Putinovo neočekávané vítězství: Evropa zuří, že jim teď Řecko vetuje ruské sankce

300xPřede dvěma dny jako první Zero Hedge a krátce na to všichni ostatní, poukázal na cosi ohromujícího: zatím největší překvapení, které se objevilo od nové řecké proti Trojce a zbídačování zaměřené vlády nebyl ani tak záměr podstoupit první test zpochybnitelnosti „ohavného dluhu“ – to bylo všeobecně známo dopředu – ale jeho dramatický obrat směrem od Německa a od Evropy s příklonem k Rusku.

Jak už jsme před tím referovali, Řecko nejenže už zablokovalo veškeré už probíhající privatizační procesy, což je ostentativním pohrdáním Merkelkou a Trojkou, které požadují kousek po kousku ve speciálních výprodejích ve frcu rozprodat Řecko západním kupcům jako součást „výkupu z dluhů“, také plánuje zase zestátnit zaměstnance veřejného sektoru a oznámila i zvednutí penzí pro ty s nízkými příjmy, což jsou další jasná porušení zbídačujících opatření Trojky.

Ale nejdůležitější poselství, které vysílá Tsipras Evropě, je to, že (poté co se po zvolení jako s prvním sešel s ruským velvyslancem), tak má Řecko teď, když přijde na ruské sankce, v podstatě právo veta!

Na to se poprvé začalo narážet, když ministr zahraničí Nikos Kotzias, který dnes dorazil do Bruselu, aby diskutoval o možných dodatečných sankcích na Rusko kvůli konfliktu na Ukrajině, před několika dny řekl, že řecká vláda nesouhlasí s prohlášením EU, v němž president Donald Tusk přednesl výhled na „další restriktivní opatření“ proti Rusku. Jak si už před tím všiml Bloomberg, Kotzias v posledních měsících na Twitter psal, že sankce proti Rusku nejsou v zájmu Řecka. Na blogu uvedl, že nová zahraniční politika Řecka by se měla soustředit na zastavení probíhající transformace EU „na impérium řízené vrtochy vyvolených pod nadvládou Německa.“

A Evropa šokovaná, že jeden z jejích vlastních se opovážil zpochybnit „jednomyslnou“ politiku vůči Rusku vedenou US ministerstvem zahraničí, jehož názor na Evropu nejlépe vystihuje odposlechnutý výbuch Victorie Nuland „Jebat EU“ z února 2014, teď musí couvat. Od DPA:

Evropská unie ve středu popřela, že když vydala prohlášení přednášející výhled na nové sankce proti Rusku, tak ignorovala námitky Řecka.

Tahle potyčka je první z několika střetů, které lze očekávat mezi Bruselem a novým řeckým ministerským předsedou Alexisem Tsiprasem, který byl v neděli zvolen na základě slibů nového projednání výkupu z dluhů uděleného Řecku jeho evropskými sousedy a Mezinárodním měnovým fondem.

Tsipras se v minulosti rovněž vyjadřoval proti sankcím na Rusko s odmítáním používat „jazyka Studené války.“

EU uvalila na Rusko za jeho roli v Ukrajinské krizi několik kol sankcí, zvláště ekonomických opatření zamezujících přístupu Ruska k evropským úvěrovým trhům a k evropským exportům. V úterý ráno vůdci EU ve společném prohlášení pověřili své ministry zahraničí, aby až se ve čtvrtek sejdou, uvážili „další restriktivní opatření“.

Tsipras si však řeckým médiím stěžoval, že tohle prohlášení s jeho zemí nekonzultovali. „Řecko k tomu nesvolilo,“ prohlásil v úterý večer Tsipras s dodatkem, že toto prohlášení Bruselu je porušením „řádných procedur.“

Mluvčí presidenta EU Donalda Tuska, který prohlášení za tyto vůdce vydal, popřel, že by během přípravy tohoto textu odstavili Atény bokem.

