Německo tlačí na systém kvót k rozmisťování migrantů po EU

V Německu se loni umístila asi třetina z 626 000 žádostí o azyl v EU – což je s odstupem daleko více, než ve kterékoliv jiné evropské zemi. Německo se vložilo celou svou vahou do dlouho už trvajícího úsilí o nové otevření otázky utečenců v Evropě, když požaduje systém kvót, který by přistěhovalce přicházející do Evropy rozdělil mezi 28 zemí Evropské unie daleko rovnějším dílem.

Zachránění přistěhovalci před vyloděním z plavidla italské Guradia Costiera jménem Fiorillo v sicilském přístavu Catania. Photograph: ALBERTO PIZZOLI/AFP/Getty Images

Tento politický posuv vyvolávající značné rozkoly podnítila naléhavá situace ve Středomoří a pravděpodobnost dlouhodobého pokračování přílivu statisíců přistěhovalců zaplavujících jihoevropské pobřeží. Berlín tedy tlačí na systém daleko větší rovnosti rozložení břemena utečenců.

Politika kancléřky Angely Merkelové je v tom vedena jak snahou o větší spravedlnost, tak národním zájmem. Německo loni umístilo asi jednu třetinu z 626 000 žadatelů o azyl v EU, uvádí čísla Evropské komise. V poměru k obyvatelstvu je to méně než Švédsko, ale v absolutních číslech daleko více než kdokoliv další v Evropě.

Imigrační politika a přijímání přistěhovalců je zcela v rukou národních vlád s jen minimálními pravomocemi v rukou Bruselu. Ale ve středu se Merkelové podařilo získat silnou podporu od Jean-Claude Junckera, presidenta Evropské komise, který do čtrnácti dnů položí na stůl nové návrhy o imigraci. Juncker už signalizoval, že ty nové plány by mohly obsahovat distribuční klíče k rozdělení úspěšných žadatelů o azyl po celé Evropě.

Ale Donald Tusk, president Evropské rady, který organizuje summity vůdců národů EU a předsedá jim, přiznal, že debata o rozdělení si uprchlíků bude „obtížná a citlivá.“

Tusk minulý týden předsedal nouzovému summit v Bruselu svolaného v reakci na utopení 800 migrantů ve Středomoří a uprostřed pokřiku, že Evropa by měla k zamezení takovýchto tragédií dělat více.

Ač tito vůdci přišli s penězi a pomůckami na zlepšení misí jejich vyhledávání a záchrany ve Středomoří, tak se říká, že obhajoba potřeby postarat se o ty statisíce přicházející do Evropy byla na summitu daleko obtížnější.

Německo a Švédsko se potýkají s téměř polovinou – s 45% – všech žádostí o azyl v EU, stěžovala si na summitu Merkelová, a snažila se o malý pilotní systém povinného sdílení jen pár tisíců těchto imigrantů mezi oněmi 28 zeměmi EU. A ani s tím neuspěla. Tento systém se měl vést na základě dobrovolnosti.

Politiku Merkelové podporují ty země, které jsou ve Středomoří na frontové linii této katastrofy – tj. Itálie, Řecko a Malta – spolu se Švédskem a Rakouskem: krátce těmi zeměmi, které v Evropě berou nejvíce utečenců.

Berlínu ale silně odporovala Británie. David Cameron minulý víkend slíbil pro úsilí o vypátrání a záchranu ve Středomoří vlajkovou loď Královského námořnictva, zároveň ale řekl, že migranti, které Británie na moři sebere, nebudou v Británii vítáni.

Dánsko, domov nejrigoróznějšího imigračního režimu v EU, Británii podporuje, což činí i země východní Evropy, které je berou v jen minimálních počtech.

Kontrasty v číslech azylantů jsou ohromující. Zatímco Německo loni umístilo více než 200 000 azylantů, tak sousední Česká republika jen asi 1 000. Zatímco Švédsko zvažuje 80 000 žádostí o azyl, tak Finsko za dveřmi jich řeší jen 3 600. Itálie si vzala více než 64 000 žadatelů o azyl, zatímco Chorvatsko na druhé straně Jadranu má jen 450 žadatelů o azyl.

