Rusko odmítlo Ukrajinu jako tranzitní zemi plynu pro Evropu

„Rusko 14. ledna učinilo smělý krok, který byl z velké části očekáván,“ – píše Michael Collins. Rusko demonstrovalo svůj postoj k vládě Ukrajiny, která se dostala k moci skrze státní převrat, a také k lídrům Evropské unie a nevelkých států-přívrženců. S Ukrajinou jako dodavatelem ruského plynu pro země EU je skončeno. Země EU dostávaly 25 – 30 % přírodního plynu prostřednictvím ukrajinského plynovodu. Plyn proudící přes Ukrajinu bude přesměrován do nedávno oznámeného rusko-tureckého potrubí. Turci na hranicích s Řeckem postaví portál, kde Evropané mohou zemní plyn získávat. Plynovod bude dokončen v roce 2017.

Je samozřejmé, že EU si bude muset potrubní infrastrukturu od tureckého portálu do různých zemí Evropy postavit sama. Pro Ukrajinu znamená konec tranzitu ztrátu roční tržby za tranzitní poplatky ve výši 1,7 miliardy dolarů.

Plynovod přes Ukrajinu působil Rusku problémy už mnoho let. Rusové tvrdili, že Ukrajina si nelegálně odebírala plyn určený pro Evropu. Nakonec i ukrajinská vláda později přiznala, že plyn pro Evropu skutečně odebírali.

Vzhledem k šíření konfliktu mezi Ruskem a EU (spolu s Obamovou administrativou) byla předložena řada alternativ náhrady zemního plynu z Ruska. Ale jak ukazují slova ministra hospodářství Německa v březnu 2014, je to všechno jen zbožné přání: Ministr hospodářství Německa Sigmar Gabriel řekl, že k pokrytí energetických potřeb Evropy rozumná alternativa vedle ruského plynu neexistuje. „Mnozí se chovají tak, že existuje mnoho jiných zdrojů, odkud by Evropa mohla plyn čerpat, ale ono tomu tak není,“ – řekl Gabriel na energetickém fóru organizovaném místními deníky Neue Osnabrüecker Zeitung.

Bude Evropa schopná najít rozumnou alternativu, pokud plyn z ukrajinského plynovodu bude přesměrován v roce 2017 do rusko-tureckého plynovodu?

Je jasné, že Rusko snímá rukavičky a začíná odpovídat na napadání svých lidí, země a vůdce skutečné moci. Zrušení 25 – 30 % zabezpečení Evropy plynem se jeví jako skvělý krok. EU bude muset hodně zabojovat, aby našla alternativy, které jsou, jak řekl německý ministr, „hodně přitažené za vlasy“. I v případě, že Evropa bude náhradu mít, bude podstatně dražší a co do kvality – horší.

Ale skutečná alternativa existuje. USA a EU mohou ukončit pokusy svrhnout vládu Putina, přestat působit ruskému lidu problémy a ukončit podporu krajně antiruské vládě Ukrajiny. Pak může nastat změna.

Zdroj: http://politikus.ru/v-rossii/40762-rossiya-uvolila-ukrainu-v-kachestve-tranzitera-gaza-v-evropu.html
39 Komentářů k Rusko odmítlo Ukrajinu jako tranzitní zemi plynu pro Evropu

 1. majster napsal:

  He he,
  a co teraz pan Kiska?
  Vami obdivovani pucisti s nami vydrbali,
  mame aj my po tranzite.
  Tak im este viac dodavajme zadarmo reverzom.
  Co vam poradi agent Butora? Vyhulit Obamovi ako Monika Clintonovi,
  mozno za to bude busta vedla havlovej prepitej hlavy v US kongrese.

  • biboldo napsal:

   Ja by som chcel napisat, ze sa nepatri takto hovorit o panovi Andrejovi z Popradu ze by mal aj s Butorom ist hulit Obamovi. Pan Andrej je hlavou Slovenskej republiky, ktoru si vazia nielen USA ale aj EU a Ukrajina. Tieto krajiny povazuju Slovensko za vyspelu demokraticku krajinu s kultivovanou politickou garniturou (Kiska, Meciar, Figel, Lipsic, Benova, Dzurinda……) Pan Andrej sa presadil v USA aj ako pumpar a presadzuje sa aj ako politik. To ze z urciteho pohladu pre niekoho vyzera ako „obrovsky penis“ nic neznamena, lebo z druheho pohladu pre ineho moze vyzerat ako „obrovska vagina“. Takze pohlad na pana prezidenta Kisku moze byt rozny a vysledky mozu byt tiez rozne. Napriklad ja povazujem pana prezidenta Kisku za rovnaku osobnost ako boli byvaly pan poslanec Luptak alebo premier Vladimir Meciar. Je to muz na svojom mieste, „maly vychodniar vo velkom svete“.

