Kyjev už viac Donbas nepotrebuje

111848Oligarchovia Ukrajiny riešia dilému bojovať o juhovýchod Ukrajiny, alebo ho opustiť? V utorok 3.2.2015 poslanec Ukrajiny Viktor Baloga , prezývaný "pán Zakarpatia" uviedol vo svojom Facebooku názor, že pred Ukrajinou stoja dve cesty – civilizovaný rozpad alebo vojna na dlhé roky, ktorá oslabí krajinu, zničí ekonomiku a ožobráči celý národ. Ak po tom ukrajinský národ túži – bude sa bojovať. Ak nie – nech rozhodne referendum. Juhovýchod Ukrajiny, ktorého sa zmocnil Putin sa k Ukrajine nevráti okamžite. Ukrajina však uzavretie prímeria využije na vykonanie reforiem, upevní ekonomiku a vojensky sa posilní.


Krym a Donbas podľa Balogu rýchlo pod ruským jarmom vytriezvejú a budú sa chcieť vrátiť do lona ukrajinskej vlasti. S podobnou iniciatívou vystúpil aj Gennadij Korban – zástupca gubernátora Dnepropetrovskej oblasti igora Kolomojského, ktorý v interwiev pre Hromadske.tv uviedol: "Politici musia pochopiť, ak sa nepodaril Blitzkrieg, je potrebné ustúpiť a snažiť sa dohovoriť, tak ako sa to robí v biznise".

Na otázku s kým je potrebné dohovoriť sa – či s prezidentom RF Vladimírom Putinom, alebo predstaviteľmi DNR a LNR Korban odpovedal. "Neviem s kým, nechcem to komentovať. Možno aj so Zacharčenkom, dôležité je aby prestali umierať ľudia. Pre Kyjev je to štatistika, my to ponímame ináč. Myslím, že sa treba dohodnúť aj s čertom z pekla, len aby prestali hynúť ľudia..."

Pripomíname. Viktor Baloga v administrácii prezidenta Juščenka bol sekretárom hlavy štátu a považovali ho za šedú eminenciu ukrajinskej politiky. Dnes Balogov klan v Zakarpati kontroluje celú oblasť a Korban ešte pol roka dozadu patril k najradikálnejším ukrajinským politikom, ktorý stál pri vzniku dobrovoľníckych bataliónov.

Názory o oddelení západnej Ukrajiny od ruskojazyčného východu nie sú na Ukrajine ničím novým. Už v roku 2010 jeden z najznámejších ukrajinských spisovateľov Jurij Andruchovič otvorene hovoril o oddelení Donbasa a Kryma: "Nebránim sa myšlienke oddeliť od seba Ukrajinu od ruskojazyčnej východnej časti krajiny. Ruskojazyčné obyvateľstvo ťahá celú krajinu "za kopce do Ruska" a neumožňuje slobodnému rozvoju ukrajinského povedomia a štátnosti. Bez ruskojazyčného obyvateľstva by sa nám možno žilo lepšie".

Prečo teda teraz začali ukrajinskí oligarchovia podporovať ideu oddelenia Juhovýchodu Ukrajiny? Objavuje sa nový trend v ukrajinskej politike? Uskutoční sa všeukrajinské referendum o Donbase a osude Ukrajiny?

"Návrh Balogu a Korbana nie je taký jednoznačný ako sa ukazuje" – hovorí Bohdan Bezpalko zástupca riaditeľa Centra ukrajinistiky a belorusistiky na univerzite M.V. Lomonosova v Moskve. "V prvom rade – referendum o statuse Donbasa sa už v samotnom Donbase uskutočnilo. Neviem si predstaviť ako by celoukrajinské referendum prebiehalo v dnešnej dobe, keď celá Ukrajina už nie je plnohodnotným demokratickým štátom, ale pripomína štát z románu Georga Orwella "1984". Uskutočniť referendum v čase pretrvávajúcej protiruskej hystérie, v čase existencie "ministerstva pravdy", v čase keď sú zakázané ruské televízne kanály a prenasledujú sa ľudia, ktorí si dovolia nesúhlasiť s politikou oficiálneho Kyjeva je prinajmenšom otázne".

