Často kladené otázky o odpojení Ruska od systému SWIFT

russiaswiftCo udělá Rusko, jestliže si Západ riskne odpojit nás od SWIFT? Velmi konzervativní odhad hodnoty majetku v západním Rusku je 1 trilion dolarů. Jenom například IKEA má v Rusku 1,5 milionu (!) čtverečních metrů komerčních ploch a západní majitelé ve skutečnosti vlastní velké množství podílů v ropných společnostech, četných továrnách, akcie ruských společností a další a další.

Někteří experti naznačují, že celková hodnota vlastnictví Západu v Rusku může dosáhnout až 3,5 trilionu amerických dolarů.

V případě války všechna tato západní aktiva pravděpodobně okamžitě propadnou ve prospěch státu. To znamená, že rozhodnutí o odpojení Ruska od SWIFT bude znamenat pro Západ hodně bolestné ztráty. Tyto ztráty s velkou pravděpodobností postihnou západní banky, a není jisté, zda ekonomiky EU a USA nacházející se v krizi poté nepadlou do propasti.

V.: Je možné, že jako kompenzace se Západu dostane alespoň potěšení vidět ruskou ekonomiku „rozervanou na kusy“?

O.: To je krajně nepravděpodobné. Odpojení od SWIFT nám způsobí některé nepříjemnosti, ale kritické problémy nenastanou. Je k tomu příliš málo důvodů.

V: Jak vůbec funguje SWIFT?

О: Pokud nebudeme zabíhat do velkých podrobností, pak velmi jednosuše – je to druh elektronického systému, pomocí kterého je možné posílat do banky příkazy pro převod peněz tomu či jinému svému obchodnímu partnerovi.

V.: Co se stane, pokud bude Rusko odpojeno od SWIFT?

O: Naši byznysmeni budou zasílat platební příkazy bankám ne přes SWIFT, ale faxem, dálnopisem a prostřednictvím dalších archaických kanálů. Je to o něco méně pohodlné, trochu pomalejší, ale celkově, s výjimkou malého zpoždění plateb, rozdíl nebude.

V.: Co se stane, když vlády některých evropských zemí dají bankám tichý příkaz nepřijímat ruské peníze jinak než přes SWIFT (to je nijak)?

О.: Zaprvé evropské země nehoří přáním odejít z ruského trhu. Je to snad náhoda, že nás prosí o zrušení našich odvetných sankcí?

A zadruhé, pokud některé země EU pro nás uzavřou možnost využití platebního systému, budeme peníze posílat přes Čínu nebo různé offshore společnosti a tak podobně. Nebude to už tak výhodné, ale na lhůtách a nákladech se to opět nijak zvlášť neprojeví.

V.: Kdo tedy nejvíce utrpí?

O.: Poškozeni budou importéři, kteří do Ruska dovážejí zboží ze zemí Západu, a utrpí také exportéři prodávající na Západ naše nesurovinové zboží.

Problémy budou mít západní dopravci kontejnerové dopravy a ostních zařízení, pro něž bude složité nakupovat náhradní díly. Problémy budou mít i farmáři, pro něž bude složité nakupovat semena. Na obtíže narazí i ti, kdo se chystali rozšiřovat výrobu a počítali se západním vybavením.

Celkově se pro naši ekonomiku nic kritického nestane, i když v některých odvětvích se mohou objevit problémy velmi vážné, například v bankovnictví.

V.: Pokud tedy naší ekonomice nic kritického nehrozí, proč se mluví o válce?

О.: Protože odpojení od infrastruktury je klasický Casus Belli (důvod k válce). Analogickou příčinou války je například snaha přerušit řeku, která teče na teritorium sousedního státu. V Asii a v Africe regulerně kvůli takovému důvodu probíhají šarvátky: v dokumentech OSN je přímo řečeno, že přerušení vody je zakázáno mezinárodním právem.

Teď už snad chápete, proč sny Pobaltí o přerušení tranzitu do Kaliningradu nejdou dál než k planým řečem a proč my jednosměrně neuzavřeme Evropské unii plyn.

V.: Proč jsme tedy nevyhlásili Západu válku jako odpověď na zavedení sankcí?

О.: To je jiný případ. Představte si takový příklad. Pokud se na vás soused naštve a odmítne vám půjčit peníze a vy zas u něj odmítnete nakupovat jahody – to je obyčejné hašteření.

Pokud vás ale soused odpojí od internetu, který jde přes jeho pozemek, to už je důvod pro „válku“. Analogicky, pokud vy sousedovi přerušíte dodávku elektrického proudu, příčinu už bude mít.

