Lídři „normandské čtyřky“ podepsali kompromis

1012085412Strany konfliktu na východě Ukrajiny uzavřou příměří a odsunou těžké zbraně. V závěru rozhovorů hlavy DNR a LNR, představitelů Ruska a Ukrajiny a také představitelé OBSE souhlasili s podpisem dokumentu, který vypracovala „normanská čtyřka“ v Minsku. Následuje plný text.

Text dohody:

1. Okamžité a úplné příměří v některých regionech Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny a jeho důsledné dodržování od 00 hodin 00 minut (kyjevského času) 15. února 2015.

2. Odsun všech těžkých zbraní oběma stranami do stejných vzdáleností a vytvoření bezpečnostní zóny minimálně 50 km od sebe pro dělostřelecké systémy ráže 100 mm a více, bezpečnostní zóny 70 km pro raketometné systémy a 140 km pro systémy Tornádo-S, Uragan, Smerč a pro taktické rakety systému Točka (Točka-U):

- pro ukrajinská vojska: od faktické linie kontaktu;

- pro ozbrojené síly jednotlivých regionů Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny: od linie střetu podle minského memoranda z 19. září 2014.

Odsun výše uvedené těžké výzbroje musí začít nejpozději druhého dne po zahájení příměří a ukončen v průběhu 14 dní. K naplnění tohoto procesu přispěje OBSE s podporou Třístranné kontaktní skupiny.

3. Zajištění účinného sledování a ověřování dodržování příměří a stažení těžkých zbraní ze strany OBSE od prvního dne odpoutání s využitím všech nezbytných prostředků včetně družic, bezpilotních letounů, radiolokačních systémů apod.

4. Následující den po odpoutání zahájit rozhovory o způsobu provedení místních voleb v souladu s ukrajinskou legislativou a Zákonem Ukrajiny „O dočasných pravidlech místní samosprávy v některých regionech Doněcké a Luhanské oblasti“ na základě linie stanovené v minském memorandu z 19. září 2014.

5. Zajistit udělení milosti a amnestií cestou vyhlášení zákona, který zakazuje stíhání a potrestání osob v souvislosti s událostmi v některých regionech Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny.

6. Zajistit propuštění a výměnu všech zajatců a nezákonně zadržovaných osob podle zásady „všechny za všechny“. Tento proces musí být ukončen nejpozději pátý den po odpoutání.

7. Zajistit bezpečný přísun, dodávku, skladování a distribuci humanitární pomoci potřebným na základě mezinárodních mechanizmů.

8. Stanovení způsobů plného obnovení sociálně-ekonomických vazeb včetně sociálních dávek, stejně tak výplat důchodů a jiných plateb (platby a důchody, včasné placení všech účtů, obnova zdanění v rámci právního řádu Ukrajiny). Za tím účelem Ukrajina znovu vytvoří kontrolní segment svého bankovního systému v regionech zasažených konfliktem, a pokud možno bude vytvořen mezinárodní mechanizmus pro usnadnění těchto převodů.

9. Vytvoření plné kontroly nad státní hranicí ze strany vlády Ukrajiny v celé zóně konfliktu, která musí být zajištěna od prvního dne po provedení místních voleb a dovršena po úplném politickém řešení (místní volby v některých regionech Doněcké a Luhanské oblasti na základě „Zákona Ukrajiny o ústavní reformě“) do konce roku 2015 za podmínky respektování bodu 11 – po dohodě a souhlasu s představiteli některých regionů Doněcké a Luhanské oblasti v rámci Třístranné kontaktní skupiny.

10. Vyvedení všech zahraničních ozbrojených formací, vojenské techniky a také žoldnéřů z území Ukrajiny pod dohledem OBSE. Odzbrojení všech nelegálních skupin.

11. Provedení ústavní reformy na Ukrajině s účinností nové Ústavy ke konci roku 2015, zahrnující jako klíčový prvek decentralizaci (s ohledem na zvláštnosti jednotlivých regionů Doněcké a Luganské oblasti a za souhlasu představitelů těchto regionů), a také přijetí trvalé legislativy o zvláštním statutu některých regionů Doněcké a Luhanské oblasti v souladu s opatřeními uvedenými v poznámce [1], do konce roku 2015. (Viz poznámka)

12. Na základě Zákona Ukrajiny „O dočasných pravidlech místní samosprávy v některých regionech Doněcké a Luhanské oblasti“ otázky týkající se místních voleb budou konzultovány a odsouhlaseny s představiteli některých regionů Doněcké a Luhanské oblasti v rámci Tříčlenné kontaktní skupiny. Volby budou provedeny s ohledem na příslušné standardy OBSE a za monitoringu ze strany ODIHR OBSE.

