Dúfam, že jej nenaletí.A "najlepšia" veta na zasmiatie: "Rusko by se mělo vzdát svého nesouhlasu proti asociační dohodě EU s Ukrajinou."

 3. simon napsal:

  hlavne musia nechat vyvrazdit obyvatelov Novoruska.a hned bude po sankciách.mozno uz to je upecene.

 4. servus napsal:

  Také nevidím důvod, proč by mělo Rusko nějak přispívat energetické politice EU. Z mého pohledu se věci začaly hýbat tehdy, když EU začala tlačit na pilu a fakticky dosadila vládu fašistů okolo Jaceňuka. Všecko, co se přihodilo začala EU tvrdým vměšováním a podporou pučistů před i po puči. Z pohledu Ruska bych také dával podmínky ohledně Ukrajiny, zejména federativní zařazení Novoruska do Ukrajiny. O Krymu už asi Rusové jednat nebudou. Na rozdíl od EU to Rusko ustojí a plyn nám prodá i dráž než byl doposud, protože ho nemáme kde brát. Nebo budeme nuceni ustoupit od "zelené" politiky a třeba Němci by asi Angele poděkovali, kdyby zase otevírala atomové nebo uhelné elektrárny. Jenže to si měla rozmyslet, než začala posílat ministra zahraničí Německa na Majdan.

  • gandalf napsal:

   Ono by asi nešlo jen tak ty atomky znovu otevřít - jednak není palivo a znovu aktivovat odstavené elektrárny není jednoduché a už vůbec ne laciné.

  • Tomax napsal:

   Jen pro doplnění, ona už Merkelka musela v německu otevřít uhelné elektrírny jako náhradu za ty jaderné. Jinak zemní plyn je taky fosilní palivo jako uhlí či ropa, na to by se nemělo zapomínat.

 5. servus napsal:

  K asociační dohodě. Ukrajina si bude muset vybrat. Buď se nechá vydrancovat EU nebo bude prosperovat díky slušným vztahům s Ruskem. O tom, že by EU chtěla desítky let financovat Ukrajinu a nalít do ní stovky miliard EUR, silně pochybuji. EU potřebuje Ukrajinu pouze jako odbytiště nebo snad zdroj levné pracovní síly. Jenže to by z velké části Evropa připravila o práci své zaměstnance, takže tady také cesta nevede. Jediný, kdo Ukrajince opravdu chtěl povznést, protože mu to mohlo pomoci, bylo Rusko. Bez silné vazby na Rusko nebude Ukrajina nic než chudobinec Evropy. Sny o volném prostupu Ukrajinců na evropský pracovní trh jsou jen iluze a i když to nikdo z politiků EU nahlas neřekne, NIKDO JE TADY NECHCE! Snad si to co nejdříve Ukrajinci uvědomí.

  • Dunčo napsal:

   Je to tak, Ukrajinský robotníci v súčasnej dobe patria v Taliansku medzi najslabšie platenú pracovnú silu, dostávajú polovicu toho čo napríklad Slováci. Ukrajina môže svojími pomidormi (rajčinami), cibuľou, čím koľvek zaplaviť Európui. Koniec by bol predraženým paradajkám zo Španielska. ViĎ LIDL.

 6. Se všemi souhlasím,mate vsichni pravdu...já bych je stejně ještě být Ruskem pořádně vydřela :Federace Novoruska,bez pardonu Krym jako odvěká součást državy.Omluva,okamžitě zastavit teror proti mučedníkům na východě a dát všem byty a vůbec zajistit bydlení v bezpečí.Znovuobnovení zpustošené krajiny;výsadba lesů,odminování,tábory pro děti etc.psychology tam nahnat a dobrovolníky na trosky a uklid měst a vesniček.Za nejdůležitější POTRESTÁNÍ a VEŘEJNE ODHALENI ZLOCINŮ proti lidskosti a predàní jejich vinníků soudu!!!Oligarchy,kteří podporovali svými penezi vražděni totéž politici OKAMŽITĚ VYVLASTNIT!!!!! a ješte by se toho naslo víc.. Teď jsem zvědavá,co z toho všeho vyleze?!?! pa a dobrou od vlaštovky j.