V.: Dobře, příčina tedy je. Ale stojí to za to kvůli takové hlouposti vést válku?

O.: Představme si, že polské letectvo přiletělo do Ruska a bombardovalo nákupní centrum v jednom z pohraničních měst. Řekněme, že to bylo v noci, nebyly tam žádné oběti, nikdo nebyl zabit. Prostě bomba poškodila budovu obchodního centra.

Je nutné kvůli tomu začít s Polskem válku? Nebo je všechno OK a necháme Poláky nás beztrestně bombardovat?

В.: Válka je hrozná, je nutné jí zabránit všemi možnými způsoby, a ty ji chceš rozpoutat?

O.: Máme před očima zkušenosti Ukrajiny, která se rozhodla bez odporu kapitulovat před Západem a splnit všechny jeho požadavky. Přineslo to klid a pořádek na ukrajinské půdě?
Ne, nepřineslo. Na Ukrajině zuří občanská válka: protože pro Washington je výhodné změnit Ukrajinu na hořící bariéru mezi Ruskem a Evropou.
Existují i další příklady – Rusko samotné. V roce 1991 Gorbačov s plnou podporou sovětské elity a s tichým souhlasem sovětského lidu přenechal zemi Američanům. K čemu to vedlo?
Země se rozpadla, ekonomika se zhroutila, životní úroveň se propadla. Občanská válka vypukla v Čečensku, což byla opět výhoda pro Západ, ale Rusko tohle nepotřebuje.

V.: Existuje způsob, jak se se Západem smířit?

О.: Ano, je. Jak řekl Cornelius Nepos: „Chceš-li mír – připrav se na válku“. Pokud Rusko projeví dostatečně pevný postoj a dá najevo, že má prostředky pro přiměřenou reakci na agresivní jednání Západu, bude se Západ snažit přímé konfrontaci vyhnout.
Jak jsem řekl výše, konfiskace západního majetku na území Ruska – a v případě vyhlášení války na to budeme mít plné právo – je dost silný faktor pro vystřízlivění.

V.: Je možný přechod ekonomické války v horkou s použitím jaderných zbraní?

О.: Narovinu? To je nepravděpodobné. Samozřejmě Američané mají chuť nechat v nějakém horkém místě vybuchnout atomovou bombu pod zástěrkou teroristického útoku a vytvořit tak konflikt, třeba v Indii s Pákistánem. USA však mají i jiné varianty využití jaderných zbraní.
Ale naštěstí pro nás vláda USA neklesla ještě tak hluboko, aby seriozně takové plány zvažovala .

Ale scénář jaderné války se stane realitou, pokud poslechneme poražence a klesneme před Washingtonem na kolena. Vezměte si naše prozápadní liberály: sborem tvrdí, že naším hlavním nepřítelem je Čína. Pokud tihle spojenci Washingtonu přijdou v Rusku k moci, vyvinou značné úsilí, aby rozpoutali válku mezi Ruskem a Čínou. Taková válka by totiž vyřešila mnoho problémů USA.

V.: Jak se vyrovnat s tím, že Gazprom hodlá zastavit tranzit plynu přes Ukrajinu? Není to nepřátelský akt?

O.: Vůbec ne. My jsme neuvalili embargo, my neporušujeme žádné smlouvy. Většina smluv o dodávkách plynu s evropskými zeměmi byla uzavřena v roce 2004 na neobvykle krátkou dobu pro tyto smlouvy – 15 let (obvykle jsou tyto smlouvy na dobu 30 let). V roce 2019 máme právo tranzit zastavit.
Smlouvy s některými zeměmi, jako je Německo, Polsko a pobaltské státy, budou trvat déle, ale tam je zvláštní klauzule, podle níž se Gazprom zavazuje, že nebude dodávat plyn do určité země, ale na hranici EU.
Vezměte prosím na vědomí, že nikdo se dokonce ani nepokusil nás kvůli plynu žalovat, protože Rusko je v právu. Ve skutečnosti se samotná EU střelila do nohy svým „třetím energetickým balíčkem“, jmenovitě právě odvolání se na „třetí energetický balíček“ nám dovolilo postavit plynovod jen na hranici EU.
Jednoduše řečeno, pokud jde o smlouvy, máme právo na zavedení potrubí na jakékoli místo v Evropské unii, i kdyby to byl Lisabon. A je to problém Evropanů, jak budou distribuovat plyn uvnitř. Dodávkami zemního plynu na hranici Řecka a Turecka zcela odstraní všechny problémy Gazpromu.