13. Pro zintenzívnění činnosti Třístranné kontaktní skupiny budou mimo jiné vytvořeny pracovní skupiny k provedení příslušných ustanovení minských dohod. Skupiny budou tvořeny na principu složení Třístranné kontaktní skupiny. Poznámka: Taková opatření v souladu se zákonem „O zvláštních pravidlech místní samosprávy v některých regionech Doněcké a Luhanské oblasti zahrnují následující:

 • osvobození od obvinění, stíhání, pronásledování a diskriminace osob spojených s událostmi v některých regionech Doněcké a Luhanské oblasti;
 • právo na jazykové sebeurčení;
 • účast orgánů místní samosprávy při jmenování vedení orgánů prokuratury a soudů v některých regionech Doněcké a Luhanské oblasti;
 • možnost centrálních orgánů moci uzavřít s příslušnými orgány místní samosprávy dohody o ekonomickém, sociálním a kulturním rozvoji některých regionů Doněcké a Luhanské oblasti;
 • stát bude podporovat sociálně-ekonomický rozvoj některých regionů Doněcké a Luhanské oblasti;
 • podpora centrální vlády přeshraniční spolupráci některých regionů Doněcké a Luhanské oblasti s regiony RF;
 • Podle úvahy místních rad vytvoření oddílů národní milice s cílem udržování veřejného pořádku v některých regionech Doněcké a Luhanské oblasti;
 • Pravomoci členů místních samospráv a úředních osob zvolených v předčasných volbách vyhlášených Nejvyšší radou Ukrajiny příslušným zákonem nemohou být předčasně ukončeny.

Dokument podepsali účastníci Třístranné kontaktní skupiny:

vyslanec OBSE Heidi Tagliaviniová

bývalý prezident Ukrajiny L. D. Kučma

velvyslanec RF na Ukrajině M. J. Zurabov

A. V. Zacharčenko

I. V. Plotnickij

Zdroj: http://www.ukraina.ru/news/20150212/1012085301.html
41 Komentářů k Lídři „normandské čtyřky“ podepsali kompromis

 1. Žabák napsal:

  Minský dohody verze 2.0 Tak určitěěě :)

 2. Fakertaw napsal:

  Jen další kouřová clona, která brzy spadne pod stůl. Na kyjevskou judeneonacistickou juntu a žoldáky NATO platí jen vykázání hrubou silou tam, kde je její místo. V Pekle.

 3. Skeptik.sk napsal:

  Myslím si, že táto dohoda nebude mať nejaký veľký úspech, pretože nespĺňa očakávania ani jednej zo zúčastnených strán, čiže sa jedná len o akýsi kompromis tak ako nám napovedá titulok. Skôr dosiahli potrebný oddychový čas pre zúčastnené strany konfliktu. Ďalší dôvod ,ktorý odsudzuje túto dohodu na neúspech je, že na stretnutí nebol prítomný žiaden politický predstaviteľ SŠA, ktoré na Ukrajine dnes už transparentne presadzujú svoje záujmy, verejne podporujú súčasnú Ukrajinskú vládu a jej fašistický režim a aktívne sa miešajú do vnútorných záležitostí tohoto štátu. SŠA vyviezli na Ukrajinu ohromné množstvo zbraní, zainvestovali do ozbrojeného konfliktu ohromné prostriedky, ale do mierového ukončenia na rozdiel od Ruska už otvorené nezasahujú. Neprotestujú a to ani formálne voči fašistickej propagande, prejavom rasizmu, proti genocíde a porušovaniu kovencií, odstreľovaniu civilného obyvateľstva. Preto na základe tejto mojej úvahy mám za to, že v ozbrojenom konflikte sa bohu žiaľ bude pokračovať aj naďalej.

  • henryho napsal:

   přeji si aby se tvá úvaha nenaplnila

   jinak bohužel s tím co píšeš souhlasím

   ssa po celé planetě šíří chaos, zlo v té nejtemější formě, z mnoha důvodů a mnohými "organizacemi"

   pokud mi to někdo může vyvrátit "důkazy" budu přečťasten

 4. Skeptik.sk napsal:

  Tá dohoda je blaf! Je v priamom rozpore s doteraz presadzovanou (Porološenkovou a spol.) doktrínou vedenia vyhladzovacej vojny na Donbase.

 5. Dunčo napsal:

  Mám info, že žoldíci si tam môžu dobre zarobiť. Ku.va, kto ich platí?

