Řecko a závěrečné dějství neokoloniálního modelu vykořisťování

110930032329-greece-euro-story-topS tím, jak je teď bankrot Řecka nepopiratelný, tak jsme nakonec dospěli i do závěrečného dějství neokoloniálního modelu financializace. Všichni víme, jak fungoval ten starobylý kolonialismus: imperiální mocnost převzala fyzickou kontrolu nad před tím nezávislými územími a vyhlásila své vlastnictví tohoto regionu jako nově zřízené kolonie.

A jaký je prospěch z kontroly nad koloniemi? V tradičním koloniálním modelu existují dva hlavní zdroje prospěchu:

 1. Imperiální mocnost (metropole) těží z cenných komodit a levné pracovní síly své kolonie (periferie).
 2. Imperiální mocnost prodává s vysokou marží své vlastní doma vyrobené zboží na trh uchvácený v její kolonii.

Tahle dynamika levného nákupu a drahého prodeje je srdcem kolonialismu, kterému lze porozumět jako jednomu z příkladů Modelu metropole-periferie (11. června 2013).

Kniha Sladkost a moc: Místo cukru v moderní historii poskytuje úžasnou historii fungování tohoto modelu ve prospěch Velké Británie.

Napětí, jaké tento model vyvolával v koloniální elitě Ameriky, je živě předvedeno v knize Tabáková kultura: Mentalita velkých plantážníků z přímořských planin v předvečer revoluce.

Tento tradiční model kolonialismu byl ve 40. – 60. letech 20. století nuceně demontován. Bývalé kolonie dosáhly politické nezávislosti, což byl proces, který podryl bohatství a globální vliv bývalých koloniálních mocností.

V reakci na to pak globální finanční mocnosti usilovaly spíše o finanční kontrolu než politickou kontrolu. Tohle je jedna z dynamik toho, co nazývám Model neokoloniální financializace (24. květen 2012), který ekonomickou mocí financializace (dluhem, zárukami a spekulací) nahrazuje hrubou sílu politického dobytí a kontroly.

Hlavní strategií financializace je: dostat se s levným úvěrem k těm, kdo mají omezený přístup ke kapitálu. Ti s omezeným přístupem ke kapitálu spolknou návnadu těch s levným úvěrem celou a svolně souhlasí se smluvními pokutami, vysokými úrokovými sazbami atd.

A pak, když rozšiřování úvěrů dosáhne úrovně, která je neudržitelná, pak věřitelné požadují zabírání záruk anebo obchodní a finanční ústupky.

Tyto taktiky byly dobře zadokumentovány v takových knihách jako Šoková doktrína: Vzestup katastrofického kapitalismu a Přiznání ekonomického zabijáka.

Ale ekonomické rabování bývalých kolonií má své meze a v důsledku toho vyvinuly globální finanční mocnosti Neokoloniální model, který ty samé techniky obrací proti svým vlastním domácím regionům.

Tudíž i Řecko a další kapitálově chudé evropské země byly rozpoznány jako periferie, které lze vykořisťovat z metropolitního jádra a euro se stalo ideálním nástrojem k financializaci ekonomik národů, které by nikdy nevytvořily úvěry poháněné bubliny nemovitostí bez naplno otevřených kohoutů s levnými úvěry proudícími do jejich ekonomik.

V Neokolonialismu se síly financializace použije k připoutání místních Elit a místního obyvatelstva k finančnímu metropolitnímu jádru: periferie „kolonie“ si půjčují peníze, aby si koupily koncové zboží vyrobené v ekonomikách metropolitního jádra, čímž Imperiální elity obohacují A) ziskem z prodeje tohoto zboží dlužníkům, B) na úrocích z úvěrů získaných z periferních kolonií, aby si koupily zboží od metropolitního jádra a „žily na vysoké noze“, a C) transakčním shrábnutím financializovaných aktiv periferií jako jsou nemovitosti a státní dluh.

Banky z metropolitního jádra EU v podstatě kolonizovaly národy periferie přes financializaci eura, která umožnila ohromné rozšíření zadlužení a spotřeby na periferii. Tyto banky a exportéři z metropolitního jádra z tohoto rozšíření dluhů a spotřeby vydřeli nesmírné zisky.

A teď, když ten financializační systém eura už obrátil svůj chod, se postavení periferie jako neokolonií už hrubě odhalilo: takže aktiva a příjmy periferií už proudí k metropolitnímu jádru v podobě úroků ze soukromých a vládních dluhů, které vlastní centrální banky metropolitního jádra a jejich soukromé banky v centru finančního dění.

Všimněte si, jak jen málo se dostalo z řeckého „vykoupení z dluhů“ k řeckému občanstvu, a jak hodně se toho dostalo jako úroky zaplacené finančním mocnostem.