  • vankavybiral napsal:

   pražská vlaštovičko,to co jste napsala by realizované bylo moc krásné.Bohužel,současný svět je zájmový Augiášův chlév,kde vítězí lež,přetvářka a svinstva všeho druhu.Doufám,že nemám pravdu,ale myslím,že nám všem moc spokojeného života nezbývá.

 7. Jozef napsal:

  https://www.youtube.com/watch?v=5KCse2zSzII
  Táto báseň bola písaná v dobe na pozdvihnutie Slovenského povedomia.
  Dnes je však aktuálna pre všetkých SLOVANOV.
  Dnes je tvrdý útok na všetky slovanské národy a začalo to Juhosláviou

 8. Zed napsal:

  Nevěřím tomu. To SSA nikdy nepřipustí, aby EU dělala samostatnou politiku vůči Rusku. Je fakt, že v průběhu sankcí, zatím co obchod mezi RF a EU klesal, tak ze SSA do RF ve stejném období dovozy vzrostly, což některé evropské politiky poněkud vyvedlo z míry. Ale opravdu jen některé. Náš Zadolárek mezi nimi rozhodně není. To jsou paradoxy sankcí uvalených SSA. Naopak z EK jsou slyšet zcela opačné hlasy: že je zapotřebí sankce ještě zpřísnit, zastavení projektu Jižního proudu bylo kvitováno téměř potleskem ve stoje (jak prý se tímto způsobem EU přeorientuje na neruské dodavatele - o ceně plynu ale zatím ani muk!) a státy EU byly vyzvány k dodávkám zbraní na Ukrajinu s konstatováním, že od 16.7. je to po zrušení embarga na tyto dodávky zcela legální a nyní dokonce velice prospěšné. Někdo se nenápadně (zatím) snaží do toho zatáhnout celou Evropu. Podobné informace na mně působí asi jako ta z léta, kde měla mít Merkelová s Putinem tajný plán pro Ukrajinu. Nikdy jsem tomu nevěři, protože znám provázanost Merkelové na NWO struktury. Na podobné tajné plány nevěřím proto ani teď.

  • Robo napsal:

   NWO ma niekoľko štruktúr a o niektorých väčšinou ani netušíme.
   Štruktúra, kde je Obama, Bush a pod. sa zjavne už nehodí vyššej.
   Teraz je plánovam eliminovať moc US politiky. Plne v súlade s NWO.

 9. František napsal:

  EU teče do bot. Rádo by proto zrušilo sankce, které škodí víc EU než Rusku. A zas by to mělo být tak, aby Rusko splnilo stále stejné podmínky. To ale mají smůlu. Budou muset po kolenou a hodně prosit.

 10. Malin Gars napsal:

  Rusko se s důvěrou stalo součástí finančních struktur Západu a nyní Západ používá těchto struktur jako bič na Rusko ... obávám se že návrat již není možný, Rusko i ostatní, kteří se dívají, ztratili důvěru ... domnívat se že EU rozhoduje o sankcích je naivní, EU je jen přívěškem na klíčích USA ...

 11. Ivan napsal:

  Skor by mal Putin odmietnut ucast, aby si nemusel sadnut v jednej miestnosti s nemeckou nazi-fasiskou...!!!

  Citujem zdroj:
  http://slovak.ruvr.ru/news/2015_01_16/Merkelova-vylucila-ucast-Putina-na-summite-G7-0891/

  Kancelárka Nemecka Angela Merkelová vylúčila možnosť pozvania prezidenta Ruska Putina na summit G7. Nie je podľa nej žiadna šanca, že Putina na podujatie v Bavorsku pozvú.

  Hlava nemeckej vlády zdôraznila, že pripojenie Krymu, ako aj udalosti na východe Ukrajiny, boli do neba volajúcim porušením princípov medzinárodného práva.

  Merkelová taktiež pripomenula, že na jar sa posúdi otázka o sankciách, ktoré boli uvalené po pripojení polostrova k Rusku. Predpokladá, že sankcie sa najskôr zachovajú.
  Čítať úplne: http://slovak.ruvr.ru/news/2015_01_16/Merkelova-vylucila-ucast-Putina-na-summite-G7-0891/

  A moj komentar:

  Tato nazifasistka sa nedavno nechala fotit s priatelom Jacenukom..., ktory sa jasne prihlasil v mene Ukrajiny za nazifasistu..., a Merkelova mlcala, teda s nim suhlasila...!!!

