Stížnost Jana Korála na neobjektivitu zpravodajství České televize z 21.1.2014

10409366_10203299281775632_5271615675877653781_nVážení členové Rady České televize,
Další a určitě jednou z nejdůležitějších tématických oblastí, ve které se zpravodajská redakce České televize dopouští hrubého zkreslování skutečnosti a tedy i porušování Zákona o ČT a Kodexu ČT, je obraz Ruské federace a v posledním ruce i obraz Ukrajiny, což se pochopitelně nejvíce projevuje ve zpravodajství o konfliktu na Ukrajině.

Je naprosto očividné a nepochybné, že Česká televize se v tomto konfliktu postavila jednoznačně proti Rusku, čímž porušuje požadavek na objektivitu, nestrannost a nezávislost.

Česká televize nepokrytě vede diváky k tomu, aby v sobě vyvíjeli odpor k Rusku a sympatie k současné ukrajinské vládě a snad ani není v moderní historii jiný příklad, na kterém by takováto manipulace byla tak očividná.

Děje se tak především prostřednictvím výběru komentátorů, z nichž odhadem více než 90% času vyplňují komentátoři s proti-ruským postojem. Zdá se, že hlavním kritériem pro jejich výběr zdaleka není kvalita znalostí, ale politický názor, jenž se dá asi nejsnadněji popsat jako sympatie ke straně TOP09.

Dále k tomu dochází především samotným výběrem zpráv, které jsou divákům předkládány. Zpravodajové ČT neopominou žádnou příležitost k tomu, aby mohli obvinit Rusko z nějakého omezování lidských práv a jsou schopni nějakou takovou informaci mnohokráte opakovat a rozebírat, i když se obvykle týká jednotlivců a nemá sama o sobě nějak velký význam.

Naproti tomu snad ani jednou nezazněl z obrazovky ČT naprosto nepopiratelný fakt, že v konfliktu na Ukrajině jednoznačně porušuje základní lidské právo – a to právo na život - současná ukrajinská vláda, která už prostřednictvím svých armád povraždila v Donbasu tisíce lidí, čímž se také dopouští válečných zločinů dle ženevských konvencí.

ČT nám chce snad namluvit, že za bombardování východo-ukrajinských měst ukrajinskou armádou může Rusko.

ČT také systematicky popírá a zamlčuje právo lidí na sebeurčení, v tomto případě práva obyvatel Krymu a Doněcké a Luhanské republiky, kteří se rozhodli, že nechtějí být podřízeni Kyjevu. ČT nám chce namluvit, že vláda v Kyjevě má právo si násilným a krvavým způsobem podřídit několik miliónů lidí, kteří svou vůli po změně své státnosti vyjádřili ve volbách na Donbasu a v referendu na Krymu.

ČT nám chce namluvit, že ten, kdo vraždí civilisty po tisících je v právu, zatímco ten, kdo jim prostřednictvím humanitární a politické podpory, jenž je pravděpodobně skutečně doplněna i o dodávky výzbroje a výstroje, pomáhá uplatnit právo na sebeurčení a i právo na život, je ten špatný. Oproti tomu informace o vojenské a finanční podpoře, kterou zločinci z Kyjeva dostávají ze zemí NATO, nikdy nejsou předmětem kritiky.

Zpravodajci ČT mají tak zvrácenou morálku, že nás chtějí přesvědčit o tom, že několikaměsíční tresty za výtržnictví jsou obludným zločinem, zatímco bombardovat a likvidovat města spolu s jejich obyvateli je normální a správné a vlastně ani skoro nestojí za řeč. Alespoň to tak vypadá dle množství věnovaného vysílacího času a prezentovaných názorů.

ČT neustále opakuje lži ukrajinských představitelů či představitelů zemí NATO o tom, že v ukrajinském konfliktu bojuje ruská armáda, i když o tom nikdy nikdo nepředložil jediný důkaz. Naopak neinformuje o množství válečných turistů především z Evropy, kteří bojují na straně Ukrajinské vlády.

