EU odvrací zrak: V Pobaltí se veteráni SS oslavují jako hrdinové

38179512-1-600x400V pobaltských zemích EU probíhá nový kult veteránů Waffen-SS. Extrémně pravicové aktivity ignoruje politika EU stejně, jako činnost extrémně pravicových milicí na Ukrajině. Efraim Zuroff z Centra Simona Wiesenthala varuje před nebezpečnou směsí anti-ruských a antisemitských předsudků.

Efraim Zuroff z Centra Simona Wiesenthala (SWC) pozoruje v Pobaltí, tedy v Estonsku, Lotyšsku a Litvě nebezpečnou glorifikaci veteránů SS jako bojovníků za svobodu. Každým rokem v pobaltských státech probíhá pochod bývalých vojáků Waffen-SS.

Deutsche Wirtschafts Nachrichten (DWN): V několika posledních týdnech jste byl v pobaltských státech pozorovat různé průvody bývalých nacistů a neonacistů. Co přesně se v Estonsku, Lotyšsku a Litvě dějě?

Efraim Zuroff: Za posledních 30 dní v pobaltských státech proběhly celkem čtyři nacistické pochody, kterých se zúčastnily tisíce lidí. V litevském Kaunasu a hlavním městě Vilniusu, v estonském hlavním městě Tallinnu a v lotyšském hlavním městě Rize se konaly nacistické pochody, kterých se účastnilo mnoho veteránů Waffen SS. Pochody ve městech Kaunas, Tallinn a Vilnius byly ohlášené jako shromáždění ke státnímu svátku nezávislosti Estonska a Litvy. Shromáždění v Rize se během státního svátku neuskutečnilo.

23577978-600x400

56730199

DWN: Můžete nám popsat reakci občanů v Rize?

Efraim Zuroff: Nápadné bylo, že pochod v Rize podpořilo mnoho občanů. Vyskytly se tam dokonce i národní delegace z jiných zemí EU - například ze Slovenska a Estonska. V pobaltských státech lze pozorovat: čím jsou lidé starší, o to víc je v nich rasismu, antisemitismu a nepřátelství vůči menšinám. Jsou tam nicméně rozdíly u mladší části populace, která je více ovlivněna demokratickými hodnotami.

DWN: Jakou roli hrála ,,lotyšská legie“ Waffen SS během druhé světové války?

Efraim Zuroff: Členové lotyšské SS nebyli zapleteni do holocaustu. Ale v minulosti, ještě před holocaustem, mnoho z těchto lidí působilo v lotyšských bezpečnostních orgánech, které po řadách vraždily Židy. Tyto vraždy spáchali ještě před svým členstvím ve Waffen SS. Po vstupu do Waffen SS, byli stále víc zapojeni do bojů proti Sovětům. Jejich nastavení je anti-ruské, anti-semitské a v podstatě rasistické.

Jedna část Baltů chce, aby jim svět věřit, že tito vojáci SS nejsou žádní rasisté, ale ,,bojovníci za svobodu“.

DWN: Jsou v Pobaltí rozšířené anti-ruské a anti-semitské nálady?

Efraim Zuroff: Anti-ruské nálady jsou velmi rozšířené. V této souvislosti se na Židy pohlíží jako na kolaboranty se Sověty. V očích národně smýšlejících Baltů jsou Židé zrádci. Mnoho Židů, kteří žijí v Estonsku a Lotyšsku, se přistěhovalo z Ukrajiny v roce 1950. Často se používá pojem ,,židovsko-bolševismus“, který do jednoho celku spojuje tehdejší Sověty a judaismus. Je pravda, že Židé v pobaltských státech měli z invaze Sovětů zpočátku radost a považovali je za osvoboditele. Ale alternativou k Sovětům byl Osvětim a genocida. Co lidé měli dělat?

DWN: Vy jste se zasadil o to, aby byl pozván šéf Kremlu Vladimir Putin, na každoroční výroční vzpomínkovou akci v Osvětimi. Ale to se nestalo.

Efraim Zuroff: Ruský prezident má na to právo, účastnit se vzpomínkové akce v Osvětimi. Nakonec to byla Rudá armáda, která Osvětim osvobodila a ukončila hromadné vraždění. Byli to sovětští vojáci, kteří hráli tak důležitou roli v konečné porážce Třetí říše. Sami Rusové museli přinést velké oběti. Jinými slovy, jestli si někdo zaslouží účast na vzpomínkové akci, tak je to Vladimir Putin.

30219913-201x300Efraim Zuroff se narodil v roce 1948 v New Yorku a v roce 1970 se přestěhoval do Izraele. Bakalářské studium absolvoval na Yeshiva University a magisterské studium na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Doktorský titul získal na téže univerzitě výzkumem se zaměřením na ,,holokaustová studia.“ Od roku 1986 je vedoucí lovců nacistů v Centru Simona Wiesenthala (SWC) a ředitelem SWC v Izraeli. V letech 1980 až 1986 působil v Izraeli jako výzkumný pracovník pro americké ministerstvo spravedlnosti. Je autorem tří knih a napsal 380 článků. Titul jeho poslední kniha se jmenuje ,,Operace poslední šance: na stezce lovce nacistů“. Kniha je k dostání u nakladatelství Prospero.