V Evropském parlamentu se ve středu o imigraci debatovalo a Juncker při tom byl k summitu z minulého týdne neobyčejně kritický. Popsal jeho reakci jako neadekvátní. „Budu pracovat na zřízení systému kvót,“ řekl. „Musí se to udělat. Nelze s tím čekat.“

Dodal, že Evropa nechala své dveře maličko pootevřené pro přistěhovalce přicházející ze Středního východu a ze sub-saharské Afriky. Kdybychom ty dveře zabouchli, tak ti imigranti začnou do Evropy lézt oknem.

Nejpalčivější otázkou, se kterou se vůdci EU potýkají, je přemisťování a nové usazení uprchlíků. Kromě otázky statisíců přijíždějících do EU, s nimiž se potýkají národní úřady, požádala komise v Bruselu ten summit, aby posvětil experiment se „sdílením tohoto břemene“, v němž by se dohodli o přijetí 5 000 imigrantů rozdělených mezi ně. Těch 5 000 lidí by byli lidé prchající z válečných zón, kteří neprovedli to smrtonosné překročení Středozemního moře, a kteří jsou považováni za vyžadující ochranu mezinárodními agenturami pro uprchlíky.

Někteří z národních vůdců na summitu chtěli, aby toto číslo bylo navýšeno na 10 000, přičemž Merkelová a Juncker tlačili na to, aby tento systém byl povinný. Nakonec z toho ale nevypadla žádná čísla a tento pilotní systém zůstal jako dobrovolný.

Ještě spornější byla debata o přestěhovávání nebo přemisťování uprchlíků z jedné země EU do jiné. Německo a Itálie podporují redistribuční klíče, ale Berlín zuří, že italská vláda zaplavená přívaly z jihu, odmítá tyto migranty zaregistrovat a odebrat jim otisky prstů, což znamená, že ti pak mohou volně cestovat po celém Schengenském prostoru bez pasu do jiných zemí, tedy často do Německa.

Merkelové chce, aby se země EU o imigranty dělily na základě své velikosti a svého relativního bohatství, stejně jako s možným započtením míry nezaměstnanosti a velikosti komunit etnických menšin.

Němečtí poslanci Europarlamentu za stranu Křesťanských demokratů Merkelové se ve středu sešikovali k volání po novém systému kvót, zatímco vůdci skupiny Evropských lidových stran sdružující křesťanské demokraty z celé EU minulý týden odsouhlasili politický dokument podporující postoj Merkelové.

Vedoucí zdroje v Bruselu uvedly, že ten summit sice znamenal pro politiku Merkelové výbuch do tváře, ale že zároveň události ve Středomoří změnily podmínky argumentace tak, že jí hrají do karet.

Někteří národní vůdci chtěli, aby byly zmínky o „přesídlování“ z komuniké ze summitu úplně odstraněny. Tato schůze však odsouhlasila, že bude „uvažovat o možnostech zorganizování nouzového přesídlování mezi všemi členskými státy na základě dobrovolnosti,“ stejně jako volala po „systematičtějším a geograficky obsažnějším přístupu k přistěhovalectví.“

Ian Traynor in Brussels
Wednesday 29 April 2015 13.40 BST Last modified on Thursday 30 April 2015 00.00 BST

Zdroj: http://www.theguardian.com/world/2015/apr/29/germany-quota-system-eu-migrant-distribution
27 Komentářů k Německo tlačí na systém kvót k rozmisťování migrantů po EU

 1. Jiří Svoboda napsal:

  Ať toto řeší bývalé koloniální mocnosti, které po staletí tyto africké státy vysávaly, zvláště VB. Teď jsou na řadě a nikoliv ČR!!!

 2. Josef Švejk napsal:

  Možná by se debata o rozdělení si uprchlíků stala méně „obtížnou a citlivou“, kdyby si je prostě rozebrali USA, Francie a Anglie, tedy státy které zejména tento exodus spustili. Samozřejmě v kvótách dle míry svého vkladu. USA 90%, Francie a Anglie po 5%. Ostatní státy by mohli finančně přispívat – málo křičeli, když se tento byznys spouštěl. Až přispívat budou, třeba si hlasivky procvičí a příště je použijí.

 3. Jakub napsal:

  presne at se resi kdo to zpustil, a cr taky neni bez viny

 4. Contumax napsal:

  Jakub
  Švejk
  Jiří Svoboda

  Souhlasím s Vámi… !!!

 5. Patholog napsal:

  Ať jdou do USA

 6. solim napsal:

  Pesne tak ako píšete.Kto humanitáre bombardoval a tým rozvrátil štáty,oganizoval farebne revolcúie nech sa o nich stará.A na budúci rok nás čaká ešte exodus ukrajinskych fašistov.Vďaka Panu Bohu že moje Slovensko aj so mnou je hudobné.K nám sa tisnuť nebudú.