"Navyše ak by sa referendum uskutočnilo v dnešnej dobe, organizátori budú mať pri absencii demokratických prostriedkov široké možnosti falzifikovať výsledky referenda, nevylučujem možnosti nátlaku na občanov, takže výsledky referenda sú zrejmé už pred jeho vykonaním" – podčiarkol Bohdan Bezpalko (ďalej BP).

Otázka: Ako sa podľa vás prijíma v ukrajinskej spoločnosti idea, že Donbas nie je Ukrajina a má sa oddeliť?

BP "Marginálna časť ukrajinských obyvateľov najmä zo Západu súhlasi určite s Balogom že Donbas nie je Ukrajina, že ide o "nedoukraincov" a je potrebné sa od nich oddeliť. Predpokladám, že aj množstvo Ukrajincov, ktorí utiekli do Ruska pred mobilizáciou sa však stotožňuje s ideou unitárnej Ukrajiny."

Otázka: Čoho sa boja ukrajinskí oligarchovia, keď začali s touto nepopulárnou myšlienkou rozdelenia Ukrajiny?

BP "Boja sa že na základe porážok ukrajinskej armády, nacgardy a dobrovoľníckych bataliónov sa územie Novoruska rozšíri ďaleko na západ – až po Odesu. Viktor Baloga je rusínskej národnosti, takže jeho pozícia je trochu inšia ako u iných oligarchov. Nie je ani finančne zainteresovaný v hospodárskom priestore Donbasa – na rozdiel od Igora Kolomojského, ktorý napríklad v meste Stachanov vlastní hutnícke závody a jeho majetok v tejto oblasti sa ráta v desiatkách miliónov dolárov".

"Ak to zhrnieme – Kolomojskij sa nechce vzdať svojích majetkov. Snažil sa zlikvidovať Donbas silou, keď sa mu to nepodarilo, je ochotný uzavrieť dohody a kompromis. Je to človek bez akýchkoľvek morálnych princípov a je ochotný kvôli najmenšej výhode uzavrieť alebo porušiť ľubovoľnú dohodu."

Otázka: Uskutoční sa referendum o Donbase?

BP "Nemyslím si. Dnes existujú aj rozpory medzi oligarchami a "verchuškou" v Kijeve. Referendum je v tomto čase neprijateľné. Navyše takýto precedent by priniesol zo sebou množstvo riskov. Môže sa roztrhnúť vrece s referendami, ktoré by nikto nedokázal kontrolovať. Napríklad referendum o pripojení Zakarpatska k Maďarsku. Referendum by sa stalo katalyzátorom rozpadu ukrajinskej štátnosti".

BP "Peter Porošenko nebude súhlasiť s referendom, bude vystupovať za unitárnu Ukrajinu a za posilňovanie ozbrojených síl. Pravdepodobne sa dostane do konfliktu s jednotlivými oligarchami, ktorí sledujú vlastné ciele. Rád by som pripomenul, že počas celej existencie Ukrajiny sa neuskutočnilo jediné referendum. Pomocou referenda sa mohla riešiť aj problematika vstupu Ukrajiny do NATO, postavenia ruštiny ako štátneho jazyka, či federalizácia krajiny, finančné vzťahy a pod. Ak by sa tieto referendá uskutočnili, Ukrajina by bola možno dnes úspešným štátom. Vyšlo to ale inakšie".

"Baloga a Korban nie sú top v rámci ukrajinských oligarchov, politicky predstavujú stredný prúd ukrajinskej politickej scény – tvrdí kandidát politických vied Nikolaj Rabotjažev. "Ich výroky hovoria o tom, že ukrajinskí oligarchovia už nemôžu ignorovať realitu a že ideologický mrak v ich hlavách sa pomaly rozplýva."

