Konečně také dobré zprávy: Banky budou do 10 let zastaralé

hqdefaultKaždých pár staletí s sebou úžasné nové technologie přinesou fundamentální změny lidské civilizace. Během lidské historie je pro spousta dalších příkladů. Zemědělská revoluce. Průmyslová revoluce. Vynález tiskařského stroje. Tiskařský stroj, resp. knihtisk, má zvláště zajímavé paralely s tím, co se děje dnes.

Před tiskařským strojem žili lidé v temnotě. Jejich informovanost byla těžce kontrolovaná a byli nuceni v osobních, vzdělávacích a spirituálních záležitostech spoléhat na ‚autority‘.

Tiskařský stroj ale všechno změnil. Byla to sociálně nesmírně mocná technologie, která podnítila úplnou politickou revoluci a rychlý pokrok lidského vzdělání.

V Evropě se v počtu tištěných knih přešlo od milionů až doslova k miliardám.

Informace začalo být pro vlády náhle extrémně těžké kontrolovat. Myšlenky přestaly mít omezení. Zastaralé politické režimy se svrhávaly. A intelektuální úspěchy jen bujely.

A my jsme teď v raných stadiích úplně nové transformace vyvolané dalším technologickým pokrokem – Digitální revolucí.

A ta mění všechno od toho, jak děláme business, až po to, jak se jeden s druhým seznamujeme a vzájemně jednáme.

Co je nejdůležitější, Digitální revoluce vytvořila schopnost svést dohromady doslova miliony lidí a rychle a efektivně šířit myšlenky. Informace už kontrolovat nelze.

Má to moc zapříčinit zastaralost celých průmyslových odvětví. A jedním ze zářných příkladů pro to je bankovnictví.

‚Moderní‘ bankovnictví pořád ještě spočívá na tom samém systému, který tu funguje přinejmenším století.

Ano, teď už mají jistě i webovou stránku. To z nich ale nedělá high-tech.

Banky jsou ve svém jádru pořád ještě institucemi s částečnými rezervami z 19. století, které berou peníze od vkladatelů, provádí s nimi nezodpovědné půjčky a investice, udržují si jen jak vlásek tenké bezpečnostní krytí a pak žebrají o vykoupení, když se ten systém sesype.

A po celou tu dobu hledají každou příležitost jak oškubat spotřebitele.

Komerční banky mají navíc de facto kontrolu nad celou ekonomikou.

Jmenují zástupce, kteří zasedají mezi guvernéry centrálních bank, kteří následně stanoví politiky úrokových sazeb a dávají půjčky zdarma přímo komerčním bankám z peněz, které vyčarují z klobouku.

Ten systém je zvrhlý a nemravný. Teď se ale situace změnila.

Dnes lze díky Digitální revoluci pomocí nových technologií všechny funkce banky počínaje úsporami, přes půjčky až po peněžní transfery provádět rychleji, levněji a efektivněji.

Webové stránky jako Transferwise nebo Azimo umožňují posílání peněz po celém světě se zanedbatelnými náklady.

Stránky sociálních médií dávají lidem příležitost vyměňovat si peníze s jinými bez absurdní potřeby placeného finančního brokera.

Ze stránek crowdfundingu (hromadných půjček veřejností) můžete také získat půjčky nebo investiční kapitál, ať už jde o zakladatelský kapitál společnosti nebo hypotéku na svůj dům.

A dokonce můžete i své úspory přemístit úplně mimo bankovní systém – ať už to bude na platformě nových digitálních měn nebo v něčem starobylém a tradičním jako drahé kovy.

Všechny tyhle technologie už existují a je jen otázkou času, jak rychle budou přijaty.

Vůbec nepřekvapuje, že jsou tu miléniánci (generace narozená na konci 20. století), kdo tu změnu vedou.

Podle zprávy ironicky pocházející od Goldmana Sachse 33% tázaných milieniánců odpovědělo, že nečeká, že by do pěti let banku ještě potřebovali, a 50% počítá s rozběhem technologií, které banky úplně převálcují.

A já předpokládám, že do 10 let přinesou technologie a jejich přijímání takový pokrok, že dnešní banky budou naprosto zastaralé.

Thomas Jefferson kdysi napsal, že „moc by se měla vzít bankám a navrátit ji lidem, kterým řádně náleží.“

Pak uplynula dvě století. Teď k tomu ale začíná docházet.

Submitted by Tyler Durden on 04/03/2015 13:15 -0400
Submitted by Simon Black via Sovereign Man blog,

Vyšlo na Reformy.cz

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2015-04-03/and-good-news-banks-will-be-obsolete-within-10-years
3 Komentářů k Konečně také dobré zprávy: Banky budou do 10 let zastaralé

 1. Jana napsal:

  Zatím je to tak,že se peníze stahují k tomu necelému procentu lidí.Pak peníze chybí v oběhu a jsou jenom na úvěr.Procenta z úvěrů jdou zase k tomu necelému procentu lidí,ti ty peníze opět stáhnou a sami si tisknou další peníze a další.Podle mě to nejdřív krachne,teprve potom může nastoupit něco nového,něco lepšího.Podle mě,je nejlepší koupit si něco užitečného,než mít někde peníze.To jsem se podělila pouze o svůj osobní názor,jak to tak sleduji.

  • Rafael napsal:

   Chysta sa konfiskacia uspor podobne ako v Ceskoslovensku pri vymene penazi o najviac pridu ti co sporili. Nedrzat peniaze v banke, ale mat nefinancne aktiva je cesta ochrany. Auto, pozemok, akcie alebo podiel v prosperujucej firme su aktiva na ktore bankari nemozu lahko siahnut.

 2. JARIS napsal:

  Penize jsou dobry sluha, ale spatny pan. Penize jsou marnost a presto, penize jsou potrebne.
  Po valce byli moji rodice zamestnani na CS vyslanectvi v zapadnim Berline. Byli tam velice spokojeni a radi na to vzpominali. Koupili si tam par krasnych veci, nasetrili par penez a vratili se domu i pres premlouvani a varovani pratel. Jake bylo jejich prekvapeni, kdyz zanedlouho jednu nedeli hlasili v rozhlase, ze od pondelka vlada vyhlasuje menu. Prisli o penize, krome tech, ze bezeli do cukrarny a nakoupili dorty a zakusky. Zastihla je tvrda realita. A presto mi drazi rodice kvuli tomu nezatrpkli a slouzili jako vzorni komuniste az do roku 68′, kdy ze strany oba vystoupili.
  Predstavuji si, ze pad dolaru bude podobny – ze dne na den bez upozorneni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!