„Konzultovali jsme se všemi, jako to děláme vždycky, a Řecko jsme nijak neignorovali ani ho neodstrčili stranou – právě naopak,“ řekl DPA Preben Aamann. „Pokusili jsme se najít konkrétní řešení, které by je uspokojilo.“

Ve skutečnosti je tím, co „EU dělá vždycky,“ ignorace hlasů a zájmů všech, kromě těch zcela nejmocnějších. A co se týče toho „neignorování“ Řecka, tak EU zjevně šlápla vedle. Řecko a jeho vláda teprve teď přestává být lokajem Eurozóny, a už se nebude stavět na její stranu: „Řecký vysílač Skai řekl, že nově jmenovaný ministr zahraničí Nikos Kotzias ve čtvrtek na schůzi v Bruselu tuto záležitost přednese. V belgické metropoli je rovněž 12. února očekáván Tsipras na summitu EU, který se bude týkat situace na Ukrajině.“

A takto Rusko v Evropě zrovna dosáhlo naprosto neočekávaného vítězství: „Sankce na EU vyžadují k realizaci jednohlasnost, a tak by řecké veto mohlo zablokovat další opatření.“ A to všechno díky té hrubé chybě Bruselu epických rozměrů, když nějakému evropskému národu dovolil, aby demokraticky projevil svůj hlas.

Nebylo to jen Zero Hedge, kdo první poukázal na příklon Řecka k Rusku: Greg Gibbs z RBS tu říká, že nyní existují „obavy, že řecká vláda by mohla proti dalším ruským sankcím hrozit vetem výměnou za úlevy z dluhu, a ty dále přiživují strach z tohoto konfliktu.“

Aby bylo jasno, to Německo, jehož teatrální odpor vůči tisku peněz se minulý týden složil jako Boehnerova skládací zahradní židle, a jenž teď všem jasně dává na srozuměnou, že jediné, co ho zajímá, je udržení německé exportní dominance (z čehož plyne i averze k DEM) spolu s posvátností Deutsche Bank, a že na obavy lidu z hyperinflace se neohlíží, to teď dost zuří, že jeho grandiózní ambice evropské ekonomické lokomotivy – která, jak jsme před chvílí referovali, právě oficiálně vstoupila do deflace – mu rozbilo maličké, depresí zdrcené Řecko.

Tady německý ministr hospodářství Gabriel, kterého při tom natočili, dští oheň a síru na Řecko. Od Reuters:

Řecko by nemělo zatěžovat zbytek Evropy svou vnitřní politickou debatou, řekl ve čtvrtek německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel s dodatkem, že vlastní řecké nerovnosti jsou tím, co nese vinu za problémy, kterou teď zkouší svalit na své mnohačetné věřitele.

Gabriel řekl, že řecký parlament by měl zůstat v euru, ale že nový levicový vůdce Alexis Tsipras musí respektovat podmínky jejich vykoupení z dluhů. Řecko nemůže obviňovat tu „trojku“ svých četných dlužníků za svoji vlastní nespravedlivou distribuci bohatství, řekl.

„Všichni demokratičtí lidé musí respektovat demokratické rozhodnutí voličů a právo nově zvolené vlády rozhodnout o svém kurzu – ale od zbytku občanstva Evropy by se nemělo očekávat, že by změny v řecké politice na ně měly uvalit břemeno,“ řekl.

Samozřejmě, že potud, pokud změny v řecké politice dovolovaly zbytku evropského občanstva mít prospěch na úkor Řecka, tak nikdo ani nemrkl okem. Ale když se tahle rovnováha změní, tak se otevřou brány pekel.

A jako poslední potvrzení, že maličké Řecko má náhle všechny páky na Evropu, před chvílí německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier řekl, že Evropské sankce na Rusko komplikuje „nová řecká vláda.“

Dobrou zprávou pro Řecko je samozřejmě ta, že má teď na vybranou: může použít svého práva veto jako vyjednávací páky, aby odblokovalo US zahraniční politiku na Ukrajině (protože na konci dne to bude Evropa, kdo jediný v důsledku sankcí na Rusko opravdu hodně ztratí) a požadovat dluhům zástřih fazóny výměnou za to, že se přidá k Johnu Kerrymu s dalším „potrestáním“ Ruska. Nebo se může prostě držet svého a chytit se konkurenčních lepších návrhů od Ruska a BRIC, jejichž páka je teď při pádu cen ropy sice skromná, ale až v US zkrachuje poslední investor do obligací a US renesance těžby z břidlic skončí, čímž vyšle ropu zpátky na 100 $, tak spatříme, jak jsou vývozci ropy s velkým třeskem zpět a diktují geopolitické podmínky.