  Miesto toho, aby sa od jeho nazoru na porazku nemeckeho nazifasizmu distanocvala...!!!

  Pozor na Nemcov, sice o hlaseni sa k hitlerovskemu nazifasizmu mlcia..., ale co maju v umysloch, to naznacuje pritomnost nemeckeho letectva v blizkosti ruskych hranic...!!! Fasista nikdy nema slusne zamary...

 12. Carlos IV napsal:

  Tak to jsou me noviny. Rusko ovlivnuje politicke strany v EU pomoci bank, kdyz vsechny (skoro) evropske banky jedou pod taktovkou Goldman & Sachs - tedy ty rozhodne nikoho neovlivnuji?? Jo a taky by nebylo od veci vystopovat ktere (evropske banky) se aktivne podileji na financovani ISILu,jak se o tom nedavno ukeclo nekolik prednich politiku, napr. pan Biden starsi. To bysme se pak dozvedeli veci, ze by se od Charlieho distancovala hned cela Evropa !!

 13. Carlos IV napsal:

  Zed - priklanim se k Vasemu pesimismu. Pak asi take berete s rezervou info o udajne dvoustranne dohode mezi Nemeckem a Ruskem o vzajemnem nepouziti zbrani jeden proti druhemu v pripade kriticke situace, jak bylo pry udajne dojednano za zavrenymi dvermi na setkani G20 vloni v Brisbane. Ostatne, totez mely prece dohodnute obe zeme i pred zacatkem 2. svetove!

 14. Pier napsal:

  Protivník nemůže zůstat mimo nové uskupení,jak by ji mohl pak aktivně ovlivňovat?Proto je tento nový přístup s tichým souhlasem USA.

 15. ladik1959 napsal:

  Myslím si,že tady se teď hraje velká hra.EU sankce drtí,tak udělá "jako" vstřícný krok a zachovají si tím tvář a navíc to určitě probírali s USA,kteří jim to schválili poněvač tím,kdyby se EU rozpadla,tak by ztratil spojence,zároveň ale spolu ukovali dohodu,že se USA časem do BRICS naserou se svým zboží,poněvač jim to,už nikdo nechce kupovat.Zároveň si ale myslím,že se přepočítají,protože RF už nabádala EU ať se na USA vyprdnou a na jejich TTIP a přidají se k BRICS jenže určitě ani RF ani Čína nebude chtít ty americké GMO svinstva,když RF už předem říkali,že u nich se ani kuřata nechlorují a Čína vrátila USA sposty tun obilí s GMO.Takže EU asi ano ale USA budou mít asi smůlu pokud se nevzdají GMO svinstev.RF potřebuje taky odbyt plynu i ropy takže EU potřebují,jsou to obchodníci ale jak to bude s USA do budoucna to je ve hvězdách,ostatně až se RF rozjede naplno ve svojí měně bude mít USA útrum definitívní...

  Někde jsem četl,že ukrouši chtějí pronajmout amíkům půdu na pěstování GMO svinstva za půjčku od světové banky,tak nevím co je na tom pravdy...

  • Robo napsal:

   s tou Ukrajinou určite, poľnohospodársku zem majú kvalitnú a amici tam seru všetko zlé..
   A s tým domietanim BRICS snáď tiež, snáď to nieje len nejaká dočasná hra.
   Napríklad, že by GMO zaplevela celý svet a už by nebolo úniku.

   Inak, písal som Ti do inej diskusie, že už i Brány Atlantidy sú na "uložto".. :-)

   • ladik1959 napsal:

    Robo díky moc kuknu na to na ulož to....s tym GMO to je nebezpečné svinstvo,jak to sklidí s pole a vypadne to s vlečky traktoru, tak se ty semena potom seju všude a přimíchavá se to s jinými čistými obilninami a osivami a može příd doba,že se toho nepůjde zbavit ....

 16. sword napsal:

  Hlúposť !!!

 17. EU napsal:

  Je to zhruba měsíc, co EU bez fanfár změkčila sankce proti Rusku
  http://proinvestory.cz/eu-zmekcila-sankce-proti-rusku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!