V.: A co když Řecko vystoupí z EU?

O.: Pak dotáhneme potrubí přes Řecko k hranicím Itálie. Je totiž očividné, že pokud Řecko vystoupí z EU, bude tíhnout ke spojení s Ruskem.

V.: Proč ukončíme tranzit plynu přes Ukrajinu? Není to příliš tvrdé ve vztahu k zemi s ruským obyvatelstvem?

O.: Tam bylo několik důvodů, které vedly Washington na Ukrajinu zaútočit. Hlavními mezi nimi byl záměr umístit americkou vojenskou základnu na Krym a touha blokovat přístup ruského plynu na trh EU.
Otázka Krymu je již uzavřena, není tu nic, čeho by se Američané mohli chytit. Přesměrováním tranzitu přes Turecko se uzavírá i problém s plynem. Tak se Ukrajina nyní pro Washington stává méně a méně zajímavou. Předpokládá se, že po určité době Washington již nebude přidělovat prostředky na podněcování zdejšího konfliktu, a bude možné vrátit se k mírovému plánu založenému na federalizaci země.

В.: Je bezpodmínečně nutné najednou znárodnit veškerý západní majetek? Existují i jiné varianty asymetrické odpovědi?

О.: Nejpravděpodobnější se mi zdá, že znárodnění západního majetku bude strategickým přínosem pro ekonomiku. Avšak vláda má i jiné možnosti.

Například dobrým nápadem bude začít prodej ropy a plynu za rubly. V podstatě se teď potichoučku odvazujeme od dolaru: nové kontrakty už Gazpromněft uzavírá v rublech. Ale v případě odpojení SWIFT se bude muset tento proces značně urychlit – a přinutit tak Evropu, aby nám platila v rublech.

Vladimír Vladimírovič má rád šprýmy takového druhu, proto variantu prodeje plynu za rubly pokládám za celkem pravděpodobnou.

V.: Nezaútočí na nás Amerika, když jí odmítneme platit dolarovou daň?

О.: Před 15 lety by to udělala zcela určitě. Ale nyní není Strýček Sam zrovna v nejlepší formě. Před přímým napadením nás spolehlivě chrání jaderný deštník, pokusy majdanu jsou vládou úspěšně blokovány a v ekonomické válce je strategický převis zřetelně na straně Ruska.
Podívejte se na Írán – s USA je v nepřátelství už dávno, ale odmítnout platit dolarovou daň se rozhodl až nyní. Proč? Protože Liberální horda je velmi slabá na to, aby ho pokárala jako například Líbyi nebo Irák.

Autor: Oleg Makarenko

Zdroj: http://politrussia.com/ekonomika/f-a-q-po-otklyucheniyu-937/
7 Komentářů k Často kladené otázky o odpojení Ruska od systému SWIFT

 1. vlad napsal:

  Tento článek mi vlil trošku optimizmu do žil.

 2. Interbulo napsal:

  Páči sa mi slovné spojenie:Liberálna Horda! To je tá emerikánsko-anglánska banksterská horda, ktorá, chvalabohu končí, ešte chvíľu pokope a ako tá režisérka slávna česká režisérka V.Chytilová povedala: muži jsou naveľa, držia sa,držia… ale najednou zdechnou!A toto prichádza!

 3. antiNWO napsal:

  Tiež som si myslel, že pokial USA pretlačia odpojenie Ruska od SWIFTu, Rusko znárodní majetok občanov z krajín ktorí uvalili sankcie na Rusko a Rusko na tom neskutočne zarobí zrejme tak ako je spomínané v článku, takže cez trilión dolárov. Lepší kšeft si predstaviť neviem heh. A prípadné sankcie smerom z Ruska si myslím, že tento krát by boli zamerané na Nemecko, lebo to čo stvára frau Merkel nie je normálne. Nemeckí priemyselníci a bankári si už s frau Merkel rýchlo poradia, čo už neraz avizovali. Keď sa Nemcom začne rúcať hospodárstvo aj bežný občania budú robiť pohon na Merkelovú. Nemci nie sú sprostí, len sa ešte príliž dobre majú na to aby sa búrili.

 4. Václav napsal:

  Nehľaďte každý iba na vlastné dobro, ale každý i na dobro druhých a zavládne na svete MIER.

 5. Čas na změnu napsal:

  Potlesk, aneb jak se (HN)USA ubránit s grácií a noblesou bez jediného výstřelu a ještě je stihnout potichu vyfakovat i s (print) dolarem.

 6. VHR napsal:

  Rád jsem si to přečetl, dík.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!