Ukrajinská svodka z Hromnic

raw-smashed-out-tanks-apcs-folloKotel u Dělbaceva ještě není uzavřen: Podle Cassada kotel ještě uzavřen není a já mu věřím. Bylo řečeno, že Novorossijci drží jedinou silnici z kotle pod palbou, ale že selektivně z propagandistických důvodů dovolují některým jednotkám, jako zdravotnímu a pomocného personálu, odejít, zatímco jiné, tj. bojové jednotky, ničí. Takže i když kotel ještě není uzavřen, tak jsou síly junty i tak de-facto obklíčeny. Viz mapa od Cassada:


Novorossijská protiletecká obrana:

Pamatujete na ty rakety Točka-U sestřelené u Saur Mogila? Tehdy lidé zvenku referovali, že to nebyli Novo-Rusové, nýbrž Rusové. Pak ale nějak dvě Točky juntě „vybuchly ve vzduchu.“ A tentokrát už Novorossijci přiznali, že to oni alespoň jednu Točku sestřelili. Viz fotku (také od Cassada):

Zadní část balistické rakety Točka-U

Zajímavou věcí je to, že Cassad zmínil ruský systém protivzdušné obrany krátkého dosahu Pancir, jako ten systém, který tu Točku asi sestřelil. A to je zajímavé z četných důvodů:

1)    Pancir je fungl nový ruský systém. POKUD to opravdu udělal Pancir, pak ten fakt, o kterém Novorossijci mluví, v podstatě znamená: „Putin nás vyzbrojuje a my to ani nezakrýváme.“ Že by vzkaz Kyjevu? Možná.

2)    Pancir není určením konstruován k sestřelování balistických raket. POKUD to Pancir opravdu udělal, tak to jen dokazuje, že jeho skutečné schopnosti jsou daleko větší, než jak se oficiálně inzeruje.

3)    Kdyby to Pancir NEBYL, tak bychom byli zase zpátky u vysvětlení z loňského léta, že Rusové „Novorusy“ zabezpečují svými S-300PM.

Osobně mám sklon věřit, že došlo spíše k tomuto. Pancir je velice pokročilý „kombinovaný“ obranný systém (kombinace raket a kanónů), ale je to systém pro bodovou ochranu, konstruovaný k sestřelování křižujících střel, letounů a přesných zbraní. Balistické střely se od toho liší svou rychlostí a letovou trajektorií. Ať je to cokoliv, tak fakt, že Novorossijci přiznali, že to „oni“ Točku sestřelili, je dobrou zprávou, jelikož ukazuje na míru sebedůvěry, která Kyjev děsí.

4. mobilizace Junty je už 4., která je totálním propadákem:

Juchú, zrovna tak jako ty předchozí 3, je i tak 4. mobilizace je naprostý propadák. Podle ukrajinských novin až 80% odvedenců nechce jít do boje. Tím 80% číslem si jist nejsem, ale i tak se to jeví jako ohromný problém, který ani další vlny mobilizací (ta 5. už byla ohlášená) samozřejmě vůbec nevyřeší.

Novorossia (konečně) už oznamuje plnou mobilizaci:

Zacharčeno oznámil, že Novorossie vyhlašuje plnou mobilizaci. Na tom je hezoučké to, ta mobilizace bude dobrovolná, ale Zacharčenko očekává, že se objeví 100 000 mužů. U čehož můžeme juntě „poděkovat“ za její kampaň systematického teroru proti obcím a městům Novorossie, která zafungovala lépe než by mohlo kterékoliv náborové centrum. Pokud se Novorossijcům opravu podaří dosáhnout na takovéto počty, a já si myslím, že ano, tak bude příští léto junta opravdu v nebezpečí, že fakt ztratí celou historickou Novorossii a Krym se propojí s Ruskem po zemi.

Souhrn a závěr:

Pokaždé když junta obnovila proti Novorossii svou ofenzivu, tak jednali Novorossijci velice opatrně, pomalu a efektivně. Pravda, ty protiútoky byly omezené na operace taktického rozsahu. Avšak, to je správná reakce, jelikož operace proti-ofenzivy v plném rozsahu by byla velice nebezpečná, uvážíme-li, kolik má junta sil zakopaných a připravených v obranných pozicích, takže takovýto protiútok by nejspíš uvázl, pokud by nebyl dokonce poražen. Zacharčenko a jeho generální štáb jasně uchránil svůj nejcennější zdroj – své muže – a omezil se ve svých reakcích na uvolnění tlaku od Doněcka a Gorlovky.