A ať se stane cokoliv, neříkejte prosím vás Bruselu, že bod 40 Syrizy, tj. 40. bod Manifestu se rovná „jaderné volbě,“ neboť to je „Zavření všech zahraničních základen v Řecku a stažení se z NATO.“

Je to už tak zlé, že Business New Europe zašel až tak daleko, že se ptá, zda nová řecká vláda není „ruským Trojským koněm uvnitř EU?“

Každopádně se evropská mocenská rovnováha právě posunula, a to způsobem, který nikdo nečekal:

Největšími vítězi jsou, i když jen prozatím Řecko a Rusko (a ač to nikdo nikdy nepřizná, ta i všichni ti Evropané, kteří zoufale potřebují ruský po dovozech prahnoucí trh).

Největšími poraženými jsou všichni ti nevolení Eurokraté v Bruselu, kteří si v tomto okamžiku drbou hlavu, jak říci Johnu Kerrymu tu zlou zprávu, že už neexistuje jednomyslnost v sankcích na Rusko, a to všechno díky zemičce, o které by nikoho nenapadlo, že by se mohla opovážit promluvit.

 

Submitted by Tyler Durden on 01/29/2015 08:57 -0500

Vyšlo na Reformy.cz

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2015-01-29/putins-unexpected-victory-germany-furious-greece-now-russian-sanctions-veto
29 Komentářů k Putinovo neočekávané vítězství: Evropa zuří, že jim teď Řecko vetuje ruské sankce

 1. Šimon napsal:

  Krásné čtení.

 2. Adolf Balík napsal:

  Takže Řekové jsou Euro-separatisté a Atény jsou Doněck Evropy? :-)

 3. Marco napsal:

  Něco mi s tím slavným Řeckem uniká. Německo je zadlužené až po uši a žádné dluhy nevrací, navíc dluží válečné reparace samotnému Řecku a přesto neustále ukazují na Řecko, že se musí vykoupit. Tady něco opravdu nehraje a doufám, že tomu Řekové udělají přítrž, bez celé EU se určitě obejdou, jen to chtít vidět za tím vším divadlem, které má ukrást veškerý státní majetek a ve své podstatě samotné Řecko ovládnout. Dámy a pánové, nyní vidíme jak se dnes vedou války a Řecko je v tuto chvíli pod palbou...

 4. JARIS napsal:

  Jen tak dal, jen tak dal...! Ktera zeme bude dalsi, aby podrazila nohy prihlouple a drze slepenici eurosajuzu? Ze by Spanelsko? Prala bych si, aby to bylo Cesko.

 5. Robo napsal:

  ..a ja ešte stále musím kde tu počúvať hlúpe kecy typu "ja som malý, ja nič nezmôžem"..
  Nezmozem, keď práve tomuto blbemu kecu, ktorý mi implantuju satanisti, uverim.
  Inak môžem doslova ČOKOĽVEK!

 6. klub napsal:

  no a uz je to tu - greci hlasovali dnes v bruseli jednotne s celou EU - nebude to vsetko tak, ako sa zdalo

 7. Contumax napsal:

  EU nemá žádnou budoucnost, nikdy se spolu nedomluví, stojí na špatných základech, to Vám poví kde kdo, každý mistr dělnický znalý řemesla zednického,že když nejsou dobrý základy, dům padne už při první pohromně, vichřici....
  Nebo snad si myslí troubové, že budou dům rukama podpírat ???

 8. antiNWO napsal:

  A to treba pripomenuť, že za falšovaním štatistík v Grecku a jeho rozkradnutím stojí Goldman Sachs. Hold Gréci majú to najhoršie za sebou, majú mnoho pák ako zatriasť s celou EU. Za chvílku pôjde cez ích územie plyn pre pol EU a za to sú tiež dobré peniaze. Tiež zdielam názor, že čoskoro niečo podobné sa môže udiať aj u nás. V 89. si všetci naivne mysleli, že za pár rokov sa budeme mať ako Nemci, prešlo štvrť storočia a je to ešte horšie. Nepotrvá dlho keď ľudia pochopia, že ako Nemci sa nikdy mať nebudú a s krachujúcou EU nám bude len horšie a horšie a pomaly sa začnú rozhliadať, hladať alternatívu a začnú sa obracať na východ. Dajme tomu trochu času kým sa ľudia spamatajú a kým to v nich dozrie. Časom pochopia, že pre Germana navždy ostanú iba gastarbajteri na lacnú kvalifikovanú prácu a že Rus je predsa len Slovan ako my a preto s nami tak vy..bávať nebude.