   • vlad napsal:

    biboldo :-) dneska tu bratia slováci perlí :-) Je to sice smutné co s námi naše vládnoucí oligarchie vyvádí, ale humor je povznášející i nad blbostí mocných.

   • jokikoki napsal:

    tak toto je „bomba“.komentar ktory nema chybu.biboldo,len tak dalej.toto by som si aj kupil.

   • Leos50 napsal:

    Pán Andrej z Popradu je synáčikom komunistického aparátnika, ktorý sadel na odbore školstva a prikazoval riaditeľom stredných škôl, koho smú prijať a koho nie. A ako sa u nás hovorí: „Aký otec taký syn, aké drevo taký klin.“ Alebo ako hovorím ja – ešte som nevideľ sviňu, ktorá by vychovala slávika. Vždy vychová iba sviňu.

   • mlhoš napsal:

    On nie je malý východniar vo veľkom meste. On je veľký K.K.T v malom štáte.

   • eru24 napsal:

    Teda tot nema chybu. ))))))))))))

   • pepino napsal:

    Tak predsa tie účinky výplachu z moloch-médií, ktoré na Slovensku pôsobia už cez 20 rokov zanechali na tebe biboldo dosť veľkú stopu dlhodobého masirovania. Bútora a jeho aktívni súkmeňovci sa tešia z výsledkov svojej práci.Ale inač má to svoj punc.R.Schuster ako prezident SR v roku 199 vydal knihu z názvom : Návrat do veľkej politiky. V nej je kľúč kto u nás riadil známy prevrat Zachráňte Markízu. Preto táto kniha bola stiahnutá z predaja v čase jeho prezidentovania.R.Schuster sa ktomu vyjadril: ,,Podľa mňa v knihe nie nič také, čo by mohlo niekoho ohroziť.A šrotovať ju len kvôli tomu, že je v nej časť o koaličných rokovaniach,netrebalo.“Kto vlastne mal v tom čase vôčšiu moc ako prezident, keď V. Mečiar už v novembri 1991 už nebol predsedom vlády?Mečiar odmietol rokovania s MMF a odmietol totálnu privatizáciu, ktorú po jeho odstránení perfektne previedli pravicoví lokaji z KDH,SDKU,DS,smk,áno,sdľ,DÚ, a ich noví pokračovatelia sas,most,sieť,nová atd,ktorých bo dobré napumpovaných stáží z USA nám predvádzajú komedie s naifikovanou kultúrou smrti.

    • pepino napsal:

     Ospravedľňujem sa za preklepy, správny dátum je rok 1999

    • Robo napsal:

     pepino, v nás všetkých zanechali stopy.
     Zbaviť sa ich nieje vôbec jednoduché, ale verím, že každý z nás má svoju vlastnú a neopakovateľnú cestu. A okrem toho, že každá cesta je správna.

  • vlad napsal:

   majster skvělý komentář, jsi mě rozesmál :-))))) Hezkýýý

 2. geronimoh napsal:

  To jsem zvědavý, kde nám po roce 2017 sežene Sobotka plyn ?
  Fandím ti Rusko, jen tak dál, nenech si srát na hlavu. Svůj kvalitní plyn prodej radši Číně. A my se vrátíme k uhlí.

  • Josef Švejk napsal:

   Uhlí došlo a Bakalovi došli i peníze. Optimista by řekl, když došlo, tak musí být na skladě. Pesimista ale tvrdí, když došlo, tak není! Dříví nebude, neb Duka bude babky sběračky klestí hnát svatou berlou ze svých lesů. Jediné řešení je sušený velbloudí trus, bohužel jak hlásí Dvůr Králové n./Labem i toho je málo. Ze současné situace v ČEZké republice lze tedy extrapolovat, že strdí i mléka rapidně ubývá pro bratry Slovany, neboť pozapomněly na své kořeny.

   • vlad napsal:

    Josef Švejk no moc se nezahřejem, ale bude nás těšit jak padnem za Císaře pána…….a jeho rodinu. Slááááva gerojum, bééééééééééééééé

   • Jama50 napsal:

    Ha, ha ,ha, velmi přesně popsáno.

    Ale pořád ještě existuje cesta, jak z toho ven. Když ty původní slovanské kořeny začneme obnovovat ve spolupráci s Rusy a ostatními Slovany (včetně Maďarů a Skotů).

   • geronimoh napsal:

    Uhlí došlo ? A sakra, tak to budeme muset sušit slupky od banánů, těch teď máme dostatek ….

