Spotřebitelská rozhodnutí by měla být na spotřebitelích – ne na eurokomisařích

halogen-lamp-1Dnes tu mám článek z Mailu útočící na plány EU zakázat halogenové žárovky, dost možná už příští rok. Není to proto, že bych měl halogenové žárovky rád: příšerně se vyměňují, až moc se rozžhavují a světlo, které vrhají, je moc studené, ohavné a ne moc jasné. Snad je to proto, že technologie, která je má nahradit – LED – není ještě dostatečně vyvinutá, aby je v masovém měřítku nahradila.

A tak je v Evropské unii dekretem nadirigováno nepotřebné, nepříjemné a drahé rozhodnutí, jen aby se banda nevolených komisařů cítila lépe sama před sebou, že urychlila přechod všech k bez-uhlíkaté budoucnosti.

Pokud jste nějací zelenější nebo levičáčtější (a upřímně, je v tom nějaký rozdíl?), tak vám možná takováto státně dirigovaná, ekologisticky zamýšlená iniciativa dává spoustu smyslu. Je to konec konců jeden z klíčových článků víry toho eko-vyznání, že bez laskavé všude dosahující ruky nadnárodní vlády bychom pořád ještě žili až po krk v čerstvé močůvce a v toxickém chemickém smogu.

Důkazy to ale nepodporují. Ekonom Julian „Zkázomařič“ Simon jednou debatoval s ekologistickým aktivistou Hazelem Hendersonem, který se pokoušel obhajovat přínosy Zákona o čistotě ovzduší z roku 1956 – a předložil graf znečištění ukazující, že to vedlo k jasnému zlepšení kvality ovzduší v Londýně. Simon, který nebyl fandou velké vlády, mu opáčil svým vlastním grafem s daleko delší časovou škálou táhnoucí se až do roku 1800 a ukazující, že už od roku 1920 probíhal úplně stejně rozlišitelný trend poklesu úrovně znečištění vzduchu.

Simon mu řekl: „Když se podíváte na ta data, tak nemůžete rozlišit, ve kterém bodě byl zaveden Zákon o čistotě ovzduší.“

Ekologisté tento příběh nenávidí, protože vám říká to, co nechtějí, abyste slyšeli: „Že čisté prostředí je čímsi, k čemu všichni přirozeně tíhneme, když bohatneme.“

Podívejte, já vůbec nepochybuji, že až na to LED žárovky budou připraveny, tak budou velkým zlepšením oproti těm halogenovým.

Je to ale otázka spotřebitelských rozhodnutí, nikoliv vládních regulátorů. Zvláště ne regulátorů, co nejsou z demokraticky se zodpovídající vlády, jako jsou komisaři z EU, kteří chtějí tento zákaz protlačit.

by James Delingpole 3 Mar 2015

Vyšlo na Reformy.cz

Zdroj: http://www.breitbart.com/london/2015/03/03/consumer-decisions-should-be-up-to-the-consumer-not-the-eus-commissars/
13 Komentářů k Spotřebitelská rozhodnutí by měla být na spotřebitelích – ne na eurokomisařích

 1. sdenek napsal:

  jde jen jako ve všem o obchod, i s žárovkama. Pokud by na tom nevydělali, žádná řeč by o tom nebyla.

  • KohoChciTohoSiVezmu napsal:

   Spíš by měli vymyslet nějakou žárovku (a pořádně silnou), po které by se vám rosvítilo a přestali jste šikanovat LGBT komunitu (a že to Putlerovi jde).

 2. martin bareš napsal:

  Pane Delingpole, pro mě obyčejný debile.

  Na stát plivete silně.

  Já vidím asi 800 volíčků v evropským parlamentu jak hlasují, každý pes jiná ves, o ničem a berou obrovský peníze. Svědomitě za ty šichty. A skutek utek, to bych zapomněl.
  Já na rozdíl od halogenů, kterým nerozumím, vidím, jak fašouni jedou na Ukrajině na plný pecky a EU parlament chrochtá, vidím jak EU parlament zdvihl embargo na dovoz zbraní teroristům do Syrie a chrochtá, vidím EU parlament jak vyjádřil silné pobouření (a potom zachrochtal), když se Janukovič odvážil zavřít k+ndu Tymošenko za megapodvody...... mám pokračovat lorde??
  Vždycky když čtu o téhle organizaci, přestávám se ovládat.