 9. pavelka70 napsal:

  jo, takže Kotzias a Tsipras pojedou do Bruselu? Budou mít ochranku spolehlivou? Budou papat svoji svačinu, nebo se dají pohostit Junckerem? Vidím to nějak černě. Jsem skeptik. Víte pánové, mám obavy aby oba nedopadli jako Hugo Chavez.

 10. Miroslav Kelnar napsal:

  Slezte z toho lustru, Donalde, dostanete přes držt´ku

 11. Sony napsal:

  Snad to klapne a tato země vytře zrak všem fašistům v EU,fandím nové vládě v ŘECKU,snad v tom nezůstane sama.

 12. palec napsal:

  To je sice fajn ale pod ziadnum clankom som nevidel spomenut co sa stane s peniazmi co nam greci dlzia. ked sme sa im skladali na dlh, tusim 50€ na hlavu slovaka.....

 13. Zed napsal:

  Zase bych to tak optimisticky neviděl. Když se můžou odpouštět miliardové dluhy Ukrajině, tak se dohodne snížení dluhu i Řecku. Daňový poplatník v EU to rád zaplatí, Syriza se srovná do šiku a sankcionalizovat Rusko se bude vesele dál. Základny NATO a SSA v řecku samozýejmě i nadále zůstanou a SSA vytvoří z Polska, Slovenska, Maďarska, Rumunska a možná i Bulharska tzv Mezimoří pod vedením jim nejloanálnějšího Polska, které nacpou novými vojenskými základnami.

  • Janhonza1 napsal:

   No jo, ale co je výhodnější? Oni sice smáznou dluhy, ale potom ruku v ruce odkráčí do krachu, protože celá EU tam pomalu směřuje. Nebo se přiklonit k rusku, kde bude "hlad" po zboží a v dohledu hospodářský rozmach. Z dlouhodobého hlediska, bych bral bratra Rusa.

 14. Leviathan napsal:

  Rusko oficiálně nabídlo Tsiprasovu Řecku pomoc se splácením (řešením) dluhu, pokud se odvrátí od EU a NATO. Jelikož Řecko od EU a NATO již nic nedostane (jednání Tsiprase v Bruselu na tom nic nemění), vidí dobrou šanci v bezsankčním obchodním režimu s Ruskem, pravděpodobně na stejné clearingové bázi jako u Číny. Kdo chce férově s Ruskem obchodovat - může a vydělají oba. Kdo nechce, musí počítat ztráty a rizika.

 15. Calembredaine napsal:

  Syriza si nic vetovat nedovolí ... to jsou samí marxisti! A my víme kdo ty řídí! To by u vesla musel bejt Zlatej úsvit!

  • gandalf napsal:

   Taky nevěřím, že si něco "vytrucují". EU udělá nějaké kosmetické úpravy, aby předáci Syrizy neztratili hned po volbách před voliči tvář a jede se /bohužel/ dál. Vzpomeňte si na kampaň socodem před volbami a porovnějte stav v současnosti. Nato neopustí, mají obavy z Turecka /vzpomeňte na Kypr/.

   • Calembredaine napsal:

    Přesně! Jako Samstagstein žvanil: "Po volbách vyvoláme jednání o restitucích!". Hovno vyvolal .. na to musej bejt dva! Přitom by stačilo přijmout Okamurův zákon o všeobecném referendu ....

 16. abaxas napsal:

  Cílem je aby se Řecko odtrhlo od EU, viz zde: http://citymart.cz/?p=67

 17. Jana napsal:

  Napadá mě že je Řecko geopoliticky velmi důležité.Stačí se podívat na mapu.Rusko umí hrát dobře šachy.Dlouho se marně snaží s EU vyjít.Tohle je naprosto geniální tah ke kterému Řecku gratuluji.

 18. Contumax napsal:

  Řecko má ve svých mořských vodách ropu a plyn....

 19. oliver napsal:

  Mam takovej dojem ze z Recka se stane nechtena zeme u ktere budou muset nastolit americkou demokraci smerujici k totalni krachu Recka. Bodejd by to tem Rekum s Ruskem klaplo, tam maji vetsi sanci ohledne obchodovani s Ruskem a Briscem jak s Eu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!