 3. mino napsal:

  Plyn nebude a když tak nekvalitní a drahý.Díky USA,které vždy musí najít nepřítele,díky EU,která má v Bruselu samé vlézprdelky.A uhlí?Díky Genschelikovi z Holandska bylo OKD zlikvidováno a nadále se úspěšně likviduje.Jen na dole Dukla zůstalo něco přes 8 milionů tun černého uhlí.To nemluvím o dalších dolech.Připočteme-li k tomu další likvidace výkonných podniků v ČR jsme pouze závislou kolonii Německa potažmo EU,ale nejvíce USA.Naše vláda,parlament i senát je k smíchu.To vše za velké prachy.A národ trpí.Jak dlouho?

 4. Andrea napsal:

  No co? Nezbyde nám nežli poprosit pana Putina aby si nás vzal.Ale to předem budem muset ty kolaboranty s EU a USA dostat od moci.A potom také zpětně vybudovat vše co bylo zničeno.

 5. .lak napsal:

  Proč by měli milovat dosazené budulínky. I pražský jekáč hauzu s bilderbergem boryš by připarazitovali a idioti by obdivovali odsun armády a nóblesní sklízení obdivu senilních bab po přechodu pamperspleny.

 6. Ivan napsal:

  Svetu treba stale pripominat, ze podnet k zlocinom na Majdane a k rozvratu statu Ukrajina, dali zapadni genozlocinci, ktori teraz falosne nariekaju, ako im vraj zalezi na jej celistvosti…!

  Citujem:

  5. března 2014
  Uniklý telefonát političky EU: kyjevští snipeři byli najati vůdci Majdanu

  Uniklý telefonát političky EU dokazuje, že kyjevští snipeři byli najati vůdci Majdanu
  http://rt.com/news/ashton-maidan-snipers-estonia-946/
  5. března 2014
  Překlad: OrgoNet

  Ostřelovači, kteří stříleli na protestující a policii v Kyjevě, byli najati vůdci Majdanu, podle uniklého telefonního rozhovoru mezi šéfkou zahraničních záležitostí EU Catherine Ashtonovou a estonským ministrem zahraničí Urmasem Paetem. Estonské ministerstvo zahraničí potvrdilo autentičnost rozhovoru.

  http://youtu.be/ZEgJ0oo3OA8
  http://orgo-net.blogspot.sk/2014/03/unikly-telefonat-politicky-eu-kyjevsti.html

  A este pokracovanie:

  Zapad nahle a celkom zabuda na jednu vec (zjavne umyselne), ze 21. februara 2014 za garancie aj ministrov zahranicia Francuzska, Nemecka a Polska, bolo dojednane skutocne pokojne riesenie ukrajinskej krizy… Vtedy este nikoho ani nenapadlo napriklad odclenenie Krymu… No ale garancie Nemecka, Francuzska… mali rovnaku vahu, ako mnichovske garancia ci ako garancie Ribbentropa v roku 1939 a zmluvne potvrdenie, ze Nemecko neprepadne Rusko… Tu vidno serioznost zapadnej politiky v Europe, v ktorej kraca dodnes!

  Ked nepokoje po podpisani zmluvy o pokojnom rieseni utichali, bolo nutne podpalit Majdan (aka podobnost s Reichstagom…!) Nie je vylucene, ze medzi americkymi a polskymi strelcami zo striech hotela Kyjev, boli aj nemecki specialisti…, ostrelovaci zavrazdili viac ako sto civilnych demonstrancov aj neozbrojenych policajtov, madam Venusa, to rozvirilo bratovrazedne rozvratenie Ukrajiny…!

  Pokojne riesenie nebolo cielom Zapadu…, preto poliali Majdan prostrednictvom ostrelovacov opat benzinom (vid. naspochybnitelne dokazy Ashtonovej)…!!!

 7. Ivan napsal:

  Politici z Bruselu nemaju zdravy rozum…!

  V nasledujucom zdroji sa pise:

  http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/329414-dodavajte-nam-ropu-a-plyn-tlaci-eu-na-usa/

  Dodávajte nám ropu a plyn, tlačí EÚ na USA
  Európska únia #USA #TTIP
  SITA | 10.09.2014 08:45

  USA by sa mali zaviazať, že v rámci Transatlantického partnerstva v oblasti obchodu a investícii (TTIP) budú do EÚ exportovať ropu a zemný plyn. Uviedol to v utorok eurokomisár pre obchodné záležitosti Karel De Gucht, pričom narážal na geopolitickú situáciu, v ktorej sa EÚ nachádza.