Zachycuji však projevy toho, že nadchází daleko větší operace. Např. boje kolem Mariupolu byly rovněž dobrým způsobem jak ozkoušet obranu junty. Tohle v kombinaci s fámami, že Novorossijci mají jeden možná i dva SU-25 (a kolik jich asi budou mít letos v létě?), že jejich protivzdušná obrana sestřeluje balistické rakety, že ruský Vojentorg je už téměř oficiálně přiznávanou realitou, že Novorossijci budou vyjednávat pouze na základě existující kontaktní linie (místo té, co byla dohodnuta v Minsku), tak si to může představit.

Teď se podívejte na druhou stranu: 4. mobilizace krachla. „Zimní ofenziva“ junty byla naprostá katastrofa. Ekonomika se potácí jak nametená a ani kombinované (tak řečeno) „morální“ tlaky Sorose a Leviho nezabraly, aby se našly peníze na vykoupení junty. K tomu přidejte protesty a dokonce bouře v juntou kontrolovaném Banderstánu, EU, která praská ve všech svých švech (SYRIZA v Řecku, Podemos ve Španělsku, psychologické operace Charlie Hebdo ve Francii, zemětřesení Švýcarského franku, nasazení „kvantitativního ulehčování“ (tj. tisku peněz) ze strany ECB, a pak se zeptejte sami sebe, jak asi bude ten anti-ruský tábor vypadat řekněme tak za 4-6 měsíců?

Začínám mít pocit, že Rusové (ať Novo-Rusové nebo ti další) se rozhodli, že si vyřeší „novoruskou část“ toho „Ukrajinského problému“ letos v létě (ta ukrajinská část se s vyřešením nejspíš potáhne mnoho let).

Dovedete si představit, jak bude Novorossijská armáda v síle 100 000 mužů po zuby ozbrojených poslední ruskou vojenskou technikou vypadat v červnu? Zvláště z hlediska bouřemi prolezlého, ekonomicky zdevastovaného Kyjeva?

Sním nebo začínáte mít také ten pocit?

Zdraví!
The Saker

O vnitřních problémech Kyjeva např. tento český článek:

V Kyjevě berou útokem Porošenkovu administrativu

Vyšlo na Reformy.cz

Zdroj: http://vineyardsaker.blogspot.cz/2015/02/ukraine-sitrep-open-thread.html
17 Komentářů k Ukrajinská svodka z Hromnic

 1. novapalo napsal:

  Neviem či snívaš.
  Ale jedno je isté, že ak USA a EU dodáva na Ukrajinu zbrane, veľmi by som sa divil Rusku, ak by zbrane nedodávalo tiež.
  Nepredpokladám, že Rusi sú hlupáci.
  Takže ak nie sú na hlavu padnutí somári, tak musia odpovedať a dodať zbrane tiež.
  A samozrejme, že ak USA a západ dodáva Ukrajine nielen zbrane, ale aj vojakov, tak pre Rusko bude najlepšie riešenie tento problém, vyriešiť Ukrajinu čo najrýchlejšie.
  Teda rýchla vojenská porážka súčasného Ukrajinského vedenia a odstránenie tohto vedenia z Ukrajiny.
  Aspoň ja by som tak jednal .......

 2. Vydra napsal:

  mám radost, fašisti mají problém nahnat vyskočPepky z Majdanu do Ukrowermachtu a naši kluci vstávaj z popela...
  Držte se vy kluci ruský !

 3. JJ49 napsal:

  Nejsem zase až tak velkej zbraňovej odborník, ale si myslím, že jestli Točku sundal Pancir, tak tam byl dodanej i s Ruskou obsluhou. Neumím si totiž představit, že by jenom tak nějakej horník (bez urážky) dokázal ovládat takovou techniku bez dlouhodobého zaškolení! A tohle musej tedy vědět i na jinejch místech na druhej straně! A to tedy znamená, že Vojentorg už vychází z ilegality a v Kyjevě a potažmo ve Fašingtonu už s tím asi nemůžou nic dělat! Leda si tak roztrhnout krky jak budou zase řvát!

  • .lak napsal:

   Oni ti horníci umí víc než leštiči kancl klik.

