Ukrajinu čeká nová bitva o splácení dluhů

1012737019"Pomoci řešit situaci by teoreticky mohla finanční podpora Ukrajiny ze strany západních zemí nebo MMF, ale té pravděpodobně nebude. Západní partneři nikdy nelikvidují následky jimi způsobeného zničení," - píše Anna Koroleva. Sotva tři roky po roztržce kvůli dluhům Řecka se soukromí investoři opět chystají k bitvě, tentokrát na Ukrajině. Cílem bude 15,3 miliardy dolarů zadluženosti této země v rámci balíku pomoci od mezinárodních organizací ve výši 40 miliard dolarů.

Ano, píše Reuters, vypadá to jako maličkost ve srovnání s Řeckem, kde věřitelé přijali 75 % peněz z dluhu ve výši 200 miliard euro. Nicméně v podmínkách krize ani tyto peníze nikdo nechce ztratit.

V této situaci utrpí řada hráčů trhu a zemí, včetně Ruska: jak politicky, tak i ekonomicky. Z jedné strany může o peníze již dříve Ukrajině půjčené přijít, z druhé - ho mohou vinit z vytvoření dalších problémů pro zemi už tak trpící konáním Kremlu. Je tu však ještě jeden významný hráč - Franklin Templeton Fund (Franklin Templeton), jeden z největších správců aktiv na světě, jehož "hvězdný" investor Michael Heyzensteb učinil nabídku na pořízení ukrajinských aktiv v hodnotě více než 6 miliard prostředků zákazníků. Takže je ve hře i jeho reputace.

Problémy restrukturalizace ze strany Ukrajiny se rozhodla řešit Natálie Jaresko, ministryně financí Ukrajiny, rodačka z USA, bývalá úřednice státního departmentu. Jak píše agentura, získala ukrajinské občanství teprve v prosinci minulého roku, když nastoupila do této funkce. Jaresko plynně mluví ukrajinsky, i když s poněkud staromódním akcentem, charakteristickým pro potomky emigrantů do Severní Ameriky.

A bez ohledu na své vyjednávací schopnosti se pozorovatelé domnívají, že má silné pozice. "Obecně lze říci, že v otázce restrukturalizací dluhu dlužníci mají rozhodující výhodu," - řekl Mark Walker, bývalý starší poradce Lazard, který se podílel na restruktarizaci řeckého dluhu. - V případě Ukrajiny, věřitelé sotva kdy dostanou své peníze, protože země pravděpodobně nemá jakékoli zdroje v zahraničí, které by věřitelé mohli blokovat, nebo získat v rámci zabezpečení, když už ne prostředků uvnitř země, díky nimž by Ukrajina mohla nadále platit své dluhy."

Nedávno Natalia Jaresko vyzvala, aby byla odepsána část zahraničního dluhu země ve výši 15 miliard dolarů a to západní věřitele Ukrajiny rozzlobilo. Nicméně kompromis bude muset hledat. "Templeton a Hasenstab se stali rukojmími své vlastní investiční politiky - uvádí Reuters slova jednoho z držitelů ukrajinských dluhopisů. - "Nevidím u nich nyní žádnou volbu. Mohou blokovat restrukturalizaci, ale možná budou muset tyto cenné papíry se ztrátou prodat."

Ukrajina je přesvědčena, že západní spojenci jí dluhy odpustí a pochopí její situaci kvůli konfliktu s Ruskem, protože splácet Kyjev nemá čím, - domnívá se ředitelka pro rozvoj QB Finance Margarita Goršeněva. V tuto chvíli země prakticky nic neriskuje, protože všichni chápou, že je vpodstatě v bankrotu a v případě defaultu jí nic nehrozí.

Ztráty věřitelů ve skutečnosti nebudou zas až tak značné, pokud to srovnáme například s krizí řeckého dluhu, který dosahuje stovek miliard dolarů. Avšak západní země nespěchají Ukrajině pomáhat penězi a veškerá pomoc je založena na sankcích proti Rusku, zatímco přímá pomoc Kyjevu prakticky neexistuje, s výjimkou nevelkých tranší z Polska, Kanady a některých dalších zemí. "Zdá se," - říka Margarita Goršeněva, "že logika Západu spočívá v tom, aby pobídla Ukrajinu k radikálním reformám, protože tímto směrem se země pohybuje velmi pomalu. Může nastat situace, kdy Kyjev projí finance MMF a bude znova žádat o nový balík peněz. Zaplatit sama sebe Ukrajina nemůže, musí spoléhat pouze na úvěrové peníze." V tuto dobu jsou ukrajinské cenné papíry obchodované na 45 % jejich nominální hodnoty, a investoři je proto považují za odpadky.

"Myslím, že se příliš nemýlím, když přepokládám, že v současné době v ukrajinských obligacích "obyčejní" investoři nezůstali," - říká analytik Dmitrij Adamidov. Jejich držiteli, jsou především profesionální vymahači a "greenmailers", kteří úmyslně skoupili papíry, protože mají bohaté zkušenosti s vymáháním dluhů. Jiná věc je, že proti nim stojí také ne zrovna "neviňátka", ale profesionální neplatiči a ne jen za plyn.

"Takže boj bude tvrdý a souhlasím s těmi, kteří se domnívají, že věřitelé mají malou šanci získat alespoň něco," - pokračuje expert. - "Jak říkali ve slavném rozhlasovém vtipu - Tichá ukrajinská noc, ale sádlo je třeba ukrýt". Jenže "sádlo" v tomto případě ukryli už tak dokonale, že ani sami nemůžou nic najít. Proto běžnými prostředky nemají věřitelé šanci."

"Pomoci řešit situaci by teoreticky mohla finanční podpora Ukrajiny ze strany západních zemí nebo MMF, ale té pravděpodobně nebude. Západní partneři nikdy nelikvidují následky jimi způsobeného zničení. Jedinou výjimkou byl Marshallův plán, ale od něj už uplynulo téměř 70 let.

Proto nás nejspíš čekají dlouhé roky jednání, které budou ukončeny smrtí jedné strany a to spíš než jakýmkoli konsensem.

Zdroj: http://www.ukraina.ru/opinions/20150413/1012736838.html
Jeden komentář na Ukrajinu čeká nová bitva o splácení dluhů

  1. henryho napsal:

    13.04.15 Zpráva očitých svědků.

    „Tvrdý noční boj u Doněcku. Nyní, v první linii není Pravý sektor a svádět všechny triky na „nekontrolované“ nepůjde. Městem jezdí technika domobrany. Očití svědci z jednoho domu napočítali několik houfnic, které spěchají na pozice. Další fraška s příměřím skončila, je čas nových bojů a dalšího osvobozování Novorossii.„

    Příměří skončilo !!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!