Kandidáti do Rady ČT se představili. Nastane změna? /VIDEO

Snímek obrazovky pořízený 2015-04-18 14:08:05

Ve dnech 15. a 16.4.2015 proběhlo ve volebním výboru Poslanecké sněmovny veřejné slyšení kandidátů do Rady České televize. Z celkem 52 kandidátů možná 5 nebo 6 by mohlo něco podstatného v České televizi změnit. A rozhodovat o výběru 15ti lidí do druhého kola, ze kterého pak všichni poslanci vyberou 5 nových členů Rady ČT bude cca 6 poslanců.

Ze všech členů volebního výboru byli až na výjimky celému slyšení všech kandidátů přítomni asi 4 poslanci:
Vítězslav Jandák, Martin Komárek, Stanislav Berkovec, Martin Kolovratník a skoro u všeho byla i Pavla Golasowská. Z poslanců, kteří nebyli členy Volebního výboru, ale přesto byli přítomni a dávali otázky, tam byl Daniel Korte. Občas se přišli podívat Nina Nováková, Jan Birke a Vladimír Koníček. Pokud tam byl z poslanců ještě někdo, tak tam byl tak krátce, že to nestojí za řeč.

Když jsme se ptali přítomných poslanců, proč je jich tak málo, vysvětlili nám, že to bohužel nestíhají, protože mají ještě další jednání, ať už ve výborech nebo přímo v Poslanecké sněmovně a že to je setrvalý stav, který nedokážou řešit. Tento fakt už je sám o sobě skandální a ukazuje na závažný systémový nedostatek, protože ukazuje na to, že i kdyby poslanci sebevíce chtěli být přítomni na jednáních, která spadají do jejich kompetence a rozhodovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, tak to nemohou stihnout. Je to vážná slabina našeho demokratického systému. Poslanci musí rozhodovat prakticky o všech oblastech života společnosti a ta šíře odbornosti je tak obrovská, že z principu nemohou být kompetentními odborníky ve všech oblastech. A když to nemohou časově stihnout, tak už vůbec ne, i kdyby sebevíce chtěli. Podivuji se tedy nad úvahami některých občanů o tom, že by se počet poslanců měl snížit, když ani tento počet nezajišťuje dostatečně kvalifikované rozhodování. Systém tvorby zákonů a rozhodování o obsazení důležitých společenských pozic už jen kvůli tomuto potřebuje zásadní reformu.

Co se týká kandidátů, tak cca 5 nás má poměrně dobrou představu o problémech, které v ČT a v Radě ČT v současné době jsou a to, že ČT nám ukradla banda humanitárních bombardérů a amerických řiťoalpinistů. Tím mám na mysli nás kandídáty za Ne Základnám, tj. Miroslava Hustáková, Eva Novotná, Daniel Solis a já. K tomu se dá počítat i Petr Žantovský, i když ve svém projevu před volebním výborem byl značně opatrný.

Poměrně zajímavými kandidátem se ukázal Benjamin Kuras, který poukázal na to, že BBC, ve které pracoval, se podvoluje politickým tlakům na úkor objektivity a ČT hrozí totéž. A další zajímavý člověk byl Daniel Váňa, který především jako mediální odborník a vysokoškolský profesor konstatoval, že objektivita a vyvýženost médií je jasně měřitelná varianta a nikdo ze současných moderátorů ČT by u něj zkouškami z neutrálního vystupování v médiích veřejné služby neprošel. Avšak vzhledem k jeho vazbám na KDU-ČSL je obtížné důvěřovat jeho neutrálnímu postoji.

Zbytek byli buď bývalé mediálně tvůrčí osoby z okruhu "pravdoláskařů", nebo odborníci z oblasti práva, ekonomie či mediálních technologií a občas nějaký novinář, publicista, či kariérista, z nichž málokdo měl nějakou hlubší představu a zkušenost se současnými poměry v ČT.

Samostatnou kapitolou bylo vystoupení dvou současných členů Rady ČT, kteří kandidují znovu a to Jaroslava Dědiče a Jiřího Kratochvíla. Oba patří mezi ty, kteří současné směřování České televize bezvýhradně podporují.

Vzhledem k tomu, že pořadí vystoupení kandidátů bylo abecední, tak po mě vystupoval právě Jiří Kratochvíl a jaké je uvažování lidí v České televizi ukázal tím, když na adresu mých kritických vyjádření vůči Radě ČT a pracovníkům zpravodajství ČT prohlásil, že "Kdyby ho tam v Rohlíku (míněna jedna z hlavních budov ČT) slyšeli, tak by ho zmydlili."

Z výše uvedeného je zřejmé, že jako vždy a všude budou kandidáti vybíráni nikoliv podle kvality názoru na činnost ČT, ale podle jejich politické orientace.

Pokud se nakonec dostane do Rady ČT alespoň jeden z těch, kteří vědí, o co tam běží, tak to bude velký úspěch pro mediální prostředí v této zemi.

Příznačné je, že o současném procesu výběru členů Rady ČT se Česká televize ani slovem ve svém vysílání či na svém webu nezmínila.