  • Roman napsal:

   No Slováci a Češí jsou sice chudí, ale vsaďte se, že nakonec nepohrdnou ani našimi zeměmi. Takže se neradujte.

 7. Roman napsal:

  Tak ČR loni vzala asi 1000 lidí? Sakra, kdo to dovolil? Merkel, Obama a Hollande jsou ti co zkurvili Lybii,Irák, Sýrii, tak ať si to vylížou sami. Už vidím ta kritéria podle kterých se budou ti “uprchlíci“ přerozdělovat. I těch tisíc z loňska je až až. Nevím jak ostatní, ale to té tisícovce se nikdo nezmiňoval nebo ano?

 8. Anton Paško napsal:

  Švejk-Tak ako sa spieva v jednej skladbe o pravde !!!AJ TAK JU NIKDY NEZABIJÚ ,TA NIKDY NEZHYNIE!!!

 9. Žabák napsal:

  Jsem z Prahy, takže ty první „vlaštovky“ pozoruju už teď. Prakticky neuběhne den abych při cestě mhd nepotkal nějakého afrického spoluobčana. O vietnamcích a ukrajincích už ani nemluvě. „Pán“ byl na úřadě a prý odkud jste, ze Lvova zněla odpověď. Takže tak.

  • Nadka napsal:

   Vlaštovky?Celá hejna poletují po Praze,a jako rodilá Pražanda velmi zřetelně pociťuji jejich nadřazenost-hlavně muslimů nad námi, co jsou tady doma.Občanská válka je na spadnutí,je to hrozné,ale asi jinak než vypráskat ty příživníky co toto dovolují to nepůjde.

 10. jaris napsal:

  Take si myslim, ze nakonec skonci v Cechach a jinych zemich, ktere s kolonialismem nemaji nic spolecneho. Cesi si vzdycky nechali vsechno libit a je to smutne. Jen par jedincu se bouri, vetsine je to jedno. Takze se pripravte na invazi.

 11. veronika napsal:

  http://www.nwoo.org/2014/12/07/poslankyne-bundestagu-sahra-w-kritizuje-angelu-merkelovou-za-spatnou-politiku/

  nevím, jak to skutečně myslí p. angela merkel, ale vaše sára http://www.nwoo.org/2014/12/07/poslankyne-bundestagu-sahra-w-kritizuje-angelu-merkelovou-za-spatnou-politiku/

  sama sára je za zelené, a aktivně podporuje politiku přistěhovalců…

  ona je cosi, jako byl kdysi náš sládek – kdysi etnoskupinu hanil a tahle dáma je naopak údajmě razantně podporuje

 12. Miroslav Kelnar napsal:

  Včera jsem viděl v Albertu na Náměstí Republiky obsluhovat černocha, je to první černoch, kterého zde vidím pracovat. Pokud jdete po 12 hod. v noci po Václavském náměstí, tam je jich černo, všichni tam rozdávají navštívenky z Night Clubů. Přes den si chodí pro podporu v nezaměstananosti a v noci si takto přividělávají. Žádné kvóty, proti Čechům z Volyně nic nemám, ale at´ si problém s Afričany vyzobou ti, co ho způsobili – USA, Anglie a Francie. A to možná ještě potom u nás budeme umíst´ovat černý z Baltimoru. Je třeba vyjít do ulic, dokud se tu ještě člověk v noci cítí bezpečně, této vládě je potřeba zlomit krk, zašla příliš daleko, přijímá africké emigranty a mlčí o tom národu.

  • Žabák napsal:

   Je to tak, dělá se to potichu.

  • Nadka napsal:

   No,vezli jsme dceru do Litoměřic do nemocnice na pohotovost a ošetřil ji tam perfektně lékař -černoch,asi padesátiletý pán.Tzn.že tady nejspíš vystudoval a zůstal.Tak takový jsou vítáni,teda mnou určitě.

  • Nadka napsal:

   A také Španělsko!Dokázali vyhubit a zotročit celé národy.