 6. rudi napsal:

  ani som to nedočítal, nemá to zmysel aj tak sa to nebude dodržiavať , nato vsadím aj svoj mesačný plat!!!dopadne to presne tak ako po Minských dohodách, UA zachráni svojich a cudzích vojakov z Debalčeva, otvorene či potajme dozbrojí za pomoci USA, dostane peniaze od MMF priebežne bude osteľovať mestá na Dombase(viď po minsku sa mali stiahnuť tiež, opustiť Donecké letisko) a vraždiť civilistov a bude ich viac oslabovať blokádov peňazí, liekov atď a o 3 mesiace keď si budú znova trúfať dať do zubov začnú ofenzívu- lebo to je to čo USA chcú
  s fašistami nie je možná žiadna dohoda, k opolčencom len hlupák robí 2x tú istú chybu

  • henryho napsal:

   přeji si , aby jsi přišel o svůj měsíční plat

   ......"lebo to je to čo USA chcú
   s fašistami nie je možná žiadna dohoda, k opolčencom len hlupák robí 2x tú istú chybu".....s tím musím bohužel souhlasit

 7. Kume napsal:

  RF začala rozsiahle vojenské cvičenie. Ha ha ha. Putin dobre vie ktorá bije.

 8. Idiopat napsal:

  Zaviazali sa slovne! Akoby som sa vyšťal do snehu! Vidím im to na tvárach!

 9. osud napsal:

  Docela bych chtěl vědět co na to ti velitele a vojáci Novoruska až jim přednesou ty novinky z Minsku !
  (2x stejná chyba to bych nečekal ,asi ví co dělá Zacharovi sem docela věřil)
  -------------------------------------------------------------
  A co na to Kolomoyski ,Achmetov a jejich nacibataliony?

  Už se nemůžu dočkat co vypadne z Kerryho.
  (tolik peněz to stálo :-) )

  Petro asi pochvalu nedostane .

  • Jama50 napsal:

   Tato dohoda znamená, že svět uznal Luhanskou a Doněckou část jako svébytná území.

   Nejspíš se zase ze strany Ukrajiny nic nezmění, ale změní se postavení jejich předáků před zákonem.

   Následná urovnání již budou řešena v Astaně a tam již budou Porošenko a spol. vyhlášení zločinci. A nebude to dlouho trvat.

  • henryho napsal:

   "2x stejná chyba to bych nečekal ,asi ví co dělá Zacharovi sem docela věřil"
   asi se shodnem, že ji neudělají podruhé
   těžko říct jestli uk dostane rozum

   "Už se nemůžu dočkat co vypadne z Kerryho.
   (tolik peněz to stálo :-) ) "

   Petro asi pochvalu nedostane .

   A na Porošenka toho, před půlnocí zjevně bylo nějak moc:

   Der ukrainische Präsident Petro Poroschenko hatte während der Verhandlungen schon sichtlich mit Müdigkeit zu kämpfen

  • vilon napsal:

   Re:osud: - no ved práve! Mal tam byť aj Kolomojskij, a Achmetov, a podpísať tiež! Ale divím sa Plotnickému a Zacharčenkovi. Obaja dobre vedia, že je to zbytočné. No ale aspoň si zajedli, pospali si v pekných perinách v hoteli, a možno aj pretiagli nejaké pekné Bielorusky. Príde sa domov, a bude sa čakať na prvú raketu, alebo granát. A potom odpoveď naspäť, a dalej zase po starom. Rebjata, ogoň!!!

  • Věra napsal:

   Poroš pochvalu nedostane v žádném případě a myslím si ,že se i bojí jet domů,protože ho tam nic dobrého nečeká.A k těm batalionům,on je jistě neovládá,ti si bojují nezávisle na vládě a kdo jim poručí?Takže on to tam podepsal,ale s tím vědomím,že se nic dodržovat nebude,pač ho neposlouchá ani jeho armáda,natož žoldáci,ti si tam budou stejně dělat co se jim zachce.Jedině,tak,že s tím počítal i Putin a pakliže se nebude dodržovat dohoda,může tam na ně vlítnout a co by mu kdo mohl vyčítat?Jenže to je to poslední co by chtěl,protože opice chce mocí mermo dodat Ukrajině zbraně,uvidíme po 15.2.jak se bude,či nebude střílet na Dombase.Já jen doufám,že ne,ale....?

 10. Idiopat napsal:

  Pjetro mal zostať v Minsku. Zlyhal. Kyjev mu to neodpustí.

 11. Robo napsal:

  Dostávajú poriadne na frak, tak pauza?! A potom tu pauzu zas poruší kto?

 12. henryho napsal:

  dámy a pánové
  v minsku byla vyjednána a podepsána kapitulace ukrajiny na straně jedné
  na staně druhé lídři DLR a LLR Alexander Zacharčenko a Igor Plotnický to podepsali jelikož jim to doporučil Putin a tím kapitulovaly na dosažení území celých republik

  z mého úhlu pohledu si přeji, aby se ty body naplnily skutečností, aby skončilo to zabíjení.....co si přeji je jedna věc
  věc druhá je zda ukrajina cokoliv z toho memoranda vyplní ve skutečnost......přestane šířit chaos a zabíjet

  pokud by ukrajina chtěla mír stáhne armádu a všechny hrdlořezy z celého úzení těch republik, a tím by válka skončila

  opatrujte se

 13. Idiopat napsal:

  Uvidíme ako sa to "vykĺbi" - iron. poznámka - myslené vyvŕbi

 14. Dunčo napsal:

  Idiopat, si si o tom vedomy? :-)

 15. Dunčo napsal:

  Idiopat

  Sorry, iron. poznámka.

