Zpráva o vystoupení zástupců veřejnosti se stížnostmi na neobjektivitu na jednání Rady ČT 21.1.2015

Jako zástupci občanských iniciativ jsme se zúčastnili jednání Rady České televize 21.1.2015 a v počátku jednání Rady jsme vystoupili s kritikou objektivity zpravodajství ČT. Předseda Rady ČT vyzval zástupce veřejnosti, aby přednesli své stížnosti, avšak vymezil jim pouze 3 minuty, ve kterých se dá informovat pouze obecně a nelze zacházet do konkrétních detailů. Dále požádal, aby dodali své stížnosti písemně a uvedl, že Zprávu o činnosti zpravodajství bude Rada ČT projednávat až na dalším jednání a že tedy nyní nelze přistoupit k nějaké širší diskuzi.

Václav Dvořák v úvodu citoval novináře Jana Petránka, který prohlásil ve vysílání ČRo z 19.1.2015, že ČT lže, což zanedlouho doplnil komentátor Jan Hoffman, který sdělil totéž mírnějšími slovy.

Václav Dvořák a Lenka Procházková za hnutí Stop církevním restitucím (http://stop-cirkevnim-restitucim.cz/) vytýkali redakci zpravodajství neobjektivitu v informování o přípravě a schvalování zákona o tzv. církevních restitucích a to především v těchto bodech:

- veřejnost byla nedostatečně informována o obsahu zákona v průběhu jeho přípravy

- nesrovnatelně větší prostor byl v ČT poskytnut podporovatelům toho zákona, než jeho odpůrcům

- v ČT neproběhla žádná diskuze odborníků z oblasti historie a práva, kteří by poskytli veřejnosti nezaujaté a vyvážené informace o této problematice

- když zástupci občanských iniciativ uspořádali několik odborných seminářů na toto téma, tak to ČT ignorovala

- ČT neinformovala o tom, že v květnu 2014 jednali zástupci Ústavně právního výboru Parlamentu ČR ve Vatikánu o konkordátu. ČT samozřejmě neinformovala ani o tom, jaké by mohlo mít toto jednání důsledky.

- ČT vysílá množství pořadů zaměřených na propagaci církve, které je výrazně nadměrné vzhledem k 8% zastoupení členů církví v ČR, dělá tak neplacenou reklamu církvím, které se v důsledku schválení zákona o církevních restitucích staly podnikatelskými subjekty.

- ČT neinformovala o opomenutí Ústavního soudu, který zamítl žalobu senátorů proti zákonu o církevních restitucích bez toho, aby Ústavní soud prostudoval všechny podané důkazy a rozhodl bez jejich znalosti

 

Jan Korál za hnutí Evropané proti válce (http://againstwar.eu/) upozornil na systematický proti-ruský postoj redakce zpravodajství ČT a obzvlášť během zpravodajství o vojenském konfliktu na Ukrajině. Během 5ti minutového čteného projevu uvedl konkrétní body.

Václav Novotný za hnutí Ne Základnám (http://nezakladnam.cz/) připomněl konkrétní lež, kterou ČT odvysílala 18.9.2014 a která obsahovala tvrzení, že Rusko zahájilo 17.9.1941 2. světovou válku. Upozornil na to, že na konkrétní dotaz, kdo zodpovědný za tuto odvysílanou zprávu, nebylo i přes použití zákona o přístupu k informacím 106/99 Českou televizí odpovězeno.

Upozornil např. na zpravodajskou relaci Jana Karase z předchozího večera, tj. 20.1.2015, kdy jeho zpravodajství připomínalo spíše válečného zpravodaje ukrajinské vlády, než zpravodaje České televize. K tomu si stačilo všimnout konstrukce podávané informace, kdy až v závěru prohlásil, že se jedná o tvrzení ukrajinské strany, aniž by uvedl jakýkoliv upřesňující zdroj. V divácích muselo jeho vyjádření zanechat jednoznačný dojem, že Ruská federace poslala na Ukrajinu obrněnou techniku a armádu.