 13. Adolf Balík napsal:

  Kdybyste chtěli vědět, jak k tomu hlasovali naši europoslanci, tak tady to je:
  http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/europarlament-chce-rozdelovat-uprchliky-po-cele-eu_341311.html#.VUMzTfJItjq

  • Ruprecht napsal:

   Pokud bude na podzim -jak se to tu a tam objeví na netu – nějaká válka typu NATO/Rusko, resp. občanské nepokoje, pak by bylo dobré tyto zrádce z „Bruselu“ pochytat a nechat je čelit hněvu ozbrojených občanů – těch které měli reprezentovat a přitom je zradili.

   • Nadka napsal:

    Dobré by bylo také donutit mega zloděje v kvádrech aby vrátili nakradené miliardy,to by se hodilo až se budou ze svých výšin řítit dolů.

 14. r.m. napsal:

  Česko je rezervováno pro izraelské židy v případě, že neudrží nakradená území v Palestině. Sem přes povyk žádný muslimáky nepustí.
  Co se Německa týče, napadlo už nějakou osvícenou hlavu nelegální emigranty pochytat hned po vylodění, nalodit a vrátit na jižní stranu Středozemního moře?
  Dojdou jim zdroje k opakovaným návratům, historka se rozšíří a příliv povolí.

  • weissbach napsal:

   „Co se Německa týče, napadlo už nějakou osvícenou hlavu nelegální emigranty pochytat hned po vylodění, nalodit a vrátit na jižní stranu Středozemního moře?
   Dojdou jim zdroje k opakovaným návratům, historka se rozšíří a příliv povolí.“

   Jenže to by se jim nepovedlo rozředit evropské obyvatelstvo po vzoru USA a proto nepřijmou nikdy žádná účinná řešení! Jen rozešlou kvóty kolik a kam se nastěhuje.

 15. Radek Dvořák napsal:

  Myslím že je třeba Nediplomaticky USA postavit do Latě!!! Proto že spousta lidí si tu láme hlavy kolik kdo si má vzít a jak je podporovat a podobně!!!
  Ale tady je třeba řešit Jádro problému prvopočátek Emigrace!!! A ta je jednoduchá Amerika s podporou Francie, Anglie a potažmo NATO provozuje pro světovou Elitu Korporací NEO-Kolonie Dluhového Otroctví!!! Pokud to nejde cestou USA-vytváření Převratů a Barevných Revolucí tak nastoupí Armáda a nezlobte se Kdo by Neutíkal??? Jen ten co by neměl Nohy či byl Mrtví!!! A naši předci Bojovali s Turkem a Muslimskými zeměmi aby uchránily náš Prostor a Národy!!! A bude to hodně těžké až nějaký Imám vyhlásí „Svatou Válku“ v Evropě proti Bezvěrcům!!! A už Kaddáfí v devadesátých letech odpověděl že Invaze Islámu do Evropy nemusí být Evropa má porodnost 1,3 dítěte na pár a pro zachování Národa je nutná porodnost minimálně 1,8 Dítěte na Pár!!! A nyní se podržte za 25 let tu nebude kámen na kameni protože Muslimská porodnost je 3,6 na Pár!!!

 16. Libuše napsal:

  RADEK Dvořák–napsal jste to velmi dobře.Pokud chceme uchránit Český národ,je třeba se proti NE-slovanským národům bránit.Mluví se jací jsme necitelní vůči uprchlíkům.Ale abychom se nestali ve své zemi nakonec ti druhořadí.Je třeba
  chránit svoji zemi .Zde je naše rodná země a my bychom měli
  –tedy lidi-sami rozhodnout.A tedy co s utečenci-at si je vezmou k sobě domů ti,kteří toto způsobují.Kde je jejich zodpovědnost za všechna utrpení které způsobují.Které země tam vyslali vojáky-armádu.TAM POSÍLEJME EMIGRANTY. Jejich povinnost je, jim pomoci-

 17. bajo napsal:

  Aj na Slovensku mame Eurohujerov, ktori hlasovali za. Sulik, ktory hlasoval proti o tejto situacii hovori na: https://www.youtube.com/watch?v=7WP4bhZmKAk

 18. Žabák napsal:

  Ono jde o to, že nadnárodním korporacím, kteří řídí penězi místní politiky, je úplně jedno kdo bude na území Česka žít. Hlavně když levně pracuje a konzumuje. Prostě finanční otrok, vydaný na milost a nemilost systému.
  Co se týká imigrační politiky a demografických ukazatelů, tak mě z toho vychází jen jedna věc a to je vyhlazení europoidní populace.
  Učte svoje děti rusky. Jednou to může být poslední bašta našich lidí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!