  Vždy je lepší vůdcovský systém podpořený skutečnou diskuzí, než onanování se slovy svoboda a demokracie a to hlavně, eu.!
  Howgh.

 3. geronimoh napsal:

  To je tak debilní článek, že nemám slov. Doufám, že je to jen úlet. Mimochodem klasické žárovky jsou běžně k dostání, jen jsou dražší, než dřív. V čím zájmu to je ? Ať si odpoví každý sám.

 4. Slávek napsal:

  Moc hezky napsáno. S ,,Ledkama" se to má tak, že podle posledních výzkumů nejsou úplně bez rizika. Mění biorytmus organizmu natolik, že podle odborníků by se neměly používat několik hodin před spaním.
  Opravdu je dobré nechat tento vývoj jít svou cestou. Ale na druhou stranu ruku na srdce - nechat jít vývoj svou cestou, by taky mohlo znamenat, že většina rozhodnutí úředníků EU by mohla být zbytečná...

 5. Pavel napsal:

  a co vymyslet žárovku aby se těm dementům z EU skutečně rozsvítilo ale lopatou po hlavě je taky dobrá věc :-)

  • martin bareš napsal:

   Pavle bingo,už jsem se uklidnil

  • LGBTano napsal:

   A co takhle vymyslet žárovku (a pořádně silnou), aby se vám rosvítilo a přestali ste se navážet do LGBT lidí, chtějí žít jako osatní.

  • LGBTano napsal:

   Měli by spíš vymyslet nějakou žárovku (a pořádně silnou), aby se rozsvítilo všem, co otravují naší komunitu a začli se starat o sebe.

  • LGBTano napsal:

   Spíš bzměli vymyslet žárovku (a mořádně silnou), abz se všem roysvítilo, a přestali otravovat LGBT lidi. Že jo Putlere.

  • LG_BT napsal:

   Mazání příspěvků je trapné. Spíš my mohli vymyslet nějakou pořádně silnou žárovku, aby se vám rozsvítilo a přestali jste otravovat LGBT komunitu.

 6. Anon napsal:

  Nějak nesedí počet příspěvků, je zde něco špatně, nebo něco vidí jen regisrovaný uživatel ?

 7. Tomáš Kubista napsal:

  Technicky vzato obecně platí, že jak klasické, tak halogenové žárovky vytvářejí celé spektrum záření, které začíná někde v infračerveném pásu a pak teprve viditelné světlo. Jejich účinnost je nízká, to se ví. Halogenové žárovky oproti konvenčním produkují světlo za daleko vyšší teploty vlákna, které je více přežhavováno. Proto také více praskají, protože proudová špička při zapínání je mnohonásobně větší, než u klasické žárovky. Proto také světlo halogenky je studenější a méně příjemné. Obě žárovky jsou ale nejpřirozenější umělý zdroj světla a proto jsou dobře snášeny. LED zdroje světla naopak mají záření téměř koherentní (jen jedna barva), většinou ultrafialová, která je pak luminoforem, stejně jako v zářivce, přelámána na spektrum více barev a vypadá tak jako bílé. Není to ale spektrum, nýbrž výkřiky několika vlnových délek, které nejsou přirozené a na některé lidi toto světlo působí nepříznivě. Toto více či méně platí i pro zářívky (úsporky, atp.). Já jako zákazník si rád připlatim za elektřinu, a také použiji regulátor osvětlení s funkcí soft-start. Svítím je tak, jak potřebuji a žárovky netrpí při zapínání špičkou. Vydrží tedy výrazně déle. Navrhuji vystoupit z EU a začít sami pro sebe vyrábět žárovky a LED diodám ponechat roli kontrolek, indikátorů a displejů. Příště bychom si mohli popovídat o plazmových televizorech....

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!