Zpráva o vystoupení zástupců veřejnosti se stížnostmi na neobjektivitu na jednání Rady ČT 21.1.2015

Jako zástupci občanských iniciativ jsme se zúčastnili jednání Rady České televize 21.1.2015 a v počátku jednání Rady jsme vystoupili s kritikou objektivity zpravodajství ČT. Předseda Rady ČT vyzval zástupce veřejnosti, aby přednesli své stížnosti, avšak vymezil jim pouze 3 minuty, ve kterých se dá informovat pouze obecně a nelze zacházet do konkrétních detailů. Dále požádal, aby dodali své stížnosti písemně a uvedl, že Zprávu o činnosti zpravodajství bude Rada ČT projednávat až na dalším jednání a že tedy nyní nelze přistoupit k nějaké širší diskuzi.

Václav Dvořák v úvodu citoval novináře Jana Petránka, který prohlásil ve vysílání ČRo z 19.1.2015, že ČT lže, což zanedlouho doplnil komentátor Jan Hoffman, který sdělil totéž mírnějšími slovy.

Václav Dvořák a Lenka Procházková za hnutí Stop církevním restitucím (http://stop-cirkevnim-restitucim.cz/) vytýkali redakci zpravodajství neobjektivitu v informování o přípravě a schvalování zákona o tzv. církevních restitucích a to především v těchto bodech:

- veřejnost byla nedostatečně informována o obsahu zákona v průběhu jeho přípravy

- nesrovnatelně větší prostor byl v ČT poskytnut podporovatelům toho zákona, než jeho odpůrcům

- v ČT neproběhla žádná diskuze odborníků z oblasti historie a práva, kteří by poskytli veřejnosti nezaujaté a vyvážené informace o této problematice

- když zástupci občanských iniciativ uspořádali několik odborných seminářů na toto téma, tak to ČT ignorovala

- ČT neinformovala o tom, že v květnu 2014 jednali zástupci Ústavně právního výboru Parlamentu ČR ve Vatikánu o konkordátu. ČT samozřejmě neinformovala ani o tom, jaké by mohlo mít toto jednání důsledky.

- ČT vysílá množství pořadů zaměřených na propagaci církve, které je výrazně nadměrné vzhledem k 8% zastoupení členů církví v ČR, dělá tak neplacenou reklamu církvím, které se v důsledku schválení zákona o církevních restitucích staly podnikatelskými subjekty.

- ČT neinformovala o opomenutí Ústavního soudu, který zamítl žalobu senátorů proti zákonu o církevních restitucích bez toho, aby Ústavní soud prostudoval všechny podané důkazy a rozhodl bez jejich znalosti

 

Jan Korál za hnutí Evropané proti válce (http://againstwar.eu/) upozornil na systematický proti-ruský postoj redakce zpravodajství ČT a obzvlášť během zpravodajství o vojenském konfliktu na Ukrajině. Během 5ti minutového čteného projevu uvedl konkrétní body.

Václav Novotný za hnutí Ne Základnám (http://nezakladnam.cz/) připomněl konkrétní lež, kterou ČT odvysílala 18.9.2014 a která obsahovala tvrzení, že Rusko zahájilo 17.9.1941 2. světovou válku. Upozornil na to, že na konkrétní dotaz, kdo zodpovědný za tuto odvysílanou zprávu, nebylo i přes použití zákona o přístupu k informacím 106/99 Českou televizí odpovězeno.

Upozornil např. na zpravodajskou relaci Jana Karase z předchozího večera, tj. 20.1.2015, kdy jeho zpravodajství připomínalo spíše válečného zpravodaje ukrajinské vlády, než zpravodaje České televize. K tomu si stačilo všimnout konstrukce podávané informace, kdy až v závěru prohlásil, že se jedná o tvrzení ukrajinské strany, aniž by uvedl jakýkoliv upřesňující zdroj. V divácích muselo jeho vyjádření zanechat jednoznačný dojem, že Ruská federace poslala na Ukrajinu obrněnou techniku a armádu.

Členové Rady ČT neodpověděli na konstatování, že se v prosinci před budovami ČT konal protest proti neobjektivitě, což byla jen jedna z mnoha akcí, kterou pořádala veřejnost za tímto účelem za řadu let. ČT o těchto názorech občanů informuje pouze velmi zřídka a na jejich dlouhodobé požadavky a stížnosti prakticky žádným způsobem nereaguje.

Na stížnosti zástupců veřejnosti odpověděli následující členové Rady ČT:

Michal Hauser připomněl, že již dříve navrhoval, aby Rada ČT pro potřeby veřejnosti uveřejňovala stížnosti, které Rada ČT dostává.

Ivana Levá zareagovala na poznámku Václava Dvořáka o kampani a soustavných útocích ČT proti prezidentovi ČR Miloši Zemanovi tím, že uvedla argumenty na podporu posledního prezidentova výroku o speciálním školství.

Jan Prokeš krátce okomentoval téměř všechny zmíněné oblasti s tím, že nepovažuje tvrzení vystupujících občanů za zcela pravdivá a objektivní. Navrhoval nad těmito tématy diskuzi „bez emocí“, avšak neuvedl, jak, kdo a s kým by měl diskutovat, takže jeho návrh vyzněl do prázdna.

René Kühn poznamenal, že stížnost Václava Novotného o chybné informaci z 18.9.2014 byla skutečně oprávněná a příslušní pracovníci byli potrestáni, avšak požadované jméno neuvedl.

Ředitel ČT se ke stížnostem nevyjadřoval.

Předseda Rady ČT J. Dědič je možná dobrým sportovcem, když se v úvodu pochlubil, že absolvoval Jizerskou padesátku s dobrým umístěním, ale tím zřejmě veškeré jeho schopnosti končí.

Celkově byla reakce členů Rady ČT vyhýbavá, až ignorantská, ostatně stejně, jak tomu je již dlouhé roky. Celkový nezájem Rady ČT o názory občanů byl zřejmý z upozorňování předsedy Rady J. Dědiče na krátké přetažení 3 minutového limitu, jenž byl pro zástupce veřejnosti vymezen a to v situaci, kdy veřejnost nemá prakticky žádnou jinou příležitost, jak se členy Rady ČT diskutovat a vést je k nějaké odpovědnosti, stejně jako to nemá s pracovníky zpravodajství ČT.

Zvukový záznam jednání Rady ČT zde:

http://www.ceskatelevize.cz/rada-ct/prenos-jednani-po-internetu/?IDEC=215%20251%2000056/0002

Texty stížností zde:

http://www.nwoo.org/2015/01/28/stiznost-lenky-prochazkove-na-neobjektivitu-zpravodajstvi-ct-z-21-1-2015/

http://www.nwoo.org/2015/01/28/stiznost-jana-korala-na-objektivitu-zpravodajstvi-ceske-televize/

Poděkování patří zástupci ČTK, který si vyžádal příslušné materiály a díky kterému se tato informace objevila i v jiných médiích např zde:

http://www.novinky.cz/kultura/359438-obcansti-aktiviste-kritizovali-zpravodajstvi-ceske-televize.html

Právo_22_1_2015_Sken
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!