 

 

 

Zdroj: http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/03/21/die-eu-schaut-weg-im-baltikum-werden-ss-veteranen-als-helden-gefeiert/
9 Komentářů k EU odvrací zrak: V Pobaltí se veteráni SS oslavují jako hrdinové

 1. rad napsal:

  To znamena jedno. Je jen otazkou casu, nez to prijde k nam. A jelikoz nasi zastupci budou mit jine starosti, media budou mit nakazano vec nerozmazavat, tak to bude prochazet, protoze nepritelem uz nebudou fasisti, ale misto toho asi postavi mimo zakon ty, kteri jsou proti zapadni agresivni politice a rozumi krokum, ktere ucinilo Rusko.
  Tak co? Vyplni se ma predpoved nebo ne?

 2. rad napsal:

  A kdo z nas si taky naivne myslel, ze fasismus chcipne s tupouname ze skinheads. A podivejme se, jsou jich statisice jen v Evrope a nejspis jsou i vyborne organizovani, maji hodne penez a vzhledem k necinnosti uradu jim nechybi styky na spravnych mistecj.
  Takze nepochcipali ty svine. Citim v kostech, ze se historie zopakuje. Ne jak za Hitlera, ale spis muzou tyhle mrdky vyuzit jako slouhy v dobe krize- proste nas budou sikanovat. Budou mit vyzbroj a my hole ruce. Ja nevim jak vy, ale uz ten dvoji metr zacina byt lidsky odpornej. Ja vim kde je moje misto. Chce to volit Narodni demokracii. I kdyz je Bartos magor, tak vi wo co go.

 3. Miroslav Kelnar napsal:

  fašistům vlastně židé dnes spíše nevadí, fašisty dnes židé spíše sponzorují, jak dokazuje Kolomojského případ, kdy Kolomojský jako žíd platí nacisty ve svém Ajdaru. Židům se na Ukrajině a v České republice podařil husarský kousek, převést nenávist fašistů proti žídům na nenávist fašistů vůči Rusku a řekněm si otevřeně i proti ostatním Slovanům. Zde první na řadě byli Srbové, jako první obět židovké antislovanské kampaně řeznice židovka Madlen Albrightová. Dnes se staví Litva, Lotyšsko a Estonsko na stranu fašismu, to je doktrýny na vyhubení všech Slovanů ve střední Evropě. Necháme si toto líbit, aby tyto tři pidistáty podporovali doktrýnu na vyhubení Slovanů ve střední Evropě? Proč tyto české figuríny jako Sobotka a Zaorálek neprotesují proti podpoře fašismu v Estonsku, Litvě a Lotyšsku? Položím ještě otázku k tomu,že dnes fašistické oddíly Banderovců nemasakrují židy na západě v Haliči, kde je banderovská doména, ale Rusy na východě?

  • rad napsal:

   presne task, pritom by stacila jedna plamenna rec v parlamentu o tom, ze neexistuje a v poslaneckem klubu by se domluvili, ze to proste hlasite podpori. A hotovo. Bohuzel, tohle neni na programu dne. Tohle neskonci dobre. My porad zijeme jakoby ze dne na den. Zapomnelo se ale planovat na 10 a vice let dopredu. Proste myslet na nebezpeci v z delsiho casoveho pohledu. Toho ty 4lety hovada nejsou schopni- po nas potopa

  • JARIS napsal:

   Mirku, rada ctu Vase komentare. V tomhle, co jste napsal se naprosto shodujem. Zidi jsou drzi jak opice a dovoluji si cim dal vice. Narostl jim hrebinek, ktery brzo nekdo opet srazi. Rikaji tomu holokaust.

 4. koloděj napsal:

  EU neodvrací zrak, EU poočku přihlíží... zajmy EU a fašistů jsou v podstatě totožné - rozparcelovat si medvědovu oboru a vymlátit medvíďata so psích konzerv.

  a - to známe všichni - účel světí prostředky. Současná navenek umírněná politika EU neni dána ničím jiným než celkovou churavostí jejich ekonomiky. Je prostě výhodnéjší tvářit se mírně, než štěkat a kousat, protože medvědovi dorostly drápy a nevypadá zrovna spokojeně

  EU nemyslím evropské dělníky ale servisní elity kabaly,lačné po penězích a moci. Za současné (finančně) nejisté situace se pouštět do nějakých provokací medvěda jim prostě nepřijde jako dobrý nápad.

  Amík síce zpoza plotu po medvědovi háže kameny, a nutí evropany uvnitř ohrady činit totéž, ale z pochopitelných důvodů se evropské kabale moc vyskakovat nechce...

 5. Jarek* napsal:

  Když řeknu, že celý antisemitizmus je jeden velký podvod, tak se nebudu nikterak plést.

 6. Jama50 napsal:

  Přidávám odkaz na video, které je hezké celé. Ale k danému tématu se hlavně vztahuje část od 13. minuty:

  https://www.youtube.com/watch?v=k9vr3IxVzoo

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!