Níže: Řecké vykoupení z dluhů zachránilo evropské banky, nikoliv lidi, Řecko od roku 2010 dostalo 284 miliard $ fondů výkupů z dluhů, z nichž se 92% dostalo k evropským finančním institucím a 8% k lidem v Řecku.

To není jen perfektní neokolonialismus, ale i neofeudalismus. Národy periferie EU jsou v podstatě neokoloniální dlužníci metropolitního jádra, a daňoví poplatníci národů jádra, jsou teď feudálními nevolníky, jejichž práce se věnuje ve prospěch půjček té periferii, která si vede špatně.

Neokolonialismus přináší prospěch jak finanční aristokracii metropolitního jádra, tak národním kleptokratickým oligarchiím. To je výstižně popsáno v nedávné eseji Zvrhlá vláda hrstky: Jak oligarchové zruinovali Řecko.

S tím, jak je teď už bankrot Řecka nepopiratelný, jsme už nakonec dospěli do závěrečného dějství Modelu neokoloniální financializace. Už nejsou žádné další trhy, které by šlo vykořisťovat financializací, a skutečnost, že ty hory dluhů jsou nesplatitelné, už nelze dále maskovat.

Finanční Aristokracie má teď neřešitelné dilema: odepsáním zbankrotovaných dluhů odepíše i aktiva a příliv příjmů, protože každý dluh je aktivum někoho jiného a proud příjmů. Až budou všechna tahle fantomová aktiva uznána za bezcenná, tak se ten systém sesype.

Charles Hugh Smith
Washington’s Blog
February 21, 2015

Vyšlo na Reformy.cz

Zdroj: http://www.prisonplanet.com/greece-and-the-endgame-of-the-neocolonial-model-of-exploitation.html
13 Komentářů k Řecko a závěrečné dějství neokoloniálního modelu vykořisťování

 1. Definitiva napsal:

  Sila Ruska je v tom, že hovorí pravdu, aj o ekonomickej kolonizácii Slovanov anglosaso židmi a v tom, že ponúka obojstranne výhodnú ekonomickú spoluprácu na národnej báze.

  Kto porovnáva židmi inštalovaný socializmus u Slovanov /Rusov, t.j. ZSSR, Gorbačova a Jeľcina s dnešným Putinovým Ruskom, ten porovnáva neporovnateľné a mal navštíviť doktora na vyšetrenie porúch zmyslového vnímania a následných halucinácií pri poruche tohto vnímania.

 2. Ola napsal:

  Hlavně že p.Zeman pléduje za rychlé zavedení eura v ČR. /naposledy 18.2.t.r. viz aktuálně.cz/

  • martin bareš napsal:

   ekonomická sebevražda pro zemi, která nemá výrobní kapitál a tím manévrovací prostor ve svých rukou. To je MY.

   • ANO_NYM napsal:

    MY už nevlastníme v této oligarchické republice vůbec nic.
    Ani už dávno o ničem nerozhodujeme.
    A jak dopadnem už nezáleží na nás.

 3. Jochen Rindt napsal:

  Narod ktery nekontroluje svoji menu, je v zadeli panove.To je vseobecne pravidlo.S euro byla vytvorena treti rise o kterou se jeden pan s fouskama snazil vojensky. jedina moznost se zbavit US dolaru jako rezervni meny. Tyto papirky vydava FED coz je soukroma banka,ktera nema nic spolecneho s USA. Tem pouze ty papirky pujcuje za "VYHODNY" urok. Je to banda BANKSTERS.Ale proc to tady pisu? To snad uz je vseobecne znamo. Dekuji za pozornost.
  Jochen

 4. Miroslav Kelnar napsal:

  Tak takto tunelovala světová židovská zednářská lože české země, stalo se za doby, kdy president - Havel byl pejzatý, ministerský předseda- Klaus byl pejzatý, ministr financí - Kočárník byl pejzatý, guvernér České národní banky - Tošovský byl pejzatý a generální ředitel Komerční banky - Salzman byl pejzatý, mimoto Ruml -pejzatý, Sokol - pejzatý, Vitkor Kožený - pejzatý. Tohle přece už nemůže být náhoda, jak pohodlně odplulo 8 milard Kč z peněz nahospodařených za socialismu do té pejzaté firmy v pejzatém státě a nikdo nebyl za to zodpovědný. Abychom pochopili, proč to je tak, jak to je, vysvětlení je snadné, Havel jako agent CIA a člen mezinárodní židovské lóže dosadil do všech významných funkcí v tomto státě pejzaté a potom začala ta pravá rozkrádačka. Takže kauza KB: Komerčni banku připravilo o 8 miliard korun obchodovani s rakouskou firmou B.C.L. Trading Baraka Alona, rakouskeho podnikatele izraelskeho původu. Alone se stal klientem KB v roce l996 s planem udajnych mezinarodnich obchodů s obilim z Ruska. Finance čerpal tak, že mu KB otevřela dokumentarni akreditivy, s tim, že zajisti zboži odpovidajici hodnoty, ktere pro banku uloži ve skladech. Při obchodovani se ale ukazalo, že ve skladech žadne zboži nebylo, ač Alone ziskal od banky až 250 milionů dolarů, tedy bezmala osm miliard korun. Penize nikdy
  nevratil. Byvali členove představenstva KB byli v souvislosti s Alonem obviněni pro trestny čin porušeni povinnosti při spravě svěřeneho majetku. Nepodařilo se jim ale prokazat umysl, ani napojeni na Alona.