"Samozrejme výroky Balogu a Korbana treba vidieť v závislosti od úspechov Opolčencov v Donbase, svoju významnú úlohu zohral teraz vo februári Debalcevský kotol. Mobilizácia Ukrajincov ide veľmi ťažko a pomaly, bojaschopnosť ukrajinskej armády sa ukazuje byť veľmi nízka. Na základe týchto faktov už časť ukrajinskej elity konečne pochopila – ďalšie bojové akcie na Donbase nemajú význam." - vysvetľoval ďalej Nikolaj Rabotjažev.

"Navyše za 20 rokov ukrajinskej štátnosti sa Donbas nepodarilo ukrainizovať. A vďaka bojom je možnosť ukrajinizácie Juhovýchodu krajiny absolútne nereálna. Juhovýchod sa oddelí a na zvyšnej teritórii ostane pre Ukrajinu úloha vytvoriť štát na monokultúrnom základe, sformovať ukrajinskú národnosť na základe západo-ukrajinských postojov a názorov."

"V princípe by vykonanie referenda o Donbase bolo celkom dobrým východiskom z dnešnej situácie. Porošenko a jeho klika však s referendom súhlasiť nemôžu – referendum by bolo priznanie si vlastnej porážky."

Otázka: Neexistuje nič, čo by prinútilo Porošenka k súhlasu s referendom?

NR "Ťažká porážka ukrajinskej armády a rast nespokojnosti v ukrajinskej populácii súvisiaci so zhoršenou ekonomickou i politickou situáciou v krajine a najmä uvedomenie si nezmyselnosti vojny na Juhovýchode krajiny."

Zdroj: http://svpressa.ru/politic/article/111848/
18 Komentářů k Kyjev už viac Donbas nepotrebuje

 1. martin bareš napsal:

  Je to tam jako u nás, či mnohem horší.
  Neprostupná síť mafiánů v politice, ve správě státu, v ekonomice skoro až po vrátnýho nějak propletená a spolupracující se zločinci. A každej z nich si myslí, že na tom hnusu něco malinko vydělal.
  A tak se nikdo z obyčejných lidí k ničemu většímu nemá.
  Musí to tam převálcovat armáda z východu. U nás tak vlastně osvobození v pětačtyřicátým nastartovalo změnu. A trvalo to do tý doby, něž lidi ztratili pamět a dostali roupy.

 2. Dušan napsal:

  Takže rozdelenie krajiny. Hm. Asi už tí o ktorých sa nehovorí prišli na to že formátovanie rusov bude predsa len dlhšie trvať. (a nie nehovorím o židoch t.j. strihačoch oviec, hovorím o ich pánoch)

  Lepšie by bolo nič nerozdeľovať. Ra-sensky (rusky) by západných ukrov možno po "pár" rokoch dali do poriadku (ukry - vytvorený národ pomocou rúk z Rakúsko-uhorska a Poľska - si píšte že v tom má ruky Vatikán a Vatikán robí vždy len to čo chce jeho pán).

  • Definitiva napsal:

   A pán Vatikánu nie je Boh.

  • Alfa napsal:

   Samozřejmě že rozdělit. Západu se tak bude hůř koordinovat temný plán. Je rozdíl ovládnout pár hlav unie, než hromady politiků suvereních států.

   • Dušan napsal:

    Ale prd.

    Z ukrov treba znova spraviť ľudí (slovanov). Odstrániť tú masívnu manipuláciu (kto neskáče je moskaľ, tú ich nezmyselnú západnú slniečkovosť, ...)

    Ináč aj tú našu by sme mali odstrániť!!

    "a čo i tam dušu dáš v tom boji divokom
    Mor ty len, a voľ nebyť, ako byť OTROKOM"

 3. to je jedno napsal:

  Oligarchové si lámou hlavy, proč jejich početně a papírově silnější armáda neporáží "separatisty". Mě napadla taková jednoduchá věc: Chtěli byste bojovat za své oligarchy? Já tedy ne.

  • Alfa napsal:

   To je jasné, nikdo nechce umírat, trpět a vraždit své bratry kuli pár blbečkům co si hrajou na pány.