Členové Rady ČT neodpověděli na konstatování, že se v prosinci před budovami ČT konal protest proti neobjektivitě, což byla jen jedna z mnoha akcí, kterou pořádala veřejnost za tímto účelem za řadu let. ČT o těchto názorech občanů informuje pouze velmi zřídka a na jejich dlouhodobé požadavky a stížnosti prakticky žádným způsobem nereaguje.

Na stížnosti zástupců veřejnosti odpověděli následující členové Rady ČT:

Michal Hauser připomněl, že již dříve navrhoval, aby Rada ČT pro potřeby veřejnosti uveřejňovala stížnosti, které Rada ČT dostává.

Ivana Levá zareagovala na poznámku Václava Dvořáka o kampani a soustavných útocích ČT proti prezidentovi ČR Miloši Zemanovi tím, že uvedla argumenty na podporu posledního prezidentova výroku o speciálním školství.

Jan Prokeš krátce okomentoval téměř všechny zmíněné oblasti s tím, že nepovažuje tvrzení vystupujících občanů za zcela pravdivá a objektivní. Navrhoval nad těmito tématy diskuzi „bez emocí“, avšak neuvedl, jak, kdo a s kým by měl diskutovat, takže jeho návrh vyzněl do prázdna.

René Kühn poznamenal, že stížnost Václava Novotného o chybné informaci z 18.9.2014 byla skutečně oprávněná a příslušní pracovníci byli potrestáni, avšak požadované jméno neuvedl.

Ředitel ČT se ke stížnostem nevyjadřoval.

Předseda Rady ČT J. Dědič je možná dobrým sportovcem, když se v úvodu pochlubil, že absolvoval Jizerskou padesátku s dobrým umístěním, ale tím zřejmě veškeré jeho schopnosti končí.

Celkově byla reakce členů Rady ČT vyhýbavá, až ignorantská, ostatně stejně, jak tomu je již dlouhé roky. Celkový nezájem Rady ČT o názory občanů byl zřejmý z upozorňování předsedy Rady J. Dědiče na krátké přetažení 3 minutového limitu, jenž byl pro zástupce veřejnosti vymezen a to v situaci, kdy veřejnost nemá prakticky žádnou jinou příležitost, jak se členy Rady ČT diskutovat a vést je k nějaké odpovědnosti, stejně jako to nemá s pracovníky zpravodajství ČT.

Zvukový záznam jednání Rady ČT zde:

http://www.ceskatelevize.cz/rada-ct/prenos-jednani-po-internetu/?IDEC=215%20251%2000056/0002

Texty stížností zde:

http://www.nwoo.org/2015/01/28/stiznost-lenky-prochazkove-na-neobjektivitu-zpravodajstvi-ct-z-21-1-2015/

http://www.nwoo.org/2015/01/28/stiznost-jana-korala-na-objektivitu-zpravodajstvi-ceske-televize/

Poděkování patří zástupci ČTK, který si vyžádal příslušné materiály a díky kterému se tato informace objevila i v jiných médiích např zde:

http://www.novinky.cz/kultura/359438-obcansti-aktiviste-kritizovali-zpravodajstvi-ceske-televize.html

Právo_22_1_2015_Sken
8 Komentářů k Zpráva o vystoupení zástupců veřejnosti se stížnostmi na neobjektivitu na jednání Rady ČT 21.1.2015

 1. Contumax napsal:

  Mě to připadá, že jsou faktický zločinci, potřebujou na veřejný pranýř a zmrskat je bičem do krvava a zavřít do šatlavy a dávat jim jen chleba a vodu aby zpytovali svědomí aby pochopili tihle zločinci jaký utrpení podporují !!! Je to banda buzerantů

 2. Petr napsal:

  Já bych se na ČT vykašlal. Je to plýtvání časem a energií. ČT je moloch, vydatně živený státem. Státem zajištěné výplaty redaktorů zajistí, že si redaktoři nebudou komplikovat život hledáním pravdy. Placeni jsou přece i tehdy, když pouze přednesou oficiální prohlášení vlád, to stačí a peníze jsou na účtu. Stále tvrdím, že Korál a pod. jen mlátí hlavou o zeď. Když už, vzal bych televizor na ulici, napojil na generátor a z notebooku referoval o dění - tak to to dělávají v Brně. Oni ale promítají dokument Pozemšťané.