  • Contumax napsal:

   Miroslav Kelnar
   Dá se vůbec odhadnout kolik se toho za 25 let ukradli ???

  • Contumax napsal:

   Miroslav Kelnar
   Dá se vůbec odhadnout kolik se toho za 25 let ukradli ???

  • JARIS napsal:

   Neni co dodat, Miroslave. Tohle ja vim nejmene dvacet let, ze zidi ve vedeni jsou pro narod jako zhoubna agresivni rakovina. Cesku, ktere dnes nic nevlastni, ktere prislo o prumysl budto prodejem za smesnou babku zahranicnim vykutalencum, nebo byl zlikvidovan jako napriklad cukrovary, o kterych jsme se kdysi ve skole ucili, ze produkuji bile zlato. Tak mne napada, ze jedina moznost je znarodneni za ty vsechny podvody, ktere byly nepravem spachany na Ceske republice. Druha moznost je vzit si priklad Z Islandu. Jestli Zeman prijme euro jako menu misto koruny, tak to bude katastrofa a nova doba Temna.

 5. bývalý spřízněnec napsal:

  JE FAJN,ŽE JE O ČEM PSÁT

 6. novapalo napsal:

  Veľmi dobrý článok.
  Ľudia absolútne nechápu, že demokracia aj s agendou ľudských práv tu je len pre toto.
  Princípy demokracie absolútne odporujú základným zákonom prírody a tohto vesmíru.
  Preto demokracia má spočítané svoje dni.........
  Kolonialisti a všetky tie svine západné majú demokraciu, ľudské práva, feministky, demokraticky emancipované ženské sliepky, homosexuálov .......... len preto, aby títo duševne chorí ľudia neboli schopní sa zorganizovať a vystúpiť proti svojmu ožobračovaniu.
  Treba všetkých rozdeliť a postaviť všetkých proti sebe. To je presná stratégia tohto všetkého konania. Západ chce duševne chorých individualistov, ktorí nedokážu ťahať za jeden povraz.
  V žiadnom prípade kolektivistické myslenie a konania. Len duševne chorý individualista im umožní zostať pri moci.
  Cieľom západu je zničiť duševne svojich občanov, aby boli neschopní vlastného samostatného myslenia. Toto už chcú urobiť aj na Slovensku a preto demokratickí politici podporujú homosexualitu a feminizmus. Však každý psychiater vie, že homosexualita je duševná choroba. Ak to niektorý nevie, tak nech vráti diplom a ide naspäť do školy.
  Počúvajte, čo hovoria feministky a ako rozmýšľajú. Však sú duševne choré.......
  Západný demokratický systém je degenerovaný od svojich základov.
  Len my Slovania dokážeme tento tupý systém zrušiť, pretože je nám absolútne cudzí.
  Gréci ani len netušia, že ich grécka demokracia je totálna hlúposť. Však v starom Grécku po 200 rokoch demokracie sa tak rozložila spoločnosť, že Gréci sa z toho už nikdy nedostali. Aj v starom Grécku sa totálne chorobne rozmohla homosexualita, ako sa šíri táto choroba aj teraz.
  Vraj medzi populáciou je 4 % homosexuálov. Takú somarinu môžu vyplodiť len choré mozgy americké. Na Slovensku je podľa mojich prieskumov skutočných homosexuálov menej ako 0,2 %. Ale možno USA si už vypestovali toľkoto homosexuálov. Však v USA je demokracia už najdlhšie...........
  Homosexualita sa má liečiť a nie šíriť. A homosexualita sa samozrejme dá liečiť. Tak ako aj iné duševné choroby.

 7. JARIS napsal:

  Moc mne tesi, ze sem pisi jak Slovaci tak i Cesi a Moravaci. Jako bychom stale patrili dohromady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!