   • FreddyKruger napsal:

    Jsem opravdu dalek pokládat horníky za trotly, ale myslím si, že Pancir bude asi hodně jiná liga než z ramene odpalovaná SA 7, takže minimálně zaškolení a pár poradců by to asi chtělo.. Jinak ovšem ruské dodávky (nejen) zbraní pro Novorusko samozřejmě naprosto podporuji :)

    • geronimoh napsal:

     FreddyKruger:
     za tu dobu konfliktu už se mohli Novorusové v Rusku vyškolit i na Pancíř

  • Contumax napsal:

   JJ49
   Mýlíš se, na východě Ukrajiny žili právě rusové vojáci specialisti i rakeťáci i vojáci ukrajinci, kteří jsou třeba ze střední nebo i západní Ukrajiny a ti se přidali k obráncům na východě...

  • Alex napsal:

   Víš, tito "horníci", pokud jim je dnes přes 45 let, a to většinou ano, strávili v ruské armádě 3 roky těžkého výcviku a někteří dokonce bojovali ve válce v Afgánistánu. To nejsou nějaký ořezávátka z Pražské kavárny nebo přiblblí dobrodruzi. Život je naučil a navíc vědí za co bojují.

   • JJ49 napsal:

    Moje poznámka nahoře asi vyzněla hloupě, ale vůbec jsem nechtěl snižovat význam slova "horník".
    Já jsem taky sloužil dva roka na ruském systému "Vozduch", což bylo druhotné vyhodnocování letové situace, ale kdyby mně posadili za obrazovku "Pancir" tak budu koukat jak jehně!
    A zvlášť nechci snižovat význam slova horník ve vztahu k těm klukům na Donbase, vedou spravedlivý boj za životy svých rodin a mají moji hlubokou úctu!
    A k té ev.dodávce toho systému (pokud to byl Pancir)jsem si to dal dohromady s tím co v poslední relaci prohlásil Pjakin, že totiž Ussáci pouští nejspíš ukrajinu z otěží a je "naděje" že vypukne něco podobného v jiné post sovětské republice!

 4. Robo napsal:

  cca 80% ukrajincov odmieta ísť vraždiť bratov na východ - to je tá hlavná správa, priatelia a hlavne TO mi dodáva optmizmus do žíl!
  A čím dlhšie to na Ukrajine trvá, tým viac sa ja i ostatní hrdo hlásime ku svojim slovanskym koreňom, ku svojej slovanskej krvi!

  • eru24 napsal:

   Priznajme si cestne. Vacsine z nich sa proste nechce zomriet.

   • Robo napsal:

    V poriadku..
    Ak to naštartuje proces hľadania Pravdy, žiadny motív nieje hodný odsúdenia.
    Pravda neodvratne víťazi = človek neodvratne víťazí.

    Je to...blbo sa to píše..skrátka, aj to zlo, čo sa vi svete deje, nám pomáha k nášmu prebúdzaniu. Významnou mierou.

 5. Věra napsal:

  Nedejte se kluci,ukažte jim zač je v Novorosii perník.

 6. Kolemjdoucí napsal:

  Elita nechce aby konflikt na Ukrajině rychle skončil. Působí to na mě tak, že Porošenko, úmyslně obětuje vlastní muže v nesmyslných operacích (kotle, letiště..), záměrně útočí s malými jednotkami i když má k dispozici mnohem, mnohem silnější jednotky.

  Tenhle konflikt bude trvat tak dlouho, dokud USA bude potřebovat oklonit obchod států EU s Ruskem. Za vším hledej Transatlatnticky obchodní pakt mezi EU a USA.

 7. Honza8 napsal:

  Co se týče té mobilizace novorossie, tak jsem někde zaslech, že se nejedná o mobilizaci případně až 100 000 lidí do domobrany, ale stávající počet vojáků doplnit do tohoto čísla (100 000). A co se týče uzávěru kotle.. Opolčenci ho uzavřeli ale myslí to tak, že obsadili okolní výšiny kolem toho hlavního tahu do Debalceva a mohou tak silnici kontrolovat a pokrýt. Přímo na ní se nezakopali, protože by byli terčem pro UA artilerii. Jinak se po ní ale volně pohybují a přebýhají z jedné strany na druhou což tedy umožnilo kontakt s domobranou LNR.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!