  „Nedokážem si predstaviť, že by bolo TTIP bez takýchto (energetických) rezerv,“ povedal Karel De Gucht.

  Napätie medzi Ruskom a Západom v súvislosti s budúcnosťou Ukrajiny je impulzom pre EÚ, aby obnovila úsilie o ukončenie závislosti od ruského plynu trvajúcej desaťročia. Jedným z riešení by mohol byť prístup k americkým zdrojom.

  De Gucht vyhlásil, že partnerstvo pravdepodobne nezačne fungovať skôr než o vyše roka. „Myslím si, že každý bude súhlasiť, že energia je v súčasnosti o čosi naliehavejšia a taktiež veľmi geostrategická,“ dodal De Gucht. Predstavitelia USA sa obávajú, že väčší export by mohol zvýšiť ceny pohonných hmôt na domácom trhu. To by potenciálne mohlo politikov stáť hlasy voličov a poškodiť konkurencieschop­nosť odvetví, ktoré sú energeticky náročné.

  A moj komentar:

  USA spotrebuju denne 20 mil. barelov ropy z ktorej vacsina je z dovozu… To si pan naivny komisar mysli, ze USA znizia spotrebu, aby sa dostalo na diletantsku uniu v Europe…?

  Alebo tusi pan komisarik, ze USA maju problemy so zivotnym prostredim pri tazbe bridlicoveho plynu a ze moze dochadzat k obmedzeniam tazby…! A ze tazba je narocna a plyn je nutne za vysokych nakladov technologicky cistit… A ze tento plyn sa netazi na pobreziach, kde su pristavy, ale musi sa tam cez kompresorove stanice a potrubia najskor dopravit…, a ze tieto prepravne kapacity neexistuju…?!

  A napokon, tusi pan komisarik kolko vazi jeden m3 plynu pri normalizovanych podmienkach (u nas tlak 101,325 kPa a teplota 285 K, prepocitane na suchy plyn)…? Ma predstavu o tom, kolko energie je potrebne na skvapalnenie a ze nie su v podstate v USA takmer ziadne kapacity, pretoze USA plyn nepotrebuju skvapalnovat… A potom, ak si komisarik da prepocitat tu vahu plynu, kde su prepravne kapacity z USA do Europy, samozrejme, ze v specialnych, zasa energeticky narocnych lodnych tankeroch…?!

  A ze napokon sa opat v technologicky zlozitych podmienkach musi skvapalneny plyn vracat do plynovej formy…!

  Politici z Bruselu nemaju zdravy rozum…!

  • geronimoh napsal:

   Hoši, vy jste to vůbec nepochopili. Přeci jestli se někde vyskytuje ropa, tak je americká, to dá rozum, jen jim nad ta jejich naleziště pořád leze někdo cizí, ale furt, mají s tím hrozný problémy, protože jim nad ta naleziště většinou lezou národy bez demokracie, a amíci pak musí tu svou drahocenou demokracii vyvážet, takže jim nakonec v USA žádná nezbyde ….

 8. martin bareš napsal:

  Bohužel jedině takto se pohne s prasečími mozečky našich ovčánků. Místo bible si čtou letáky z interšpáru a čuměj na televízi. Jak se teď budem zahřívat? Třením?

  My, co víme, to přežijem.
  Ti co nevědí budou reptat a hledat podle televíze nepřítele.
  Ale je to tak dobře.

  • Contumax napsal:

   Martin Bareš
   No vždyť jóóó, co zaseli, to sklidí…!!!
   Mají to, co chtějí…!!!
   Ani já je nelituju !!!

 9. Ivan napsal:

  Neuveritelna hlupost az primitivnost politikov…!!!

  Predstavte si, ze najviac priestoru v ramci eropskych problemov s plynom dostavaju v sloveskych mediach politologovia z roznych -transatlantickych vyborov ci nadacii…

  S neuveritelnou odbornostou vysvetluju obcanom ako sa zbavit zavislosti od dodavok z Ruska… Bridlicovy plyn stroskotal, uz o nom ani nechyrovat… Teraz maju temy rozneho potrubneho prepojenia…, odtial tam, odtial az po nikam a potom az do Tramtarie…

  Uz ich nezaujima, kto a odkial ten plyn na zaciatok tej diverzifikacie obrovskej, politologmi navrhnutej siete, natlaci…?!

  Neuveritelna hanba, uz ani nie tym politologom alebo politikom, ktori si takto nechaju radit…, ale obcanom, ktori toto dusevne este znasaju…!

