Zákon o heroizaci OUN-UPA nazvali fackou Polsku a jeho prezidentovi

volynskaya_reznyaJak již dříve informovala «Русская Весна», v Polsku se s velkou kritikou setkal na Ukrajině přijatý zákon o heroizaci UPA. Byl nazván fackou celé zemi i jejímu prezidentovi Bronislavu Komorovskému. Píše o tom "Vzgljad" s odkazem na Gazeta Wyborcza.

foto: Polské děti - oběti Volyňského masakru uspořádaného OUN-UPA

"Zákon, který přijal ukrajinský parlament a který mimo jiné oslavuje UPA, je políčkem do tváře Polska a prezidenta Bronislava Komorowského," - poukazují představitelé strany "Svazu demokratické levice". Zdůrazňují, že ukrajinský parlament tento zákon přijal jen pár hodin poté, co v Nejvyšší radě vystoupil polský prezident, - píše vydání Russia Today.

Ředitelka tiskové služby prezidenta Polska Joanna Trzaska erb-Wieczorek zdůraznila, že ve svém projevu v Nejvyšší radě Ukrajiny se Komorowski dotkl i citlivých témat v historii polsko-ukrajinských vztahů. "Vyzval ke vzájemnému odpuštění a smíření," - dodala.

Generální tajemník "Svazu demokratické levice" Krzysztof Galkovsky řekl: "Smíření, o kterém hovořil prezident, to je žádoucí, ale tato touha musí být založena na pravdě, na historické pravdě. Proto nelze dopustit, aby byl popírán Volyňský masakr, aby ukrajinský parlament zapomněl, co se dělo na Volyni, protože to je totéž, jako kdyby prezident Komorowski souhlasil s tím, že Německo začne popírat holokaust."

"Oslava UPA a přijatý zákon, který UPA přiznává zvláštní status v historii Ukrajiny a umožňuje, že na jeho základě bude možné stíhat všechny, kdo by ho chtěli zpochybňovat a tvrdit, že UPA je zločinecká organizace provádějící genocidu - to je hanba. Je to políček do tváře Polska a prezidenta Bronislava Komorowského," - zdůraznil představitel téže strany Tomasz Kalita.

UPA od jara roku 1943 prováděla ozbrojené akce proti polskému osídlení na Volyni, Polesí a východní Haliči, s cílem zcela vymýtit obyvatelstvo této oblasti. Odhaduje se, že v akcích UPA bylo zavražděno okolo 100 tisíc Poláků, - uzavírá polské vydání Gazeta Wyborcza.

Již dříve ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že v Moskvě s úzkostí a obavami i nadále sledují "obrátky nabírající zápas s hrdinskou minulostí národa Ukrajiny ze strany sil, které se chopily vlády ukrajinského státu".

9. dubna ukrajinský parlament přijal zákon přiznávající organizaci OUN-UPA status bojovníků za nezávislost Ukrajiny, dal jejím členům právo na sociální zabezpeční a hlasoval pro přijetí zákona o odsouzení komunistického režimu na Ukrajině.

Kromě toho poslanci Rady přijali zákon o zřízení nového každoročního svátku na počest vítězství nad nacismem ve druhé světové válce v letech 1939 - 1945 - "Dne památky a usmíření", který bude slaven 8. května místo 9.

Zdroj: http://rusvesna.su/third_world/1428924806




Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!