Seznam kandidátů zde: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Lide-vedi-ze-CT-lze-a-Vecernicek-to-nezachrani-Ve-snemovne-vystoupili-kandidati-na-dozor-nad-nasi-vasi-televizi-stalo-to-za-to-370904

Další články na toto téma:

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Kandidati-do-kontrolniho-organu-verejnopravni-televize-hovori-pred-snemovnim-vyborem-370879

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Ti-mladi-redaktori-snad-vubec-neposlouchaji-sve-hosty-Byli-jsme-dnes-u-jednani-o-budoucnosti-CT-371090

http://zpravy.idnes.cz/slyseni-kandidati-rada-ct-0h8-/domaci.aspx?c=A150415_100605_domaci_hv

http://zpravy.idnes.cz/rada-ct-slyseni-kandidatu-0yi-/domaci.aspx?c=A150416_174558_domaci_hv

http://www.ceskenoviny.cz/domov/parlament/zpravy/kandidati-na-mista-v-rade-ct-hovori-pred-snemovnim-vyborem/1204861

http://domaci.ihned.cz/c1-63863580-do-detskych-poradu-biblicka-temata-kandidati-do-rady-ct-se-haji-pred-poslanci

http://zpravy.aktualne.cz/domaci/zive-do-rady-ceske-televize-chce-53-kandidatu-uspeje-pet/r~90456c72e33b11e4875c002590604f2e/

 

Videozáznamy z celého jednání v obou dnech:
14 Komentářů k Kandidáti do Rady ČT se představili. Nastane změna? /VIDEO

 1. yololo napsal:

  Honzo, usmazili te jak kapra na stedrovecerni veceri, hezkej pokus, ale k nicemu. Cekal jsem, ze se na to vic pripravis.

  • admin napsal:

   tak jsem zvědavej příště na tebe :-)

  • hel napsal:

   a proč? u mě obstál..naopak jako jediný označil současné zpravodajství české televize ve svém důsledku za bezpečnostní riziko, což jedle mého doložitelný fakt a komu to nedochází nebo nechce docházet, má na věci nějaký vedlejší nepublikovatelný zájem, který je v rozporu se zájmy českého státu...nakonec zvládl i arogantního korteho, když řekl, že postoje redaktorů čt jsou shodné či blízké postojům top09...řekl to velmi slušně a pravdivě...u mě jan korál zabodoval nejvíc..u nich asi nejméně, oni se bojí těch, co jdou k jádru věci, nejsou na to vůbec zvyklí, rádi kloužou po povrchu, je to sice silně krátkozraké, ale pohodlné..

 2. Aleš K. napsal:

  Každá změna vede k horšímu.

  • admin napsal:

   Nesouhlasím. Od minule je tam pár lidí, kteří alespoň v samotné Radě ČT situaci trochu zlepšili a současnou diskuzi nad potřebnými změnami podporují. Na výsledku, čímž je vysílání ČT se to zatím moc neprojevuje, ale vzhledem k tomu, o jak rozsáhlou a zabetonovanou mašinérii se jedná, je každá i malá změna důležitá.

 3. Aleš K. napsal:

  Murphyho zákon: Každá změna vede k horšímu.

 4. Anti-Havel napsal:

  Velký respekt všem, kteří chtějí vrátit ukradenou Českou televizi těm, kterým má patřit a kteří ji financují.

 5. Katka napsal:

  Chytré promyšlené vystoupení Honzo, grtuluji, tď už je to jen na nich.

 6. Tamara napsal:

  jak to že admin neposkakuje na demonstracích? :)
  pana Korála přirovnávám k J.H. dnešní doby od začátku

  ať se jedná o ČT nebo TTIP apod. vždy mne napadá že by bylo dobré udělat to samé v protisměru,
  co se týče vysílání jednosměrných medií (a tím i jednostranných)vidím jak rozhlas
  tak televizi alespoň na jeden celoevropský/světový kanál(španělský film,dokumenťák o francouzském vědci,pak nějaká ekologie z Holandska)tedy to jediné co skutečně přináší volnost a objektivitu
  a proto myslím,že hlavní problém není vedení ČT atd. ale přidělování frekvencí,bohužel spojené s vlastníky přenosových sítí.tedy žádná volnost rovnost bratrství ale ten humus co prožíváme.na druhou stranu nesouhlasím s tím jako většinou kontroverzním návrhem Zemana ať se zruší ČT poplatky - to je právě to jediné,na čem můžeme stavět a čeho se chytit,alespoň co se týče zpravodajství,jinak to co mi poskytuje v 80ti programech UPC je jednolitá s... ve které nevěřím už ani fyzice.Programy čt jsou sice sofistikovanější,ale i tak -
  klidně tu černou placku věnuji panu Jinskému a podobně.

 7. Miroslav Kelnar napsal:

  Horší, jako za pravdoláskaře Uhdeho, už to být ani nemůže

 8. r.m. napsal:

  A těch jarmulek jak máku.
  Česko-izraelská obchodní komora navrhuje PĚT kandidátů.

 9. rur napsal:

  To sem nečekal, šli jste do toho..respekt a dík

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!