  • petr366 napsal:

   Přesně tak to dopadne i u nás. Za zloděje a pijavice se do boje nikdo nehrne. Krom toho dnes se ovcemi přece jen hůř manipuluje.

 4. mino napsal:

  Situace se dá vyřešit.Okamžité zastavení bojů.Vytvoření samostatných států DLR,LLR,vytvoření vlád,dohoda s Kyjevem.Pokud se těmto republikám nepodaří nastartovat ekonomiku samy se rozhodnou nebo budou ekonomicky donucení,kde se přidají zdá ke Kyjevu nebo k Moskvě.V každém případě v současné době je to občanská válka za pomocí obou supervelmocí.Je ale pravda,že z morálního hlediska má Rusko právo na Ukrajinu větší než diverzant ze zámoří.Hezký den.

  • Alfa napsal:

   Morálně na Ukrajinu nikdo právo nemá, protože planeta Země nikomu nepatří. Nikdo se nemůže přivlastňovat její povrch a řikat to je moje. To dělaj maximální retardi. Co lze však s lidma v té oblasti dělat je, že buď je zotročí nějakým svým dementním zákonem a trapnou ústavou, a nebo je nechaj si vytvořit vlastní společnost.

  • martin bareš napsal:

   mino: já si myslím, že teď zastavit boje nelze. Je potřeba ukroušský fašisty ztenčit, až padnou na kolena a budou moct být plně pod kontrolou. Natrvalo.
   Boje se zastavily, byl Minsk - a co se stalo?
   Proč teďka Merklová a ten pokrytec a křivák ze křiváků největší Hollande jedou za Putinem?

   Protože Ukrajinci dostávají na zadek. Když v Oděse vraždili, slyšels o nějakým Hollandem, Zemanovi, Zaorálkovi a dalších a takhle celou dobu.

   .... jsou tak bezectný, že fňukaj, když jim teče do bot a jsou horší než fašisti, když mají moc.

   Teď ne, až bude Ukroušů míň a vezmou to tam do ruky rozumný lidi a tihle budou viset.
   Spartakus a Via Apia. Nic proti Spartakovi a jeho armádě otroků.

 5. jura napsal:

  Vojensky je v Donbase v současnosti pat .... ale vyšší ztráty mají západoukrajinci.

  Přijde mě to, že Novorosijci jsou momentálně (kromě Debalceva) v defenzívě ... je jen otázkou, je-li to z taktických důvodů nebo díky slabosti.

  Já osobně bych si vsadil na to, že nechávají Ukrajince vykrvácet (ti musí kvůli výročí Majdanu útočit hlava nehlava) a ani se to politicky nehodí mít nyní úspěchy (je čas přijímání nových sankcí a prodlužování starých)

  Po dalším měsíci takovýchto bojů by se mohla Ukrajinská armáda rozpadnout.

 6. JJ49 napsal:

  Já si myslím, že žádný pat na Donbase není. Naopak obránci Donbasu dokázali, že na jejich hradbách si fašoun vylámal zuby a jestli chtějí začít jednat, tak prosím ,ale za našich podmínek - rozšíření do hranic obou republik vč, uznání jejich samostatnosti, náhrada způsobených škod atd.
  A jestli nemáte k jednání ještě dostatečný důvod, tak prosím, budeme pokračovat až do Kyjeva! Po cestě se určitě přidá dostatečný počet nových bojovníků!

 7. petr366 napsal:

  Až do boje vrhnou rusové ukrajinskou osvobozeneckou armádu, kterou dozajista zformují a vyzbrojí z těch ukrajinských zběhů, co zamířili k nim ,Tak bude Porošenko vládnout, tak z Užhorodu.

 8. Marek napsal:

  Pán se mýlí. Od rozpadu SSSR byla jen na Krymu minimálně tři referenda o nezávislosti. To, že je Kyjev neuznával, neznamená, že to nebylo vyjádření lidu Krymu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!