 16. Idiopat napsal:

  V pohode Dunčo.

  Veď nie každý môže byť suterén! - iron. poznámka - myslené suverén

 17. brok napsal:

  Tato dohoda bude příčinou výbuchu dalšího násilí v samotném Kyjevu. Jacenjuk, Jaroš, Tahnibok a další fašouni znovu předvedou pokus o puč. Pokud se jim podaří shodit Porošenka, nastane občanská válka všech proti všem. Západ ztratí signální figury pro své angažmá (uznali přece ty srandovní volby prezidenta a poslanců) a Ukrajinu rozvalí na fragmenty oligarchové. A to bude konec Ukrajiny a také obrovská přesdržka pro EU a hlavně nestvůry z USA. Pokud se puč nepodaří, Poroš bude moci konečně přestat mluvit rozeklaným jazykem.

 18. Idiopat napsal:

  Slovensko a Slováci sú na tam asi tak ako v nádherne spracovanom filme Pacho Hybský zbojník.

  Náá kóónééé!
  Nemáme!
  Tak utekajme !

  Pokorný národ, mierumilovných ľudí!

 19. Svobodný napsal:

  No já nevim ale pokud jednají hlavy států apod tak by to i měli podepsat hlavně proto že jsou to nejvyšší velitelé armády a ne aby to podepsal někdo jiný to potom nemá žádnou váhu. To je jako bych s bankou dohodnul smlouvu o úvěru a nechal to za sebe podepsat někoho jiného. Dostal bych peníze ale už bych je nemusel platit protože já jsem nic nepodepsal. Takže svým jménem mohou dále bojovat armády kterým velí jelikož nejvyšší velitelé armády nic nepodepsali. Takže dle mého je to jen cár papíru který nemá žádnou hodnotu. Je to k smíchu i k pláči zároveň

 20. Svobodný napsal:

  Mimochodem já vám to tady říkám pořád že jsou to různý tváře na stejným krku. Nikdo z nich doopravdy nechce mír. Pokud víte co je agenda 21. Oni jen hrají divadlo ale ve skutečnosti jsou to kolegové. Jen si vzpomente na stránku economist kde má putin stejnou kravatu jako Obama. Jde jen o vybití co největšího množství obyčejných lidí a hlupáků co se dávají do armády, o depopulaci.

 21. Ladik1959 napsal:

  Myslím,že ta dohoda byla jen marná snaha - USAci mají své zájmy a jsou pro všechny,velmi nebezpečné.Asi zbývá : jak a kdy?

  http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/5521-global-research-usa-vedou-skutecnou-valku-proti-lidstvu

 22. Contumax napsal:

  Na té fotografii chybí president DLR a LR...
  Jedná se o někom bez něho ???

  • geronimoh napsal:

   Hlavně tam není nikdo za USA, oficiálního vojenského spojence Ukrajiny a hlavního orgamizátora toho všeho

 23. martin bareš napsal:

  ach jo, skoro všichni jste to už řekli za mě.

  Co ti chudáci obyčejný lidi. Ukrouši už měli oprátku na krku a teď jim ji sundávaj.

  Skoro jsem to nečet, ale: ?? pardon pro bojovníky LNR a DNR, to jako mám brát vážně??. Že se bránící prosí o milost zabijáků a prasat Porošenko a dalších, kteří patří když ne ke zdi, tak v lepším případě před Ruský soud pro nejtěžší zločiny. No rozdejchal jsem to, no comment.
  Z toho prostě nic nekouká.

  • Věra napsal:

   Taky je mi z té hloupé smlouvy smutno,protože mi připadá,že DNR a LNR,byli podvedeni,já to tak cítím,oni vybojovali nějaké území,obětí bylo hodně a teď se mají stáhnout,tam kde byli 19.září,to mi hlava nebere a ještě k tomu propustit zajatce.Nevím,ale mám z toho divný pocit,že se toho chtěl Putin zbavit,možná mu křivdím.

 24. Zdeněk napsal:

  všimli jste si toho KDO to podepsal?

 25. Zdeněk napsal:

  "Platby na okupovaných územích Donbasu se obnoví, jakmile se situace stabilizuje.
  Sociální dávky v určitých oblastech Donbasu se obnoví po místních volbách a obnovení suverenity Ukrajiny v těchto oblastech. Uvedl to prezident Ukrajiny Petro Porošenko po jednání v Minsku ve čtvrtek 12 února."
  co dodat, inkoust ještě ani neuschl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!