Příklady, kdy k takovémuto zkreslování reality za účelem poškození obrazu Ruska u české veřejnosti dochází, se dají najít ve zpravodajství každého dne. Ukázkou jasně jednostranného vysílání byl hned dalšího den po naší návštěvě jednání Rady ČT a to 22.1.2015.

Konkrétně následující pořady:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10101491767-studio-ct24/215411058060122

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10101491767-studio-ct24/215411058280122/

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10316155327-horizont-ct24/215411058050122/

ČT takovýmto strašným způsobem překrucovala vnímání dobrého a zlého i když nás přesvědčovala, že dobrý je ten, kdo povraždil sta-tisíce lidí během invaze do Iráku či Afghánistánu, během bombardování Libye či Srbska vojsky NATO, či během rozpoutání konfliktu v Sýrii podporou bojovníků proti vládě a sympatizantům prezidenta Assada, což jsou dle volebních výsledků minimálně 2/3 občanů Sýrie.

Zeptal bych se, jak je možné, že zpravodajové ČT takovým hrubým způsobem zkreslují realitu. Ale poměry na naší i světové mediální i politické scéně jsou nám však dobře známé.

ČT nedělá nic jiného, než že kopíruje a na naše poměry přizpůsobuje to, co dělá valná většina západních médií. Ta vedou na objednávku politicko-ekonomických elit západo-evropských zemí, Spojených států amerických a jejich spojenců jako např. Izrael a Saúdská Arábie kampaň proti každému, kdo se chce vzepřít jejich globální dominanci.

To byl případ Srbska či Libye, Íránu, Sýrie či třeba Venezuely. A protože Rusko se od doby nástupu Vladimíra Putina začalo dostávat z propadu, kam se dostalo po rozpadu Sovětského svazu a usiluje o vlastní nezávislou politiku, tak bylo vyhodnoceno jako nebezpečí pro dominanci euro-atlantických politicko-ekonomických elit. Všichni můžeme sledovat, jak je proti Rusku vedena válka politickými, ekonomickými i mediálními prostředky a to nikoliv proto, že by se dopouštělo něčeho příliš špatného, ale pouze proto, že se nechce podřídit zločincům, stejně jako to nechtějí lidé v Luhanské a Doněcké republice či lidé v Sýrii.

Zločiny a utrpení, které přinesly do světa Spojené státy americké a jejich spojenci v novodobé historii je nesrovnatelně větší, než cokoliv, čeho se za stejnou dobu dopustilo Rusko.

A přece nás Česká televize přesvědčuje o tom, že vlády západních zemí či Ukrajiny jsou úctyhodné a důvěryhodné a jejich výroky lze brát vážně a nekriticky, zatímco Rusové jsou ti nejhorší a Putin je horší než Hitler.

Rozpor mezi realitou a obrazem světa, který nám ČT nabízí, vnímá každý, kdo umí alespoň trochu samostatně myslet a bylo by to jen k smíchu, kdyby tím zároveň nenapomáhala neslýchanému utrpení, které zažívají lidé nejen na východní Ukrajině a nejen ve válečných konfliktech.

Myslím si, že začínáte chápat, že popřít skutečnosti, které jsem zde uvedl, se vám již nepodaří, protože lež má nohy evidentně a naštěstí stále kratší a kratší.

Tak se chci jen zeptat, zda jako členové Rady ČT chystáte nějaké kroky, kterým byste uvedenou situaci napravili, nebo zda se při konfrontaci s tímto problémem budete tvářit jako že se nic neděje a budete společně se zpravodajskou redakcí ČT hrát tuto trapnou a ubohou hru až do hořkého konce, podobně jako ji hráli představitelé minulého komunistického režimu, k jehož pádu také mimo jiné přispěl propastný rozdíl mezi realitou a obrazem předkládaným státními médii.

Na jaké straně historie tedy chcete stát?

Vypracoval a přednesl 21.1.2015 na jednání Rady ČT: Jan Korál

Hnutí Evropané proti válce - http://www.againstwar.eu/
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!