 10. František1 napsal:

  Vážení přátelé, mysdlím, že vím jaké myšlenkové pochody právě zažívají naši elitáři. Vám všem chybí kreativita při řešení problému. Myslím, že jsme ty naše NWO elity podcenili. Jejich inspirací se stal jistý Jonathan Swift a jeho Guliverovy cesty.V rámci poznávacího „zájezdu“ popsal hospodářsky i kulturně upadající ostrov Balnibarby. Zde navštívil akademii plnou bláznivých vědců, kteří bádali například nad tím, jak vyloučit z okurek sluneční paprsky. Trochu netradiční řešení, ale vpravdě novátorské. A když sleduji intelektuální výkony našich elit, tak se mi to jeví docela možné.

 11. Dunčo napsal:

  Ešte to chvíľu potrvá pokiaľ to tým našim hlaváčom dôjde. Nespokojný občan je niečo iné ako nespokojný ovčan!

 12. Dunčo napsal:

  Ešte že máme tie bioplynky, to bude teraz terno!:-)))

 13. Ivan napsal:

  Zapadni genozlocinci dennodenne obvinuju Rusko z porusenia roznych medzinarodny dohod, konvencii ci Charty OSN…

  Tym ze vraj s ich porusenim okupuje Rusko Krym…

  Rusko by malo dennodenne, tak ako strelbu zo strechy hotela Kyjev do demonstrantov a do neozbrojenej policie, kde vtedy sidlil Majdansky pucisticky stab…, aj to, ze po vyhnati prezidenta Janukovyca (ktoreho mimochodom prestala ako najvyssieho velitela ochranovat zbabela generalita Ukrajiny) a nastoleni pucistickej vlady, zrusil parlament pouzivanie ruskeho jazyka na celej Ukrajine. To sa samozrejme nepacilo ruskym jazykom hovoriacim obyvatelom a tak zacali pokojne protesty po celom uzemi, kde tito obyvatelia ziju… Nazzi zlocinci (napr. aj Tymosenkova) okamzite vyzvali k ozbrojenemu potlaceniu demonstracii… Ozbojene Nazzigardy Jarosa, nepodliehajuce jurisdikcii statu, sa okamzite vydali s tankami a inou technikou najma na Krym…, hrozili masakre az genocida civilistov… Rusko zasiahlo az na poslednu chvilu, nasadenim obrany obcanov Krymu…! Malo na to pravo, pretoze na Kryme dodnes ziju obcania, ktori sa tu narodili ako Rusi este na ruskom uzemi…! Referendum uz len potvrdilo status navratu tychto obcanov k ruskemu statu…!!!

  Rusko, zial, nemohlo az takto pomoct dalsim oblastiam, kde referendom potvrdili samostatnost, pretoze tamojsi Rusi sice tam ziju mozno od cias Kijevskej rusi, ale uz sa narodili na Ukrajine… Preto si slobodu musia vybojovat sami, uz len s ruskou podporou…!

  • Ivan napsal:

   Vypadlo mi tam:

   Tym ze vraj s ich porusenim okupuje Rusko Krym…

   Rusko by malo dennodenne SVETU PRIPOMINAT…, tak ako strelbu zo strechy hotela Kyjev do demonstrantov a do neozbrojenej policie, kde vtedy sidlil Majdansky pucisticky stab…,

 14. Contumax napsal:

  EU skočila “ do zdi „…!!!
  Znáte někdo tento výraz…???

  • Robo napsal:

   jedno oko v tých symboloch nebolo iluminatske, nie.
   Musel by som zapatrat v pamäti, takto narychlo si to nevybavujem..

   • bigdog napsal:

    Robo: doteraz som Ti fandil, tak ma nesklam! Však východňare še nezaprú, néé! Máš temperament, musím uznať. No tým ako sa cukáš a vypúšťaš vulgarizmy tak len mu (vilonovi) vkladáš úsmev do tváre. Neskutočne sa musí udrbávať za monitorom ako sa dokážeš vytočiť. Asi to bude tým temperamentom a konfrontovačnou potrebou. Pobavil si ma. Dik

    • Robo napsal:

     bigdog, je mi jedno, čo si o mne vilon myslí.
     Chcel by som povedať, že je mi aj jedno, čo si o mne myslíš Ty, ale tak ďaleko (nebyť závislý na pochvale) zatiaľ niesom.

     Pozri naprílad nejaké videá od Duška. Napríklad 4 dohody, ale aj iné.
     Rozpráva zrozumiteľnou formou o veciach, kterými sa i ja snažím porozumieť.

     Nezávisle na Duškovi, nezávisle na komkoľvek. Naozajstné múdro máme každý iba sám v sebe.

  • Robo napsal:

   skoro úplne dole..to modré..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!