 3. Jana Karásková napsal:

  Velký pokrok po dvou letech - dokonce veřejnost dostala možnost promluvit - ani ty 3 minuty nebyly dříve myslitelné.

  Dědič je případ :)

 4. Jana Karásková napsal:

  Mám nahrávku jak jsem nadzvihla emoce na nedávném semináři v Poslanecké sněmovně - také tam byl Dědič a Dvořák ... řekla jsem že ČT cenzuruje projev W. Clarka, jeho obsah a co dnes vidíme na Blízkém východě - ISIS. A jak začali hlučet /i v auditoriu/ tak jsem přidala zmínku o tom, kdo asi cvičil bojovníky ISIS v Jordánsku.

  Taky mi možná stačily 3 minutky... ani jsem si to nezměřila... :)

 5. Jana Karásková napsal:

  Mluvím jako třetí - je to závěr diskuse, v ní jsem řekla něco obecnějšího k úrovni vysílání ČT už dopoledne. Seminář svolal Martin Komárek - předseda volebního výboru PS a jednalo se tam o nové legislativě - volbách do Rad ČT a ČRo. Reakce byla drsná, ale M. Komárkovi jsem pak dala nějaké materiály - i článek o kauze Baxter, řekl mi, že by se mnou někdy rád promluvil - byla pak hned schůze volebního výboru, kde probírali Zemana...

  Seminář PS 14.1.2014.MP4

  http://ulozto.cz/xucmD7Sq/seminar-ps-14-1-2014-mp4

  Zde jsem mluvila na podobné téma - bombardování Libye - asi uprostřed, mluví tam pak i Honza Korál - Forum 2000 v r. 2012:

  https://www.youtube.com/watch?v=2Y3_NnJzr6A

 6. Jarda PV napsal:

  Po republice běhá názor, že pravda začíná tam,kde končí signál "České" televize - a já s tím naprosto souhlasím
  Na tolik lží a zatajování skutečností musí mít člověk opravdu "kačení žaludek") - sám mám doma (i z vlastní zkušenosti) pár věcí o Ukrajině,muničáku v Beskydech, podivných manévrech cizích arámd u nás, velkolepého uplácení justičních "činovkíků", exekutorské mafii atd. atd
  Jen kdyby to někoho zajímalo...

 7. Eduard napsal:

  Koho chleba jíš toho písenˇspívej-to platí pro media všeobecně ne jenom pro ČT.PS Mediální mafie ovčane, pravda to
  nemá lehké.

 8. 6e media slouží jako ideový bič na posluchače coby jezdecké koně, to víme, že to je zdrojem dezinformace a nemyšlení, to je stará obnošená vesta. A to ať jde o politiku, zdraví, výrobky, vzdělání ... je to všechno jako moda a pouhý býznys. Je to prostě ohlupovací zařízení, naneštěstí úspěšné.
  Rozčiluje mě ale přerušování filmového děje reklamami (často je to sice závod v blbost a jeden neví oč jde, zdali o dreklamu anebo telež) protože to je výcvik v přerušování logických řetězů nesmysly a tedy běh rovnejma nohama do nemyšlení. Copa tomu říkaj psyší jatři ... měli by syčetg ne za tři ale aspoň za tři miliony. Takové terrazpravodajství je vyrobí z lití podtrilobity. Přeji největší úspěchy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!